معالجه بيماري ها با گياهان دارويى (مطب)

*E.Kh*

عضو جدید
معرفی داروهای گیاهی برای درمان سردرد

معرفی داروهای گیاهی برای درمان سردرد

کشاورز نیوز :

برخی از داروهای گیاهی در کاهش سردرد موثر هستند در این مقاله با محبوب ترین داروهای موثر آشنا می شوید.
سردردهای مزمن و مکرر، نه تنها به سبب درد آزار دهنده هستند، بلکه باعث کسالت، یاس و ناامیدی و ناتوانی در تصمیم گیری های زندگی نیز می شوند.
گاهی انجام امور ساده روزمره را به کاری چالش برانگیز تبدیل می کنند.
خوشبختانه علاوه بر داروهای قدیمی شناخته شده مانند آسپرین و ایبو بروفن (ادویل، موترین) بسیاری دیگر از داروهای گیاهی نیز می توانند در کاهش درد کارا باشند.

زمانی که تصمیم دارید از داروهای گیاهی استفاده کنید اولین قدم شناخت علت بروز سردرد است. “بسیاری از سردردها ناشی از تاثیر خوراکی ها و یا تاثیر استرس است.”
این جمله گفته دکتر Suzanne Lawton می باشد. وی استادیار کالج ملی طب طبیعی در پورتلند، اورگون لاوتون است.
او یک پزشک درمان طبیعی (نوتروپاتی) است. معمولاً حساسیت های خوراکی اولین گام در بررسی بیمارانی است که با شکایت از سردرد به پزشک مراجعه می کنند.
در صورتی که فرضیه تاثیر رژیم غذایی بعنوان عامل بوجود آورنده سردرد رد شود، آنگاه دکتر Lawton استفاده از داروهای گیاهی را پیشنهاد می دهد.

داروهای گیاهی همیشه در شرایط مختلف به یک اندازه موثر و مفید نیستند. بنابراین شرایط باید به خوبی بررسی و تفاوت ها شناخته شوند.
دکتر Lawton می گوید ” هر گیاه مخاطب و استفاده کننده خاص خود را دارد”.
همچنین باید توجه داشت که تمامی داروهای گیاهی هنوز توسط انجمن غذا و دارو آمریکا بررسی و تایید نشده اند.
بنابراین در صورتی که تمایل دارید گیاهان دارویی را امتحان کنید، باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

انتخاب داروی گیاهی متناسب با نوع سردرد

بنا بر اظهارات دکتر Lawton گیاهان زیر برای کاهش سردردهای خاص بکار می روند:

گل ساعتی: از قدیم این گیاه به عنوان آرام بخش در شرایط اضطراب و بی خوابی استفاده می شده است. همچنین برای درمان سردردهایی که در شرایط خاص اتفاق می افتند، مفید است. این گیاه همانطور که از نامش پیداست برای کسانی که در زندگی بسیار هیجان دارند، آنهایی که خیلی پرشور، آتشین مزاج و تندخو هستند و به راحتی خشمگین می شوند توصیه می شود. این گیاه خاصیت آرام بخش و تسکین دهنده سیستم عصبی را دارد و باعث کاهش سردردهای ناشی از شرایط هیجانی می شود.

کوهوش سیاه Black cohosh: این گیاه بومی شمال آمریکا، سابقاً برای دردهای روماتیسم استفاده می شد، هم اکنون برای سردردهایی که بر اثر افسردگی اتفاق می افتند، بسیار موثر است. چرا که این گیاه تاثیر استروژنی بر بدن دارد. بنابراین برای خانم ها بیشتر توصیه می شود. ولی آقایان هم می توانند با مصرف یک دوره کوتاه از تاثیرات فوق العاده آن بهره مند شوند.

پوست درخت بید سفید: این گیاه مانند سایر گیاهان دارویی باعث فرونشاندن درد می شود و تنها به عنوان تسکین دهنده ، درد را از بین برده اما به درمان علت اصلی درد نمی پردازد و فقط باعث کاهش و تخفیف درد می شود. دکتر Lawton می گوید: باید این گیاه را در حجم بالا و با دز زیاد مصرف کرد تا خاصیت خود را نشان دهد. اما پیشنهاد می شود این گیاه را به عنوان مکمل با سایر گیاهانی که به درمان قطعی عارضه می پردازند، مصرف کرد.

گل آلاله و گل مینا یا بابونه قوی: با وجود این که این گیاهان به عنوان درمان کننده سردرد، در میان مردم بسیار محبوب و پرطرفدار هستند، اما باید ابتدا بین سردردهای میگرنی و سایر سردردها تمایز قائل شد. میگرن بر اثر تغییر ناگهانی فشار خون در مغز اتفاق می افتد و بعلاوه این نوع سردرد شدید معمولاً با حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا همراه است و سردرد نیز یکی از اجزاء بیماری میگرن است. همه این گیاهان برای درمان میگرن مناسب هستند؛ اما در درمان سایر انواع سردرد خیلی کارا نیستند. دکتر Lawton می گوید: تجربه نشان می دهد تنها برای ۲۵% از بیماران با سردردهای معمولی این دو گیاه موثر بوده است.

بی خطر بودن درمان بوسیله گیاهان دارویی

معمولاً اکثر گیاهان دارویی را می توان همزمان با درمانهای شیمیایی مانند آسپرین و ادویل استفاده کرد و استفاده همزمان آنها با هم هیچگونه عارضه ای را ایجاد نمی کند.
دکتر Lawton می گوید: بیشتر گیاهان بر مکانسیم متفاوتی در بدن تاثیر گذار هستند. البته پوست درخت بید سفید یک استثنا است. چرا که شامل ماده تشکیل دهنده ای مشابه با یکی از عناصر موجود در آسپرین است.

با این وجود چند نکته را برای رعایت ایمنی بیشتر در استفاده از گیاهان دارویی، باید مد نظر قرار داد.
بیماران با سابقه بیماری قبلی و یا در شرایطی که از داروی خاصی، استفاده می کنند، باید قبل از مصرف این گیاهان با پزشک خود مشورت کنند.
برای مثال زنانی که مشکل فیبرون دارند نباید از گیاه black cohosh استفاده کنند؛ چرا که باعث افزایش هورمون استروژن می شود که تاثیر مطلوبی بر برخی از فیبرونها ندارد.

همچنین بیماران باید در خصوص کمپانی سازنده این گیاهان دارویی تحقیق کنند تا کیفیت محصولات آنها مشخص شود.
معمولاً کمپانی های سازنده خوب ، از مواد گیاهی با کیفیت بالا و اثر بخشی زیاد در پزشکی بهره می برند.
دکتر Lawton می گوید با خرید گیاهان دارویی ارزان قیمت و با کیفیت پایین، تنها چیزی که به آن مطمئن هستید وجود آن گیاه است و هیچ تضمینی در خصوص موثر بودن آن در درمان سردرد وجود ندارد.

منبع: مجله پزشکی مادر

کامران شکری

عضو جدید

کشاورز نیوز :

برخی از داروهای گیاهی در کاهش سردرد موثر هستند در این مقاله با محبوب ترین داروهای موثر آشنا می شوید.
سردردهای مزمن و مکرر، نه تنها به سبب درد آزار دهنده هستند، بلکه باعث کسالت، یاس و ناامیدی و ناتوانی در تصمیم گیری های زندگی نیز می شوند.
گاهی انجام امور ساده روزمره را به کاری چالش برانگیز تبدیل می کنند.
خوشبختانه علاوه بر داروهای قدیمی شناخته شده مانند آسپرین و ایبو بروفن (ادویل، موترین) بسیاری دیگر از داروهای گیاهی نیز می توانند در کاهش درد کارا باشند.

زمانی که تصمیم دارید از داروهای گیاهی استفاده کنید اولین قدم شناخت علت بروز سردرد است. “بسیاری از سردردها ناشی از تاثیر خوراکی ها و یا تاثیر استرس است.”
این جمله گفته دکتر Suzanne Lawton می باشد. وی استادیار کالج ملی طب طبیعی در پورتلند، اورگون لاوتون است.
او یک پزشک درمان طبیعی (نوتروپاتی) است. معمولاً حساسیت های خوراکی اولین گام در بررسی بیمارانی است که با شکایت از سردرد به پزشک مراجعه می کنند.
در صورتی که فرضیه تاثیر رژیم غذایی بعنوان عامل بوجود آورنده سردرد رد شود، آنگاه دکتر Lawton استفاده از داروهای گیاهی را پیشنهاد می دهد.

داروهای گیاهی همیشه در شرایط مختلف به یک اندازه موثر و مفید نیستند. بنابراین شرایط باید به خوبی بررسی و تفاوت ها شناخته شوند.
دکتر Lawton می گوید ” هر گیاه مخاطب و استفاده کننده خاص خود را دارد”.
همچنین باید توجه داشت که تمامی داروهای گیاهی هنوز توسط انجمن غذا و دارو آمریکا بررسی و تایید نشده اند.
بنابراین در صورتی که تمایل دارید گیاهان دارویی را امتحان کنید، باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

انتخاب داروی گیاهی متناسب با نوع سردرد

بنا بر اظهارات دکتر Lawton گیاهان زیر برای کاهش سردردهای خاص بکار می روند:

گل ساعتی: از قدیم این گیاه به عنوان آرام بخش در شرایط اضطراب و بی خوابی استفاده می شده است. همچنین برای درمان سردردهایی که در شرایط خاص اتفاق می افتند، مفید است. این گیاه همانطور که از نامش پیداست برای کسانی که در زندگی بسیار هیجان دارند، آنهایی که خیلی پرشور، آتشین مزاج و تندخو هستند و به راحتی خشمگین می شوند توصیه می شود. این گیاه خاصیت آرام بخش و تسکین دهنده سیستم عصبی را دارد و باعث کاهش سردردهای ناشی از شرایط هیجانی می شود.

کوهوش سیاه Black cohosh: این گیاه بومی شمال آمریکا، سابقاً برای دردهای روماتیسم استفاده می شد، هم اکنون برای سردردهایی که بر اثر افسردگی اتفاق می افتند، بسیار موثر است. چرا که این گیاه تاثیر استروژنی بر بدن دارد. بنابراین برای خانم ها بیشتر توصیه می شود. ولی آقایان هم می توانند با مصرف یک دوره کوتاه از تاثیرات فوق العاده آن بهره مند شوند.

پوست درخت بید سفید: این گیاه مانند سایر گیاهان دارویی باعث فرونشاندن درد می شود و تنها به عنوان تسکین دهنده ، درد را از بین برده اما به درمان علت اصلی درد نمی پردازد و فقط باعث کاهش و تخفیف درد می شود. دکتر Lawton می گوید: باید این گیاه را در حجم بالا و با دز زیاد مصرف کرد تا خاصیت خود را نشان دهد. اما پیشنهاد می شود این گیاه را به عنوان مکمل با سایر گیاهانی که به درمان قطعی عارضه می پردازند، مصرف کرد.

گل آلاله و گل مینا یا بابونه قوی: با وجود این که این گیاهان به عنوان درمان کننده سردرد، در میان مردم بسیار محبوب و پرطرفدار هستند، اما باید ابتدا بین سردردهای میگرنی و سایر سردردها تمایز قائل شد. میگرن بر اثر تغییر ناگهانی فشار خون در مغز اتفاق می افتد و بعلاوه این نوع سردرد شدید معمولاً با حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا همراه است و سردرد نیز یکی از اجزاء بیماری میگرن است. همه این گیاهان برای درمان میگرن مناسب هستند؛ اما در درمان سایر انواع سردرد خیلی کارا نیستند. دکتر Lawton می گوید: تجربه نشان می دهد تنها برای ۲۵% از بیماران با سردردهای معمولی این دو گیاه موثر بوده است.

بی خطر بودن درمان بوسیله گیاهان دارویی

معمولاً اکثر گیاهان دارویی را می توان همزمان با درمانهای شیمیایی مانند آسپرین و ادویل استفاده کرد و استفاده همزمان آنها با هم هیچگونه عارضه ای را ایجاد نمی کند.
دکتر Lawton می گوید: بیشتر گیاهان بر مکانسیم متفاوتی در بدن تاثیر گذار هستند. البته پوست درخت بید سفید یک استثنا است. چرا که شامل ماده تشکیل دهنده ای مشابه با یکی از عناصر موجود در آسپرین است.

با این وجود چند نکته را برای رعایت ایمنی بیشتر در استفاده از گیاهان دارویی، باید مد نظر قرار داد.
بیماران با سابقه بیماری قبلی و یا در شرایطی که از داروی خاصی، استفاده می کنند، باید قبل از مصرف این گیاهان با پزشک خود مشورت کنند.
برای مثال زنانی که مشکل فیبرون دارند نباید از گیاه black cohosh استفاده کنند؛ چرا که باعث افزایش هورمون استروژن می شود که تاثیر مطلوبی بر برخی از فیبرونها ندارد.

همچنین بیماران باید در خصوص کمپانی سازنده این گیاهان دارویی تحقیق کنند تا کیفیت محصولات آنها مشخص شود.
معمولاً کمپانی های سازنده خوب ، از مواد گیاهی با کیفیت بالا و اثر بخشی زیاد در پزشکی بهره می برند.
دکتر Lawton می گوید با خرید گیاهان دارویی ارزان قیمت و با کیفیت پایین، تنها چیزی که به آن مطمئن هستید وجود آن گیاه است و هیچ تضمینی در خصوص موثر بودن آن در درمان سردرد وجود ندارد.

منبع: مجله پزشکی مادر

دوست گرامی من الان کوهوش سیاه Black cohosh می خواستم از کجا پیداش کنم. شوخی می کنم. ولی جداً نسخه های پیشنهادی بهتره بومی و قابل دسترس هم باشه. بله حق با شماست گل ساعتی یا پاسیلفلورا اینکارناتا برای اعصاب و سردرد های مزمن حرف نداره. قطره اون با نام پاسی پی در داروخانه ها ی شیمیایی هم هست.
نکته بعدی : اینکه یه چیزی در پوست درخت بید شبیه ماده ای در قرص اسپرینه مثل اینه که بفرمایید پدره چقدر شبیه پسرشه. ماده ای در پوست زرد رنگ زیر پوست اصلی انواع درخت بید از جمله salix alba یا همون بید سفید هست به نام اسید سالیسیلیک اسید یا همون ASA که به صورت سنتزی مشابه اون رو درست کردن و اسمش شد قرص اسپرین. 3000 سال پیش مصری ها ( فرعون و برو بچ) اون رو داخل وان حمام یم ریختم و برای رفع کوفتگی و درد ماه ها جنگ و سوارکاری استفاده می کردن).
گیاه بابونه هم بسیار مفیده که فرمودید. این نوع که ذکر شد بابونه اصلی نیست/ بهش می گن بابونه چشم گاوی( چون گلبرگاش زود می ریزه و فقط نهنج اون که شکل چشم گاوه می مونه) با نام علمی تاناستوم پارتنیوم. قطره و قرص اون هم در داروخانه ها هست با نام تانامیگرن یا همون تاناستوم. برای میگرن خوب جواب داده البته همراه گل راعی( قطره هایپیران)

respina633

عضو جدید
لطفا در مورد تشخیص اینکه گرم مزاجیم یا سرد بیشتر توضح بدین من که نه با خربزه گلو درد میگیرم و نه با گوجه سبز دلدرد:confused:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ممنون از جوابتون..ولی من خیلی سرمایی ام و آلرژی دارم این پس چی ...این نشانه سرد بودن نیست:que:
نه عزیزم.....
سرمایی بودن اصلا ربطی به طبع نداره...
من بهتون یه سایتی رو معرفی میکنم... که خودتونو یه چک کنید دوست من....حتما راضی میشی از این سایت.....

دقیق دقیقه.
http://www.tabaye.ir/exam#

respina633

عضو جدید

فاطمه احدی

عضو جدید
سلام خسته نباشیدمن یه زن باردارهستم2.5 ماهمه صبح ها وعصراحالت تهوع دارم با چه داروهای گیاهی میتونم این حالت تهوع روبرطرف کنم؟؟

seyyedalizeinali

عضو جدید
با خواص و فواید شگفت انگیز شوید آشنا شویم

با خواص و فواید شگفت انگیز شوید آشنا شویم

شوید برای درمان چربی خون بالا، کم خونی، چاقی و پیشگیری از سرطان بسیار مفید می باشد.
فواید شوید

آنتی اکسیدان و فلانوئید سبزی شوید بهترین سد دفاعی در برابر سرطان و فرایند پیری است. دکتر آمنه شیرخانی متخصص تغذیه و داخلی با بیان این مطلب افزود: شوید سرشار از کلسیم، آهن و منیزیم است که برای سالمندان، کودکان و خانم‌های باردار و شیرده بسیار مفید و مغذی است.
وی گفت: جوشانده برگ و دانه این سبزی به دلیل دارا بودن عنصر آهن برای افراد مبتلا به “کم خونی” بسیار مفید است.
این متخصص اظهار داشت: هر ۱۰۰ گرم شوید تازه حدود ۸۵ گرم “ویتامین C” دارد به همین دلیل، مصرف این سبزی از ابتلا به بیماری‌های عفونی، تنفسی پیشگیری کند. شیرخانی خاطرنشان کرد: مصرف منظم شوید برای افرادی که مدام دچار سنگینی پس از صرف غذا می‌شوند، بسیار مفید است چون این گیاه یکی از بهترین مواد طبیعی هضم غذا و پیشگیری از نفخ است.
شایان ذکر است؛ شوید موجب کاهش چربی خون می‌شود. / باشگاه خبرنگاران جوان

seyyedalizeinali

عضو جدید
خواص و مزایای گیاه خار مریم

خواص و مزایای گیاه خار مریم

گیاه خار مریم خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به کاهش علائم هپاتیت و افزایش شیر مادر کمک می کند.
فواید گیاه خار مریم

گیاه خارمریم یک آنتی اکسیدان با اثر ترمیمی و ضدالتهابی موثر برای بدن است. دکتر تینا رادش متخصص تغذیه و انرژی درمانی با بیان این مطلب افزود: خارمریم حاوی ترکیبی به نام «سیلیمارین» است که دارای خاصیت حفاظت کنندگی از کبد بوده و به کاهش علایم هپاتیت کمک می‌کند.
وی یادآور شد: همچنین این گیاه مفید خاصیت‌هایی همچون آنتی اکسیدان، اثر ترمیمی و ضدالتهابی دارد که در بهبود بسیاری از بیماری‌ها بسیار مفید است.
این متخصص اظهار داشت: خارمریم موجب افزایش شیرمادر و مصرف آن حتی در طولانی مدت عوارض نداشته و فقط در بعضی موارد ممکن است موجب اسهال خفیف شود. / باشگاه خبرنگاران

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشیدمن یه زن باردارهستم2.5 ماهمه صبح ها وعصراحالت تهوع دارم با چه داروهای گیاهی میتونم این حالت تهوع روبرطرف کنم؟؟

سلام عزیزم...
ببخشید دیر شد بهترین حالت ممکن برای شما که باردارید... و الان هم این میوه وجود داره.. لیموترشه.. یه عدد لیموترش رو در موقع حالت تهوع فقط ببویید.. یا
شربت ابلیمو تاکیید میکنم ابلیموش تازه باشه .. بخورید با تخم شربت... میتونه این حالت تهوع شما رو از بین ببره. لطفا از هیچ گیاه دارویی دیگر استفاده نکنید... (چن باردار هستید و حالت عمومی شما برای ما مشخص نیست.. )متشکرم...

ferdous

عضو جدید
با سلام
من مچ دست و زانویم کمی درد می‌گیره. نمی‌دانم از چه گیاهی برای درمان بایستی استفاده کنم. البته من برای ‍ایان عمر خودم به جمع‌آوری گیاهان دارویی مشغول هستم. اما جرعت نمی‌کنم آن‌هارا بجورم. باتشکر

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
من مچ دست و زانویم کمی درد می‌گیره. نمی‌دانم از چه گیاهی برای درمان بایستی استفاده کنم. البته من برای ‍ایان عمر خودم به جمع‌آوری گیاهان دارویی مشغول هستم. اما جرعت نمی‌کنم آن‌هارا بجورم. باتشکر

ی پماد ویشکا هست خیلی خوبه