معرفی رشته مهندسی مدیریت پروژه به طور کامل

sszz23

عضو جدید
مهندسی مدیریت پروژه تلفیق علم،هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فقالیتهای آماده سازی،نظارت و اجرای پروژه به ویژه پروژه های عمرانی طرح ریزی شده است.ویژگی اصلی تخصصی مهندسی مدیریت پروژه،ماهیت بین رشته ای آن است.این رشته تلفیقی از رشته های عمران،صنایع و مدیریت میباشد.پیشتر از این بازنگری در رشته های دانشگاهی بر مبنای نیازهای اجتماعی بازار کار و تحولات علمی در ماده 49 برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی جای داده شد و توسعه علوم میان رشته ای در دستور کار دانشگاهها و موسسات آموزش عالی به عنوان 1 ضرورت مطرح گردید.دانشگاه پیام نور نیز به عنوان 1 نهاد علمی آموزشی توجه خود را به این معطوف ساخت و رشته مهندسی مدیریت پروژه را بهعنوان 1 تخصص بین رشته ای با کاربری بالا در رفع نیازهای اجرایی -مدیریتی پروژه های عمرانی کشور طرح ریزی نمود.سابقه وجود این رشته در دانشگاههای داخل و خارج از کشور در زمان حاضر در مقطع کارشناسی ارشد،تحت عنوان رشته مهندسی و مدیریت ساخت در دانشگاههای امیرکبیر-علم و صنعت و در دپارتمان مهندسی عمران ارائه میشود.در دانشگاههای خارج از کشور رشته مهندسی مدیریت پروژه با عنوان مهندسی و مدیریت ساخت در مقطع کارشناسی ارشدو دکترا میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
erkeley university
stanford university
georgia institute of technology
toronto university
purdue university
تدوین دروس و سر فصلهای واحدهای درسی به ترتیبی است که فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه توانایی ادامه تحصیل در رشته های زیر را دارا میباشند.
رشته صنایع در گرایشهای:مدیریت سیستم و بهره وری-سیستمهای اقتصادی و اجتماعی.
تواناییهای فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت پروژه: 1-تسلط بر دانش حقوقی پروژه ها 2-تسلط بر مقررات ملی ساختمانی و آئین نامه های اجرایی 3-آشنایی با امور مالی و حسابداری پروژه 4-طراحی اجرائی و نظارت بر اجرای پروژه 5-تسلط بر انجام هماهنگی بین عوامل پروژه 6-شناخت موثر از مصالح و ماشین آلات 7-آشنایی با مقررات اداری مرتبط 8-ایجاد دیدگاه مبتنی بر اخلاق 9-مهندسی در اجرای پروژه 10-توانایی نقشه خوانی مهندسی 11کسب دید عمیق از ایمن سازی کارگاه ساخت
پتانسیلهای شغلی مهندسی مدیریت پروژه:
الف-تخصص اجرا:
-اجرای انواع سازه های بتنی
-اجرای سازه های بنایی
-اجرای سازه های فلزی
-اجرای مقاوم سازی ابنیه
-اجرای سالنهای صنعتی و سوله ها
-نقشه برداری و عملیات مرتبط
-اجرای تخصصی پلها
-متره و برآورد(دستی و کمپیوتری)
-اجرای سازه های آبی
-اجرای راهسازی و روسازی
-طرح معماری ساختمانهای مسکونی و تجاری ساده
ب-تخصص نظارت:
-نظارت بر ساخت انواع سازه های بتنی،بنایی و فلزی
ج-تخصص مدیریت:
-مدیریت پروژه های بزرگ
-مدیر کنترل پروژه
-اجرای مهندسی ارزش
-مدیریت امور پیمان و قرارداد
-مدیریت مالی و حسابداری
-مدیریت بحران
-داوری و حل اختلافات پروژه های عمرانی
-ممیزی انرژی و مدیریت مصرف انرژی
-مهندسی و مدیریت ایمنی
همچنین با توجه به پیشبینی جایگاه مهندسی مجری در قانون نظام مهندسی و نظر به تامین دروس لازم جهت ارائه به کمیسیون هم ارزی رشته ها زمینه احراز اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه فراهم میباشد.(برای موفقیت در این رشته باید ریاضیات و زبان قوی باشد.
بر گرفته از همایش مدیریت پروژه.

cinderella

عضو جدید
کاربر ممتاز
دست گلت درد نکنه من رشته همینه یعنی مهندسی مدیریت پروژه که به هر کی میگم نمی شناسه اینطوری خیلی حرصم میگیره آخه رشته به این باکلاسی و توپی اونوقت به آدم میگن این دیگه چه رشته ایه
خداییش من که خیلی رشتمو دوست دارم

shahinedalat

عضو جدید
دست گلت درد نکنه من رشته همینه یعنی مهندسی مدیریت پروژه که به هر کی میگم نمی شناسه اینطوری خیلی حرصم میگیره آخه رشته به این باکلاسی و توپی اونوقت به آدم میگن این دیگه چه رشته ایه
لابد مامانت بهت می گه که رشتت خیلی توپه!

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باسلام
به نظر منم بايد رشته تون خوب باشه
خيلي علاقمند بودم مي دونستم
بااحترام

sszz23

عضو جدید
لابد مامانت بهت می گه که رشتت خیلی توپه!

معلومه که رشته توپی یه.این رشته در ایران بسیار جدید هست ولی در سایر کشورها مثل سوئد و فیلیپین و امریکا و... شناخته شده است و هر کسی نمی تونه در این کشورها از این رشته فارغ التحصیل بشه.چون بسیار وسیعه و همواره رو به تکمیل شدن دانششه.وقتی در ایران کمتر کسی میدونه که مثلا pmbok چی هست نباید خیلی توقع داشته باشیم که این حرف رو از شما و دیگر کسانی مشابه شما نشنویم.
امیدوارم به جای اینکه از هم خرده بگیریم سطح اطلاعاتمون رو بالا ببریم.

tai_pe217

عضو جدید
معلومه که رشته توپی یه.این رشته در ایران بسیار جدید هست ولی در سایر کشورها مثل سوئد و فیلیپین و امریکا و... شناخته شده است و هر کسی نمی تونه در این کشورها از این رشته فارغ التحصیل بشه.چون بسیار وسیعه و همواره رو به تکمیل شدن دانششه.وقتی در ایران کمتر کسی میدونه که مثلا pmbok چی هست نباید خیلی توقع داشته باشیم که این حرف رو از شما و دیگر کسانی مشابه شما نشنویم.
امیدوارم به جای اینکه از هم خرده بگیریم سطح اطلاعاتمون رو بالا ببریم.
رشته واقعا جالبی است. من تازه می خوام واردش بشم.خیلی بهش علاقه مند شدم. مخصوص آدمای دانشمنده !
مثل من ...!

malizadeh

عضو جدید
واقعا رشته با کلاسی من مهندسی ارشد شیمی هستم تو تربیت مدرس ولی با رشته شما خیلی بیشتر حال می کنم;)

roya_rad

عضو جدید
سلام.من کاملا با نظرت موافقم.
عجیب تر اینکه آدمای تحصیل کرده تو رشته های مرتبط هم اونو نمیشناسن.
واقعا متاسفم.همه جای دنیا این رشته کاملا شناخته شده و پروژه ها بر اساس دید یک مدیر پروژه ساخته میشن ولی تو ایران ما.............
اونوقت انتظار پیشرفت سریع تو کار دارن!!!!!!!!!!!!

raziye.n

عضو جدید
مهندسی مدیریت پروژه تلفیق علم،هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فقالیتهای آماده سازی،نظارت و اجرای پروژه به ویژه پروژه های عمرانی طرح ریزی شده است.ویژگی اصلی تخصصی مهندسی مدیریت پروژه،ماهیت بین رشته ای آن است.این رشته تلفیقی از رشته های عمران،صنایع و مدیریت میباشد.پیشتر از این بازنگری در رشته های دانشگاهی بر مبنای نیازهای اجتماعی بازار کار و تحولات علمی در ماده 49 برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی جای داده شد و توسعه علوم میان رشته ای در دستور کار دانشگاهها و موسسات آموزش عالی به عنوان 1 ضرورت مطرح گردید.دانشگاه پیام نور نیز به عنوان 1 نهاد علمی آموزشی توجه خود را به این معطوف ساخت و رشته مهندسی مدیریت پروژه را بهعنوان 1 تخصص بین رشته ای با کاربری بالا در رفع نیازهای اجرایی -مدیریتی پروژه های عمرانی کشور طرح ریزی نمود.سابقه وجود این رشته در دانشگاههای داخل و خارج از کشور در زمان حاضر در مقطع کارشناسی ارشد،تحت عنوان رشته مهندسی و مدیریت ساخت در دانشگاههای امیرکبیر-علم و صنعت و در دپارتمان مهندسی عمران ارائه میشود.در دانشگاههای خارج از کشور رشته مهندسی مدیریت پروژه با عنوان مهندسی و مدیریت ساخت در مقطع کارشناسی ارشدو دکترا میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
erkeley university
stanford university
georgia institute of technology
toronto university

purdue university
تدوین دروس و سر فصلهای واحدهای درسی به ترتیبی است که فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه توانایی ادامه تحصیل در رشته های زیر را دارا میباشند.
رشته صنایع در گرایشهای:مدیریت سیستم و بهره وری-سیستمهای اقتصادی و اجتماعی.
تواناییهای فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت پروژه: 1-تسلط بر دانش حقوقی پروژه ها 2-تسلط بر مقررات ملی ساختمانی و آئین نامه های اجرایی 3-آشنایی با امور مالی و حسابداری پروژه 4-طراحی اجرائی و نظارت بر اجرای پروژه 5-تسلط بر انجام هماهنگی بین عوامل پروژه 6-شناخت موثر از مصالح و ماشین آلات 7-آشنایی با مقررات اداری مرتبط 8-ایجاد دیدگاه مبتنی بر اخلاق 9-مهندسی در اجرای پروژه 10-توانایی نقشه خوانی مهندسی 11کسب دید عمیق از ایمن سازی کارگاه ساخت
پتانسیلهای شغلی مهندسی مدیریت پروژه:
الف-تخصص اجرا:
-اجرای انواع سازه های بتنی
-اجرای سازه های بنایی
-اجرای سازه های فلزی
-اجرای مقاوم سازی ابنیه
-اجرای سالنهای صنعتی و سوله ها
-نقشه برداری و عملیات مرتبط
-اجرای تخصصی پلها
-متره و برآورد(دستی و کمپیوتری)
-اجرای سازه های آبی
-اجرای راهسازی و روسازی
-طرح معماری ساختمانهای مسکونی و تجاری ساده
ب-تخصص نظارت:
-نظارت بر ساخت انواع سازه های بتنی،بنایی و فلزی
ج-تخصص مدیریت:
-مدیریت پروژه های بزرگ
-مدیر کنترل پروژه
-اجرای مهندسی ارزش
-مدیریت امور پیمان و قرارداد
-مدیریت مالی و حسابداری
-مدیریت بحران
-داوری و حل اختلافات پروژه های عمرانی
-ممیزی انرژی و مدیریت مصرف انرژی
-مهندسی و مدیریت ایمنی
همچنین با توجه به پیشبینی جایگاه مهندسی مجری در قانون نظام مهندسی و نظر به تامین دروس لازم جهت ارائه به کمیسیون هم ارزی رشته ها زمینه احراز اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه فراهم میباشد.(برای موفقیت در این رشته باید ریاضیات و زبان قوی باشد.
بر گرفته از همایش مدیریت پروژه.
salam man too in reshte ghabol shodam vali migan k in reshte kode nezam mohandesiii nadare
haghighat dare aya?

bahar2007

عضو جدید
دوستان کسی میدونه کدوم موسسه مدیریت پروژه برای گرفتن مدرک بین المللی معتبره. اصلا کسی مدرک مروط به این رشته رو گرفته؟ موسساتی که من پیدا کردم اسمشون ایناست: راستین، فصل و دانش پژوهان

li@66

عضو جدید
دوستان کسی میدونه کدوم موسسه مدیریت پروژه برای گرفتن مدرک بین المللی معتبره. اصلا کسی مدرک مروط به این رشته رو گرفته؟ موسساتی که من پیدا کردم اسمشون ایناست: راستین، فصل و دانش پژوهان

اریانا هم هست.

hajarhm

عضو جدید
سلام خدمت دوستان گرامی
من رشتم صنایع ولی برای ارشد میخوام مدیرت پروژه ادامه بدم ، میخواستم ببینم متره و براورد باید یاد بگیرم یا در ارشد هست؟
چون من متره تاحدودی بلدم ولی خیلی تسلط ندارم:w05:

بالا