مقدار خالصی که شامل عدد آووگادرو (تعریف مول)

hellenaa

عضو جدید
مقدار خالصی که شامل عدد آووگادرو (تعریف مول)

مول مول
مقدار خالصی که شامل عدد آووگادرو ، واحد اصلی باشد، یک مول نامیده می*شود که یک واحد اصلی است. مول مقدار ماده خالصی است که تعداد واحد*های مستقل اصلی آن ، دقیقا برابر با تعداد اتم
*های 12g کربن 126C باشد. پس نمونه*ای از یک عنصر که جرم آن بر حسب گرم از لحاظ عددی برابر با وزن اتمی آن عنصر باشد، شامل یک مول از اتمهای آن عنصر ، یعنی شامل عدد آووگادرو اتم است. مثلا وزن اتمی بریلیم ، 9.01218است. بنابر این: اتم بریلیم Be=1mol Be = 6.02205x1023 : 9.01218

اطلاعات اولیه
چون وزن اتمی فلوئور 19.0 و وزن اتمی هیدروژن 1.0 است، سنگینی یک اتم فلوئور ، 19 برابر یک اتم هیدروژن خواهد بود. حال اگر 100 اتم فلوئور و 100 اتم هیدروژن را در نظر بگیریم، جرم مجموع اتم
*های فلوئور 19 برابر جرم اتم*های هیدروژن می*شود. پس جرم*های هر دو نمونه*ای از فلوئور و هیدروژن که عمده اتم*های آنها برابر باشد همان نسبت 19.0 به 1.0 یعنی نسبت وزنهای اتمی آنها ، خواهد بود.

اگر 19.0g فلوئور و 1.0g هیدروژن داشته باشیم، این دو مقدار بر حسب گرم و از لحاظ عددی برابر وزن*های اتمی این دو عنصر است. چون جرم
*های این دو نمونه نسبت 19.0 به 1.0 دارد، نمونه*ها باید شامل تعداد اتم*های مساوی باشند. در واقع ، نمونه*ای از هر عنصر که جرم آن بر حسب گرم عددی برابر با وزن اتمی آن عنصر باشد، شامل این عده اتم*های یکسان خواهد بود.

این عدد را به افتخار "آمدو آووگادرو" ، عدد آووگادرو می*نامند. آووگادرو نخستین کسی بود که رفتار گازها در واکنش شیمیایی را بر حسب عده مولکولها واکنش دهنده ، توضیح داد. مقدار عدد آووگادرو با آزمایش معین شده و تا شش رقم با معنی عبارت است از:

6.02205x1023

مول ماده مولکولی
یک مول ، مرکب از عدد آووگادرو واحد مستقل است. یک مول ماده مولکولی مرکب از عدد آووگادرو مولکول و جرمی بر حسب گرم دارد که از لحاظ عددی برابر با وزن مولکولی آن ماده است. مثلا وزن مولکولی H2O برابر 18.02 گرم است، پس مولکول H2O با:

18.02g H2O =1MolH2O =6.02205xa023 مولکول آب H2O

چون یک مولکول آب ، دو اتم H و یک اتم O دارد، یک مول H2O شامل دو اتم H و یک مول اتم O است. با استفاده از تعریف مول ، نوع واحد مستقلی که اندازه گیری می*شود، باید مشخص باشد. یک مول از اتم
*های H شامل: 6.02205x1023 اتم H و جرم آن ، تا سه رقم با معنی ، 1.01g است، یک مول از مولکولهای H2 شامل 6.02205xa023 مولکول H2 و جرم آن 2.02g است. برای فلوئور :

فلوئور گرم Mol F=6.02205x1023 F=19.0

مولکول فلوئور 1Mol F2=6.02205x1023 F2=38.0g

مول در مواد یونی
وقتی می*گوییم یک مول(BaCl2) ، به این معنی است که نمونه مورد نظر ما شامل عدد آووگادرو واحد فرمولی است که واحد مستقل آن مشخص است. یک مول BaCl2 جرمی برابر 208.3g دارد که همان وزن فرمولی BaCl2 است. در واقع ، یک مول BaCl2 شامل باریم:

green137.3g= یون 1Mol

208.3g Bacl2= واحد 1Mol

BaCl2=6.02205x1023Cl2

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام و تشکر
ثابت آووگادرو درسته.
چون واحد داره و درست نیست کلمه عدد بکار رفته شه.
درست می گید اما چون در تعریف واحدش اینجوری میگیم که 6.02x10^23 تعداد اتم، که یک مول رو تشکیل میدن. بنابراین چون تعداد اتم یا مولکول رو بیان می کنه عدد هم میشه بیانش کرد.

Hamed Analyst

عضو جدید
درست می گید اما چون در تعریف واحدش اینجوری میگیم که 6.02x10^23 تعداد اتم، که یک مول رو تشکیل میدن. بنابراین چون تعداد اتم یا مولکول رو بیان می کنه عدد هم میشه بیانش کرد.

اكثر ثابت هاي موجود در شيمي و فيزيك عدد هستند ولي بهشون عدد نميگن، ثابت ميگن. به نظر من هم ثابت آووگادرو درست تره تا عدد آووگادرو

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز

استاد شیمی فیزیک ما تاکید داشتند که بگیم ثابت آووگادرو
البته برا همه ثابت ها باید گفته شه و لی متاسفانه عدد بکار میره.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اكثر ثابت هاي موجود در شيمي و فيزيك عدد هستند ولي بهشون عدد نميگن، ثابت ميگن. به نظر من هم ثابت آووگادرو درست تره تا عدد آووگادرو

استاد شیمی فیزیک ما تاکید داشتند که بگیم ثابت آووگادرو
البته برا همه ثابت ها باید گفته شه و لی متاسفانه عدد بکار میره.
منم گفتم درسته اما گفتم به صورت عدد هم رایجه و دلیل رواجش رو از روی تعریفش گفتم. اما درست میگید ثابت درسته

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
منم گفتم درسته اما گفتم به صورت عدد هم رایجه و دلیل رواجش رو از روی تعریفش گفتم. اما درست میگید ثابت درسته

ممنون آفرین .منظور من هم همین بود.یعنی رایج شده.

مثل خیلی مطالب دیگه....یکی از اونا ظرفیته و.....گویا خوب حق مطلب رو ادا نکردم.

بالا