معرفی کتب دینی و مذهبی

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در این تاپیک قصدمان این است که کتب مذهبی را که خودمان مطالعه کرده ایم
و میدانیم برای سایر دوستان قابل استفاده و مفید است به بقیه هم معرفی کنیم تا آنها هم مطالعه و استفاده کنند.
کتابها میتوانند در زمینه های مختلف مذهبی و دینی باشند.
از کتابهای اعتقادی گرفته تا تاریخ ، تفسیر، زندگینامه و حتی داستان یا اشعار مذهبی.

لطفا هر کتابی را که در نظر می گیرید قسمتهایی از کتاب را برای دوستان نقل کنی تا آنها هم ترغیب شوند و کتاب را مطالعه کنند.

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از تاپيك خوبت
دو تا كتاب با اسم هاي 110 پرسش درباره نماز و احكام نماز خوندم كه متاسفانه الان پيشم نيست
انشالله نام نويسنده رو هم مي نويسم ..البته كتاب دوم فكر كنم از اقاي قرائتي باشه

كتاب اول هر سوالي كه توي ذهن من درباره نماز بود جواب داد

كتاب دوم براي بچه ها بهتره
چون طرز وضو گرفتن و نماز خوندن و غسل رو ياد ميده

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولین کتابی که در نظر گرفتم برای معرفی کتاب "سوخته" است.
این کتاب زندگینامه و شرح حال عارف سالک محمد جواد انصاری همدانی است.

نمیدانم تا به حال کتابهای موسسه شمس الشموس را دیده اید یا نه؟این ادرس سایتشونه
http://www.shsh.ir/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

موضوعات کتابهای این موسسه بیشتر عرفانی است.
تعداد زیادی کتاب درباره زندگینامه عرفا چاپ کرده اند که این کتاب ، یکی از این کتابهاست.

اما حالا میخوام بخشهایی از کتاب رو براتون بیارم.
این قسمت درباره شروع سلوک آقای انصاری همدانی است:

بارقه مهر

آغاز ماجرا چنين است :

طلابى كه براى درس و بحث نزد وى مى آمدند برايش خبر آوردند كه عارفى شوريده حال در لباس اهل علم به همدان آمده و علما و فضلا به جلسه وى حاضر شده و به دورش حلقه زده اند.
او كه اين اخبار را مى شنود، وظيفه خود مى بيند كه برود و آن جمع را ارشاد كند و چون وارد آن مجلس ‍ مى شود، نزديك به دو ساعت براى آن ها صحبت مى كند و دليل مى آورد تا آنها را راضى كند كه غير از راه شرع راه ديگرى وجود ندارد و بقيه راه ها انحراف محض است .
اما در همين اثنا و در پايان صحبت هاى وى ، آن پير روشن ضمير سر بلند مى كند و نگاهى نافذ به وى مى نمايد و با زبان حال به وى مى فهماند كه :

هر كه در او نيست از اين عشق رنگ

نزد خدا نيست بجز چوب و سنگ

عشق برآورد ز هر سنگ آب

عشق تراشيد ز آئينه رنگ

كفر به جنگ آمد و ايمان به صلح

عشق بزد آتش در صلح و جنگ

شيخ جواد! تو هنوز طعم عشق را نچشيده اى ؟ و آن كه بى عشق است ، چوب و سنگى بيش نيست . تو هم به او راه بده ، ببين چطور دلت آئينه خدا مى شود و از زبانت ينابيع الحكمه جارى مى گردد، ما با تو سر جنگ نداريم تو از خود مايى ؛ پس با زبان قال تنها و تنها يك جمله مى گويد كه :

عن قريب باشد كه تو خود آتشى به سوختگان عالم خواهى زد.

و اين جمله چون تيرى در جانش مى نشيند و پاى چوبين عقل از رفتن باز مى ماند و تحولى عميق در او ايجاد مى كند، چرا كه به فرموده امير مؤ منان پند رسا با اهلش چنين كند.

راستى از كجا معلوم ، شايد آن پير خود به پاى خود به آن جمع آمده و منتظر انصارى همدانى بوده است ؟ به هر حال وى كه با اين الفاظ و عبارات بيگانه است سر را به زير مى اندازد و از آن جمع بيرون مى آيد، در حالى كه در وجودش احساس گرماى آتشى سوزان ، اما لطيف را مى كند. به مثال همان انى انست نارا و بدنش گرم و گرم تر مى شود و البته ديرى نمى پايد كه اين آتش مقدس ، شيخ باوقار سجاده نشين را در بر گرفته و به كام خود مى كشاند.

شيخ جواد كه ديگر در خود احساس گرسنگى و تشنگى نمى كند آشفته و حيران ، شب هنگام به بستر مى رود و همان شب در خواب مى بيند كه در جامى ، شرابى سرخ به رنگ عشق و به مثال همان (كاس كان مزاجها كافورا) به او مى نوشانند كه اطراف آن ظرف نوشته شده است :
العارف فينا كالبدر بين النجوم و كالجبريل بين الملائكه [SUP]( 19)
[/SUP]

و از اين جا به بعد است كه عشق راهبر او مى شود، زمام عقل و اختيار وى را بدست مى گيرد، و به دست خود به وى طعام و شراب مى نوشاند و سرانجام كيمياى مس وجود او را در گرماى خود گداخته ، تبديل به زر مى كند.

و او چون از آن خواب بيدار مى شود، تازه درمى يابد كسى را كه سال ها منتظر خود گذاشته است اينك او را مقابل خود مى بيند كه منتظر است از وى جواب لبيك بشنود و همان عهد (قالوا بلى ) خود را به ياد آورد.
او لبيك مى گويد و اين جواب بلى آغاز بلا مى شود. بلايى غير سوز و دشمن گداز، كه خالص مى كند و ناخالصى ها را به آتش خود مى سوزاند تا او را به مقام مخلِصين و مخلَصين برساند.

دلم جواب بلى مى دهد صلاى تو را

صلا بزن كه به جان مى خرم بلاى تو را

آخرین ویرایش:

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب نظام حقوق زن در اسلام
از استاد شهید مرتضی مطهری
رو معرفی میکنم
واقعا جالبه
هر زنی باید این کتاب رو بخونه به نظر من

ممنونم دوست عزیز
اگر بتوانید بخشهای از کتاب رو برای دوستان بنویسید
مثلا جملات یا نظر جالبی که میدانید دوستان خوششون میاد خیلی خوب میشه.

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
طوبي محبت

طوبي محبت

سلام دوستان
در این تاپیک قصدمان این است که کتب مذهبی را که خودمان مطالعه کرده ایم
و میدانیم برای سایر دوستان قابل استفاده و مفید است به بقیه هم معرفی کنیم تا آنها هم مطالعه و استفاده کنند.
کتابها میتوانند در زمینه های مختلف مذهبی و دینی باشند.
از کتابهای اعتقادی گرفته تا تاریخ ، تفسیر، زندگینامه و حتی داستان یا اشعار مذهبی.

لطفا هر کتابی را که در نظر می گیرید قسمتهایی از کتاب را برای دوستان نقل کنی تا آنها هم ترغیب شوند و کتاب را مطالعه کنند.
سلام به همگي دوستان به خصوص شما كه پيشقدم اين كار نيك شديد
اميدوارم اين تاپيك خيلي رونق بگيره(ان شاءاله)

يكي از بهترين كتابهايي كه در زمينه ديني(به غير كتب مطرح) مطالعه كرده ام و اميدوارم كه بقيه دوستان هم از آن مستفيذ بشن كتاب زير هستش:
طوباي محبت(مجالس حاج محمد اسماعيل دولابي)

اين كتاب تا اونجايي كه من ديدم 5 جلده و جلسات حاج دولابي، از عارفان و بزرگان ديني ما، را به رشته تحرير آورده
هر جلد به طور ميانگين از 15 جلسه تشكيل شده و به نظر من از زيباترين جلسات اخلاقي است
آنهايي كه با حاج دولابي اندكي آشنايي دارند كاملا مستحضرند كه شيواي بيان ايشون خيلي گيراتره و نحوه بيان ايشان از كودك تا عرفا رو به خود جذب ميكنه

اندكي از جلد اول كه در پشت جلد هم آورده شده:

طوبي درختي است در خانه زهرا (س) كه هر شاخه اش در بهشت در خانه يك مومن است و او هرچه اشتها دارد از آن شاخه بهره مي برد. آيا آن محبتي كه به خوبان داري طوبي نيست؟ اگر خدا را دوست داريد مال اين شجره است. هر چه ميل داريد از آن ميگيريد. هر وقت يادش ميكني از هر غمي راحت ميشوي.
درخت محمد و آل محمد (ص) شجره خدايي است. خشك شدني نيست. آبش از حوض كوثر است. حوض كوثر مال علي (ع) است. شجره طيبه از حوض كوثر آب مي خورد. ساقي حوض و دوستانش همه از آب كوثر مي خورند. آب كوثر محبت اين خانواده است. آدم را پاك ميكند.
انسان اگر محبتش را در راه محبين خدا اعمال كند به نتيجه مي رسد. محبت آدمي را قرباني ميكند، مي كشد و شهيد ميكند. شهيد محبت سر و صدايي ندارد. مسي شمشيري نمي بيند، صدايي نمي شنود. محبت انسان را خيلي مخفي شهيد ميكند؛ آن چنان مي كشد كه صدايي در نمي آيد.خون هم ندارد.
عزيزان من به ميدان بياييد!قشنگ معامله كنيد! كمرها را ببنديد،‌جوانمرد باشيد! روز قيامت سرفراز باشيد. آدم ، دم شمشير عزيز است. با جرات و قشنگ به ميدان مي رود.

m4material

مدیر تالار
سلام به همگي دوستان به خصوص شما كه پيشقدم اين كار نيك شديد
اميدوارم اين تاپيك خيلي رونق بگيره(ان شاءاله)

يكي از بهترين كتابهايي كه در زمينه ديني(به غير كتب مطرح) مطالعه كرده ام و اميدوارم كه بقيه دوستان هم از آن مستفيذ بشن كتاب زير هستش:
طوباي محبت(مجالس حاج محمد اسماعيل دولابي)

اين كتاب تا اونجايي كه من ديدم 5 جلده و جلسات حاج دولابي، از عارفان و بزرگان ديني ما، را به رشته تحرير آورده
هر جلد به طور ميانگين از 15 جلسه تشكيل شده و به نظر من از زيباترين جلسات اخلاقي است
آنهايي كه با حاج دولابي اندكي آشنايي دارند كاملا مستحضرند كه شيواي بيان ايشون خيلي گيراتره و نحوه بيان ايشان از كودك تا عرفا رو به خود جذب ميكنه

اندكي از جلد اول كه در پشت جلد هم آورده شده:

طوبي درختي است در خانه زهرا (س) كه هر شاخه اش در بهشت در خانه يك مومن است و او هرچه اشتها دارد از آن شاخه بهره مي برد. آيا آن محبتي كه به خوبان داري طوبي نيست؟ اگر خدا را دوست داريد مال اين شجره است. هر چه ميل داريد از آن ميگيريد. هر وقت يادش ميكني از هر غمي راحت ميشوي.
درخت محمد و آل محمد (ص) شجره خدايي است. خشك شدني نيست. آبش از حوض كوثر است. حوض كوثر مال علي (ع) است. شجره طيبه از حوض كوثر آب مي خورد. ساقي حوض و دوستانش همه از آب كوثر مي خورند. آب كوثر محبت اين خانواده است. آدم را پاك ميكند.
انسان اگر محبتش را در راه محبين خدا اعمال كند به نتيجه مي رسد. محبت آدمي را قرباني ميكند، مي كشد و شهيد ميكند. شهيد محبت سر و صدايي ندارد. مسي شمشيري نمي بيند، صدايي نمي شنود. محبت انسان را خيلي مخفي شهيد ميكند؛ آن چنان مي كشد كه صدايي در نمي آيد.خون هم ندارد.
عزيزان من به ميدان بياييد!قشنگ معامله كنيد! كمرها را ببنديد،‌جوانمرد باشيد! روز قيامت سرفراز باشيد. آدم ، دم شمشير عزيز است. با جرات و قشنگ به ميدان مي رود.

بله
این کتاب رو خوندم البته جلدهای اول و دوم وسومش
خیلی عالیه.
بحثاشون رو دوست دارم.
خیلی فطری صحبت میکنند.
با سلام دوباره به تمام دوستان
ديروز كه رفته بودم كتابفروشي،
جلد ششم طوباي محبت رو هم ديدم!!!
موفق باشيد

m4material

مدیر تالار
با سلام؛
از مهمترین مسائلی که همیشه ذهن انسان جستجو گر را به خود مشغول می دارد ، موضوع شناخت خداست که در عین سادگی ممکن است بسی هم مشکل باشد. اگر انسان از راه صحیح خداشناسی قدم در این وادی بگذارد ، به شناخت یا دریافتی در حد عقل و بینش خود دست خواهد یافت و چنانچه از مسیر طبیعی آن منحرف شود، با مسئله ای بس پیچیده و مشکلی عظیم مواجه خواهد گشت .
در کتاب انسان و خدا نوشته شهید دکتر مصطفی چمران به پیروی از روش قرآن به مطالعه و تعمّق در خصوصیات درونی انسان و دست یافتن به شناختی معنوی و فطری از خدای خالق پرداخته شده است.
به طور خلاصه در گفتار اول به بحث خدا ، روح و عالم غیب پرداخت شده و در گفتار دوم روش قرآن مجیددر اثبات خدا و یا وجدان خدا، به طریق بیدار کردن فطرت انسانی و هشدار دادن به او به استناد آیاتی از قرآن کریم مورد بحث قرار گرفته و همچنین در گفتار سوم اصول اساسی مهمترین مکاتب بشری و الهی مورد مطالعه قرار گرفته شده و در گفتار پایانی اشاراتی به برداشت سوسیالیستی یا کاپیتالیستی عده ای یک بعد نگر، از اسلام ، که دارای ابعاد متعددی است بحث شده است .

لینک دانلود http://dnl.tebyan.net/1389/03/2010062016071892.zip

مهندس 21

عضو جدید
سلام دوستان
بنده کتاب طوبی محبت از عارف دولابی و پیشنهاد میکنم گفوق العاده اس
اگه کسی لینک دانلود کتاب و داره ممنون میشم بذاره ..
خیلی دنبالش گشتم

901010

عضو جدید
کاربر ممتاز
در محضر لاهوتیان خ خ خ عالیه.
سیاحت غرب هم که احتمالا همه خوندن.

yahasan

عضو جدید
lمعرفی کتاب

lمعرفی کتاب

اولین دفتر از مجموعه اشعار آئینی حاج مجتبی روشن روان با مقدمه ای از حاج محمود کریمی منتشر شد. این کتاب شامل اشعار فاطمی این شاعر اهل بیت (ع) است. بسیاری از نوحه ها و اشعاری که با اجرای حاج محمود کریمی امروز در خاطره ها ماندگار شده، از سرود های روشن روان است. یکی از معروف ترین این اشعار، شعر زیبای (به طاها به یاسین) است که این روز ها نوای آن در یاد بسیاری از مردم طنین انداز است. این شعر اولین بار با نوای دلنشین حاج محمود کریمی شنیده شد و پس تغییراتی جزیی در ابتدای شعر بصورت نماهنگ درآمده و با اجرای علی فانی در رسانه ها فراگیر شد. برای تهیه این مجموعه می توانید به سایت پاتوق کتاب مراجعه نموده یا با شماره ۰۹۱۸۸۱۷۴۶۵۳ تماس حاصل کنید. یکی از اشعار این مجموعه را با هم مرور می کنیم: عالم طفیل حضرت مولا درست شدبر محور محبت زهرا درست شداز خنده اش بهشت خداوند شد پدیددر سایه اش طراوت طوبی درست شدقبل از قدیم عشق علی بود و فاطمهمجنون نبود، جلوه ی لیلا درست شدقبل از حدوث … بعد خدا گفتن بتولدر هر کرانه ذکر خدایا درست شدمن مانده بودم و گره کورِ بی کسیگفتم که وا نمی شود … اما … درست شدعشق و غزل ز حضرت زهرا شروع شداز فاطمیه سینه زنی ها درست شدای خاک پات سجده گه وادی طُویدر شعله های عشق تو موسی درست شددر سایه سار چادر پر چین قامتتای مهرِ محض، عالم بالا درست شددر امتداد رد قدم های عرشی اتبانوی عشق، فاطمه، دنیا درست شداز انعکاس روح لطیفی که داشتیبر روی خاک این همه دریا درست شدقانع نشد خدا به وجود مطهرتپشت سر تو زینب کبری درست شد……وقتی که رفت نعش تو بر شانه علیقرآن به سر گرفتن احیا درست شد در ادامه این مطلب مقدمه این کتاب را با قلم حاج محمود کریمی مشاهده کنید:بسم الله الرحمن الرحیمکتابی رو که در دست دارید مطمئنم که از الطاف بسیار بسیار شیرین حضرت سید الشهداء (علیه السلام) به برادرم آقا مجتبی است. کاری به نکات فنی و صنایع ادبی این کتاب ندارم. شاعرش رو خوب می شناسم. معمولا نمیگه شعر گفتم. میگه: اینجا هوا ابری شده یا اگه خیلی خوب باشه، می گه اینجا سیل اومده. خودش رو شاعر نمی دونه بخاطر همین انتقاد رو به راحتی قبول می کنه. البته متواضعانه. شعراشو زیاد شنیدید. مثل:یک سال و نیم بعد تو سالار تشنه لب …ندیدم کسی در دل آرایی تو… به قربان اخلاق مولائی تو ….می زنم دم ز علمدار رشید حرم عشق …و… و…براش فرق نداره شعر بگه یا نوحه، هدفش نوکری اربابه. هر وقت برام مرثیه خونده نصف وقت به گریه مون گذشته. ممنونم یه برگ از این کتاب رو هم به بنده داد. حضرت صدیقه (سلام الله علیها) به ما هم بیشتر لطف کنن انشاالله تعالی.محمود کریمی ۲/۱۲/۹۲
پایگاه جامع اطلاع رسانی امام حسن مجتبی علیه السلام
www.yahasan.ir

bahareh.gj

عضو جدید
سلام دوستان
من دنبال کتابی هستم که در آن دلیل و فلسفه حرکاتی که در نماز انجام میدیم رو توضیح داده باشه. ممنونم

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من دنبال کتابی هستم که در آن دلیل و فلسفه حرکاتی که در نماز انجام میدیم رو توضیح داده باشه. ممنونم

سلام ...

کتاب نمیشناسم ولی میتونید این تاپیکارو مطالعه کنید که در این زمینه هستن :

با شمام! خوده خوده شما! نماز میخونید؟!

فواید پزشکی نماز

فلسفه نماز

اسرار نماز

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
سلام دوستان
سلام علیکم . فکر میکنم دو تا کتاب از شهید بهستی در این زمینه به درد تون بخورد. هرچند کتاب های دیگری هم هستند که اگر توی گوگل سرچ کنید براتون میاره. .

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
سلام...
ممنونم بابت معرفی این کتاب...
کتابهای دیگشون رو خونده بودم قلمشون رو دوست دارم ولی اخبات رو نه...
سعی میکنم حتما بخونمش...
بازم ممنونم...:gol::gol::gol:
سلام علیکم . پس با کتاب های استاد آشنا هستین .
این کتاب هم خیلی عالیه خصوصا در این ایام . یاعلی

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
حماسه حسینی

حماسه حسینی

حماسهٔ حسینی

نام مجموعه کتاب دوجلدی (و سابقا سه جلدی) است از علامه شهید مطهری(ره).

مشتمل بر کلیهٔ سخنرانی‌ها و یادداشت‌های او پیرامون واقعه کربلا و تحریفات پیرامون تاریخی صورت گرفته در نقل آن.

بنابر مقدمهٔ خود کتاب، به قلم «شورای نظارت بر نشر آثار استاد شهید مطهری» مجموعهٔ مزبور پس از شهادت استاد مطهری به چاپ رسید . در مجموعهٔ سه جلدی، جلدهای اول و دوم شامل سخنرانی‌های استاد مطهری و جلد سوم شامل یادداشت‌های ایشان دربارهٔ واقعهٔ کربلا بوده که به نقل از مقدمهٔ کتاب (چاپ سی‌ام) آن مجموعه نقایصی جزئی از جمله حروف چینی ناهماهنگ داشت که در مجموعهٔ جدید رفع شده است و دقت‌های لازم از قبیل علامت‌گذاری دستوری و اموری که مربوط به زیبایی کتاب می‌شود اعمال شده و همچنین مطالب کتاب تیترگذاری شد و فهرست آن مفصل گردید و سخنرانی‌ها مجدداً با دقت بیش‌تری از نوار استخراج و تنظیم گردیده است .
جلد اول مجموعهٔ دو جلدی شامل سخنرانی‌ها و جلد دوم شامل یادداشت‌های شهید مطهری است .
این کتاب به چندین زبان ترجمه شده و تا کنون بیش از ۵۰ بار تجدید چاپ شده است.
شهید آیت الله مطهری( اعلی الله مقامه ) در بخش تحریفات لفظی واقعه عاشورا، از محدث نوری و کتاب او در زمینه تحریفات عاشورا، یعنی لؤلؤ و مرجان متاثر است . ایشان مصادیق تحریفات لفظی را بیشتر از این کتاب نقل کرده .

پی دی اف جلد اول
http://www.aviny.com/library/motahari/PDF/hamaseh.pdf

http://dl.shiayan.ir/media/ketab/shahid-motahari/Hammaseye-Hoseini-1-(www.shiayan.ir).pdf
_________

پی دی اف جلد دوّم

http://dl.shiayan.ir/media/ketab/shahid-motahari/Hammaseye-Hoseini-2-(www.shiayan.ir).pdf

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
حیات برتر ( معاد از نظر قرآن)

حیات برتر ( معاد از نظر قرآن)

[h=3]کتاب حیات برتر (معاد از منظر قرآن)[/h]استاد با طرح مسایل اساسی معاد در این مجموعه به تبیین سه مسئله کلیدی در این حوزه می پردازد :
در مرحله اول ضرورت معاد را به گونه ای اثبات می کند که هم منکرین معاد را به اقرار وا می دارد و هم بر ادعای کسانی که منکر اثبات عقلی معاد هستند خط بطلان می کشد.و مهم تر اینکه از برهانی استفاده میکند که بسیار قاطع و برای دیگران ناشناخته مانده است.
در مرحله دوم با تحلیل معاد جسمانی مشکل کسانی که معاد جسمانی را تعبدی می پذیرند نه تعقلی حل می کند.
و در مرحله سوم با تشریح خلود و ماندن ابدی اهل جهنم و حل این مساله پیچیده به همه شبهات و پرسش ها در این مورد جواب متقن می دهد.

"قرآن نمی گوید معاد هست پس انسان برانگیخته می شود، بلکه می گوید انسان ادامه دارد پس معادی هست. معاد در قرآن، نتیجه ادامه انسان و ایمان به آن هم نتیجه ایمان به انسان است.آنچه در قرآن مطرح می شود بحث عشق به معاد است نه علم به معاد."

انتشارات لیله القدر

یکی از زیباترین جمله های استاد صفایی در این کتاب
قرآن نمی گوید معاد هست پس انسان برانگیخته می شود، بلکه می گوید انسان ادامه دارد پس معادی هست.

لـــــینک دانـــــلود کتاب

پروانه سفید

عضو جدید
سلام دوستان.خسته نباشید
من فردی تحصیل کرده و باسواد و با ایمان هستم و به خدا و آخرت و نماز اعتقاد دارم. وقتی در جمع دوستان هستم افراد با ایمان ضعیف یا افراد بی ایمان بحث هایی رو میکنن که آدم با اطلاعات خودش نمیتونه در برابر آنها از دین و خدا دفاع بکنه و اونا رو قانع بکنه. و به قولی آدم با اینکه میدونه اونا اشتباه میگن اما جلوشون کم میاره و نمیتونه دفاع بکنه به عنوان مثال میگن از کجا معلوم امام ها وجود داشتند و داستان و افسانه نیستن. دوستان شما کتابی رو میشناسید که با مطالعه اون ادم بتونه در چنین بحثهایی از دین و اعتقاداتش دفاع بکنه.لطفا اگه کتابی سراغ داشتین اسم کتاب و نام مولفشو برام توی پیغام خصوصی بذارین.خیلی ممنون

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
عالَم انسان دینی

عالَم انسان دینی

کتاب " عالَم انسان دینی "

از استاد طاهرزاده.

یک کتاب بسیار عالی برای مباحث معرفت دینی و با حجم بسیار کم حدود 90 صفحه.

باید این کتاب را خوند و سپس فهمید علت خیلی از درماندگی ها ، ماندگی ها و لذت نبردن از عبادات و ...

مقدمه این کتاب هم خیلی جالب و زیباست:

مقدمه

باسمه تعالي
وقتي مي‌بينيم بشر امروز از روزگار خود به تنگ آمده و به دنبال گمشده‌اي است تا از اين عسرت به‌در آيد، آيا نبايد از خود پرسيد آن گمشده چه چيزي است که در اوج رفاه ،باز فقدان آن را احساس مي‌کند؟ وقتي انسان براي خود عرصه‌اي بيش از آن‌چه مدرنيته در جلو او مي‌گذارد مي‌طلبد، و احساس مي‌کند در دنياي مدرن شأن حقيقي او فراموش شده، و در بين انبوه انسان‌ها، انسان‌هاي تبديل‌شده به توده و بيـگانه از هم ،که در برهـوت زنـدگي سـرگردان شـده‌اند ، هيچ‌کس به هيچ‌کس گوش نمي‌دهد، حال چه بايد کرد؟ وقتي دردي ناپيدا ولي آزاردهنده بشر را احاطه کند و بشر در توجه متفکرانه‌ به آن ناتوان باشد، چه چيز پيش مي‌آيد؟ سرگردان و بي‌دفاع، هرچه مي‌خواهد از آن دردِ ناپيدا فرار کند، به آن نزديک‌تر مي‌شود. اگر راه برون‌رفت از اين سرگرداني جستجو نشود ما با چه بشري روبه‌رو خواهيم بود؟ وقتي انسان‌ها از نِيستان وجود خود دور افتاده‌اند و هيچ‌کس از درون هيچ‌کس ناله‌ي فراق و دوري از نيستان را نمي‌شنود، و هرکس از «ظنّ خود شد يار من» و هيچ چشم و گوش را آن نور نيست که ناله‌ي ني را به آتش عشقِ اشتياقِ به نِيستان تعبير کند، چه بايد کرد؟ وقتي انسان‌ها ديگر عزمِ عزيمت به عالم قدس را از دست داده‌اند و هيچ‌کس از «حقيقت» سؤال نمي‌کند و عهد با خداي متعالي فراموش شده و بشر خود را با آنچه فرهنگ مدرنيته به او پيشنهاد مي‌کند، تعريف مي‌کند، کار به کجا مي‌انجامد؟ اين پرسش‌ها، پرسش‌هاي معمولي نيست، پرسش‌هايي است که تاريخِ هرکس را مورد سؤال قرار مي‌دهد و ارتباط او را با خود و ساير موجودات معلوم مي‌کند. پرسش از يک عصر است ولي نه براي هماهنگي با آنچه مي‌گذرد، بلکه براي توجه به افقي که بايد بدان نگريست و از پريشاني تفکر رها شد. «عالَم انسان ديني» که در اين کتاب مورد بحث قرار مي‌گيرد، عالَمي است که ما را متوجه اُنس با حقيقت مي‌کند و زيباهايي را که در به‌سربردن با آن عالَم ظاهر مي‌شود، مي‌نماياند، و نه‌تنها ريشه‌ي بحران بي‌هويتي بشر مدرن را مي‌شناساند، بلکه راهِ برون‌رفت از آن را نيز متذکر مي‌شود، تا هرکس عزم عزيمت داشت بتواند قدمي جلو بگذارد.
گروه فرهنگي الميزان

برای دانلود به این لینک مراجعه کنید ؛ البته معمولا کتاب های استاد طاهرزاده قیمت خیلی خوبی دارند.
http://lobolmizan.ir/book/1195

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
اخبات
مؤلف: استاد علی صفایی حائری
تحلیلی از مراحل سلوک
این کتاب استاد صفایی را به دوستان توصیه میکنم حتما در ماه مبارک و خصوصا شب های قدر مطالعه کنند.این هم لینک دانلود کتاب. لــــــــــــــــــــینک دانلود پی دی اف

قسمتی از این کتاب ارزشمند؛

اخبات، آن انكسار باطنى، آن خشيت باطنى و آن دل شكستگى است،

كه تو را به وصال رحمت حق مى‏رساند.

«الهِى لا تَكِلْنِى الى‏ نَفْسِى طَرْفَةَ عَيْنٍ أَبَداً» ؛ اگر يك آن و يك لحظه به خودمان واگذار شويم، از دست رفته‏ايم.

«وَ لا تُخْرِجْنى مِنْ التَّقْصيرِ» ؛ از كلاس تقصير و كوتاهى، خودمان را بيرون نبينيم.

«وَ لا تَجْعَلْنِى مِنَ الْمُعارينَ». اين سه دعا به هم مرتبط است. كسى كه به خودش واگذار شد، رفته رفته خودش را كم و كوتاه نمى‏بيند، پُر مى‏بيند. وقتى كه خود را پر ديد، آنچه را كه بدست آورده، از او گرفته مى‏شود. دينش عاريه مى‏شود؛ چون شيطان در او نفوذ كرده است.

لازم نيست كه ذنوب همه عوالم را داشته باشد.
يك ماشين لازم نيست همه جايش خراب شود تا بايستد. ممكن است يك سيم از آن قطع شود و بايستد، يا باد چرخش كم شود و بايستد؛ همان طور كه شيطان با يك كبر زمين خورد. آدم با يك حرص زمين خورد.

پسر آدم با يك بخل ذليل شد. يونس با يك شتاب ذليل شد. ما كه الحمدللَّه همه اينها را با هم داريم و احساس ندامتى هم نداريم!

به خدا قسم! خدا آن قدر غنى و حميد است، كه وقتى فقر و انكسار تو را بيند، سرشارت مى‏كند و اصلًا نگاه هم نمى‏كند كه عذر بخواهى.

از تو، نه طاعت و نه عصيان، كه انكسار و شكستگى مى‏خرند.خدا در دل‏هاى شكسته جاى دارد: «انَّ اللَّهَ عِنْدَ المُنْكَسِرةِ قُلُوبُهُم».

خدا آنها را در حضور خود دارد. پس بايد اين انكسار و استغاثه و به تعبير ديگر، اين اخبات تحقق پيدا كند.

در روايات آمده است كه خداوند به موسى خطاب كرد: «يا موسى! مى‏دانى من چرا تو را به عنوان كليم خود انتخاب كرده‏ام؟ چون در چهره‏هاجستجو كردم و چهره‏اى آرام‏تر و نرم‏تر و ذليل‏تر از چهره تو نيافتم. اين بود كه تو را انتخاب كردم.»

اينها آفت‏هاى ماست كه در طاعت متوقّعيم ودر معصيت نااميد؛ در حالى كه مطلوبِ از طاعت و عصيان، انكسار است.اين دل شكسته است كه محبوبيت دارد؛ «انَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوّابِينَ».

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار

انتشار کتابی‌ برای پاسخ به پرسش‌های کودکان درباره فلسفه مرگ​

انتشار کتابی‌ برای پاسخ به پرسش‌های کودکان درباره فلسفه مرگ

«کتاب هانی و راز بزرگ» که به زودی توسط نشر محیی منتشر خواهد شد، همان کتابی است که بچه‌ها با خواندنش متوجه می‌شوند مرگی وجود ندارد که بخواهند با به یاد آوردنش به اضطراب بیفتند.​

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، یکی از مسائلی که برای والدین دغدغه بزرگی است، پاسخ به این پرسش است که چه طوری می‌توانیم جواب سوالات فرزندانمان در مورد مرگ را بدهیم. آنها از ما می‌پرسند و ما جوابی برایشان نداریم. والدین دنبال جوابی هستند که با وجود پرداختن به چیستی مرگ برای بچه‌ها امن باشد.
برای دادن جواب موقتی درباره مرگ به کودکان و آرام شدن و تحمل کردند دوری عزیزان کتاب‌هایی وجود دارد اما جواب چیستی مرگ و چرایی وجود داشتنش در کتاب‌ها خیلی خیلی کم پرداخته‌ شده است.
«کتاب هانی و راز بزرگ» که به زودی توسط نشر محیی منتشر خواهد شد، همان کتابی است که بچه‌ها با خواندنش متوجه می‌شوند مرگی وجود ندارد که بخواهند با به یاد آوردنش به اضطراب بیفتند. بچه‌ها می‌فهمند که ما آدم‌ها باید مرحله‌ای را پس از مرحله‌ای دیگر طی کنیم که این مرحله جدید می‌تواند برای ما یک دنیای زیباتر و جذاب‌تر از این دنیا باشد مثل قورباغه یا کرم ابریشم.
به بچه‌ها در این کتاب می‌گوییم شما به کرم ابریشم نگاه کنید به شکلش، فرمش و فضایی که می‌تواند حرکت کند را ببینید که چقدر محدود است اما این کرم وارد پیله می‌شود آنجا جسمش را درون پیله رها می‌کند و بعد از اینکه وارد مرحله بعدی شد دیگر کرم نیست و تبدیل به پروانه‌ای شده که می‌تواند فضای خیلی زیادی را پرواز کند و از زیبایی‌ها و جذابیت‌هایی که در اطرافش وجود دارد لذت ببرد. بچه‌ها بعد از خواندن این کتاب متوجه می‌شوند ما آدم‌ها مثل پروانه‌ها هستیم و برای‌اینکه وارد مرحله بعدی بشویم و بتوانیم از زیبایی‌ها و جذابیت‌های مرحله بعدمان استفاده کنیم باید جسممان را اینجا رها کرده و با شکل دیگری وارد مرحله بعدی بشویم.
در این داستان هانی جسم‌های حشره‌هایی را که از مرحله اول زندگیشان عبور کردند، جمع‌آوری می‌کند و درون شیشه قرار می‌دهد. هانی به دنبال کشف راز بزرگ است. آخرین رازی که می‌تواند کتابچه جستجوهای عجیب و غریب را کامل کند، اما حیف که پدربزرگ نمی‌تواند همراهیش کند. پدربزرگ هانی مریض است و به نظر می‌رسد حال خوشی ندارد، حالا ماجرا چطور ادامه پیدا می‌کند؟ از دست دادن عزیزان یکی از ناگوارترین اتفاقاتی است که ممکنه برای کودکان رخ بدهد، نحوه برخورد و اطلاعاتی که ما به فرزندانمان درباره مرگ می‌دهیم به حدی حساس است که به راحتی می‌تواند تمام آینده آن ها را تحت الشعاع قرار بده. رویکرد منفعل و واپس‌گرایانه بسیاری از بزرگسالان در قبال زندگی هم از برداشت اشتباه نسبت به این اتفاق نشات می‌گیرد.
«هانی و راز بزرگ» یک کتاب امن است که بچه‌ها را با مفهوم زندگی و تولد آشنا می‌کند و آن ها را از این گذرگاه لغزنده به سلامتی عبور می‌دهد.
«هانی و راز بزرگ» را زهرا مقدس زاده نوشته و نشر محیی آن را به زودی به بازار نشر می‌فرستد.

بالا