معرفی درس تحلیل سیستم ها ،آموزش ،منابع

هاتف1367

عضو جدید
سلام دوستان من هرچقدر جستجو کردم تاپیکی در مورد درس تحلیل سیستم ها تو فروم پیدا نکردم من ترم 8 هستم دوستان اگه کسی میتونه این درسو معرفی کنه بگه سرفصل هاش چیه و چه چیزهایی بحث میشه چگونه پروژه باید تو این درس انجام داد و بهترین منابع داخلی و خارجی برا این درس چیه ممنون میشم خواهشا هر کی هر چی بلده اینجا کمک کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
من شاخه تجلیل سیستم می خونم . به نظر من هم در مورد تفکر سیستمی و پویاشناسی (سیستم های دینامیک ) مطالعه کن.
موضوعی هست که تازه داره تو ایران دور می گیره و از پیدایشش تقریبا 30 سال میگذره که توسط پرفسور جی دبلیو فاستر بنیانگذاری شده است .
توایران هم پروفسور علی نقی مشایخی پرچم دار این نوع تفکر هست .

کتابی که در این زمینه هست کتاب پویا شناسی کسب و کار نوشته شده توسط جان استرمن همکلاسی مشایخی و شاگرد فاستر هست . ترجمه کتاب زیر نظر مشایخی هست . خیلی کتاب خوبی هست .
البته این کتاب خیلی مشکل گیر میاد فقط توانقلاب بعد از کلی گشتن پیدا میشه .

راستی یه کتاب دیگه هست که می تونه شما رو در این نوع تفکر خیلی کمک کنه اون کتاب پنجمین فرمان نوشته پیتر سنگه هست و این کتاب تو بازار هست .

خودم قراره پروژه پایانی خودم رو تو همین موضوع کار کنم و مطالعانشو شروع کردم .
معدود دانشجوهایی با این روش آشنایی دارند . خیلی موضوع تاپی هست .
خواستی در موردش بحث کنیم .

هاتف1367

عضو جدید
دوست عزیز تشکر این نمودارهای علت و معول یا dfd ها چین؟ این نمودارها تو این منابعی که گفتین هست؟

sed ali

کاربر ممتاز
سلام
منظور حلقه های علت معلولی هستند که معروف به CLD =casual loop diagram هستند
آره کامل ترین مرجع تفکر سیستمی به زبان فارسی تقریبا میشه گفت کتاب جان استرمن به نام پویا شناسی کسب و کار هست .

sed ali

کاربر ممتاز
اره عزیز همون فایل پی دی اف چیزی ندارین مربوط به این موضوع شه؟

این خودش یه دنیا هستش . یه خورده بیشتر توضیح بده تا کمکت کنم .
من کلی PDF دارم در این موضوع همشون رو نخوندم .
فقط در مورد حلقه های علت معلولی باشه ؟ مطلب جدید باشه و ابنکه موضوع دیگه مثل نمودارحالت و جریان باشه و یا بیاد یه مدلی رو شرح بده و یا اون مدل رفتار خاضی داشته باشه و...
اینها همه هستند . شما دقیقا بگو چیکار بکنی؟

هاتف1367

عضو جدید
یه چیز کامل که کلا کمکم کنه در ضمن من این منابعی رو که گفتید رو از شهرستان پیدا نکردم به خاطر اینکه باید تا چند هفته ای یه پروژه ارائه بدم تا برم انقلاب تهران کتاب بخرم کلی از وقتم میگذره چون از این ورم امتحان ارشد آزاد نزدیکه دارم جمع بندی میکنم وکلا وقت مطالعه کتاب حجیم رو ندارم به خاطر همین اگه فایل خوب دارید کمک کنید اگه پروزه ای هم داشتی کمک کنی ممنون میشم

هلیا پ

عضو جدید
دوست عزیز تشکر این نمودارهای علت و معول یا dfd ها چین؟ این نمودارها تو این منابعی که گفتین هست؟
لوپهای علت ومعلولی مثل نمودارهای علت ومعلولی اند با این فرق که زنجیر بسته هست! حالا اگه در همین لوپ متغیر نرخ ومتغیر سطح هم مشخص کنیم میشه نمودار جریان!

khamid

عضو جدید
سلام من ترم 4 صنایع هستم. کسی pdf خوب راجعبه درس تحلیل سیستم ها داره ؟؟؟:)

sed ali

کاربر ممتاز
سلام من ترم 4 صنایع هستم. کسی pdf خوب راجعبه درس تحلیل سیستم ها داره ؟؟؟:)

سلام در چه مورد باشه !!
سیستم داینامیک دستم پر هست سایر مباحث کار نکردم !

sed ali

کاربر ممتاز
سلام دوستان کتاب تحلیل سیستم شهلا قبادی رو کسی خونده ؟؟؟

ali zed

عضو جدید
سلام دوستان , کسی از شما فایلی در مورد حل چالشهای کتاب پویاشناسی کسب و کار نداره؟؟؟؟
اگه دارید لطفا بگید خیلی لازم دارم

edonis

عضو جدید
سلام
شما پروژه ای در زمینه سیستم های پویا دارید منطورم اینکه یک فرضیه پویا باشه سپس به ترتیب نمودار های علی معلولی و چریانش رسم شده باشه و بتوان با vensim شبیه سازیش کرد؟
ممنون