معرفی و آشنایی بیشتر با مدل دراستیک (drastic)

Nassim_r

عضو جدید
با سلام...
هدف از شروع این تاپیک آشنایی بیشتر با مدل دراستیک میباشد. این مدل برای پتانسیل یابی آلودگی آب زیززمینی در منطق مختلف کاربرد دارد...

[FONT=&quot] واژه دراستیک از هفت پارامتر به کار رفته در مدل تشکیل شده است که عبارتند از:1-عمق تا سطح ایستابی([/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot])،2-تغذیه خالص([/FONT][FONT=&quot]R[/FONT][FONT=&quot])،3-محیط ابخوان([/FONT][FONT=&quot]A[/FONT][FONT=&quot])،4-محیط خاک([/FONT][FONT=&quot]S[/FONT][FONT=&quot])،5-توپوگرافی[/FONT][FONT=&quot](T)[/FONT][FONT=&quot]،6-محیط غیر اشباع([/FONT][FONT=&quot]I[/FONT][FONT=&quot]) وهدایت هیدرولیکی([/FONT][FONT=&quot]C[/FONT][FONT=&quot]).[/FONT]

*hana

عضو جدید
سلام نسیم جون...
من تا حدودی با این مدل آشنایی دارم ، البته در حد خوندن چند مقاله در این رابطه...
یه سوال برام پیش اومده واون اینکه نحوه ی بدست آوردن پارامتر تغذیه خالص به چه شکل هستش؟
باتشکر

• Like
واکنش ها: n30e

Nassim_r

عضو جدید
[FONT=&quot] سلام عزیزم...
مرسی بابت توجه شما به این تاپیک.
تغذیه خالص:برای تهیه لایه تغذیه از روش پیسکو پو استفاده می شود، این روش تغذیه خالص را بر اساس میزان بارندگی،شیب و نفوذ پذیری خاک منطقه،بدست می اورد.برای محاسبه میزان تغذیه،یک مدل رقومی ارتفاعی([/FONT][FONT=&quot]DEM[/FONT][FONT=&quot])از منطقه تهیه می شود، سپس شیب منطقه مورد مطالعه با استفاده از مدل تهیه شده استخراج میشود . معادله پیسکوپو برای محاسبه پتانسیل تغذیه یک منطقه به این صورت است:مقدار تغذیه = درصد شیب + میزان بارندگی + نفوذ پذیری خاک [/FONT]

• Like
مدل دراستیک

مدل دراستیک

سلام نسیم جون خسته نباشید
من بایدیه پروژه بااین مدل انجام دهم ولی اشنایی کامل ندارم البته تمام داده هارا جمع اوری کردم میشه یه روش کارکلی بهم بگید
ممنون

• Like

Nassim_r

عضو جدید
سلام عزیزم...
نمیدونم منظورتون از روش کلی چی هستش؟
ولی در این زمینه چند مقاله هست که میتونم در اختیارتون قرار بدم...
در ضمن شما با GIS آشنایی دارین؟ چون لایه های مربوط به شاخص در محیط ARC GISتهیه میشن....
اگه سوالی دارین در خدمتتون هستم...میتونین سوالاتتون رو روی پروفایلم بذارین که زودتر ببینمشون.
ممنون که به تاپیک سر زدین...

Nassim_r

عضو جدید
چند منبع مفید برای دوستانی که میخوان بیشتر با این مدل یا بهتره بگم شاخص آشنا بشن...

1 -باقر زاده ،سمیه و نصراله کلانتری (1389)،جدیدترین روش پهنه بندی آسیب پذیری آبخوان های کارستی با استفاده از
GIS وسنجش از دور:روش COP (آبخوان کارستی شیمبا)،تهران،همایش ملی ژئوماتیک 89.
2-باقرزاده ،سمیه ونصراله کلانتری (1389)،استفاده از GIS برای تحلیل حساسیت تک پارامتری روش های DRASTICوSINTACS جهت ارزیابی آسیب پذیری منابع اب زیرزمینی دشت بهبهان ،تهران،همایش ملی ژئوماتیک 89.
3-چیت سازان،منوچهرو یوسف اختری(1385)،پتانسیل یابی آلودگی آبهای زیرزمینی در دشت های زویرچری وخران با استفاده از مدلDRASTIC وGIS،مجموعه مقالات SID ،شماره 59-
4-خدائی ،کمال وعلی اکبر شهسواری(1385)،ارزیابی اسیب پذیری ابخوان دشت جوین به روش های
DRASTICوGODS ،زمین شناسی ایران،سال دوم،شماره چهارم،صفحه 87-73
-
5-محمدی ،کورش،سامان جوادی پیر بازاری وندا کاوه کار(1387)،واسنجی روش
DRASTIC نسبت به الودگی نیترات در ارزیابی اسیب پذیری ابخوان آستانه-کوچصفهان با استفاده از روش های اماری وGIS ،دانشگاه تهران ، چهار مین کنگره ملی مهندسی عمران.

آخرین ویرایش:

ناهیدجسری

عضو جدید
ناهید

ناهید

سلام نسیم جون میشه در مورد نحوه آماده شازی پارامترهای مدل بهم اطلاعاتی بدید.میخوام روی این مدل کار کنم با جی آی اس هم آشنا هستم.ممنون
با سلام...
هدف از شروع این تاپیک آشنایی بیشتر با مدل دراستیک میباشد. این مدل برای پتانسیل یابی آلودگی آب زیززمینی در منطق مختلف کاربرد دارد...

واژه دراستیک از هفت پارامتر به کار رفته در مدل تشکیل شده است که عبارتند از:1-عمق تا سطح ایستابی(D)،2-تغذیه خالص(R)،3-محیط ابخوان(A)،4-محیط خاک(S)،5-توپوگرافی(T)،6-محیط غیر اشباع(I) وهدایت هیدرولیکی(C).