معرفی پالایشگاهای دنیا+عکس

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
REPLAN (Petrobras)

REPLAN (Petrobras)

REPLAN (Petrobras)
کشور:paulínia, SP Brazil
ظرفیت:365,000

پالايشگاه نفت اصفهان
ايران
375000بشكه در روز
---------------------------------
پالايشگاه نفت بندرعباس
ايران
320000 بشكه در روز

سلام
با تشکر
اطلاعات خوبی بود

یک پیشنهاد دارم

حوصله دارین کمی دقیق تر روی این پالایشگاهها کار کنیم اطلاعاتمون بالا بره ؟
یک تحقیقی هم میکنیم!

چیزی که من متوجه شدم اینه که پالایشگاه زمین زیادی نمیخواد و بیشتر زمین را مخازن اشغال میکنند نه تجهیزات!

مثلا پالایشگاهی در تبریز بنام شهریار در دست ساخت هست که دویست هکتار زمین میخواد در حالی که پالایشگاه 000 850 بشکه ای

://www.skonm.com/about/about.html

فقط در زمینی به مساحت هشتاد هکتار اجرا گردیده است!

پس در زمین دویست هکتاری میتوان بزرگترین پالایشگاه جهان را نیز اجرا نمود!

سوال دیگری که دارم این است که ایا پالایشگاههای جهان اکثرا کنار بندر و ساحل هستند یا دور از ساحل هم میتوانند باشند؟!

و مسئله بعدی اینکه ایا یک پالایشگاه بزرگ میتواند از مجمولعه ای از پالایشگاههای کوچک به هم چسبیده ساخته شود یا باید یک پالایشگاه خیلی بزرگ ساخته شود؟!

مثلا بزرگترین پالایشگاه جهان در هند اول با ظرفیت ششصد هزار بشکه ساخته شد و بعد به یک و دو دهم ارتقاء داده شد!

حالا این روش را اگر میخواستند در ابعاد کوچکر اجرا کنند
مثلا بیست پالایشگاه شصد هزار بشکه ای کنار هم میزدند چه اتفاقی می افتاد و چقدر در هزینه ساخت و پیاده سازی پالایشگاه و سایر پارامترهای ان موثر بود؟!

مدتی هست که این فکر ذهن من رو مشغول کرده ولی پاسخی برای ان پیدا نکرده ام!

اگر نظری دارید ممنون میشوم در مورد طراحی پالایشگاههای بزرگ توضیح بدین

با تشکر

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
همه پالایشگاه ها کنار بندر نیستند. مثل پالایشگاه اصفهان. زمان خودش از برترین پالایشگاههای جهان از نظر طراحی بود و به پالایشگاه طلائی معروف بود.

سلام

ممنون
نمیدونم بحثی که اینجا میکنم به این تاپیک مربو میشه یا نه!
اگر نمیشه امید وارم منو ببخشید چون فکر کردم که اگر روی مشخصات پالایشگاههای بزرگ جهان مطالعه کنم میشه نتیجه خوبی به دست اورد!

دیروز توی کتابفروشیهای انقلاب دنبال کتاب مناسبی برای اسپن میگشتم یک کتاب جالبی رو دیدم که جواب سوالاتم رو گرفتم!

سوالات من بدون اینکه خودم بدونم به مطالعه امکان سنجی و توجیه اقتصادی پروژه مربوط میشه!

کتابهای اسپن رو که نگاه می انداختم کتابی به چشمم خورد :

طراحی و بر آورد اقتصادی پروژه های صنایع شیمیائی با ASPEN ICARUS
نوشته مهندسین شرکت www.sepdco.ir

کتاب رو خریدم و کمی مطالعه کردم و متوجه شدم که موقعیت جغرافیائی و بهینه سازی استفاده از زمین
و تغییر مقیاس بزرگ بودن و کوچک بودن و توجیه اقتصادی و مالی و حتی فنی و غیره را این نرم افزار انجام میدهد!

بنابر این تصمیم دارم این نرم افزار را به صورت جدی یاد بگیرم!

اگر مدیران اجازه بدهند برای این مسئله یک تاپیک جدیدی باز کنم!

با تشکر

elissa_astro

عضو جدید
مرسی حامد جان.

درسه اقبالی جان. اونا بی رویه از منابعشون برداشت نمیکنن. همینطور به مسئله الودگیشم فکر میکنن.
مثلا تو کشورهای بزرگ دنیا خیلی کم واحدهای آروماتیک میشه دید.
من به این نمیگم درایت با احترام به نظر دوستان.درسته که نباید بی رویه ازین منابع بهره برداری کرد و به فکر محیط زیست هم باشیم اما درایت رو ما ایرانیها داریم که با وجود این همه تحریم خودمون دانش رو تولید و خودمون بهره برداری و خودمون توزیع میکنیم.با احترام فراوان به نظر دوستان.من به این میگم درایت و فراست.

سرمد حیدری

مدیر تالار
من به این نمیگم درایت با احترام به نظر دوستان.درسته که نباید بی رویه ازین منابع بهره برداری کرد و به فکر محیط زیست هم باشیم اما درایت رو ما ایرانیها داریم که با وجود این همه تحریم خودمون دانش رو تولید و خودمون بهره برداری و خودمون توزیع میکنیم.با احترام فراوان به نظر دوستان.من به این میگم درایت و فراست.

بحث بهر برداری نیست. بحث چطور بهره برداری کردنه.
بحث اینه که چطوری بهره برداری کنیم که مخازنمون نمیره و فشارش زود افت پیدا نکنه.
البته اینم باید بدونید که هیچکدوم از پایشگاهامونو خودمون نساختیم.

elissa_astro

عضو جدید
بحث بهر برداری نیست. بحث چطور بهره برداری کردنه.
بحث اینه که چطوری بهره برداری کنیم که مخازنمون نمیره و فشارش زود افت پیدا نکنه.
البته اینم باید بدونید که هیچکدوم از پایشگاهامونو خودمون نساختیم.
خوب تماما خودمون نساختیم اما بیشتر پارس جنوبی رو خودمون ساختیم.فکر میکنم تو رشته ی مهندسی نفت جای خالی یه گرایش راجع به چگونگی حفظ و بهره برداری بهینه ازین منابع رو میشه حس کرد.

سرمد حیدری

مدیر تالار
خوب تماما خودمون نساختیم اما بیشتر پارس جنوبی رو خودمون ساختیم.فکر میکنم تو رشته ی مهندسی نفت جای خالی یه گرایش راجع به چگونگی حفظ و بهره برداری بهینه ازین منابع رو میشه حس کرد.

اتفاقا پارس جنوبی رو خودمون نساختیم.
الان اصل پارس جنوبی که 6 فاز اولشه هست رو شرکتهای توتال و شل و تویو و .... ساختن.
الانم شرکا دایلم داره کار میکنه اونجا.
ما فعلا تنها کاری که میکنیم خاک برداری و ساختمان سازی و اینجور کارهاست. خیلی به اخبار ایران توجه نکن. من کل پارس جنوبی رو گشتم.
پتروشیمی ها که کلا کار ژاپن و فرانسه و افریقای جنوبی هست.
برای استفاده بهینه هم توی دانشگاه تدریس میشه.
ولی مشکل اینه که تجهیزات میخواد که نداریم و همینطور افرادی که دلشون بسوزه.

elissa_astro

عضو جدید
اتفاقا پارس جنوبی رو خودمون نساختیم.
الان اصل پارس جنوبی که 6 فاز اولشه هست رو شرکتهای توتال و شل و تویو و .... ساختن.
الانم شرکا دایلم داره کار میکنه اونجا.
ما فعلا تنها کاری که میکنیم خاک برداری و ساختمان سازی و اینجور کارهاست. خیلی به اخبار ایران توجه نکن. من کل پارس جنوبی رو گشتم.
پتروشیمی ها که کلا کار ژاپن و فرانسه و افریقای جنوبی هست.
برای استفاده بهینه هم توی دانشگاه تدریس میشه.
ولی مشکل اینه که تجهیزات میخواد که نداریم و همینطور افرادی که دلشون بسوزه.
یعنی اون خبره کلا دروغ بود؟؟؟؟؟؟؟؟:w20:

بالا