منشا اخلاق ؟

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
:surprised: نظر استارتر رو ببین تو رو خدا...!!!!!شمام خسته نباشید با این نتیجه گیری... زحمت کشیدید...

شاید (تاکید میکنم شاید ... ) وجودِ یه خدا ، در حدِ آفریدگاری که مظهر و منشا همه ی خوبیهاست ... بد هم نباشه (شاید در جهتِ مصلحتِ جامعه هم باشه!)

جالب بود...
واسه من که مفید بود امیدوارم واسه دوستان هم مفید بوده باشه...
از استارتر هم متشکرم...به خاطر این فرصت زایی...

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
سلام
از دوستان عزیز دو تا سوال داشتم خوشحال میشم نظر همه دوستانو بدونم راجع به این دو سوال

1-اولا سوالم راجع به اخلاقه .این جوری که منشا اخلاق ایا خداونده؟یعنی چون خدا گفته این کار اخلاقی هست و غیره .اگر این طور باشه پس اگر بگیم که خدا اخلاقو بنیان نهاده .بر اساس حکمت خداوندی یک کاری که الان میگیم اخلاقیه میتونست کاملا بر عکس و غیر اخلاقی باشه؟(یعنی کار اخلاقی به ذات کار اخلاقی نیست .بر اساس حکمت خدا (که بنده هاش اگاهی ندارن) اخلاقی شده ولی اگه بگیم نه این کار مستقل از خدا وجودش اخلاقی هست ؟

2-فرض کنید شما در یک جنگ فرضی شرکت می کنید و یک سرباز ارتش هستید .و یک نفر سرباز از ارتش دشمن رو اسیر کردید.این فرد اسیر اطلاعاتی داره که اگه اونو به شما لو بده جون 5.6 نفر از هم رزماتون نجات پیدا میکنه (می خوان به یه جا حمله کنن)فرمانده به شما میره میگه این اطلاعاتو ازش بکش بیرون.فرد اسیر به شما میگه من که میدونم شما می خواید منو بعدش اعدام کنید چرا باید با شما همکاری کنم؟اگه قول شرف به من بدی که اگه من این اطلاعاتو بگم اعدامم نمی کنید بگو تا همکاری کنم .از طرفی شما میدونی که قطعا این فرد اعدام میشه (فرض کن کشور شما متجاوزه)
چی کار میکنی؟اایا بهش قولو میدی و با جون یک ادم که به اندازه جون شما ارزش منده بازی می کنی و تا اخر عمرت با این قضییه سر میکنی که چه طور به مردی که محکوم به اعدامه همچین دروغ وحشتناکی بگی؟ایا حقوقی نداره این فرد؟یا اینکه دروغو نمی گی و میزاری هم میهنات بمیرن و چه بسا به دلیل سر پیچی از حکم فرمانده به اعدام محکوم بشی

من قصد بحث با دوستانو ندارم فقط خیلی دوست دارم نظر همگی رو در مقابله با این دو مقوله بدونم
سربلند و پیروز باشید

• Like
واکنش ها: ?Why

a.inkare

عضو جدید
سلام
از دوستان عزیز دو تا سوال داشتم خوشحال میشم نظر همه دوستانو بدونم راجع به این دو سوال

1-اولا سوالم راجع به اخلاقه .این جوری که منشا اخلاق ایا خداونده؟یعنی چون خدا گفته این کار اخلاقی هست و غیره .اگر این طور باشه پس اگر بگیم که خدا اخلاقو بنیان نهاده .بر اساس حکمت خداوندی یک کاری که الان میگیم اخلاقیه میتونست کاملا بر عکس و غیر اخلاقی باشه؟(یعنی کار اخلاقی به ذات کار اخلاقی نیست .بر اساس حکمت خدا (که بنده هاش اگاهی ندارن) اخلاقی شده ولی اگه بگیم نه این کار مستقل از خدا وجودش اخلاقی هست ؟

2-فرض کنید شما در یک جنگ فرضی شرکت می کنید و یک سرباز ارتش هستید .و یک نفر سرباز از ارتش دشمن رو اسیر کردید.این فرد اسیر اطلاعاتی داره که اگه اونو به شما لو بده جون 5.6 نفر از هم رزماتون نجات پیدا میکنه (می خوان به یه جا حمله کنن)فرمانده به شما میره میگه این اطلاعاتو ازش بکش بیرون.فرد اسیر به شما میگه من که میدونم شما می خواید منو بعدش اعدام کنید چرا باید با شما همکاری کنم؟اگه قول شرف به من بدی که اگه من این اطلاعاتو بگم اعدامم نمی کنید بگو تا همکاری کنم .از طرفی شما میدونی که قطعا این فرد اعدام میشه (فرض کن کشور شما متجاوزه)
چی کار میکنی؟اایا بهش قولو میدی و با جون یک ادم که به اندازه جون شما ارزش منده بازی می کنی و تا اخر عمرت با این قضییه سر میکنی که چه طور به مردی که محکوم به اعدامه همچین دروغ وحشتناکی بگی؟ایا حقوقی نداره این فرد؟یا اینکه دروغو نمی گی و میزاری هم میهنات بمیرن و چه بسا به دلیل سر پیچی از حکم فرمانده به اعدام محکوم بشی

من قصد بحث با دوستانو ندارم فقط خیلی دوست دارم نظر همگی رو در مقابله با این دو مقوله بدونم
سربلند و پیروز باشید
1. شما نمیتونی درباره چیزی که اصلا وجود نداره قضاوت دقیقی داشته باشی اما من فکر میکنم اگر آن بی اخلاقی که شما گفتی به خواست خدا جای اخلاق امروزی رو میگرفت اون وقت فطرت درونی بشر هم متناسب با همان بی اخلاقی فرضی بود چون اگر شما خدا رو به عنوان خالقی که کارهایش هدفمند وحکیمانه است بپذیری آن وقت این تناقض که فطرت بشر با خواست خداوند واخلاقش در تضاد باشد غیر ممکن است
2. به نظر من مهمترین نکته در بحث اخلاق این است که به چیز های اطرافمان یک بعدی نگاه نکنیم درباره این سوال من فکر میکنم مسئولیت حقیقی متوجه آن اسیری است که میداند به هر صورت اعدام خواهد شد اما اگر همکاری کند جان هم نوعان خودش را نجات خواهد داد همان قدر که شما برای این اسیر حق قائل میشوی باید او را مسئول هم بدانی در هر زمانی گرچه همه مسئولیت اخلاقی دارند ولی مسئولیت برخی بیشتر است باید واقع بین بود واین نکته را همواره در نظر گرفت

?Why

عضو جدید
سلام

...
سربلند و پیروز باشید

:cry:
اینقده خوشحال شدم که این تاپیکِ عتیقه رو بالا آوردی ...

دمت گرم ...

راجع به سوالاتت هم فک کنم طرح شده تا فقط دوستانی که اخلاق رو منسوب به خدا میدونن جواب بدن ...پس ما معافیم ...
شاید اگه مجبور بودیم تصمیم بگیریم شکنجش هم بکنیم یا نه ، جوابش سختر هم میشد ... ;)

مهدی پوراحمد

اخراجی موقت
جواب سوال شما رو با سوال میدم:

شما به من بگید مقصد (هدف) اخلاق رو؟

اگه دقیق روش فکر کنید جواب رو میگیرید.

amin tai

عضو جدید
به نظر می رسه از معانی اسما خداوند است (فاطر : آغاز کننده در کار - ودوود : دوست - رحیم - رزاق ............)

بالا