مفاهیم و مسائل مفهومی فیزیک

9shenas

عضو جدید
تو این تاپیک یه سری مفاهیم جالب فیزیکو بیان میکنیم و همینطور یه سری سوالای مفهومی هم برای درک عمیقتر فیزیک مطرح میکنیم با کمک دوستان علاقمند
همینطور میتونیم هر هفته یه موضوع انتخاب کنیم و هرکس هرچی بلده از اون موضوع برای دیگران بگه و یه سری سوال هم مرتبط با موضوع واسه دیگران مطرح کنه تا باهم به هم فیزیک یاد بدیم

من با موضوع : "نسبت سطح به حجم " شروع میکنم

آخرین ویرایش:

9shenas

عضو جدید
موضوع: نسبت سطح به حجم

موضوع: نسبت سطح به حجم

تا بحال فکر کردین چرا مورچه میتونه چندصد برابر وزن خودشو جابجا کنه اما فیل تو جابجا کردن خودشم مونده؟
یا چرا بروسلی میتونست روی 2تا انگشتش شنا بره؟
یا چرا دم میمون درازه یا گوشای فیل گندس؟
چرا یک کیلو سیب زمینی ریز کلی پوست باقی میذاره اما از یک کیلو سیب زمینی درشت پوست کمتری بجا میمونه؟
چرا اگه بخوایم آتیش درست کنیم چوب ریز(خار) سریع آتیش میگیره اما چوب درشت به سختی؟
چرا پاهای کرگدن انقدر گندس اما پاهای آهو باریک؟
چرا اگه مورچه از رو درخت بیوفته با آرامش تمام به راهش ادامه میده ولی آدم اگه بیوفته باید با خاک انداز جمش کنن؟
و... و...
جواب همه ی این سوالا به موضوع ما مربوطه

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چ سوالات جالبی
تاحالا اصلا به اینا که گفتی دقت نکرده بودم

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه سیب زمینی بزرگ وزنش با چندتا سیب کوچیک برابره در حالی که پوست کمتری داره

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مورچه وزنش کمتره نیزوی زمین کمتر بهش وارد میشه سرعت افتادنش کمتر میشه و هوا هم بعنوان یه سرعتگیر براش عمل میکنه

9shenas

عضو جدید
نباید به تک تک سوالا جواب بدی
همه ی سوالا علتشون یه چیزه که اونم نسبت سطح به حجمه، فقط باید همین قاعده ی کلی رو بگی
به این فکر کن: اگه یه مورچه 10 برابر بزرگتر بشه وزنش (حجمش) چقدر میشه؟ سطحش چقدر؟

9shenas

عضو جدید
یه سیب زمینی بزرگ وزنش با چندتا سیب کوچیک برابره در حالی که پوست کمتری داره

خب موضوع اینه که چرا پوست کمتری داره؟

مورچه وزنش کمتره نیزوی زمین کمتر بهش وارد میشه سرعت افتادنش کمتر میشه و هوا هم بعنوان یه سرعتگیر براش عمل میکنه

همه ی اجسام تو نبود مقاومت هوا با شتاب 9.8 سقوط میکنن

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
تو این تاپیک یه سری مفاهیم جالب فیزیکو بیان میکنیم و همینطور یه سری سوالای مفهومی هم برای درک عمیقتر فیزیک مطرح میکنیم با کمک دوستان علاقمند
همینطور میتونیم هر هفته یه موضوع انتخاب کنیم و هرکس هرچی بلده از اون موضوع برای دیگران بگه و یه سری سوال هم مرتبط با موضوع واسه دیگران مطرح کنه تا باهم به هم فیزیک یاد بدیم

​دوست عزیز :سلام- من یک مورد محاسبه قیمت برق صاعقه مطرح کرده بودم در رابطه با همکاری با شما در شروع مفاهیم ومسایل متاسفانه ندیدم .ایا کسی پاسخ را یافت؟.برای مهندسین برق قابل توجه بود. سیوال دیگر جرم سیاره 300برابر جرم زمین و....اینها را پیدا نکردم . شما ندیدی؟!. شایدم بقول :دوستان:"دیبونه!" شده ام!.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

با سلام :
من این مسایل را مظرح می کنم. با هدف گسترش این صفحه وشرکت دوستان -بخصوص انانکه تخصصشان فیزیک است -تا من از انها بیاموزم.
1-اگر سطح بدنه یک زیر در یایی 200 متر مربع باشددر عمق 70متری بنظر شما فشار وارد بربدنه چقدر است؟.
2-اگر جرم سیاره ای 300 برابر جرم زمین باشد وفاصله ان از خورشید 5 برابر فاصله زمین تا خورشید -نیروی گرانش خورشید بر این سیاره چند برابر زمین است؟ و اگر شعاع سیاره 12 برابر شعاع زمین باشد شتاب جاذبه در سطح سیاره چقدر است؟.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

قابل توجه دوستان فیزیک دان - بخصوص همکاران محترم :مهندسین برق
اگر پتانسیل الکتریک ابری هنگام تخیله فرضا 50 میلیون ولت باشد و حداکثر شدت جریان در زدن صاعقه به برق گیر 200000امپر - ارزش این مقدار انرژی الکتریکی را با نگاهی به تعرفه قبض برق منزلتان چقدر براورد می کنید.؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما

با سلام :
من این مسایل را مظرح می کنم. با هدف گسترش این صفحه وشرکت دوستان -بخصوص انانکه تخصصشان فیزیک است -تا من از انها بیاموزم.
1-اگر سطح بدنه یک زیر در یایی 200 متر مربع باشددر عمق 70متری بنظر شما فشار وارد بربدنه چقدر است؟.
فشاری که به بدنه در عمق آب وارد میشه ربطی به سطح خارجی اون نداره
فشار مایعات از فرمول
P=ρgh
بدست میاد و چون تمامی بدنه ی زیر دریایی با آب برخورد داره این فشار به تمامی قسمت های اون وارد میشه

2-اگر جرم سیاره ای 300 برابر جرم زمین باشد وفاصله ان از خورشید 5 برابر فاصله زمین تا خورشید -نیروی گرانش خورشید بر این سیاره چند برابر زمین است؟ و اگر شعاع سیاره 12 برابر شعاع زمین باشد شتاب جاذبه در سطح سیاره چقدر است؟.
رابطه ی گرانش بصورت زیر هست:
(2^(F=((m1m2)G)/((R1+R2
300 برابر جرم زمین رو بجای m1 و جرم خورشید رو بجای m2 و شعاع سیاره رو بجای R1 و شعاع خورشید رو بجای R2 قرار بدید و بجای G هم ثابت جهانی گرانش
رو قرار بدید تا نیروی وارده بر سیاره بدست بیاد
در مورد شتاب گرانشی سیاره هم شما از فرمول بالا یکی از m و R ها رو حذف میکنی و فقط جرم و شعاع سیاره رو قرار میدی اونوقت شتاب گرانشی سیاره هم بدست میاد