[معماری اروپا] کلیسای نوتردام پاریس

vahid_pakrou

کاربر ممتاز
کلیسای نوتردام پاریس (Notre Dame de Paris) واقع در در جزیره سیته در میانه رود سن و در مرکز شهر پاریس ، پایتخت کشور فرانسه می باشد . کلیسای نوتردام که در زبان فرانسه به معنی بانوی پاریس است ، از جمله تاریخی‌ ترین و معروف‌ ترین کلیساهای جهان به شمار می‌آید و سالانه بیش از 13 میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند . این کلیسا زیباترین اثر در معماری گوتیک نیز به شمار می‌آید . ساخت این کلیسا در سال 1163 میلادی آغاز شد و حدود 2 قرن بعد یعنی در سال 1345 میلادی به پایان رسید ، به این ترتیب قدمت آن به حدود 7 قرن می‌رسد . برج‌ های نوتردام 69 متر ارتفاع داند . ناقوس کلیسا در برج سمت راست کلیسا قرار دارد . برای رسیدن به ناقوس حدود 380 پله سنگی فاصله وجود دارد ، هم چنین بزرگ ترین ناقوس جهان با بیش از 13 تن وزن در این کلیسا قرار دارد . این ناقوس توسط امانوئل لادوویس ساخته شده است . برای تزیین داخل و خارج کلیسای نوتردام صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده شده است ، حدود 50 مجسمه سنگی در گوشه گوشه ایوان وجود دارد و هر کدام گویای موضوعی خاص است . در حیاط محل ورود به سالن کلیسا نیز 100 مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه در کنار هم قرار گرفته است . در جلوی نوتردام میدانی قرار دارد که تا اواسط دهه 60 با خانه‌ های قرون وسطایی محصور شده بود و همین امر موجب می‌شد که کلیسا از تمامی جهات به خوبی دیده نشود .


پلان پرنده کلیسای نوتردام پاریس

منبع: ویکی پی جی
تنها دو دهه از پيدايش سبک گوتيک با ساخت کليسای دير سن دنی گذشته بود که بنای کليسای جامع نوتردام پاريس (Cathedrale Notre-Dame de Paris) به عنوان مشهورترين اثر معماری گوتيک در جهان، به سال 1163 ميلادی توسط موريس دسالی (Maurice de Sally) در دوره لويي هفتم و پاپ الکساندر سوم آغاز به ساخت گرديد؛ جايگاه خوانندگان و بازويي کليسا در 1182، صحن در 1225 و نمای آن در 1250 ميلادی تکميل شد. اين کليسا ترکيبی از شيوه بلوک بندی رومانسک با طاق سازی شش بخشی صحن به صورت گوتيـک آغـازين است. بازويي کليسا به انـدازه ای کوتـاه احـداث گرديـده بود که از راهـروهای جانبی فراتر نمی رود. - See more at: http://www.memaran.ir/index.php/hom.../377-1390-04-02-16-02-50#sthash.aAANcTDl.dpuf
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

_*Bahar*_

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
پلان کلیسای نوتردام پاریس

پلان کلیسای نوتردام پاریس

 

پیوست ها

  • 1.jpg
    1.jpg
    30.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Ashkan-kamrani

New member
کلیسای نوتردام فرانسه+عکس

کلیسای نوتردام فرانسه+عکس

ساخت کلیسای نوتردام پاریس (Cathédrale Notre-Dame de Paris) در سال ۱۱۶۳ آغاز شد و حدود ۲ قرن بعد یعنی در سال ۱۳۴۵ به پایان رسید؛ به این ترتیب قدمت آن به حدود ۷ قرن می‌رسد.

این کلیسا در جزیره سیته در میانه رود سن و در مرکز شهر پاریس، پایتخت کشور فرانسه قرار دارد.
کلیسای نوتردام که در زبان فرانسه به معنی «بانوی پاریس» است، از جمله تاریخی‌ترین و معروف‌ترین کلیساهای جهان به شمار می‌آید و سالانه بیش از ۱۳ میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند.
این کلیسا که تا مدت‌ها به عنوان بزرگ‌ترین کلیسای اروپا شناخته می‌شد، در واقع زیباترین اثر در معماری گوتیک نیز به شمار می‌آید.
برای تزیین داخل و خارج کلیسای نوتردام صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده شده است.
کلیسای نوتردام یکی از اصلی‌ترین مراکز گردشگری در پاریس محسوب می‌شود و سالانه تعداد زیادی از گردشگران با مذهب و ملیت‌های مختلف از آن دیدن می‌کنند.
برج‌های نوتردام ۶۹ متر ارتفاع داند. ناقوس کلیسا در برج سمت راست کلیسا قرار دارد. برای رسیدن به ناقوس حدود ۳۸۰ پله سنگی فاصله وجود دارد.
همچنین بزرگترین ناقوس جهان با بیش از ۱۳ تن وزن در این کلیسا قرار دارد. این ناقوس توسط امانوئل لادوویس ساخته شده است.
حدود ۵۰ مجسمه سنگی در گوشه گوشه ایوان وجود دارد و هر کدام گویای موضوعی خاص است. در حیاط محل ورود به سالن کلیسا نیز ۱۰۰ مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه در کنار هم قرار گرفته است.

در جلوی نوتردام میدانی قرار دارد که تا اواسط دهه ۶۰ با خانه‌های قرون وسطایی محصور شده بود و همین امر موجب می‌شد که کلیسا از تمامی جهات به خوبی دیده نشود.


لینک منبع: http://www.shahrsazionline.com/7519/کلیسای-نوتردام-فرانسه/
 

Similar threads

بالا