معدن سیلیس

saeety

عضو جدید
با سلام و احترام
دوستان من اطلاعاتی درباره استخراج معدن سیلیس میخوام. تجهیزات و دستگاههایی که لازمه ، روش استخراج و خلاصه هر جور اطلاعاتی در رابطه با استخراج معدن سیلیس.
با تشکر

Green stone

عضو جدید
بهترين شيوه وابزار استخراج سيليس براساس تجربه يك معدنچى

بهترين شيوه وابزار استخراج سيليس براساس تجربه يك معدنچى

سلام دوست عزيز مدتيه مى بينم كه سؤال شما بى جواب مونده، به چه دليل نميدونم اما آنچه كه مهمّه اينه كه احتمالاً اينجا كسى اطلاعات و تجربياتش رو براحتى به اشتراك نميذاره، امّا عليرغم اينكه هر معدن سيليس روش استخراجش با ديگر معادن سيليس نميتواند يكسان باشد مگر خصوصيات كاملاً يكسانى داشته باشند، تجربيات هر چند اندكم را تقديم ميكنم شايد مفيد باشد:البته يكسانى ونايكسانى ريخت زمين در معدن مورد نظر،ضخامت دايكها ، طول عرض و عمق ، بررسى عملكرد گسله ها و ريز گسله ها، ميزان دگرگونى وبدست آوردن پديده حاكم مثلاً ماگماتيسم برپديده هاى وابسته نقشى در تكوين زمين شناسى منطقه داشته اند يا...در كل زمین شناسی و چینه شناسی منطقه كه بدون دسترسى به اطلاعاتى كه اشاره كردم پاسخ تخصصى و مناسبى نميتوان داد امّا عموماً در اكثر معادن سيليس كشورمان بهترين روش استفاده از بيل مكانيكى مقاوم ترجيحاً كوماتسو قويتر از  مدل pc220 توجيه اقتصادى دارد، مثلاً من با بيل مكانيكى pc300 خط 7  كه  پيكور و چكش هيدروليكى آن JTHB230 كوماتسو ژاپن بوزن 2800 كيلو گرم است تجربه كرده ام كه نسبت به ميانگين معادن سيليس كشور نتيجه بهترى داشت،  از جمله مزایای آن:1)امکان استخراج انتخابی در حد بالا و اختلاط سیلیس با باطله درحد پایین2)تولید بالای ماده معدنی و بازگشت به نسبت سریع سرمایه3)آلودگی کم محیط زیست و کارگربری کم این وسیله4)کاهش استفاده از بولدوزر زیرا این وسیله توانایی دپو زدن و بارگیری و تمیز نمودن اطراف خود را دارد.5)عدم استفاده از وسیله ی دیگری همانند لودر برای بارگیری و استفاده از خود باکت بیل6)سادگی و سرعت بالای تهیه امکانات شروع کار به این روش . معایب:1)سر و صدای بالای وسیله2)خورندگی بسیار بالای قلمِ چکش بیل هيدروليكى روشهاى ديگر را هم تجربه كرده ام مثلاً كمپرسور وچكشهاى دستى كه در اين روش تعداد زيادى كارگر بصورت دستى با انتخاب رگه هاى مناسب اقدام به استخراج ميكنند و در اين روش مشود بدون  وجود و نظارت مستقيم مهندس استخراج هم كاركرد، در اين روش تعداد زيادى كارگر بكار گرفته ميشود وبدليل اينكه گرد وخاك سيليسى در كارگران ايجاد بيمارى تنفسى و...مى كند و هزينه بيمه، تغذيه، خوابگاه، بهداشت و درمان كارگران و همچنين ميزان استخراج كمترنسبت به استخراج ماشينى دلايلى اندكه باعث شدند عليرغم خلوص بيشت وعدم اختلاط باطله اين شيوه مقرون به صرفه نباشد. روش انفجارى هم عليرغم سرعت وحجم بالا بدليل نياز به حفر چالهاى با عمق دو تا شش متر و قطر حداقل هفتاد ميليمتر    به تعداد زياد در سيليس كه سنگ بسيار سخت و ساينده اى است مستلزم هزينه بالاست. از طرفى همواره در انفجار بميزان زيادى باطله با ماده استخراجى تركيب ميشود و خلوص را پائين مى آورد كه مراكز فراآورى از آن استقبال نميكنند ، همچنين خردايش نامنظم و غير همگن ونيز غبار و آلودگى فوق العاده زياد محيط معدن كه بشدت بيماريزاست باعث شده  اين روش مناسب نباشد.پس در نهايت تجربه ام را به حضرتعالى پيشنهاد ميكنم و آماده ام   عملاً كمكتون كنم يك دستگاه بيل مكانيكى pc300 خط7 با چكش هيدروليكى JTHB230 كوماتسو هم كار استخراج و خردايش و دپو شما را انجام ميدهد هم بارگيرى ميكند، آلودگى  زيست محيطى كمترى دارد، نيروى انسانى و كارگر كمترى نياز دارد، سرعت مناسب واستخراج سريع مقرون بصرفه اى را فراهم ميسازد اختلاط باطله به حداقل ميرسد. اين گوى اين ميدان من رشته ام استخراج نيست امّا تجربه معدنچى بودنم در اختيار همه دوستان ، هموطنان، مهندسان جوان و دانشجويان عزيز رشته هاى مرتبط است ، امر ديگه..؟

آخرین ویرایش:

saeety

عضو جدید
واقعا ازتون ممنونم که بالاخره این سوال من رو از بی جوابی نجات دادید و صد البته پاسخ کاملا مفید.;)

Green stone

عضو جدید
اعلام آمادگى براى همكارى استخراج،

اعلام آمادگى براى همكارى استخراج،

عرض ادب و احترام، اگر نياز به همكارى در استخراج و تأمين ماشين آلات در هر نقطه معدنى كشور داشتيد شركت معدنى ما آماده همكاريست.با تشكر 

rafighmehraban

عضو جدید
تشکر میکنم دوست عزیز
من کلا از ایکه بتونم جوابی بگیرم نا امید شده بودم .اطلاعات شما بسیار مفید بود اما سوالات زیادی در این زمینه دارم که کسی رو نمی شناسم که بهم جواب بدهد. مثلا درصد خلوص رو چگونه اندازه میگیرند؟ 2- کمترین حجم قابل استخراج چقدر میتونه باشه؟یا اینکه چطوری بدمونم اصالا این توده میتونه ارزش اقتصادی داشته باشه یا نه؟ 3- قیمت خرید و فروش و....

مشخصات توده
1- محدوده قابل رویت 350 متر
2 - اطراف آن با خاک معمولی پوشیده شده و در اطراف چند تکه کوچکتر نیز دیده می شود
3 - رنگ سفید برفی
4 - به صورت دایک تقریبا قائم
5- کانی های همراه درصد ناچیزی کانی میکا(میکای بسیار ریز)

با تشکرممنون میشم اگه کمکم کنید

r4sh2008

عضو جدید
سنگ سیلیس در بتن و جاده سازی کاربرد دارد برای راه انداختن معدن حتما به یک خط تولید خردایش
نیاز هست ، بقیه موارد را میتوانید به شرکتهایی کنترات بدهید و درصد سود حاصل را با هم تقسیم کنید
ولی برای مدار خردایش حتما باید خودتان بودجه ای را در نظر بگیرید و آنرا راه اندازی کنید
برای جواب سوالات می توانید از افراد با تجربه در اداره صنایع و معادن و سازمان زمین شناسی استانتان بپرسید

آخرین ویرایش: