معماری کاغذی

معمار_ایرانی

عضو جدید
معماری کاغذی
تاریخچه
سابقه استفاده از كاغذ در معماری ژاپن بسیار دیرینه است. با توجه به شدت زلزله خیز بودن این منطقه جغرافیایی، همواره، از گذشته دور، طراحی ساختمان ها به گونه ای كه متحمل كمترین خسارت ها در اثر زلزله های شدید شوند، به عنوان هدف اولیه طراحی معماری مطرح بوده است. یكی از بهترین روش
ها برای كاهش میزان تخریب بناها در مقابل زلزله، سبك كردن ساختمان و استفاده از مصالحی با وزن پائین است. در معماری از چوب، كاغذ و مصالحی از این قبیل استفاده می شود.
معماران سنتی ژاپن از صفحه های كاغذی كه به «شوجی» معروف اند به عنوان عنصر جدا كننده فضاهای مختلف معماری بهره می گیرند. صفحه های كاغذی علاوه بر تأمین سبكی ساختمان و ایفای نقش جدا كنندگی فضاها، قابلیت های تزئینی بسیاری را در اختیار طراحان قرار می دهند. اما آنچه اكنون در این مقاله بدان می پردازیم بسیار فرا تر از موارد استفاده كاغذ در معماری سنتی ژاپن است. امروزه از كاغذ به عنوان اصلی ترین عنصر سازه بنا استفاده می شود به گونه ای كه فرم خاصی از كاغذ توانسته جایگزین فولاد، بتن و مصالح بنایی شود.
بسیار پیش آمده است كه هسته مقوایی میانی دستمال های توالت و یا كاغذ های فكس و پلات را دور بیندازیم اما مطمئناً هیچ گاه تصور نكرده ایم كه این مواد می توانند، به عنوان عنصری سازه ای در شكل گیری بناهایی استوار مطرح شوند.

استوانه های مقوایی

استوانه های مقوایی (Card board Tube)، از كاغذ های بازیافت شده به ظاهر دور ریختنی تهیه می شوند. بسیار ارزان هستند و در كارخانه هایی مخصوص در سازوكاری نه چندان پیچیده تولید می شوند. كارخانه ها این قابلیت را دارند كه استوانه هایی كاغذی (Paper Tubes) در ابعاد مختلف با طول، قطر و ضخامت های متنوع تولید كنند. استوانه های تولید شده در این كارخانه ها شكننده نیستند و با افزودن تركیبات شیمیایی خواص مختلفی از قبیل ضد آب، ضد آتش، ضد موریانه و ... پیدا می كنند و می توانند كاربری های متنوع و خاصی را داشته باشند. امروزه با اعمال محاسبات دقیق برروی این مواد و انجام آزمایش های استاندارد فنی به خوبی می توانیم از این مواد به عنوان عنصر سازه ای در معماری ساختمان ها استفاده كنیم.

مزایای استفاده از كاغذ در معماری

كاغذ، ماده ایست كه در طبیعت به دست می آید و به آسانی به چرخه طبیعت باز گشته و به عنوان دوست آكوسیستم محسوب می شود. استوانه های كاغذی از زباله های كاغذی بازیافت شده تهیه می شود، موادی كه بلااستفاده و دور ریختنی هستند و به دلیل خاصیت بازگشت به چرخه طبیعت، معماری با استوانه های كاغذی، زباله صنعتی بر جای نمی گذارد.
چوب یكی از مصالح ساختمانی است كه خواص شیمیایی و فیزیكی مناسب آن موجب شده یكی از پر طرفدارترین عناصر ساختمانی محسوب شود. بافت زیبا و تنوع گونه های مختلف چوب امكانات بسیاری را در اختیار طراحان قرار می دهد، هرچند از نظر فنی، در مراحل پیچیده ای لازم است تا چوب موجود در طبیعت به عنصری ساختمانی تبدیل شود.
استوانه های مقوایی بافت و رنگ مشابه چوب دارند و همان امكانات بصری چوب را دارا هستند. بدون آن كه مشكلات مربوط به استفاده از چوب و آماده كردن آن در پروسه صنعتی را داشته باشند. امروزه
در بسیاری از نقاط، به دلیل كاهش ذخایر تولید چوب كه همان جنگل ها هستند چوب به ماده ای كمیاب و بسیار گران قیمت تبدیل شده است. در صورت ادامه روند روبه رشد تخریب جنگل ها و استفاده از چوب در مصارف متفاوت صنعتی، ساختمانی و غیره بشر بی شك با بحرانی زیست محیطی مواجه می شود كه این مسأله لزوم پرداختن به موادی به عنوان جایگزین چوب را به طور جدی مورد توجه قرار داده است. با كنترل خواص فیزیكی و شیمیایی استوانه های كاغذی می توان از این مواد به عنوان «فرم نوینی از چوب تكامل یافته» در مصارف مختلف بهره گرفت.
استفاده از مصالح سبك و پائین آوردن وزن ساختمان مهم ترین راه های كاهش اثرات زلزله است. استوانه های كاغذی بسیار سبك هستند و در مواردی وزنی به مراتب كمتر از چوب دارند و شاید بتوان از آنها به عنوان یكی از سبك ترین مصالح ساختمانی یاد كرد كه این مسأله از مزایای قابل توجه این ماده است.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

معمار_ایرانی

عضو جدید
ساختمانهایی از جنس کاغذ

ساختمانهایی از جنس کاغذ

هنرمند آمریکایی، جیل سیلویا با استفاده از کاغذهای دفتر از ساختمان های مهم ایالات متحده سازه هایی منحصر به فرد را ایجاد کرده است تا به این وسیله وضعیت جامعه را به دیگران نشان دهد.
در شروع کار بر روی هر سازه، سیلویا با دقت هر چه تمام تر برای رسیدن به شکل اصلی آن در بین خطوط برش هایی را ایجاد می کرد تا همه ی جزییات سازه به درستی نمایش داده شود. نتیجه ی کارهای او به شکل ساختمان های وزارت خزانه داری، بازار بورس نیویورک و کاخ سفید در آمده است.
به گزارش آپام جیل درباره ی این سازه های منحصر به فرد می گوید:
زمانی که من شروع به این کار کردم، ( قبل از اینکه بخواهم ساختمان ها و بناهای ملی را با کاغذ بسازم )، تنها هدف من درک چرایی نیاز ما به معاملات بود. من خودم را مشغول این کار کرده بودم و کم کم روابطم را با دیگران از دست دادم. مدتی بعد فهمیدم که این شغل ماست که جهان را می سازد و ما آن را در کارهای دیگر جستجو می کنیم.

rezaarmin

عضو جدید
سلام
دوستان میشه با کاغذ از این قبیل وسایل ی مکعب کاغذی ساخت که تحمل فشار داشته باشه؟؟؟حدودا وزن ی ادم بالغ؟!!!!
بدون وجود ستون فقط بادبند ضربدری استفاده بشه کلا نوع کاغذش یا برش یا ترکیب مقوا همه چی ازاده فقط باید کاغذی باشه
دوستان لطفا کمک کنید واقعا گیر کردم : (

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان میشه با کاغذ از این قبیل وسایل ی مکعب کاغذی ساخت که تحمل فشار داشته باشه؟؟؟حدودا وزن ی ادم بالغ؟!!!!
بدون وجود ستون فقط بادبند ضربدری استفاده بشه کلا نوع کاغذش یا برش یا ترکیب مقوا همه چی ازاده فقط باید کاغذی باشه
دوستان لطفا کمک کنید واقعا گیر کردم : (

یادمه قبلا بچه ها توی دانشگاه این کار کردن ولی یادم نیست جواب اصلی معمارا
ببین از بازی های هست بچه میکنن که مچ میشن به اون سبک کار کن ،اگه نمی دونی هم چیمیگم بگو تا برات توی فوتو یک عکس درست کنم ،یا شونه تخم مرغ ها را دیدی بزاری روی هم چطور مچ میشن میشه به عنوان صندلی ازش استفاده کرد
حالا خواستی بیشتر بگو ببیینم چی می تونم برات بکنم

بالا