مهارت هاي مورد نياز يک مهندس مکانيک

alisooshiant

عضو جدید
سلام به همگی
حرفاتون همه صحیح ، اما بدون پارتی ؛ معدل و نرم افزار و ... هیچ فایده ای ندارن

reza.hasanzad

عضو جدید
سلام
من زیاد تجربه ای از بابت کار ندارم. اما به نظرم اگه ما بتونیم خودمون به سمتی پیش بریم که خودمون صاحب طرح بشیم و بتونیم کارگاهی راه بندازیم بهتر باشه. یعنی در اصل برای خودمون کار کنیم که این کار مستلزم داشتن اطلاعات بالا در زمینه های مختلف به ویژه در زمینه ی کاری خود است. چرا همه فکر می کنند که حتما باید یه کار دولتی داشته باشند. به عقیده ی من اینطوری صنعت کشور می تونه با طرح ها و ایده های جدید مهندسین جوان پیشرفت بیشتری بکنه.
با تشکر
تو شرایط اقتصادی فعلی فکر داشتن یک کارگاه و راه انداختن مجموعه تولیدی رو از سرتون بیرون کنید، چون الان وقتش نیست! واقعا شرایط برای تولید نامساعده و قدیمی ها چون چاره دیگه ای ندارند به زور! دارند به تولید ادامه میدند.

mechanic-Nasrin

عضو جدید
سلام به نظر من یه مهندس خوب باید کار با نرم افزارای مختلف رو بلد باشه و به زبان انگلیسی تسلط داشته باشه و گرفتن نمره های خیلی بالا تو دانشگاه اصلا تضمین کننده نیس که این فرد مهندس خوبی میشه چون باید کار عملی هم بلد باشه.

درود به دوستان
در آغاز کار یک مهندس مکانیک خوب باید دوره ی سربازی خودش و بگذرونه مثه من که الان در حال خدمت هستم!
برام دعا کنید بچه ها!

hiden_s

عضو جدید
با سلام خدمت کلیه مهندسین بخصوص اونهایی که این اسم رو دوست دارن
نظر خودمو میگم به نظرات دوستان هم احترام میزارم
مهندسی مکانیک قبل از اینکه یک شغل باشه یک هنر محسوب میشه دوستانی که این هنر رو توی خودشون نمیبینن بهتر است به رشته ای ادامه بدن که میتونن تا آخرش برن
یک مهندس مکانیک بایسته به کلیه علوم مرتبط با رشته تحصیلی کاملا تسلط داشته باشه نمونه هاش رو میگم
1-محاسبات
2-کار با ماشین آلات (تراش-فرز-cnc-سنگ و ...)
3-کار با نرم افزار های طراحی
4-هنر دست و مونتاژ و غیره....
شاید دوستان این سوال براشون پیش بیاد که این کارها مال کارگرهاست ؟ ...خدمت دوستان عرض کنم مهندسینی که هنر تلفیق این کار ها رو نداشته باشن بعد فوق لیسانس گرفتن میشوند تازه یک cnc کار معمولی زیر دست یک استاد کار بی سواد!
پس تا وقتی که توی محیط تحصیلی هستین دنبال یاد گیری این کارها باشین .به جزوه 20-30 صفحه ای اساتید محترم زیاد پایبند نباشین -
از همه مهمتر توی یک کاری واقعآ (واقعاآ) تخصص داشته باشین

تجربه ای ناچیزی بود که خدمدتون ارایه گردید امید است در بهترین زمان بدردتان بخورد:smile:

آخرین ویرایش:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
كارگر؟! :))
عزيزم كسي كه ميخواد كارگري كنه مگه مرض داره بره 4 تا 7 سال درس بخونه تا مهندس شه؟!
با يه فوق ديپلم مكانيك همه ي اون چيزايي رو كه بدرد كار كارگري ميخوره رو ميشه ياد گرفت!
فك كنم منظور شما تكنسين هاي مكانيك هست!
درسته مهندسين مكانيك نبايد دلشون رو واسه كار پشت ميز نشيني صابون بزنن! ولي ايجوري هم نيست كه قراره كارگري كنن!

خودم جواب رو حذف کردم.

ali68mohammad

کاربر فعال
به نظر من کسی که مکانیک میخونه یه جوری باید کارگر باشه یه جوری باید کار پشت میزی انجام دهد.
مهارت هایی که یک مهندس مکانیک باید بلد باشد:
1.نرم افزارSolidworks,Matlab
اگر یک نرم افزار تحلیل هم بلد باشه بد نیست.
2.مهارت گارگاهی مثل جوشکاری-تراشکاری
3.زبان انگلیسی

Hafman

عضو جدید
سلام
به نظر من اول از همه باید بدونه برای چی داره مدرک مهندسی میگیره .... اگه داره مدرک میگیره که بره سر کار و فقط کار کنه تا پول بدست بیاره از دید من این آقای مهندس بی سواد ترین مهندس دنیا است ولی اگه با فکر خدمت و حل مشکلات داره درس می خونه می تونه که مهندس واقعی باشه ....
دوم اینکه باید آدم معتقدی باشه تا اعتقاداتش کمکش کنه تا بیشتر درس بخونه و بیشتر یاد بگیره . البته تلاش خودش هم مزید بر علت هست ...
سوم اینکه باید بدونه کاری که می خواد انجام بده چه هدفی را دنبال می کنه یعنی باید بدونه که از کارش چی می خواد .....
و ....

mohsenmechanic

عضو جدید
دوستان خوبم یه لحظه توجه کنید لطفا!

اولا که داریم میگیم مهندس مکانیک، نه کارگر! خواهش میکنم شأن خودمونو انقدر پایین نیاریم.

جدا از این همه حرف کلیشه ای که همه میزنن من میخوام بگم که:

نه مهندس آچار به دست به درد میخوره، نه مهندسی که فقط کار تئوری کرده!

بلکه مهندس مکانیکی که با فرآیندهای تولید و ماشین آلات صنعتی و شیوه ی کار اونا "آشنا" باشه میتونه موفق باشه.

دوستای خوبم

ما مهندس کارگر نمیخوایم!!

ما مهندس آگـــاه و کارشناس میخوایم.

همونطور که خیلی از دوستای خوبمون هم گفتن، آشنایی با نرم افزار های طراحی، آشنایی با ساختار و شیوه کار ماشین آلات صنعتی (cnc - nc - ماشین تراش - ماشین فرز) و همچنین داشتن قدرت ارتباطی قوی (برای هم جهت کردن تکنسین ها و کارگرها و سایر همکاران) در جهت پیشبرد کارها هم واقعا لازمه.

آخرین ویرایش:

bahrami1678

عضو جدید
با سلام خدمت همه برادران عزیزم
نمیدونم شما دانشجو هستید یا فارغ التحصیل و یا حتی پشت کنکوری ، ولی من یک مهندس مکانیک هستم که حدود 4 ساله مدرک گرفتم
بذارید اینطور بهتون بگم که یک مهندس مکانیک با یک حسابدار فرق داره ، قرار نیست همیشه پشت میز بشینید و قرار هم نیست که همیشه دستاش تو گریس و روغن باشه. شما به عنوان یک مهندس باید (بسته به محیط کاری و منسبتون) گاهی طراحی کنید ، گاهی مدیریت کنید ، گزارش برای رییستون بنویسید ، گاهی به کارگرهای زیر دستتون کار یاد بدین ، بهشون دستور بدین و از کارهاشون ایراد در بیارین و گاهی هم خودتون آچار بدست بشین
در واقع اگر شما طراح خوبی باشید و با کارگر جماعت کار نداشته باشید ،فقط و فقط مدرکتون کفایت میکنه و میشینید پشت میزتون ، ولی آیا واقعا اینطوره ؟؟؟
به نظر من نه
بذارید یک نمونه از خودم بگم
من مدیر فنی یک کارخونه نسبتا بزرگ هستم . دیروز صبح (4شنبه 17آبان) به کارگرهای واحد تعمیرات ، برنامه تعمیرات جرثقیل های واحد فرآوری رو دادم که یکیش جرثقیل دروازه ای و 2 تاش سقفی هستن. اونا رفتن و من ساعت 3 رفتم به کارشون سر بزنم. دیدم واستادن و همدیگرو نگاه میکنن. علت رو جویا شدم ، گفتن وینچ گیر کرده و ما نمیتونیم کاری بکنیم
برگشتم اتاقم و لباس عوض کردم و برگشتم. رفتم بالا ، ارتفاع 14 متری . و تا ساعت 5 کار رو تموم کردم و اومدم پایین. سرتا پام گریس بود و سیاهی . یک حسابدار یا یک مهنس عمران هم از این کارا میکنه ؟
منظورم از گفتن این حرفا اینه که یک مهندس مکانیک خوب باید کاربلد باشه. "نه" تو کارش نباشه. به وقتش همه کار بکنه
من هم موافقم که شما یک مهندس هستید یا خواهید شد و کارگر نیستید ، ولی گاهی باید کار یک کارگر رو بکنید و البته بیشتر مواقع هم یک مهندس باشید و مدیریت کنید.
رفته بودیم ایتالیا برای بازدید از یک کارخونه ، من اونجا به این نتیجه رسیدم . اونجا مهندسا به وقتش اپراتور و تکنسین و کارگر میشدن و به وقتش مهندس. اصلا براشون عیب و عار نبود که دستاشون سیاه بشه
من هم اون رویه رو پیش گرفتم و الان تو محل کارم همه میدونن که کار بلدم و به وقتش اگه لازم بشه کت و شلوارمو میکنم و لباس کار میپوشم. اگر اینطور نباشی کارگرهای زیر دستت قبولت نخواهند داشت و به چشم یک مهندس سوسول بهت نگاه خواهند کرد
این تجربه من بود که بهتون گفتم. ممکنه توی کارخونه های دیگه اینطور نباشه ولی خیلی جاها همینه
عزیزان ، خلاصه اینکه مهندسی مکانیک بهترین رشته روی زمینه و در عین حال گاهی سخت ترین هم هست و آدم رو تا حد یک کارگر هم میاره پایین
5شنبه هست و من هم تعطیل . اگر سوالی باشه من در خدمتم
موفق باشید

AMIRHADI

عضو جدید
سلام
مختصری به نوشته های نگاه کردم به ندرت بویی از تخصص به مشام میرسه
یکی دو سال پیش وظبفه خودم دونستم در جهت راهنمایی دوستان مطالبی بنویسم ولی از نوع نگارش نوشته هایی که در پی پست من آمد احساس بدی بمن دست داد
خلاصه کلام در رابطه با موضوع تاپیک این است که همانقدر که همه از یک جراح قلب و یا چشم یا حتی از یک پزشک عمومی انتظار داریم کارش را به بهترین شکل ممکن و بدون کوچکترین اشتباه انجام بدهد یک مهندس مکانیک یا در هر زمینه مهندسی دیگر میبایست بعنوان متخصص کارش را به بهترین شکل انجام دهد.
از طرف دیگر شاید برای شما پیش آمده باشد که بگویید فلان پزشک بیسواد ! تصور نمیکنید مهندس هم میتواند بیسواد باشد؟
اگر این تفکر در جامعه مهندسی رواج پیداکند آن روز اجر و قرب مهندس بازخواهد گشت و گرنه بهتراست دست از غبطه و شکایت از پزشکان دست بردارشته در چنین فرومهایی که بنظر میاد برای رشد تاسیس شده اند نه برای فحاشی با بر سر یک دیگر زدن روزگار سپری کنیم
مطالعه کنید
موفق باشید

m65.hadidi

عضو جدید
بابا دلتون خوشه کو کار
پیدا میشه ماهی 600 و 700
خدایش با این گرونی اصلان میشه
پول کرایه خونت نمیشه.حداقل تو تهران که نمیشه

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من کسی که مکانیک میخونه یه جوری باید کارگر باشه یه جوری باید کار پشت میزی انجام دهد.
مهارت هایی که یک مهندس مکانیک باید بلد باشد:
1.نرم افزارSolidworks,Matlab
اگر یک نرم افزار تحلیل هم بلد باشه بد نیست.
2.مهارت گارگاهی مثل جوشکاری-تراشکاری
3.زبان انگلیسی

می دونستی خیلی مثل هم فکر می کنیم.

ali612006

عضو جدید
دوست عزیز من 8ساله تو بازار کار هستم که 3 سالش با مدرک ارشده متاسفانه حق با iman761 است صنعت نیمه تعطیل کشور در دست مدیرانی بیسواد و ناکارآمده که جز جیب خودشون چیزی نمی بینند.

hosseinalipour

عضو جدید
با سلام
به نظر من مکانیک یه رشته ی گستردست و نمی شه دقیقا گفت چی باید دونست ولی داشتن مهارت در کامپیوتر و زبان وداشتن اعتماد به نفس و پشتکارو علاقه به یادگیری می تونه خیلی کمک کنه:)

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من خودم از افرادی بودم که اعتقاد داشتم مهندسی که کار عملی انجام نده مهندس نیست ( اختصاصی رشته مکانیک و کارشناسی به بالا ) ! اما اشتباه می کردم مهندس خوب کسی نیست که می تونه کار عملی انجام بده چون کار عملی راحت ترین کار ممکنه و هر کسی که معلول نباشه می تونه. کار مهندس کار ذهنیه، انجام محاسبات دشوار، قبول کردن مسئولیت مهندسی، مطالعه پیوسته و به روز و انجام پروژه های دشوار و پیچیده ( این یک ایده آل مهندسی است البته برای مهندسان کم رتبه انجام کارهای عملی مشکلی نداره چون وقتشون چندان مهم نیست و به کسی هم بر نمی خوره.)

amin_3ven

عضو جدید
سلام دوستان...
به نظر من موارد زیر برای یک مهندس مکانیک لازمه:
1- داشتن دانش کافی
2-آشنایی به یک نرم افزار طراحی سه بعدی مثل CATIA,AUTO CAD,INVENTOR,...
3-آشنایی به یک نرم افزار تحلیلی مثل ABAQUS,ANSYS,LS DYNA,NASTRAN,...
4-آشنا به یک زبان برنامه نویسی مثل MATLAB,FORTRAN,VB,...
5-زبان انگلیسی
6-پیش به سوی تجربه...
سپاس...

bahrami1678

عضو جدید
دوستان من خودم از افرادی بودم که اعتقاد داشتم مهندسی که کار عملی انجام نده مهندس نیست ( اختصاصی رشته مکانیک و کارشناسی به بالا ) ! اما اشتباه می کردم مهندس خوب کسی نیست که می تونه کار عملی انجام بده چون کار عملی راحت ترین کار ممکنه و هر کسی که معلول نباشه می تونه. کار مهندس کار ذهنیه، انجام محاسبات دشوار، قبول کردن مسئولیت مهندسی، مطالعه پیوسته و به روز و انجام پروژه های دشوار و پیچیده ( این یک ایده آل مهندسی است البته برای مهندسان کم رتبه انجام کارهای عملی مشکلی نداره چون وقتشون چندان مهم نیست و به کسی هم بر نمی خوره.)
سلام دوست عزیز
اجازه بدید من پاسخ شمارو با یک خاطره بدم
سال 86 من در کارخانه ایران ترانسفو بودم و در سالن ابزارسازی کار میکردم
یک مهندسی بود به اسم ... که تازه اومده بود. یک روز همین مهندس با نقشه یک قالب پرس اومد پیش من و گفت این رو برای سالن آهنگری بسازید. من هم گفتم چشم. نقشه رو گرفتم و دادم به اوستا کار که ببره واسه ساخت. ولی اوستا کار رفت و بعد 5 دقیقه برگشت. گفت مهندس این نقشه غلطه ؟ گفتم کجاش؟ گفت محصولی که میندازه بیرون از فلان جا جر می خوره. گفتم خوب بادخور بهش بده. گفت نمیشه. آخر سر گفتم خوب حالا نقشه ای که دادن و ما باید بشازیم. دقیقا همینو بشاز و بده بره
همون لحظه زنگ زدم به این مهندس ... و گفتم نقشتون ایراد داره و قطعه درست ازش بیرون نمیاد و غیره . با اعتماد به نفسی که داشت بهم گفت شما کاریت نباشه و لطفا طبق نقشه بسازیدش. من دقیق طراحی کردم.شما ساخت و تولیدیا از طراحی ما ایراد در میارین ؟!!
گفتم اولا من مهندس مکانیک گرایش طراحی هستم و خودم کتیارو تدریس میکنم و ... . بعدشم گفتم شاید اشتباهتون رو بهتون گوشزد کنم تا مرتفعش کنید. حالا که گوش شنوا ندارید دیگه خود دانید
4 روز بعد قالب رو برای واحدشون فرستادم. تو اون سالن قطعات پرس دست پیمانکار بود. اونم نامردی نکرده بود و در حالی که میدیده قطعه بد در میاد با این حال ازش 800 تا زده بود. مهندس ... به خاطر اشتباهش تو طراحی از اون سالن به سالن تعمیرات تبعید شد و من هم به خاطر ساخت سفارشی که میدونستم کار نمیده توبیخ شفاهی شدم
می خوام بگم درسته مهندسی علم میخواد و کارش ذهنی و از این جور حرفا ولی تا وقتی ندونه از علمش به چه شکلی استفاده کنه و از امکاناتی که دور و برشه چطور بهره برداری کنه علمش به دردش نمیخوره
بارها و بارها شده که محاسباتی رو روی کاغذ و در کامپیوتر دقیق دقیق در آوردم ولی به دلیل شرایط کارگاهی و عملی و تفاوت های فاحش تئوری با عملی (حداقل در کشور ما) حاصل کار چیز دیگه ای از آب دراومده
یک مهندس باید با این شرایط آسنا باشه

bahrami1678

عضو جدید
سلام دوستان
یکی از عزیزان برام پیام داده بود که چه بکنه تا مهندس مکانیک خوب بشه. من هم براش جواب فرستادم. جواب رو اینجا هم میذارم تا اگر اشتباه یا کم و کسری داره دوستان با تجربه تر اصلاح کنن و از این حرفا
سلام دوست من
""""از حرفهات معلومه که توی درس و معدل خوب هستی و اگر به این خوبی کمی هم کار عملی اضافه کنی عالی میشه - جوابتو توی تاپیک هم میذارم تا نظر دوستان با تجربه رو هم ببینم . شاید من اشتباه میکنم
1- هر لحظه با آموزشگاه های فنی و حرفه ای در ارتباط باش. رصد کن چه دوره ای دارن که به دردت بخوره و حتما توی دوره هاشون شرکت کن. چه میدونم تراشکاری - فرزکاری - CNC - جوش - Ansys و غیره . چون الان وقت داری و بعد از فراغت از تحصیل این فرصت ها پیش نمیاد . یا اگر هم بشه کمتره. با یک قطعه ساز صحبت کن و هفته ای چند ساعت برو و وردستش واستا. این کار 2 تا حسن داره. یک اینکه کار یاد میگیری و 2 اینکه با محیط کارگری و پیمانکاری و مشتری و ... آشنا میشی. اینایی که میگم به دردت میخورن و خودم تجربشون کردم. گاهی میشه در یک کارخونه مسئول هستی و میخای یک قطعه بدی برات بتراشن و زبون این قشر رو بلد بودن کمک بسیار یزرگی بهت میکنه
2- اگر نرم افزار بلدی ازش استفاده کن . استفاده واقعی . یعنی چی ؟ یعنی اینکه یک مدل از خونه پیدا کن و از روش طراحی کن. مثلا آبمیوه گیر رو از صفر تا صد طراحی کن. و البته همه طراحی هاتو هم نگه دار
3- زبان تخصصی کار کن و البته زبان عمومی رو هم در سطح خوب داشته باش.
راستی یک مسئله بسیار مهم
درس مبانی مهندسی برق رو کاملا جدی بگیر. نگو ما مهندس مکانیکیم و برق به چه دردمون میخوره. این اشتباهی بود که من انجام دادم و چوبش رو بدجور خوردم. تو صنعت کمتر ماشینی هست که 100% مکانیکی باشه. تقریبا همیشه برق و الکتریسیته یک پای همه ماشین هاست. پس جدیش بگیر و به حرف دوست ها و هم دانشگاهی ها که " امل نباش. برق به چه درد ما میخوره . درس بیخودیه و ... " گوش نده
درس بعدی که خیلی کاربردی و ضروریه طراحی اجزا هستش. و درس بعدی یاتاقان ها و روغن کاری
البته همه درسا در جای خود مهم هستن
دیگه چی بگم ؟""""

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
اجازه بدید من پاسخ شمارو با یک خاطره بدم
سال 86 من در کارخانه ایران ترانسفو بودم و در سالن ابزارسازی کار میکردم
یک مهندسی بود به اسم ... که تازه اومده بود. یک روز همین مهندس با نقشه یک قالب پرس اومد پیش من و گفت این رو برای سالن آهنگری بسازید. من هم گفتم چشم. نقشه رو گرفتم و دادم به اوستا کار که ببره واسه ساخت. ولی اوستا کار رفت و بعد 5 دقیقه برگشت. گفت مهندس این نقشه غلطه ؟ گفتم کجاش؟ گفت محصولی که میندازه بیرون از فلان جا جر می خوره. گفتم خوب بادخور بهش بده. گفت نمیشه. آخر سر گفتم خوب حالا نقشه ای که دادن و ما باید بشازیم. دقیقا همینو بشاز و بده بره
همون لحظه زنگ زدم به این مهندس ... و گفتم نقشتون ایراد داره و قطعه درست ازش بیرون نمیاد و غیره . با اعتماد به نفسی که داشت بهم گفت شما کاریت نباشه و لطفا طبق نقشه بسازیدش. من دقیق طراحی کردم.شما ساخت و تولیدیا از طراحی ما ایراد در میارین ؟!!
گفتم اولا من مهندس مکانیک گرایش طراحی هستم و خودم کتیارو تدریس میکنم و ... . بعدشم گفتم شاید اشتباهتون رو بهتون گوشزد کنم تا مرتفعش کنید. حالا که گوش شنوا ندارید دیگه خود دانید
4 روز بعد قالب رو برای واحدشون فرستادم. تو اون سالن قطعات پرس دست پیمانکار بود. اونم نامردی نکرده بود و در حالی که میدیده قطعه بد در میاد با این حال ازش 800 تا زده بود. مهندس ... به خاطر اشتباهش تو طراحی از اون سالن به سالن تعمیرات تبعید شد و من هم به خاطر ساخت سفارشی که میدونستم کار نمیده توبیخ شفاهی شدم
می خوام بگم درسته مهندسی علم میخواد و کارش ذهنی و از این جور حرفا ولی تا وقتی ندونه از علمش به چه شکلی استفاده کنه و از امکاناتی که دور و برشه چطور بهره برداری کنه علمش به دردش نمیخوره
بارها و بارها شده که محاسباتی رو روی کاغذ و در کامپیوتر دقیق دقیق در آوردم ولی به دلیل شرایط کارگاهی و عملی و تفاوت های فاحش تئوری با عملی (حداقل در کشور ما) حاصل کار چیز دیگه ای از آب دراومده
یک مهندس باید با این شرایط آسنا باشه

بله، این حرف درسته ولی تناقضی با حرف من نداره. در واقع مهندسان رو میشه در یک دید کلی به دو دسته کارگاهی و دفتری تقسیم کرد. مهندس دفتری طراحی های اصلی رو انجام میده و مسئولیت به عهده می گیره و مهندس کارگاهی هم محاسبات مربوط به ساخت رو انجام می ده. کاری که شما انجام می دین محاسبات مربوط به ساخته که ارتباط به طراحی های اصلی نداره هر چند می تونه اونها رو تا حدودی اصلاح کنه. و در ضمن این کار شما درست نبوده، اگر بخواین عادلانه فکر کنین متوجه میشین که شما باید مراجعه کننده رو متقاعد می کردین و در کنارش قرار می گرفتید و نه در مقابلش.

آخرین ویرایش:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یکی از عزیزان برام پیام داده بود که چه بکنه تا مهندس مکانیک خوب بشه. من هم براش جواب فرستادم. جواب رو اینجا هم میذارم تا اگر اشتباه یا کم و کسری داره دوستان با تجربه تر اصلاح کنن و از این حرفا
سلام دوست من
""""از حرفهات معلومه که توی درس و معدل خوب هستی و اگر به این خوبی کمی هم کار عملی اضافه کنی عالی میشه - جوابتو توی تاپیک هم میذارم تا نظر دوستان با تجربه رو هم ببینم . شاید من اشتباه میکنم
1- هر لحظه با آموزشگاه های فنی و حرفه ای در ارتباط باش. رصد کن چه دوره ای دارن که به دردت بخوره و حتما توی دوره هاشون شرکت کن. چه میدونم تراشکاری - فرزکاری - CNC - جوش - Ansys و غیره . چون الان وقت داری و بعد از فراغت از تحصیل این فرصت ها پیش نمیاد . یا اگر هم بشه کمتره. با یک قطعه ساز صحبت کن و هفته ای چند ساعت برو و وردستش واستا. این کار 2 تا حسن داره. یک اینکه کار یاد میگیری و 2 اینکه با محیط کارگری و پیمانکاری و مشتری و ... آشنا میشی. اینایی که میگم به دردت میخورن و خودم تجربشون کردم. گاهی میشه در یک کارخونه مسئول هستی و میخای یک قطعه بدی برات بتراشن و زبون این قشر رو بلد بودن کمک بسیار یزرگی بهت میکنه
2- اگر نرم افزار بلدی ازش استفاده کن . استفاده واقعی . یعنی چی ؟ یعنی اینکه یک مدل از خونه پیدا کن و از روش طراحی کن. مثلا آبمیوه گیر رو از صفر تا صد طراحی کن. و البته همه طراحی هاتو هم نگه دار
3- زبان تخصصی کار کن و البته زبان عمومی رو هم در سطح خوب داشته باش.
راستی یک مسئله بسیار مهم
درس مبانی مهندسی برق رو کاملا جدی بگیر. نگو ما مهندس مکانیکیم و برق به چه دردمون میخوره. این اشتباهی بود که من انجام دادم و چوبش رو بدجور خوردم. تو صنعت کمتر ماشینی هست که 100% مکانیکی باشه. تقریبا همیشه برق و الکتریسیته یک پای همه ماشین هاست. پس جدیش بگیر و به حرف دوست ها و هم دانشگاهی ها که " امل نباش. برق به چه درد ما میخوره . درس بیخودیه و ... " گوش نده
درس بعدی که خیلی کاربردی و ضروریه طراحی اجزا هستش. و درس بعدی یاتاقان ها و روغن کاری
البته همه درسا در جای خود مهم هستن
دیگه چی بگم ؟""""

این مهارت ها برای یک مهندس کارگاهی کاملاً الزامی است ولی برای یک مهندس طراح پیشنهاد می کنم مطالب درسی رو خوب یاد بگیرند و از نرم افزار های تحلیلی و طراحی استفاده شود.

bahrami1678

عضو جدید
سلام خدمت مهندس محمودپور عزیز و سایر رفقا
بله - انتقاد شما بجاست و من باید در کنار این مهندس ... قرار میگرفتم ولیکن ایشون طرز حرف زدن و برخوردشون طوری بود که من نتونستم باهاش کنار بیام. البته اگر کس دیگری بود شاید این کاری که من کردم رو نمیکرد ولی متاسفانه من این کار رو کردم و از کارم خوشحال هم نیستم . فقط خاطره ای بود که تعریفش کردم. بگذریم
بله مهندیس مکانیک 2 نوعه - دفتری و کارگاهی و یا به قولی تئوری و اجرایی . اما ....
اما همین مهندس تئوری کار اگر در طراحی ها بدون ملاحظه روش های ساخت و محدودیت های اون کار طراحی رو انجام بده میشه فقره پایان نامه خود من. ربات طراحی کردیم . بسیار دقیق . کار کارشناسی در حد المپیک . دانشگاه تهران - امیرکبیر - صنعتی اصفهان - آزاد ابهر و یک دوست در دانشگاه فنی درسدن آلمان و خلاصه کلی استاد رو به کار گرفتیم . با متلب و سالیدورک و کتیا و ادامس کار محاسبات و طراحی و برنامه نویسی رو انجام دادیم و در پایان یک کارخانه قبول کرد تا برای ساخت این ربات سرمایه گذاری کنه
ولی ..... ولی این ربات هرگز ساخته نشد . میدونید چرا ؟ چون من به ساختش و محدودیتهای متریال و ماشین افزارها اصلا دقت نکرده بودم. قطعات اونقدر نادر و کمیاب بودن که ساخت و یا خریدشون دودمانه سرمایه گذار رو به باد میداد.نقشه های این ربات هنوز داره خاک میخوره گرچه شرکت سرمایه گذار تمام نقشه ها رو به انحصار خودش درآورد و از ما خرید
میدونید به نظر من توی صنعت آدمایی که از کار اجرایی ( در همون زمینه )وارد کار طراحی میشن موفق ترند. چرا که از لحظه شروع طراحی دقدقه ساختش رو هم دارن . فکر همه چیز رو میکنن.
راستی من 2 سال مهندس طراح بودم . ولی به همه مواردی که اشاره کردم نیاز داشتیم . مثلا باید در طراحی فکر تعمیرات و نگهداری رو هم میکردیم . بنابراین برای روان کاری یاتاقان هم باید در طراحی ایده میدادیم. نمیشه که شما در یک جای تنگ و دور از دسترس از یک یاتاقان غلتشی معمولی استفاده کنی. اون وقت باید وقتی میخای یک یاتاقان رو گریس بزنی تمام ماشین رو بریزی زمین و کار تعطیل و بریم واسه گریس کاری !!! میشه ؟
ما در طراحی به درسهایی که خوندیم نیاز داریم و در کنارش به تجربه کارگاهی هم همینطور. البته چیز شاقی نیست. میشه مشورت گرفت
یک طرح خوب طرحی نیست که زیبا باشه و یا روی کاغذ راندمان بالایی داشته باشه بلکه طرحیه که امکان ساخت و کارکرد مناسب و البته قیمت مناسبی داشته باشه
باز هم ممنون که در این بحث شرکت میکنید. من که چیزهای زیادی از گفته های همه دوستان یاد گرفتم

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندس محمودپور عزیز و سایر رفقا
بله - انتقاد شما بجاست و من باید در کنار این مهندس ... قرار میگرفتم ولیکن ایشون طرز حرف زدن و برخوردشون طوری بود که من نتونستم باهاش کنار بیام. البته اگر کس دیگری بود شاید این کاری که من کردم رو نمیکرد ولی متاسفانه من این کار رو کردم و از کارم خوشحال هم نیستم . فقط خاطره ای بود که تعریفش کردم. بگذریم
بله مهندیس مکانیک 2 نوعه - دفتری و کارگاهی و یا به قولی تئوری و اجرایی . اما ....
اما همین مهندس تئوری کار اگر در طراحی ها بدون ملاحظه روش های ساخت و محدودیت های اون کار طراحی رو انجام بده میشه فقره پایان نامه خود من. ربات طراحی کردیم . بسیار دقیق . کار کارشناسی در حد المپیک . دانشگاه تهران - امیرکبیر - صنعتی اصفهان - آزاد ابهر و یک دوست در دانشگاه فنی درسدن آلمان و خلاصه کلی استاد رو به کار گرفتیم . با متلب و سالیدورک و کتیا و ادامس کار محاسبات و طراحی و برنامه نویسی رو انجام دادیم و در پایان یک کارخانه قبول کرد تا برای ساخت این ربات سرمایه گذاری کنه
ولی ..... ولی این ربات هرگز ساخته نشد . میدونید چرا ؟ چون من به ساختش و محدودیتهای متریال و ماشین افزارها اصلا دقت نکرده بودم. قطعات اونقدر نادر و کمیاب بودن که ساخت و یا خریدشون دودمانه سرمایه گذار رو به باد میداد.نقشه های این ربات هنوز داره خاک میخوره گرچه شرکت سرمایه گذار تمام نقشه ها رو به انحصار خودش درآورد و از ما خرید
میدونید به نظر من توی صنعت آدمایی که از کار اجرایی ( در همون زمینه )وارد کار طراحی میشن موفق ترند. چرا که از لحظه شروع طراحی دقدقه ساختش رو هم دارن . فکر همه چیز رو میکنن.
راستی من 2 سال مهندس طراح بودم . ولی به همه مواردی که اشاره کردم نیاز داشتیم . مثلا باید در طراحی فکر تعمیرات و نگهداری رو هم میکردیم . بنابراین برای روان کاری یاتاقان هم باید در طراحی ایده میدادیم. نمیشه که شما در یک جای تنگ و دور از دسترس از یک یاتاقان غلتشی معمولی استفاده کنی. اون وقت باید وقتی میخای یک یاتاقان رو گریس بزنی تمام ماشین رو بریزی زمین و کار تعطیل و بریم واسه گریس کاری !!! میشه ؟
ما در طراحی به درسهایی که خوندیم نیاز داریم و در کنارش به تجربه کارگاهی هم همینطور. البته چیز شاقی نیست. میشه مشورت گرفت
یک طرح خوب طرحی نیست که زیبا باشه و یا روی کاغذ راندمان بالایی داشته باشه بلکه طرحیه که امکان ساخت و کارکرد مناسب و البته قیمت مناسبی داشته باشه
باز هم ممنون که در این بحث شرکت میکنید. من که چیزهای زیادی از گفته های همه دوستان یاد گرفتم

مهندس علاقه مندم زمینه فعالیت فعلی شما رو بدونم، فکر می کنم زمینه های کاری مشترکی با هم داشته باشیم که منجر به همکاری شود.

bahrami1678

عضو جدید
سلامی دوباره
من در حال حاضر مدیر فنی یک کارخانه هستم . میشه گفت مدرنترین و بزرگترین سنگ بری خاورمیانه که البته تمام ماشین آلاتش ایتالیایی هست. شبیه CNC ویا ربات
قبلا کارگاه شخصی داشتم و قطعه میزدم . بیشتر قطعات عایق و کامپوزیت . در کنارش کارهای طراحی هم بود
یک مدت تو ایران ترانسفو بودم. خلاصه اینکه اگر هم الان اینجام به خاطر شرایط بد صنعت کشوره وگرنه همیشه دوست دارم برای خودم کار کنم . گرچه درآمد آنچنانی هم نداشته باشه
شما چی ؟