مهارت هاي مورد نياز يک مهندس مکانيک

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این پست رو میزارم به خاطر این که میبینم خیلیا از اوضاع کار و کشورمون شاکی هستن.نمیخوام صحبت سیاسی کنم و از سیاست هم خوشمم نمیاد.یه جور حرف دوستانه در راستای همین تاپیک هست.حرفم اینه:

دوستان من میدونم اوضاع کار کم و بیش خوب نیست و خصوصا واسه کسی که هیچ کس و هیچ پارتی رو نداره، واقعا سخته،به این فکر کنید که از شما بدتر هم وجود داره،،،،،ولی چکار میشه کرد....تنها راه فقط اینه که راه رو واسه خودت هموارتر کنی و روز به روز پیشرفت کنی...تا به هدف نهاییت برسی.

هدف آخر همه ماها باید این باشه،یعنی باید به این مسیر سوق پیدا کنیم......:

((آرامش در زندگی با خانواده و همسر))

مهمترین تصمیم و هدف زندگی همینه...چه خوبه که تو این مسیر هم زیاد به خودمون سخت نگیریم.

البته این نظر منه،،خیلیم بهش پایبند هستم.

پس تا میتونید تلاش کنید واسه یادگیری مهارت ها،و در کنارش هم واسه هدف نهاییت هم فکرایی داشته باشید.کسی که تو این مسیر قرار بگیره بهش قول 100% میدم که زندگیش ازین رو به آن رو میشه.

سعی کنید از دنیای خودتون لذت ببرید و حتما به این فک کنید که از شما شرایط بدتر هم هست.پس محکم برید جلو....بیخیال موانع!..موانع رو دور بزن!

والسلام.

johnnyh

عضو جدید
سلام دوست عزیز...

من از کلمه ای که به دانشگاه نسبت دادی خوشم نیومد!

ببینین در جواب سوال شما،من هم مثل شما زیاد اطلاع ندارم فقط میتونم بگم یه سری دوره های آموزشی به صورت عملی از طرف سازمان آموزش فنی و حرفه ای باید باشه...

درس و تئوری و یادگیری نرم افزار ها برات لذت بخش نیست؟

مرسی که نظرت رو frankly گفتی. والا، فقط به تصحیح حرفم، و در واقع به تصدیق حرف شما مبنی بر نامطلوب بودن کلمه ی مورد استفاده ام، اکتفا می کنم. و برهان برای دلیل استفاده از آن کلمه نمیارم؛ چون خارج از حوصله ی بحثِ.

در رابطه با موضوع:
والا فنی حرفه ای رو آمار دوره هاش رو دارم. ولی دوره هاش مطلوبیت کافی نداره. مثلاً کاروَرِ PLC!!!
والا من دقیقاً نمی دونم شما چند سالتونه، من تو کامنت اولم یه مقدار راجع به خودم توضیح دادم. مضاف بر این دوبار نخونده ارشد دادم، یه بارش رو قبول شدم. هر چند استان دوری بود!!! ولی به دلایلی نرفتم بخونم. (خلاصه اینکه آدم خیلی عالمی نیستم تو زمینه مهندسی مکانیک، ولی کم و بیش آگاهم به تمام کلیات) در مورد مطالعه، چرا؛ خیلی اهل مطالعه و یادگیری هستم. منتهی نه یه دوره ی دوساله توی دانشگاه!!! نرم افزار هم کتیا رو CAD ش رو بلدم. CAE و CAM رو هم دوست دارم یاد بگیرم. ولی چون کار با کامپیوتره کلاس می خوام برم. دو سه تا نرم افزار لوله کشی و تهویه مطبوع رو هم تو فکرش م. هر چند به درد پول در آوردن م نخوره!!! (چون عرض می کنم تو لفافه، تو کار "خرید و فروش" هستم.)

solid4u

عضو جدید
به نظر من آدم باید بره سراغ کاری که دوستش داره و نه صرفا بر اساس این که بقیه تعریف می کنند و یا این که درآمدش عالیه!
این کلیپ رو هم از اینجا ببینید جالبه سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد ، هر چند فکر کنم تا حالا همه شما آن را دیده اید.

achar

عضو جدید
درس من 4 ساله تموم شده، یکم پیشینه راجع به خودم میگم، و بعدش وضعیت حال را میگم، و در آخر سوالم رو مطرح می کنم.

پیشینه:
درس نمی خوندم. می خوندم که فقط پاس شه، بعدش برم کشورای دیگه به بهانه تحصیل (و نه برای عشق و حال) توضیح اینکه مهمترین پارامتر موفقیت جهان اول، وجود سیستم و تاکتیک در سطوح کلان و جزئی تره، و بر هیچ کدوممون پوشیده نیست. ولی به دلیل پاره ای از مسائل علی رغم پذیرش گرفتن و ... نشد (سقوط ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، و غیره.)

حال: از اونموقع که از زایشگاه اومدم بیرون؛ از روش های مسالمت آمیز، اخلاقی، و قانونی دیگه که ربطی به "مهندسی مکانیک" نداشته، اِیـــــی بد در نیومده پول. ولی حالا که جزءی از نسل سوخته شدن خودم ایمان آوردم، و نظر به سنم دیگه نمی تونم کاری که توش استعداد داشتم رو پی بگیرم،
دوست دارم چند ماه هم که شده واسه کسی کار کنم. :D البته تو یه شرکت بزرگی مثه مپنا و مرتبط با اون چهار سالِ سیاه.

سؤال:
با بلد بودن زبان انگلیسی، و کتیا میشه کار باحالی پیدا کرد؟ یا دنبالش نگردم؟ پولش برام مهم نیست، مهم funشه.
در ضمن، بالنسبه دست به آچارم خوبه. و از کار طراحی بدم میاد. (می دونم با کتیا بلد بودن تناقض داره) تعمیری چیزی باشه مثلاً.
در واقع سوالم به صورت کلاسه شده این میشه:
"غیر از فاز طراحی و آنالیز با کامپیوتر (سالید، کتیا، کَریِر، آباکوس و ...) که کتاب و دوره هاش فراوونه، جایی یا دوره ای هست که به بدن مربوط بشه، نه فقط ذهن"؟
با تشکر

سلام
از آنجایی که کار عملی میخوهید شما با دگیری کتیا می تونید دوره ماشینکاری cnc رو برید (نقشه کشی و مدل سازی و ماشین کاری و ساخت قطعه )
دوره های هیدرولیک و پنوماتیک برید(مثل فستو) و عیب یابی و بعد تعمیرات

saeedd68

عضو جدید
سلام .
برای کسانی که هیچ اطلاعات و تجربه ای ندارن و میان copy past میکنن و خیلی ها رو گمراه میکنن متاسفم .
----------------------------------------------------------------

شما فارغ التحصیل مکانیک . محاله توی رشته ت باسواد باشی و روی زمین بمونی .
1- اول باید از طراحی شروع کنین . هر چه سریع تر وارد دوره های فنی حرفه ای بشین . سالیدوورک ( دوره دو ماهه ) و کتیا ( دوره سه ماهه ) بس هست .
2- دوره تراشکاری درجه 2 فنی حرفه ای هم خییییییلی عالیه . باعث میشه کلی از لحاظ عملی پیشرفت کنید و اعتماد بنفس فوق العاده ای پیدا کنین . بهتون تضمین میدم وارد این دوره بشین ، میتونین سربالا وارد هر کارخونه ای که دوست دارین بشین .
3- تجربه کار با نرم افزارهای طراحی تون رو بالا ببرین . پروژه های دانشجوها رو انجام بدین ( درآمد هم داره ) . وارد دوره های پیشرفته ی جهاد های دانشگاهی بشین . طراحی سالید و کتیا ،
4- نرم افزارهای تحلیل یاد بگیرین . کتاب های بسیار عالی در این ضمینه وجود داره . تحلیل رو فعلا در حد مقدماتی و آشنایی بلد باشین کافیه .اگه سیالاتی هستین ، فلوئنت . اگه جامداتی هستین ، یا آباکوس . یا انسیس .
5- لازم نیست برین تافل بگیرین . لغت های تخصصی رو به مرور زمان یاد بگیرید . ( در قالب متن و داستان و مقاله ) . از شما این انتظار رو ندارند که اخبار انگلیسی رو کامل بفهمین و مثل بلبل انگلیسی حرف بزنین . شما باید مترجم نوشتاری خوبی باشین . ینی بتونین کاتالوگ ها و مقالات مکانیک و ... رو بفهمین و ترجمه کنین .

6- وارد هر شرکتی که شدین ، بسته به نوع فعالیت اون شرکت ، وارد دوره های پیشرفته ی نرم افارهای تحلیل بشین . مثلا اگه وارد کارخونه تولید چرخ دنده شدین ، فقط وارد دوره های پیشرفته تحلیل چرخ دنده آباکوس بشین .
( نرم افزارهای تحلیل ، وسعت خیلی بالایی دارن . لازم نیست همه شو تخصصی یاد بگیرین . از ارتعاشات گرفته تا بدنه خودرو . هرکس بنا به شغلی که داره ، وارد دوره های تخصصی تحلیل مختص خودش بشه )

به امید موفقیت دوستان