معرفی دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران

mehdipesse

کاربر ممتاز
این دانشکده یکی از دانشکده های 4 گانه های پردیس کشاورزی و منابع طبیعی است که در سال 1383 متشکل از گروه اقتصاد کشاورزی و گروه ترویج و آموزش کشاورزی کار خود را آغاز نمود و در سال 1388 گروه جدیدی با عنوان گروه مدیریت و توسعه کشاورزی به این مجموعه اضافه شد. این دانشکده در حال حاضر با دو رشته کارشناسی ،5 رشته ی کارشناسی ارشد و چهار رشته ی دکترا ، یک مرکز پژوهشی و یک قطب علمی با 160 نفر دانشجوی دوره ی کارشناسی ، 40 نفر دانشجوی دوره ی کارشناسی ارشد و 35 نفر دانشجوی دوره دکتری فعالیت می کند.
 

mehdipesse

کاربر ممتاز
گروه آموزشی ترویج و آموزش کشاورزی

گروه آموزشی ترویج و آموزش کشاورزی

این گروه فعالیت خود را از سال 1351 ش. در سطح آموزشی کارشناسی و تحت عنوان واحد ترویج و آموزش كشاورزی خود را آغاز نمود و از سال 1364 ش. در مقطع کارشناسی ارشد و نیز از سال 1375 ش. در مقطع دکتری به شرح ذیل آغاز نموده است:
کارشناسی: رشته ترویج و آموزش کشاورزی
کارشناسی ارشد: رشته های آموزش کشاورزی، ترویج كشاورزی، و توسعه روستایی
دکتری: گرایش های آموزش كشاورزی، ترویج كشاورزی، و توسعه روستایی
 

mehdipesse

کاربر ممتاز
اهداف گروه ترویج و آموزش کشاورزی

اهداف گروه ترویج و آموزش کشاورزی

انتقال و اشاعه نوآوری‌های سودمند كشاورزی و هم‌چنین دانش موجود به افراد به منظور افزایش كمی و كیفی تولید كشاورزی و بهزیستی همگانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. تربیت نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده در زمینه‌‌های ترویج و آموزش كشاورزی ضرورتی اجتناب ناپذیر می‌باشد. ترویج كشاورزی علمی است كاربردی كه فلسفه، اصول و مفاهیم آن از علوم رفتاری سرچشمه گرفته و با تكنولوژی سودمند به نحوی در آمیخته شده است كه انتقال نوآوری‌های سودمند به جوانان و بزرگسالان را در خارج از نظام آموزش‌های رسمی ممكن ساخته است. كارشناسان ترویج و مروجان كشاورزی عهده‌دار برنامه‌ریزی، سازماندهی، رهبری، كنترل و هم‌چنین انجام فعالیت‌های ترویجی می‌باشند، و در این مسیر نیازها و مسایل روستایی و عشایری و كشاورزی را به مراكز تحقیقاتی منتقل می‌سازند. آموزش كشاورزی به مجموعه‌ای از فعالیت‌های اطلاق می‌گردد كه به منظور تربیت نیروی انسانی ماهر برای مشاغل آموزشی و اداری دبیرستان‌ها و مراكز آموزش كشاورزی انجام می‌گردد. همچنین گروه در زمینه تحصیلات تكمیلی تعلیم و تربیت متخصصان مورد نیاز نهادهای دانشگاهی و مراكز و موسسات پژوهشی و آموزشی و اجرایی را بر عهده دارد.
 

mehdipesse

کاربر ممتاز
گروه آموزشی اقتصاد کشاورزی

گروه آموزشی اقتصاد کشاورزی

اين گروه فعاليت خود را از سال 1342 ش. در سطح آموزش کارشناسي و از سال 1350 ش. در مقطع کارشناسي ارشد و نيز از سال 1373 ش. در مقطع دکتري به شرح ذيل آغاز نموده است:
کارشناسي: رشته اقتصاد کشاورزي
کارشناسي ارشد: رشته اقتصاد کشاورزي با دو گرایش 1- اقتصاد و بازاریابی محصولات کشاورزی و 2- سیاست و توسعه کشاورزی
دکتري: رشته اقتصاد کشاورزي با چهار گرايش 1- اقتصاد تولید و مدیریت واحد های تولید کشاورزی 2- بازاریابی محصولات کشاورزی 3- سیاست و توسعه کشاورزی 4- اقتصاد منابع طبیعی
اين گروه بعنوان قطب علمي مطالعات استراتژي توسعه کشاورزي پايدار در سطح ملي انتخاب شده است.
 

mehdipesse

کاربر ممتاز
اهداف گروه اقتصاد کشاورزی

اهداف گروه اقتصاد کشاورزی

- ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی مرتبط با اقتصاد کشاورزی
- ارائه تکنیک های مرتبط با مدیریت و برنامه ریزی واحدهای کوچک و بزرگ تولیدی
- تهیه و تدوین طرحهای کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها
- بررسی و ارزیابی اقتصادی طرحهای مرتبط با بخش کشاورزی
- تهیه الگوی مناسب کشت و یا تعیین ترکیب بهینه تولید برای واحدهای کوچک و بزرگ کشاورزی
- تجزیه وتحلیل ساختار هزینه و درآمد واحدهای تولید کشاورزی و صنایع وابسته
- مدل سازی برای تعیین ضرایب فنی عوامل تولید، اندازه گیری کارایی و بهره وری واحدهای تولیدی و تعیین تغییرات تکنولوژی و مزیت های نسبی و رقابتی
- نحوه بازاریابی و بازاررسانی محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور
- ارائه مشاوره اقتصادی در طرحهای کشاورزی منطقه ای و یا ملی در ارتباط با توجیه اقتصادی آنها
- تحلیل سیاستهای بخشی و کلان و ارائه رهنمود برای تصمیم گیریهای مدیریتی بهتر در تولید کشاورزی و صنایع وابسته
 

mehdipesse

کاربر ممتاز
گروه آموزشی مدیریت و توسعه کشاورزی

گروه آموزشی مدیریت و توسعه کشاورزی

این گروه در سال 1388 در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های توسعه روستایی و مدیریت کشاورزی کار خود را آغاز نمود و در مقطع دکترا نیز با ایجاد رشته ای با عنوان توسعه روستایی به جذب دانشجو اقدام نمود. این گروه اگرچه به تازگی و بطور مستقل فعالیت خود را آغاز کرده اما رشته های آن از سابقه ی طولانی برخوردار بوده ، به طوریکه رشته توسعه روستایی در مقطع کارشناسی ارشد از سال 57 و رشته توسعه کشاورزی در مقطع دکترا از سال 81 در غالب گروه اقتصاد کشاورزی پیشینه و سابقه فعالیت دارد. این رشته ها از سال 1388 از گروه مذبور منفک و در غالب گروه مدیریت و توسعه کشاورزی به فعالیت خود ادامه می دهند.
 

negin parlanta

New member
سلام خسته نباشید . ببخشید ظرفیت دانشگاه ها به خصوص دانشگاه تهران دررشته ی مهندسی اقتصاد کشاورزی چقدره ؟ و رتبه چند می خواد ؟ میشه یکم راهنماییم کنین ؟
 

Similar threads

بالا