معرفی منابع آموزش الکترونیک

N.Sayah

عضو جدید
سلام و درود به همه دوستان
از اونجایی که تاپیکی در این پیدا نکردم این تپیک رو ایجاد کردم
اولین سوال رو هم خودم میپرسم امیدوارم دوستان منابع و کتاب های مفیدی معرفی کنند
لطفا یک کتاب برای یادگیری الکترونیک بصورت پایه ای معرفی کنید
(میخوام الکترونیک رو در حد خوبی تا طراحی قطعات مورد نیاز خودم یاد بگیرم و میخوام کاملا از صفر شروع کنم)
کتاب آموزش تضمینی الکترونیک تالیف بهروز سهرابیان چطوره؟
اگه کتاب بهتری برای شروع میشنایبد لطفا معرفی کنید
ممنون

N.Sayah

عضو جدید
دوستان الکترونیکی نگاهی هم به این تاپیک داشته باشن

N.Sayah

عضو جدید
دوستااااااااااااااااان؟؟؟؟؟؟
الکترونیکی نداریم اینجاااا؟؟؟؟؟:wallbash::w29:

electro-esmoke

عضو جدید
سلام به شما
کتابی نداریم که همه مباحث الکترونیک رو یه جا داشته باشه!
الکترونیک به دو شاخه اصلی انالوگ و دیجیتال تقسیم میشه. در دانشگاه مطالب الکترونیک انالوگ رو پایه ای به شما یاد میدن. مثل قانون اهم و غیره که ضروری هستن این اطلاعات. و بعد از اون یه سری اطلاعات منسوخ شده یاد میگیرید تو دانشگاه که بیرون کاربرد ندارن.
هر کدوم از این دو شاخه انالوگ و دیجیتال خودشون به هزاران هزار شاحه دیگه تقسیم میشن که هیچکدوم ته ندارن. و هر چقدر هم که مطالعه داشته باشید بازم چیز جدیدی برای یادگیری هست.
مهندس الکترونیک در واقع به تمام مباحث قدرت و مخابرات و الکترونیک پزشکی و کمی کنترل و ابزار دقیق تسلط داره و سخت ترین رشته مهندسی برقه.
شما اول یه اطلاعات از خودت بده. دانشجو هستید؟ شاغلید؟ دنبال کارید؟ ایران هستید؟ متاهلید؟ خودتون چه چیزایی بلدید. در چه میاحقی استعداد دارید. تا من بگم چه عنوانی رو مطالعه کنید.

N.Sayah

عضو جدید
ممنون بابت پاسختون
در پروفایلم مختصر توضیحی در مورد خودم نوشتم،اطلاعات اندکی در مورد الکترونیک دارم،قبلا هم بیشتر کار تعمیرات وسایل الکترونیکی منزل رو خودم انجام میدادم یا کیت های اماده رو مونتاژ میکردم که همه اینها بصورت تجربی بوده، اما میخوام کاملا از پایه مطالعه کنم تا چیزی از قلم نیوفته.
از ابتدایی ترین مفاهیم گرفته تا اشنایی کامل با قطعات الکترونیک و چکونگی استفاده از ابزار های الکترونیک مثل اهم متر و دیگر وسایل الکترونیکی تا مباحث پیشرفته تر.
مثلا میخوام بخش الکترونیکی یک فرستنده و گیرنده رو خودم بسازم مطابق با نیاز های خودم،یا طراحی و ساخت وسیله ای برای تبدیل سیگنال های رادیویی به تصویر و ...
درود بر شما

electro-esmoke

عضو جدید
ممنون بابت پاسختون
در پروفایلم مختصر توضیحی در مورد خودم نوشتم،اطلاعات اندکی در مورد الکترونیک دارم،قبلا هم بیشتر کار تعمیرات وسایل الکترونیکی منزل رو خودم انجام میدادم یا کیت های اماده رو مونتاژ میکردم که همه اینها بصورت تجربی بوده، اما میخوام کاملا از پایه مطالعه کنم تا چیزی از قلم نیوفته.
از ابتدایی ترین مفاهیم گرفته تا اشنایی کامل با قطعات الکترونیک و چکونگی استفاده از ابزار های الکترونیک مثل اهم متر و دیگر وسایل الکترونیکی تا مباحث پیشرفته تر.
مثلا میخوام بخش الکترونیکی یک فرستنده و گیرنده رو خودم بسازم مطابق با نیاز های خودم،یا طراحی و ساخت وسیله ای برای تبدیل سیگنال های رادیویی به تصویر و ...
درود بر شما
احسنت به شما.
در ابتدای کار کتاب اصول و مبانی الکترونیک رو مطالعه کنید. قوانین اهم . خواندن نقشه و شماتیک ها . نماد الکترونیکی ادوات چند کتاب معروف داره. خواندن مدار و تحلیل اون خواندن مقاومت ها . خازن ها. ای سی ها . کار با دیتا شیت ها و ادوات مختلف الکترونیکی که شما باهاشون کار کردید. کار با برد بورد و اصول لحیم کاری هم که اشنا هستید. نکات ایمنی در ساخت مدارات اتصال کوتاه ها و ....
متاسفانه کتابی من نمیشناسم همه اینا توش باشه به صورت کاربردی. اینا رو بیشتر تو کار دستتون میاد. چه ادواتی در ایران هست و کار عملی باهاشون چطوریه. کتاب میرعشقی نسبتا خوبه در مورد مفاهیم اولیه. سالیان درازه که تدریس میشه در دانشگاه ها و ید طولانی داره.

با توجه به اینکه با مدارات منطقی اشنایی دارید. بهترین گزینه و کاربردی ترین یادگیری میکروکنترلر هاست. از اسونترین و پرکاربرد ترین میکروکنترلر AVR شروع کنید. کار های زیادی باهاش میشه کرد. بعد ها اگر فصد ارسال تصویر و صدا رو داشتنید سراغ میکرو کنتر های DSP و بعد FPGA ها برید.
به شما کتاب خاصی رو پیشنهاد نمی کنم و همینطور سعی کنید اینترنتی کتاب نخرید. به نمایشگاه ها و فروشگاه های کتب مهندسی و فنی برید و کتاب های "برنامه نویسی" میکروکنترلر رو فهرست هاش رو مطالعه کنید. ببینید نیاز علمی شما رو ارضا میکنه؟ مطالبش برای شما قابل درکه و ملموسه؟ قبل این کار البته دیتاشیت یکی از میکرو کنترلر های معروف AVR یعنی ATMEGA32 رو بخونید و اموزش سریع AVR رو بخونید که تو همین سایت هست و در اینترت هم پیدا میشه که همون ترجمه شده ی راهنما "دیتاشیت" میکروکنترلر هست.
بعد از این مرحله به طراحی PCB مسلط بشید. افراد زیادی ادعای PCB کار بودن رو دارن. اما تا حالا اصلا دستگاه CNC ندیدن!! نمی تونن مدار ولتاژ بالا رو یا فرکانس بالا رو از ظاهر برد تشخیص بدن و اصول طراحیش و حساب و کتابش رو نمیدونن!
نمیدونن از نرم افزار التیوم دیزاینر برای برنامه نویسی FPGA و نکته های PCB فرکانس بالا استفاده میشه و هر نرم افزار بیشتر مناسب چه کاریه!
تمام این سیکل اگر توش مصمم باشید 1 تا 2 سال زمان میبره تا بهش تسلط پیدا کنید. و بعد از اون شما نسبتا تسلط خوبی به اکترونیک دیجیتال پیدا کردید
بر عکس مفاهیم پایه که 100 ساله میرعشقی مرجع هست. کتاب های تخصصی الکترونیک بهتره چند سال بیشتر از انتشارشون نگذشته باشه. چون دیگه منسوخ میشه. رشته های الکترونیک و کامپیوتر به سرعت در حال اپدیت شدن و به روز شدنه و شما باید اطلاعاتتون رو به روز نگه دارید.
قدیما برای نوشتن برنامه یه ساعت دیواری ساده باید 200 خط اسمبلی مینوشتیم. بعد کدویژن و زبان C امد و همون کار رو راحت تر تو 30 خط میشد انجام داد. در حال حاضر اردینو امده که همین کار رو میشه باهاش در چند دقیقه و 8 تا 10 خط انجام داد.
موفق باشید دوست عزیز.

آخرین ویرایش:

N.Sayah

عضو جدید
بسیار ممنونم که سیر منطقی مطالعه الکترونیک رو بخوبی توضیح دادید.
مطالعه رو شروع میکنم و مطمئنا سوالاتی پیش خواهد آمد که همینجا مزاحم خواهم شد و سوالات رو میپرسم
درود فراوان بر شما