[معماری آسیا ] شهر سبز ازبکستان

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار

شهر سبز (در ازبکی: Shahrisabz/Шахрисабз) یکی از شهرهای تاریخی ازبکستان است. نام شهر فارسی است و در گذشته بخشی از ایران بوده‌ است. هسته مرکزی این شهر به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.
این شهر در هشتاد کیلومتری جنوب سمرقند و در ارتفاع ۶۲۲ متری از سطح دریا قرار دارد. امیر تیمور گورکانی در ۷۳۶ ه‍.ق در شهر سبز که در آن روزگار کَش یا قَش نامیده می شد دیده به جهان گشود. شهر سبز یکی از دو پایتخت تیمور لنگ بود. زمانی تیمور به فکر افتاد که پایتخت اصلی خود را در آنجا بنا نهد و حتی پس از اینکه سمرقند را پایتخت خود قرار داد شهر سبز را با باغها، پارکها و کاخهای آن به عنوان یک مرکز تفریحی حفظ کرد.
نمایی از کاخ آقاسرای
نمای خارجی کوک گنبد (گنبد آبی)
کلاویخوی اسپانیایی توصیفی عالی از کاخ تیمور در شهر سبز به دست داده است، اما بناهای باقیمانده در این شهر معدودتر از آن اند که تاییدی بر توصیف پر حرارت وی باشند. مهم ترین آنها بخشی (احتمالا دروازه) از ساختمان کاخی به نام آقاسرای است که فرمهای حجیم آن، بناهای ایلخانی در شمال غربی ایران را به خاطر می آورد. افزون بر این در شهر سبز تعدادی بناهای یادبود مثل گنبدهای سه گانه بسیار عجیب است و دو مقبره متعلق به دوران های بعدی است، یکی کوک گنبد که در سالهای 1435- 1436 و دیگری گنبد سیدان که در سال های 1437-1438 ساخته شد.منبع:arthut.co
 

Similar threads

بالا