[معماری آسیا] باغ و قلعه شالیمار لاهور

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
باغ شالیمار نام باغ ایرانی در لاهور پاکستان است که به دستور شاه جهان، امپراتور گورکانی در سال ۱۶۴۱ میلادی ساخته شد. این باغ را "ملا علاء الملک تونی" از معماران مشهور ایرانی قرن ۱۱ هجری بنا نهاد.

مجموعه "شالیمار" لاهور، شامل باغ و قلعه سلطنتی می شود. این دو مجموعه که مشخصه یکی وجود بناهای منحصر به فرد و دیگری آب راه های گسترده است، نمونه بارز معماری دوران مغول و متعلق به قرون 16 و 17 خواهد بود.

فرهنگ مغول ترکیبی از فرهنگ اسلامی، ایرانی، هندی و مغولی، به مدت چند قرن بر شبه جزیره هند غالب شد و به شدت بر توسعه این منطقه تاثیر گذاشت. باغ شالیمار به شکل یک متوازی‌ الاضلاع طویل ساخته شده که دیوارهای بلند آجری منبت‌کاری‌، آن را در بر گرفته‌اند.

طرح این باغ، بر پایه طرح چهار باغ شکل یافته است. درازای باغ‌های آن،658 متر از شمال به جنوب و پهنای آن ۲۵۸ متر از شرق به غرب است. باغ‌های شالیمار در سال ۱۹۸۱ به همراه قلعه لاهور در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

قلعه لاهور واقع در ضع شمال غربی شهر لاهور، چندی بار بین قرون 13 تا 15 تخریب و بازسازی شد. 21 بنایی که در این قلعه باقی مانده اند مجموعه ای از آثار معماری مغول را تشکیل می دهند.

مشخصه آن ها استفاده از آجر پخته و قرار گرفتن سنگ های قرمز با الهام از فرهنگ هندی در بین سنگ های مرمر و سنگ های ارزشمند به عنوان عناصر معماری ایرانی است.
باغ های شالیمر، تاثیرات فرهنگ ایرانی را بر باغ های عصر اسلام نشان می دهد. این باغ بیش از 16 هکتار مساحت و دارای سه مسیر اصلی برای عبور و مرور است.


منبع:lhvnews
 

Similar threads

بالا