[معماری معاصرایران] مجتمع مسکونی شهید عراقی در تهران

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری[h=3][/h] [h=3]مجتمع مسکونی شهید عراقی در تهران[/h] مکان: تهران
تیم معمار: شرکت معماران حرکت سیال
معماران ارشد:
رضا دانشمیر، کاترین اسپیریدونوف
مساحت: 5.200 مترمربع
سال: 1383
کاربری: مسکونی
افتخارات: رتبه دوم در گروه مسکونی

این پروژه در میان طبیعت سرسبز اطرافش مانند منظره‌ای خیالی به نظر می رسد. با این اوصاف، کانسپت طرح یک خط پیوسته و شناور خواهد بود که با حرکاتش چشم اندازی رویایی به وجود آورده و توپوگرافی جدیدی از این پروژه تعریف خواهد کرد. این خط فرضی باعث شده که واحدهای مختلفی در این مجتمع شکل گرفته و درواقع نقطه‌ی مشترکی در بین تمام واحدهاست. با جابجایی مسیر این خط، و به عبارتی با ادغام یا جابجایی این واحدها می توان به تنوع زیادی در طرح و آرایش واحدها دست یافت. به عنوان مثال، در این مجتمع 6 نوع واحد مسکونی وجود دارد که دوبلکس بوده و یا یک طبقه هستند و روی هم رفته به صورت چپ و راست در کنار هم قرار گرفته‌اند.
با در نظر گرفتن درخت‌های گردویی که در محدوده‌ی 60٪ سطح اشغال زمین واقع شده‌اند و تصمیم ما برای حفظ آنها، ساختمان می بایست از این محدوده جدا شده و یک فضای باز با ابعاد 9 متر بر و به ارتفاع یک ساختمان سه طبقه به وجود آورد.
این فضای باز، باغ شمالی را به درختان گردو مرتبط می کند. برای برقراری ارتباط بصری بین محوطه‌ی عمومی تمام واحدها و باغ شمالی، سه متر عقب نشینی در ضلع شمالی این مجتمع انجام گرفته است.
در نتیجه، اتاق خواب‌ها شبیه یک حجم بسته طراحی شده‌اند که از حجم اصلی جدا شده و بیرون زده‌اند.
فضاهای داخلی در هر یک از واحدها به صورت خطی سازمان‌دهی شده‌اند و این به واسطه‌ی “نوار ابزاری” است که در طول دیوار ورودی و در کل واحدها امتداد یافته است. بنابراین، تمام اتصالات، فضاهای خدماتی و تاسیساتی که هر خانه‌ای به آن نیاز دارد را در این حجم گنجانده‌ایم و ورودی، آشپزخانه، دودکش و لوله‌های بخاری، کتابخانه، لوازم صوتی تصویری، سرویس بهداشتی و کانال تاسیسات از آن دسته هستند؛ در پایان آنچه که به دست می آید واحدهای آپارتمانی هستند که یک فضای خالی از ضلع شمالی تا ضلع جنوبی‌ در آن امتدا یافته است.
با دیوارهای کشویی که در این حجم در نظر گرفته شده می توان فضاهای خصوصی ایجاد کرد. این دیوارهای کشویی با توجه به سبک زندگی و نیازهای ساکنین می تواند آرایش‌بندی پویایی از فضاها به وجود آورد.


منبع:1arc.ir
 
بالا