[ معــرفي بـــزرگان مهنــــدسي عمـــران ]

T I T A N I U M

عضو جدید
سلام

دوستان کسی می دونه این بزرگ مرد علم عمران شاپور طاحونی بچه کجاست
همه میدونن که شاپور طاحونی یکی از مفتخرات مهندسی عمران در ایران و حتی میشه گفت در دنیا هستش
یه روز بحث شد که ایشون بچه کجاست ولی هیچ کس نفهمید
من تو نت هم نتونستم پیدا کنم
دوستان می تونن کمکم کنند ؟؟؟
ممنون میشم

یا حق

The Lunatic

عضو جدید
سلام

همه میدونن که شاپور طاحونی یکی از مفتخرات مهندسی عمران در ایران و حتی میشه گفت در دنیا هستش
ممنون میشم

یا حق
من نمیدونم ایشون بچه کجاست.
ولی میدونم به اندازه ای که گفته میشه خدمت نکردن.

T I T A N I U M

عضو جدید

saeed99

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ممنون میشم

یا حق

با درود

مهندس شاپور طاحوني در سال 1334 خورشيدي در شهر تهران ديده به جهان گشود.ايشان داراي مدرک کارشناسي ارشد مهندسي راه و ساختمان از دانشکده فني دانشگاه تهران در سال 1358 مي باشد.مهندس طاحوني پس از فراغت از تحصيل به فعاليتهاي علمي و فرهنگي پرداخت. وي از سال 1361 تا كنون به كار تدريس و تحقيق در دانشگاه صنعتي اميركبير تهران اشتغال دارد.نامبرده هم اکنون عضو هيئت علمي و استاديار دانشگاه مذکور مي باشد. کتابهاي تاليفي "تحليل سازه‌ها "(با همکاري مهندس ليل‌آبادي )،"طراحي سازه‌هاي بتن مسلح" و کتاب هاي ترجمه اي " اصول مهندس ژئوتکنيک ج1" و دستنامه اجراي بتن (باهمکاري آقاي دکتر رمضانپور و آقاي مهندس پيدايش) ،مهندس شاپور طاحوني به ترتيب در سالهاي 1373،1366،1365، 1384 به عنوان کتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزيده شدند.همچنين کتاب " دستنامه اجراي بتن " به عنوان برگزيده جشنواره مهندسي عمران انتخاب شد.

برای آگاهی بیشتر :
http://213.176.111.7:8080/iranology/Persian/Farhikhtegan_F/details.aspx?id=6048

The Lunatic

عضو جدید
بی انصافی دارین می کنین
دوست عزیز منظور من این نبوده که ایشون قصد خدمت نداشته اند. ایشون خودشون رو وقف ایران کردن و حاضر شدن با تمام نا ملایماتی ها در ایران بمانند. ولی بعضی از اقدامات ایشون و بسیاری از همکاراشون در ترجمه کتب خارجی به نظر من نه تنها وضع را بهتر نکرد بلکه به بی ارزشی علم منتهی شده.

rahimism

عضو جدید
من هم قبول دارم. بخصوص تو رشته خودمون هرکی 4-5 تا کتاب مرجع رو میزاره جلوش و از هر کدوم یه فصل رو ترجمه میکنه و اسمش رو میزاره مولف. در مورد اینکه یکی از دوستان فرمودن آقای طاحونی از مفاخر و مشاهیر سازه در جهان هست باید سوال کنم ریفرنستون چیه؟ ایشون چند تا مقاله دارن؟

خیلی بهتر بود مثل بعضی رشته ها (بخصوص پزشکی) می اومدن کتابهایی که تو دنیا تدریس میشه رو دقیقا از الف تا ی ترجمه میکردن (با کیفیت بالا و مثل کتاب اصلی). مثلا تو دنیا برای سازه کتابهای نوریس، مک کورمک، هیبلر، کازیم علی و ... تدریس میشه. این کتابها مثالها و تصاویر خیلی قشنگی دارن ولی من تا حالا یه ترجمه کامل از هیچ کدومشون پیدا نکردم و به نظر من این خیلی برای دانشجو ها مضر هست.

دوست عزیز منظور من این نبوده که ایشون قصد خدمت نداشته اند. ایشون خودشون رو وقف ایران کردن و حاضر شدن با تمام نا ملایماتی ها در ایران بمانند. ولی بعضی از اقدامات ایشون و بسیاری از همکاراشون در ترجمه کتب خارجی به نظر من نه تنها وضع را بهتر نکرد بلکه به بی ارزشی علم منتهی شده.

آراد

عضو جدید
سلام
دوستان توجه کنند که هر کس به توان خودش کمک کرده و این غیر منصفانه هست که کارهای ایشون نادیده گرفته بشه
ببینید توی چند دانشگاه کتب بتن و تحلیل ایشون و همچنین ژئو تکنیک مرجع و یا کمکی هست

اگر چندتایی مانند ایشون پیدا میشد و میتونستند و میخواستند و انجام می داند الان منابع ترجمه شده بسیار بیشتر و با کیفیت تر در اختیار دانشجو قرار می گرفت

T I T A N I U M

عضو جدید
سلام

دوستان ایشون متولد اردبیل هستن
پی قضیه رو گرفتم
در روستای شام اسبی در 5 کیلو متری اردبیل به دنیا آمده اند
ولی در همون کودکی به تهران مهاجرت نمودن

rahimism

عضو جدید
عجیبه. توی زندگی نامه و رزومشون نوشته که در تهران متولد شدن. البته نمیدونم زندگی نامشون چقدر درسته. بر طبق زندگی نامه ایشون دکترا ندارن و استادیار هم هستن (بعد از این همه مدت و با این شهرت! هنوز دانشیار هم نشدن؟!)

سلام

دوستان ایشون متولد اردبیل هستن
پی قضیه رو گرفتم
در روستای شام اسبی در 5 کیلو متری اردبیل به دنیا آمده اند
ولی در همون کودکی به تهران مهاجرت نمودن

The Lunatic

عضو جدید
عجیبه. توی زندگی نامه و رزومشون نوشته که در تهران متولد شدن. البته نمیدونم زندگی نامشون چقدر درسته. بر طبق زندگی نامه ایشون دکترا ندارن و استادیار هم هستن (بعد از این همه مدت و با این شهرت! هنوز دانشیار هم نشدن؟!)
میشه لینک زندگی نامشون رو بذارید؟

rahimism

عضو جدید
چند تا پست قبل لینک رو قرارداده بودن:

به نظر من در زمینه سازه یکی از بهترین ها دکتر کاوه هست که واقعا تو دنیا هم شناخته شده هست (ایشون وقتی من هنوز به دنیا نیومده بودم به درجه استادی در دانشگاه رسیده بودن!)
http://www.ias.ac.ir/cv/kaveh.htm

میشه لینک زندگی نامشون رو بذارید؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
این شاهپور خان ما ، یعنی عمرانیا ، تنها هنر مفیدش اینه که نشسته مثل پلنگ ترجمه و تالیف کرده :) هی نشسته ترجمه کرده ، تالیف کرده ، چاپ کرده ، مرجع شده ، نشسته ، نوشته ، چاپ کرده ، هر چی هم کلفت تر ، بهتر :) ترجمه هم تنها مقوله ای هستش که توی ارتقای درجه دانشگاهی اثری نداره .

T I T A N I U M

عضو جدید
چند تا پست قبل لینک رو قرارداده بودن:

به نظر من در زمینه سازه یکی از بهترین ها دکتر کاوه هست که واقعا تو دنیا هم شناخته شده هست (ایشون وقتی من هنوز به دنیا نیومده بودم به درجه استادی در دانشگاه رسیده بودن!)
http://www.ias.ac.ir/cv/kaveh.htm

بله دکتر کاوه یکی از بی نظیر ترین افراد عمرانی هستند
ایشون رو بنده می شناسم
واقعا یکی از افتخارات آذربایجان شرقی ( تبریز ) همین استاد کاوه هستند

ahmdadjoo

عضو جدید
اهلیت شاپور طاحونی

اهلیت شاپور طاحونی

با سلام
من دو تا از واحدهای اختیاریمو با اایشان داشتم واطلاع دارم که بچه تبریز هستش

T I T A N I U M

عضو جدید
با سلام
من دو تا از واحدهای اختیاریمو با اایشان داشتم واطلاع دارم که بچه تبریز هستش

سلام
دوست عزیز خسته نباشید
چون ایشون ترک هستن
همه توی اولین تصورشون شهر تبریز میاد به ذهنشون
و برای همین بین بچه ها همه احساس میکنن و یواش یواش تبدیل به صحبت و بعدا دیگه بچه ها همه میگن که بچه تبریزه و از اینجا شروع میشسه قضیه
ایشون بچه اردبیل و محله یا حالا روستای شام اسبی که چسبیده به اردبیل و نزدیکی شهر میباشد ( 5 کیلومتری )می باشد هستن
و در همون کودکی مهاجرت به تهران کردن

archi_arch

مدیر بازنشسته
سلام
دوست عزیز خسته نباشید
چون ایشون ترک هستن
همه توی اولین تصورشون شهر تبریز میاد به ذهنشون
و برای همین بین بچه ها همه احساس میکنن و یواش یواش تبدیل به صحبت و بعدا دیگه بچه ها همه میگن که بچه تبریزه و از اینجا شروع میشسه قضیه
ایشون بچه اردبیل و محله یا حالا روستای شام اسبی که چسبیده به اردبیل و نزدیکی شهر میباشد ( 5 کیلومتری )می باشد هستن
و در همون کودکی مهاجرت به تهران کردن
حالا تو هم هی به زور بچسبونش به خودتون!!!:whistle::w25:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حالا تو هم هی به زور بچسبونش به خودتون!!!:whistle::w25:

هوم ؟ :) خانوم اسپم میکنیا .... ولی خوب ، هر کسی اصل و نسبش رو بگردیم به یک قومی میرسه :) الا ماشالله قوم آذری زبان ما هم ید طولایی در سرفرازی میهن دارند ، پادشاهان زیاد و علما و صوفی های بزرگی رو به کشور معرفی کردند .

مجتبی دباغی

عضو جدید
منم فقط میدونم این شخصیت کتاباشون 1جورایی نمیتونه موضوعات درسی رو بطور کامل انتقال بدند ولی با توجه به کتابای موجود در بازار اینم خودش غنیمت وازشون ممنونیم

nadernorozi

عضو جدید
دکتر محمود حسابی ( 1282-1371)

دکتر محمود حسابی ( 1282-1371)

دکتر محمود حسابی پسر عباس حسابی در سال 1282شمسی متولد شد قسمتی از تحصیلاتش را در کالج امریکایی بیروت به پایان رسانید و درجه لیسانس گرفت و از مدرسه مهندسی بیروت نیز مدرک مهندسی اخذ کرد پس از مدتی در رشته فیزیک از دانشگاه سوربن پاریس درجه دکترا گرفت برخی از تالیفات پرفسور عبارتند از حساسیت سلولهای فتو الکتریک راه ما به زبان فرانسه و دیدگانی فیزیکی وی استاد دانشگاه تهران و عضو شورای انستیتو اتمی شیکاگو بود وی در سال 1371دار فانی را وداع گفت

آرانوس

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه نکته دیگه در مورد پروفسور حسابی:
میدونستید پروفسور حسابی 82 سال با چشمای واقعاً ضعیف کتاب میخونده تا جایی که مجبور بوده برای خوندن، کتاب رو تا فاصله نیم سانتی چشماش بیاره تا بتونه بخونه و بنویسه فکرشو بکنید 82 سال شوخی نیستا. به این خاطر هم چشاش به این روز افتاده که وقتی بچه بوده نتونسته عینک بخره تااینکه شماره چشماش به 13 رسیده.

meshki_0pm0

عضو جدید
بله دکتر کاوه یکی از بی نظیر ترین افراد عمرانی هستند
ایشون رو بنده می شناسم
واقعا یکی از افتخارات آذربایجان شرقی ( تبریز ) همین استاد کاوه هستند
من حرف ایشون رو قبول دارم.استاد کاوه که اهل تبریزه و قبلا هم دانشگاه تبریز درس میداده و الان هم گاها سری میزنه به دانشگاه از مفاخر بزرگ عمران ایرانه.یکی از اساتید دانشکده مون که قبلا دانشجوش بودن همیشه تعریف استاد کاوه رو سر کلاس میکردن.

meshki_0pm0

عضو جدید
جا داره اینجا اسم چند استاد برجسته کشوری که از قلم افتاده رو نام ببرم : مهندس عزیز رنجبری که استاد خاک دانشکده عمران دانشگاه تبریزه و جزوه ایشون در تمام دانشگاههای تبریز و حتی تهران تدریس میشه و نابغه ی عمران-خاک کشور هستند که اساتید کمابیش ایشونو میشناسن.
استاد صدر کریمی که در قبلا دانشگاه تبریز بودن و در حال حاضر تهران و خارج از کشور و استاد پروازی تبریز.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دکتر قاليبافيان

وي که در سال 1384، از سوي گروه مهندسي فرهنگستان علوم به عنوان مهندس برجسته شاخه مهندسي عمران کشور برگزيده شد، از استادان پيشکسوت ساختمان خصوصا طراحي سازه هاي بتن آرمه در کشور بود که 40 سال از عمر پربرکت خود را به تدريس در دانشگاه تهران گذراند.

زنده ياد دکتر قاليبافيان همزمان با کار تدريس در دانشگاه، در خارج از دانشگاه، در دوره هاي بازآموزي مهندسان شاغل نيز تدريس کرده و به عنوان مهندس مشاور، به کار مشاوره فني، طراحي ساختمان ها به ويژه ساختمان هاي صنعتي سنگين،کنترل طرح هاي سازه ساختمان هاي بلند و سازه هاي خاص و تهيه طرح هاي بهسازي ساختمان هاي آسيب ديده اشتغال داشت.

در سال 1384، از طرف گروه مهندسي فرهنگستان علوم به عنوان مهندس برجسته شاخه مهندسي عمران برگزيده شد و در مراسم بزرگداشت روز مهندسي به دريافت لوح از فرهنگستان مفتخر شد. از آن مرحوم حدود 18 کتاب و نشريه به زبان فارسي، دو کتاب به زبان فرانسه، 8 جزوه درسي، بيش از 80 مقاله به زبان فارسي، يک مقاله به زبان فرانسه و دو مقاله به زبان انگليسي درباره طرح، محاسبه، اجرا و بهسازي ساختمانها به رشته تحرير به يادگار مانده است.

مرحوم قاليبافيان ضمن ايراد بيش از 70 سخنراني در مجامع مختلف در تهيه بيش از 50 مدرک فني رسمي کشور مشارکت فعال داشته که از جمله آنها، 13 استاندارد ملي در موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي، 19 نشريه از نشريات فني سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور از جمله آئين نامه بتن ايران «آبا» (متن اول و متن تجديدنظر شده )،10 مبحث ازمباحث مقررات ملي ساختماني کشور در وزارت مسکن و شهرسازي، يک استاندارد مهارت و يک جزوه آموزشي در چارچوب صندوق کارآموزي، آيين نامه طرح و محاسبه پل ها در برابر زلزله براي شهرداري تهران، پنج نشريه در مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن از جمله استاندارد 519 (حداقل بار وارد بر ساختمان ها) و استاندارد 2800 (آئين نامه طرح ساختمان ها در برابر زلزله) (متن اول ومتن تجديد نظر شده) است.

دکتر قاليبافيان همچنين تا زمان فوت به عنوان عضو «کميته دائمي بازنگري آئين نامه طرح ساختمان ها در برابر زلزله »، «کميته تدوين آئين نامه بتن ايران» و «شوراي تدوين مقررات ملي ساختمان» فعاليت داشت.

وي همچنين به عنوان داور، بررسي و اظهار نظر درباره دهها طرح پژوهشي و مقاله علمي و فني ارسال شده از دانشکده هاي مهندسي، سازمانهاي پژوهشي و نشريه هاي تخصصي را به عهده داشته و ويرايش فني - نگارشي چندين کتاب، تاليف يا ترجمه، را به انجام رساند.

دکتر قاليبافيان همچنين از اعضاي موسس و پايه گذار انجمن ها و تشکل هاي متعدد مهندسي از جمله انجمن ايراني مهندسان محاسب ساختمان (سال 1348) (رئيس انجمن ازسال 1356تا 1358 و از سال 1369 تا 1373)،انجمن مهندسان ژئوتکنيک ايران (انجمن مکانيک خاک و مهندسي پي ايران ) (سال 1351)،کانون مهندسين فارغ التحصيل دانشکده فني دانشگاه تهران(سال 1369)،انجمن بتن ايران (سال 1379)

و عضو تشکل هاي مختلف همچون کميته بين المللي بتن (فدراسيون بين المللي بتن فعلي) (از سال 1963)،کانون مهندسين ايران از سال 1354 تا سال 1357، جامعه مهندسان مشاور ايران (از سال 1357)، کميته ملي سدهاي بزرگ ايران (از سال 1362 دو دوره)،

انجمن بين المللي مهندسي پل و سازه IABSE (از سال 1992)، نظام مهندسان ساختمان و تاسيسات (از بدو تاسيس، سال 1354 تا 1357)، سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران (از بدو تاسيس، سال 1372).

(عضو هيئت مديره دوره هاي آزمايشي، اول و دوم) و عضو اولين دوره شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور، انجمن مهندسان راه و ساختمان ايران (از بدو تاسيس) و انجمن مديران فني و اجرائي بود

بالا