[معماری معاصرایران] خانه ایرانی با طاقچه های ایرانی در نجف آباد اصفهان

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری

اطلاعات پروژه :
معماران: دفتر معماری آینه (علی دهقانی،علی سلطانی،عاطفه کرباسی)
دستیار طراح: سپیده شریعتمداری
دکوراسیون داخلی: مهلا ابراهیم پور
خریدار: محمد علی پاینده
مکان: نجف آباد، اصفهان
سال پروژه :۲۰۱۳
زیربنای مسکونی :۳۰۷ مترمربع
عکاس : حسین فراهانی


خانه ای در مرکز شهر نجف آباد میان کوچه های تنگ و باریک و پر از خانه های گنبدی شکل آن قرار گرفته است که دارای طرحی ساده و ارزان قیمت و مناسب برای یک خانواده ۴ نفره است و طبقه بالای آن نیز مخصوص مهمانان است.

این خانه متشکل از دو مربع کوچک است که تمام دیوارهایش طاقچه دارد.تنها ضلع شرقی مشرف به دیوار همسایه از این قائده مستثنی است. با تعبیه سیرکولاسیونی مناسب، ورودی مناسبی به فضای اندرونی خانه شکل گرفته که مسئله درب اصلی واقع در ضلع جنوبی نیز به این معماری کمک شایانی کرده است.طبقه بالا مکانی دنج و راحت، و به دور از چشم همسایه ها است. این امر باعث شده است تا مرز میان حریم خانه با همسایگان رعایت شود. تمام خانه متشکل از ۶۰درصد بنا و ۴۰ درصد حیاط است،نورصبحگاهی، تمام اتاق ها، آشپزخانه، فضای نشیمن، پذیرایی و نیز حیاط را که در وسط خانه قرار دارد، روشن می کند.در امتداد دیوار بیرونی خانه طاقچه های فرورفته تعبیه شده است که با نمای کلی آن هماهنگ است. این طاقچه ها با اشیای تاریخی و گل و گیاه تزیین شده اند که نمایی تاثیرگزار در چشم بیننده جلوه گر دارند، با این تفاوت که این بار طاقچه ها ماندگارند و البته هماهنگی خاصی با چنارهای درخت همسایه دارند.

کسانی که از خیابان های نجف آباد شهر اصفهان عبور می کنند متوجه دو نکته در این شهر می شوند: یکی وجود طاقچه های بی شمار خانه ها و دیگری درختان چناری که از حیاط خانه های قدیمی به بیرون سرک می کشند. امروزه، دیگر طاقچه کوچک خانه های قدیمی از دیدها پنهان شده و به مذاق مردم خوش نمی آید.خانه های تاریخی بدون هیچ سابقه، عکس یا سندی یکی بعد از دیگری ویران می شوند. حال که دیگر اتاق های اندرونی این خانه ها مایه اندوه کوچه ها شده است،دفتر معماری آینه با طراحی “خانه طاقچه ها” سعی در حفظ آثار به جا مانده از این بناهای قدیمی دارد و با استفاده کاربردی از طاقچه، به نوعی ادای دین کرده است.
منبع : designboom
 
بالا