معرفی رشته مهندسی پزشکی وگرایش های مختلف آن

bm-eng

عضو جدید
ممنون من در مورد این رشته یه سری اطلاعات به دست آوردم مشکلم بهپا دروس رشته مواد اونه که چه کتابایی از این رشته را باید مطالعه کنم همینطور برای دروس مربوط به آناتومی!چون یکی از فامیلامون آناتومی میخونه و وقتی باهاش در میون گذاشتم گفت نمیدونم باید چه کتابی بخونی که کلیات رو بهت بگه ،شما میتونی اسم کتابایی که لازم دارم را بهم بگید؟

گرایش من بیوالکتریک است متاسفانه خیلی راجع به بیومواد و سرفصلهای اونا اطلاعات دقیق ندارم.باید در کنکورارشد رشته مهندسی مواد شرکت کنید.دروسی مثل خواص فیزیکی مواد و خواص مکانیکی مواد و شیمی فیزیک و ترمودینامیک را باید بخونید.
برای کسب اطلاعاتی راجع به دروس از جمله آناتومی به این لینک برید.موفق و موید باشید
کلیک کنید

scorched

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان.من دانشجوی رشته ی مهندسی مکانیک هستم وهمیشه علاوه بر علاقه ی بسیار به رشته ی مکانیک به رشته ی پزشکی نیز بسیار علاقمند بوده وبه همین دلیل تمایل دارم برای ادامه تحصیل در کنکور کارشناسی ارشد رشته ی بیومکانیک که شاخه ای از مهندسی پزشکی است راانتخاب کنم دوست دارم از الان درمورد این رشته تحقیق کنم تا مطمءن شوم این رشته واین مسیر بهترین انتخابم است..شنیده بودم این رشته رشته ای نوپا در ایران است وبیشتر فارغ التحصیلان این رشته مسءول فروش ویا واوارد کردن قطعات یا تجهیزات از خارج به داخل هستند ودر این رشته سرمایه گذاری زیادی نشده است و...واقها شرایط این رشته در ایران چگونه است؟!اگر من تلاشم را انجام داده وذریکی ازدانشگاههای خوب تهران قبول شوم شرایط چگونه است؟!ایا میتوانم این انتخاب را به عنوان انتخاب خوبی برای ادامه تحصیل در نظر بگیرم؟!وباتوجه به اینکه دختر هستم خودم احساس میکنم از بین گرایشهای کارشناسی ارشد مکانیک شاید بیومکانیک بهترین انتخاب باشد نمیدانم تاچه حد درست است.با تشکر فراوان ازتمام دوستان.​

bm-eng

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان.من دانشجوی رشته ی مهندسی مکانیک هستم وهمیشه علاوه بر علاقه ی بسیار به رشته ی مکانیک به رشته ی پزشکی نیز بسیار علاقمند بوده وبه همین دلیل تمایل دارم برای ادامه تحصیل در کنکور کارشناسی ارشد رشته ی بیومکانیک که شاخه ای از مهندسی پزشکی است راانتخاب کنم دوست دارم از الان درمورد این رشته تحقیق کنم تا مطمءن شوم این رشته واین مسیر بهترین انتخابم است..شنیده بودم این رشته رشته ای نوپا در ایران است وبیشتر فارغ التحصیلان این رشته مسءول فروش ویا واوارد کردن قطعات یا تجهیزات از خارج به داخل هستند ودر این رشته سرمایه گذاری زیادی نشده است و...واقها شرایط این رشته در ایران چگونه است؟!اگر من تلاشم را انجام داده وذریکی ازدانشگاههای خوب تهران قبول شوم شرایط چگونه است؟!ایا میتوانم این انتخاب را به عنوان انتخاب خوبی برای ادامه تحصیل در نظر بگیرم؟!وباتوجه به اینکه دختر هستم خودم احساس میکنم از بین گرایشهای کارشناسی ارشد مکانیک شاید بیومکانیک بهترین انتخاب باشد نمیدانم تاچه حد درست است.با تشکر فراوان ازتمام دوستان.​

سلام.اینکه تصمیم گرفتید به رشته مهندسی پزشکی بیایید قابل تحسین است و مایه مباهات بنده که فردی با این میزان علاقه به این رشته خواهد آمد.امیدوارم که به همه جنبه های آن فکر کرده باشید که البته این سختی با علاقه ای که در شما میبینم سهل و آسان خواهد شد.بنده در خدمت شما هستم در حد توان.قبل از اینکه به سوالاتتان پاسخ دهم پیشنهاد می کنم که ابتدا به لینک زیر بروید.سرفصل دروس ، بازار کار،نحوه آزمون ارشد و بسیاری اطلاعات دیگر را مطالعه نمایید.انشالله مسیر درست را انتخاب خواهید کرد.موفق و موید باشید.
کلیک کنید

scorched

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون.تشکر.من همیشه بیشتر از هرچیز از بین رشته های دانشگاهی مهندسی مکانیک ورشته ی پزشکی را دوست داشته ام الان که در رشته ی مهندسی مکانیک درس خوانده ام احساس میکنم مهندسی پزشکی برای ارشد انتخاب مناسبی است ولی همانطور که عرض کردم فقط احساس میکنم ومطمئنم علاقه به تنهایی کافی نیست ..چون باید ملاکهای دیگر هم درنظر گرفت.دوست دارم باکسی که در این رشته درحال تحصیل ویا مشغول به کار است درمورد تمام جوانب مشورت کنم چون سایتها و شنیدنها خیلی خوب هستند وراهنماییهای خوبی میکنند ولی معتقدم کسی که تجربه ای داشته است بهترین راهنمایی را میتواند داشته باشد ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.باتشکر فراوان.

bm-eng

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون.تشکر.من همیشه بیشتر از هرچیز از بین رشته های دانشگاهی مهندسی مکانیک ورشته ی پزشکی را دوست داشته ام الان که در رشته ی مهندسی مکانیک درس خوانده ام احساس میکنم مهندسی پزشکی برای ارشد انتخاب مناسبی است ولی همانطور که عرض کردم فقط احساس میکنم ومطمئنم علاقه به تنهایی کافی نیست ..چون باید ملاکهای دیگر هم درنظر گرفت.دوست دارم باکسی که در این رشته درحال تحصیل ویا مشغول به کار است درمورد تمام جوانب مشورت کنم چون سایتها و شنیدنها خیلی خوب هستند وراهنماییهای خوبی میکنند ولی معتقدم کسی که تجربه ای داشته است بهترین راهنمایی را میتواند داشته باشد ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.باتشکر فراوان.

کار بسیار درستی می کنید که با مطالعه وتحقیق قصد انجام کاری دارید.این بسیار قابل تحسین است.تبریک میگم.امیدوارم بهترین نتیجه رابگیرید.بنده که فعلاً در حال تحصیل هستم و چون مثل شما از رشته دیگری وارد این رشته شدم چندان تجربه ندارم و به خود اجازه نمی دهم که در زمینه هایی که اطلاع ندارم اظهار نظر کنم.ولی تا حدتوان و دانش در خدمتم وبه خود میبالم که به شما کمکی،هر چند ناچیز، کرده باشم.

ma6497186

عضو جدید
با سلام من میخوام ارشد مهندسی بافت امتحان بدم لطفا هر راهنمایی که فکر میکنید لازمه به من بدید من رشته ام مهندسی نساجی میخونم.لطفا هر کتابی که میدونید لازمه رو سریع بهم اطلاع بدید ممنون.

Ali am man

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
من علی, سوم تجربی و گرگانم, من رشتم تجربیه...
میخواستم ببینم از رشته تجربی هم میشه وارد مهندسی پزشکی تو دانشگاه سراسری شد؟؟یا فقط از ریاضی فیزیک میشه واردش شد؟

bm-eng

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
من علی, سوم تجربی و گرگانم, من رشتم تجربیه...
میخواستم ببینم از رشته تجربی هم میشه وارد مهندسی پزشکی تو دانشگاه سراسری شد؟؟یا فقط از ریاضی فیزیک میشه واردش شد؟

چندبار این سوالو می پرسی دوست من ؟؟؟؟ به جاهای دیگه که پرسیدی سر بزن جوابتو میگیری.موفق و موید باشی :)

nice69

عضو جدید
سلام خدمت دوستان گرامی
من مهندسیم رو تو رشته برق- قدرت گرفتم دیروز جواب کنکور ارشدم اومد
2روشته ای که مد نظر دارم مهندسی پزشکی با رتبه 2779 و مکاترونیک با رتبه 1356 حالا از شما دوستان میخوام راهنماییم کنید کدوم رشته بهتره و کاربردی تره و همچنین آسون تر :D
هم اینکه کدوم دانشگاه رو با رتبه ای که دارم انتخاب کنم ( تو پرانتز میگم که علاقه خود من به مهندسی پزشکی بیشتره ولی در کل ...)

HOSEINAHMADI

عضو جدید
یه سوال ؟؟؟
من لیسانس کامپیوترم (نرم افزار ) ، آیا می تونم توی رشته مهندسی پزشکی ادامه تحصیلات بدم ؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

آخرین ویرایش:

soore

عضو جدید
با سلام
من امسال مهندسی پزشکی- بیوالکتریک قبول شدم .
کسی می تونید در زمینه زیر گرایش ها ی مهندسی پزشکی بهم کمکم کنه؟

الان 3 تا گرایش اصلی در دانشگاهم موجوده

1-پردازش تصویر
2-مدل سازی سیستم های بیولیژیکی
(که خودش 2 بخش میشه. پیدا کردن مدل مناسب - بهینه کردن مدل شناخته شده
که اولیش بیشتر در زمینه تحریک عضلاته و دومیش در زمینه راه های درمان سرطان و دراگ دلیوری)
3-نورو ساینس

کدوم واسه ادامه تحصیل بهتره؟کدوم واسه مقاله دادن؟
کدوم تو ایران زمینه کار کردنش مناسب تره؟

اگه کمکم کنید ممنون میشم.

kiarashghasemi

عضو جدید
ن امسال می‌خوام‌ تو رشته مهندسی مکانیک‌بیومکانیک شرکت کنم
برای ارشد.با توجه به اینکه گرایش لیسانسم سیالات بوده و لذا هیچ آشنایی
با ساخت و تولید ندارم و باکس دینامیکمم ضعیفه و ضرایب این درس‌ها برای
بیومکانیک ۳ و ۳ هستند ترجیح میدم تست‌های معادلشون که مبانی بیومکانیک و
دروس پایه پزشکی‌ رو بزنم چون حفظیاتم هم خوبه.با این اوصاف کمکی‌ که از
شما می‌خوام اینکه راهنمایی‌ کنید منابع کنکوری،تست،خلاصهٔ دروس و تستی
که بتونم این دو درس رو مطالعه سریع بکنم و با مطالعشون ۵۰ ۶۰ درصد بتونم
بزنم چیه،برای دروس پایه پزشکی‌ یه کتاب جامعه پیدا کردم برای بچهای خود
پزشکی‌ که خیلی‌ مناسب و سریعه اما برای مبانی بیومکانیک هیچی‌..لطفا

kiarashghasemi

عضو جدید
ن امسال می‌خوام‌ تو رشته مهندسی مکانیک‌بیومکانیک شرکت کنم
برای ارشد.با توجه به اینکه گرایش لیسانسم سیالات بوده و لذا هیچ آشنایی
با ساخت و تولید ندارم و باکس دینامیکمم ضعیفه و ضرایب این درس‌ها برای
بیومکانیک ۳ و ۳ هستند ترجیح میدم تست‌های معادلشون که مبانی بیومکانیک و
دروس پایه پزشکی‌ رو بزنم چون حفظیاتم هم خوبه.با این اوصاف کمکی‌ که از
شما می‌خوام اینکه راهنمایی‌ کنید منابع کنکوری،تست،خلاصهٔ دروس و تستی
که بتونم این دو درس رو مطالعه سریع بکنم و با مطالعشون ۵۰ ۶۰ درصد بتونم
بزنم چیه،برای دروس پایه پزشکی‌ یه کتاب جامعه پیدا کردم برای بچهای خود
پزشکی‌ که خیلی‌ مناسب و سریعه اما برای مبانی بیومکانیک هیچی‌..لطفا

mamirm

عضو جدید
خوشحالم اینجا ایران است
وسومالی یا افغانستان یا.......نیست
خداراصدهزارمرتبه شکر
دلتنگ که میشیم میریم مشهد
ازغصه هامون با امام رضا درددل میکنیم
پولش هم به جیب وهابی های عربستان نمیره
خداراشکرمیکنم هنوز صبحها خدا مرا ازاون دنیا میاره توایران
فقط یک کمی ازاین رفت وآمد وپاک شدن حافظه ام احساس آلزایمرمیکنم
ولی خداراشکرکه هرچه جلوترمیرویم به لحظه ملاقات نزدیکترمیشویم

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=1]بیومکانیک و کاربردهای آن[/h]

سیستم های زیستی، از سیستم های ساخت دست بشر پیچیده تر اند. اما سیستم های قابل بررسی از جنبه های مختلف شیمیایی، فیزیکی، مکانیک و ... اند.

بیومکانیک همانطور که از اسمش پیداست کابرد اصول مکانیک در سازو کارهای زیستی است. اصول ساده ای چون قوانین نیوتن می تواند در بیومکانیک استفاده شود تا به طور خاص ساز و کارهای پاتولوژیک را شناسایی کند و به حوزه پزشکی و جراحان کمک کند.
شاید بتوان گفت اولین دانشمندی که به معنی واقعی مطالعات بیومکانیک انجام داد لئوناردوداوینچی، بوده است. چرا که وی برای اولین بار به مطالعه ی آناتومی از دید مکانیک پرداخت. وی همچنین تلاش کرد تا با آنالیز حرکت برخی جانوران، نحوه تقلید آنها در ماشین خود را دریابد. برای مثال به مطالعه ی پرواز پرندگان پرداخت تا وسایل و طراحی لازم برای به پرواز درآوردن انسان را بیابد. از آنجا که اسب منبع اصلی حرکت در آن زمان بود، با مطالعه سیستم عضلانی آن، تلاش کرد ماشینی را طراحی کند که بازده بهتری نسبت به این حیوان داشته باشد.

برگی از دفتر خاطرات لئوناردو داوینچی
حوزه های کاربردی تحقیقات بیومکانیک شامل، مکانیک مایعات زیستی، آنالیز حرکات، بیومکانیک ورزش، مکانیک بافت، اندام های مصنوعی، بیوربات ها یا جراحی توسط ربات و بیومکانیک سیستم اسکلتی است.
بیومکانیک ورزش، با قوانین فیزیک مکانیک به آنالیز حرکات ورزشکاران و عملکرد عضلات، مفاصل و استخوان ها در هنگام ورزش می پردازد. کاربری این تحقیقات در کاهش صدمات ورزشی است. همچنین از نتایج این تحقیقات در توانبخشی و کمک به بهتر عمل کردن ورزشکاران استفاده می شود.
[h=2]روش های مطالعاتی بیومکانیک[/h] روش های عددی معمولاً برای اغلب مطالعات بیومکانیکی به کار می رود. تحقیقات در یک فرایند تکراری نظریه و تحقیق صورت می گیرد، که شامل مراحل مدل سازی، شبیه سازی کامپیوتری و ارزیابی های آزمایشگاهی و تجربی می باشد.
شبیه سازی در بیومکانیک
یکی از روش ها مورد استفاده در بیومکانیک شبیه سازی است. شبیه سازی به درک سیستم های زیستی کمک می کند. همچنین در درک شرایط سالم و بیمار یک اندام زیستی نقش دارد. به علاوه با کمک شبیه سازی، دانشمندان می توان طراحی آزمایشات تجربی را با دقت و خطای کمتری انجام دهند. در نهایت از دستاوردهای حاصل در طراحی و ساخت اندام های مصنوعی، ابزارهای پزشکی، ایمپلنت ها و ... بهره جویند. شبیه سازی در بیومکانیک یا به طور کل در مطالعات زیستی ممکن است دقت کافی نداشته باشد ولی برتری هایی نسبت به روش های تجربی دارد از جمله آنکه در شبیه سازی پارامترهای زیادی را می توان بررسی کرد. در یک فرایند زیستی عوامل زیادی دخیل اند، اما در روش شبیه سازی قدرت کنترل این عوامل وجود دارد و می توان نقش یک پارامتر را پررنگ تر از سایر پارامترها بررسی کرد.

[h=2]از کاربردهای شبیه سازی در بیومکانیک به موارد زیر می توان اشاره کرد:[/h] ** محاسبه جریان در ارگان های زیستی، مثل جریان هوا در سیستم تنفس
** آنالیز تنش های سیستم عضله – اسکلت، برای مثال در هنگام تصادفات، برای ارزیابی صدمات و شکستگی ها جهت طراحی ایمپلنت های مناسب
**بررسی سرعت و میزان انتقال حرارت و جرم که برای مثال برای طراحی مناسب سیستم های دارورسانی سودمند است.
** پاسخ سلول ها به تحریکات مکانیکی
** ارزیابی رشد بافت ها و مدلسازی کردن آن
روش عناصر محدود در بیومکانیک
یک روش عددی که مبنای مدلسازی در بیومکانیک است روش «عناصر محدود» (Finite Element Method; FEM ) است. به این صورت با خطوط و نقاط فرضی فضای سطح یا حجم را به المان هایی گسسته سازی می کنند (شکل 1و 2). سپس با معادلات، معادله حرکتی را برای هر یک از عناصر محدود می نویسند (شکل 3). شرایط مرزی هم در معادلات لحاظ می گردد. در نهایت یک «ماتریکس حل» خواهیم داشت.

شکل یک
شکل دو
شکل سه

مسائل زیستی، هندسه پیچیده ای دارند و حل آنالیتیک آن ها دشوار است. استفاده از FEM این شکل های پیچیده را هم پوشش می دهد و با یک راه حل می تواند تعداد زیادی پارامترها را بر روی سیستم اعمال کند. FEM مسائل چند بعدی و چند فازی را در کنار هم بررسی می کند. مسائل استاتیکی و وابسته به زمان به راحتی با این روش شبیه سازی می شود. در حل مسائلی که به روش های دیگر غیرقابل حل و یا پرهزینه هستند، موثر و سریع عمل می کند.
با این روش می توان مسائلی از قبیل هدایت گرمایی، پتانسیل الکتریکی و مغناطیسی، اتصالات الاستیک، جریان سیالات، لرزش و ... و یا ترکیبی از این مسائل را شبیه سازی کرد.
خروجی فرایند در این روش معمولاً تنش، جابه جایی، انرژی و غیره است. ورودی می تواند تصویر MRI بیمار باشد، به طوری که شرایط مرزی از قبیل اتصالات، بارگذاری ها و ... در نظر گرفته شود.

داده حاصل از FEM برای مهره های C4 و C5 در حالت طبیعی (سمت چپ) و ضایعه خمیدگی کمر (سمت راست) تنش در این دو مهره در حالت خمیدگی کمر را نشان می دهد.

سمانه سادات عنایتی
بخش دانش و زندگی تبیان

منابع: Stephen C. Cowin StephenB.Doty. TissueMechanics. 2007 Springer Science.
C. Ross Ethier, Craig A. Simmons. Introductory Biomechanics From Cells to Organisms. CAMBRIDGE UNIVERSITY PRESS

souroushkm

عضو جدید
سلام ؛ ببخشید میشه یه توضیح کامل و جامع در مورد گرایش توانبخشی واسه ارشد بهم بدین ؟ دانشگاه های خوبش ، آینده شغلیش و اینا ، من که بیومکانیکم باید چه درسایی رو بخونم واسه ارشد؟ خیلی ممنون میشم!!!;)

souroushkm

عضو جدید
دوست خوب من یه چیزای کلی درمورد IT در مهندسی پزشکی شنیدم ، فکرکنم بدرد شما بخوره ولی بازم از یه مطلع پرس و جو کن
یه سوال ؟؟؟
من لیسانس کامپیوترم (نرم افزار ) ، آیا می تونم توی رشته مهندسی پزشکی ادامه تحصیلات بدم ؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

بالا