[معماری معاصرایران] ﭘﺮﻭﮊﻩ ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ ﺁﺟﺮ ﭘﻮﺵ - خیابان نفیسی | تهران

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
ﭘﺮﻭﮊﻩ ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ ﺁﺟﺮ ﭘﻮﺵ اثر دفتر طراحی و ساخت ادمون


آرشیتکت : دفتر طراحی و ساخت ادمون

موقعیت مکانی : تهران – خیابان نفیسی

سال ساخت : 2015

مساحت : 1100.0

یکی از مشخصات عمده معماری بومی مسکونی ایران حفظ حریم خصوصی برای ساکنان می باشد که در گذشته از طریق معماری درونگرا که اغلب در اطراف یک باغ مرکزی خصوصی شکل می گرفت و به ندرت در چهره بیرونی ساختمان پنجره قرار می گرفت بوده است ، با این حال ، در زمان معاصر با رشد عمودی ساختمان ها استفاده از پنجره ها در نمای ساختمان متداول شده است ، و حفظ حریم خصوصی از کیفیت چندانی برخوردار نیست ، شواهد این ادعا بالکن هایی هستند که توسط ساکنین پوشیده شده اند و نمای ساختمان را بد شکل کرده اند .

در این ساختمان برای به حداکثر رساندن حریم خصوصی ، تعدیل نور ، محدود کردن دید از بیرون و سازماندهی نمای تراس و کاهش سر و صدای محیط ، راه حلی برای پوشش نما با آجر انتخاب شد ، که به عنوان متریال ساختمانی محلی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد و امکان ایجاد بافت های متعدد و زیبا برای نما امکان پذیر میباشد .


با امکان چرخش آجر ها به زوایای متفاوت ، ارتباطی میان داخل و خارج بر قرار می شود و جهت آنها با توجه به جهت خورشید و نور روز در سراسر آپارتمان تنظیم می گردد .

در طراحی فضاهای داخلی ، هدف اصلی به خصوص در قسمت ورودی واحد ها حفظ حریم خصوصی می باشد که به عنوان فضای فیلتر طراحی شده است و این فضای فیلتر از معماری بومی ایران الهام گرفته است .

در این ساختمان به حل معضلاعات فعلی معماری مسکونی در منطقه از طریق پل زدن میان حال و گذشته پرداخته شده است.

برگرفته از : ایرانیان آرکیتکت
 
بالا