مطالعه گروهی کارشناسی ارشد معماری منظر

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان. همونطور که میدونید برای کنکور، دروس معماری و معماری منظر مشترکه. اما ضرایب دروس فرق میکنه. اینه که، به نظر من البته ، خیلی درست نیست کسی که برای ارشد منظر میخواد آماده شه، برنامش هماهنگ با بچه هایی باشه که میخوان معماری-معماری قبول شن.
ضرایب دروس واسه معماری منظر ایناس:
منظر 3
تاریخ و زبان 2
درک معماری و فن 1
در صورتی که برای معماری-معماری ایناس:
درک و فن 3 زبان و تاریخ 2 منظر 1
یعنی دقیقاً درسایی که برای معماری-معماری ضریب 3 دارن، برای منظر ضریب 1 دارن و بلعکس.
هدف من از ایجاد این تاپیک اینه که کسایی که مثل من قصد دارن برای منظر بخونن، سنجیده تر و دقیق تر عمل کنن تا نتیجه ی بهتری بگیرن.
به عنوان مثال با توجه به گستردگی منابع فن و سختی درساش ، فک نمیکنم لزومی داشته باشه که به اندازه ی بچه های معماری رو این دروس وقت گذاشته بشه. همونطور که اونها برای منظر وقت کمتری میذارن.
از دوستانی که تو این راه با ما همسفرن صمیمانه میخوام با ما همکاری کنن تا نتیجه ی بهتری بگیریم.:gol:

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منابع

منابع

منابعی که من برای منظر پیشنهاد دارم این جزوات و کتاب هاست:
جزوات منظر: اعتضادی ، حسینی ، منصوری ، متدین ، بهبهانی ، عظمتی ، شاهچراغی ، مقاله باغ های ایرانی پیرنیا.
کتاب ها: باغ های ایران: غلامرضا نعیما ، باغ های ایران و کوشک های آن: دونالد ویلبر ، طراحی باغ و احداث فضای سبز: غزاله روحانی ، پارادایم های پردیس: آزاده شاهچراغی ، منظر راهیان ارشد ، منظر عصر کنکاش ، منظر سپاهان و...
البته اینا همه ی منابع نیست و یه سریاش مهم تره. مثل جزوات بالا و کتاب آقای نعیما، کنکاش و راهیان ارشد.
واسه تاریخ و زبان (عمومی و تخصصی) که همون منابع بچه های معماری-معماری رو باید بخونیم. ضرایب همونه.
اما فن نه. به نظر من چون ضریب 1 هست بهتره یه سری جزوات مهم خونده بشه و حتما تست های سال های قبل مرور بشه. جزواتی که به نظر من مهمه: جزوه تنظیم شرایط ، نور و صوت خانم قیابکلو. جزوه تاسیسات آقای سلطاندوست و جزوات آقای سروش نیا و سینا شریفی که شامل ایستایی و عناصر هست که البته حجمش هم زیاده. که باید به صورت انتخابی و ترکیبی خونده بشه. که اون ها رو اگه دوستان راهنمایی کنن ممنون میشم.
بیشتر این جزواتی که گفتم هم توی تاپیک جزوات ارشد موجوده برای دانلود.

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوست خوبم HOTT یه سری اطلاعات خیلی خوب واسم گذاشته که اینجا هم عیناً میذارم. امیدوارم واسه شما هم مفید باشه:

طبق بررسی هایی که خودم تو تمام کنکور ای سالهای پیش انجام دادم به چند نتیجه رسیدم
برای ترتیب منابع
اگه میخوای از حالا شروع کنی و هدفت تنها منظره
کتاب نعیما....تابستون تا پاییز.....مطمئنا برا دوره اش و نکته برداریش هم وقت بگذار
جزوه دکتر منصوری
جزوه لادن اعتضادی
طراحی باغ و پارک جمشید حکمتی
کتاب غزاله روحانی
جزوه هما بهبهانی
اینها رو سعی کن تو دوره تابستون و پاییز بخونی و خلاصه برداری
حتی اگه حوصله نداشتی که نکته برداری کنی.....می تونی زیرشون خط بکشی
و بعد میرسیم به دی
اونموقع من کتاب کنکاش رو بهت معرفی می کنم و می تونی با یه زمان بندی دقیق متناسب با شروع هر مبحث در کنکاش تو خلاصه های مربوط به همون بحث که برداشتی هم دوره کنی
کلا دوستانی از من که موفق بودن تو کنکور نظرشون این بود که تو ماه های اخر یا کتاب های کنکوری و یا نکته برداری هاتون رو بخونید
چون اون لحظات انقدر فشار های استرس ممکنه بهتون وارد شه که نشه اونجوری که باید درس بخونید
موفق باشید
;)

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با اجازه HOTT عزیز بقیه ی نظراتشون راجب دروس فنی رو تو این پست براتون میذارم:
در مورد دروس فنی
من اصلابهت پیشنهاد نمی کنم که خلاصه درک رفتار سازه ها و سازه در معماری رو بخونی

اگه تونستی این دو کتاب رو قورت بده
و اما قبابکلو در مورد کتاب صوت
باید بدونی همه مطالبشو نباید بخونی...مثل مطالعات موردی و مباحثی تو رو دارن از بحث اصلی خیلی دور می کنند
یا مثلا فناوری های نوین ساختمان رو فقط باید عکس اشو بخونی با یه سری از کلیاتش....همین طور معماری دیجیتالش..مطالب مربوط به عکساشو بخون اگه فرصت نداری.....
خوندن برا کنکور نیاز به سواد خیلی زیاد نداره
بیشتر به ذکاوت تو بر میگرده که بدونی چه مطالب رو از کتاب ها باید بخونی و چه جوری باید بخونی
وگرنه عملا غیر ممکنه که تو همه منابع کنکور رو بخونی
به عنوان مثال کتاب
معمار + مهندس = ساختار
نباید بشینی تاریخ ساخت و قصه ساختشو...معمار شو ی یا خیلی از مطالب حاشیه ای شو بخونی
باید یه سری کلید واژه از توش دربیاری
مثلا...شیوه ساختش.....مصالحش.....نوع سازه اش......ایده شکل گیری اش....
بعد خواستی برگردی بخونی اش کلید واژه هاتو در کنار عکساش بخون
.......عکس ژرژ پمپیدو رو تو در کنارش نوشت خرپا....اتصالات گربر.....سازه اشکار....اب در لوله برا جلوگیری از اتش سوزی....
مثال شو من گذاشتم تو نکات مهم من.....خواستی برو بخون

اینا رو از جایی برداشتم
خیلی مفیده
دوست داشتی تو تاپیک بگذارش
درك رفتار سازه ها:
ابتدا بايد متن درس به همراه شكلا وتصاوير مربوط خوانده شود وعملكرد آن سيستم درك شود وسپس به مطالعات موردي پرداخته شود. در مطالعات موردي يك سري تصاوير مربوط ميشه نمودار جريان نيروها و مسير بارگذاري كه اين موارد بسيار مهمن و دقيق بايد به خاطر سپرده شن.همين طور شكلايي كه مربوط به متن درسن و انواع مختلف يك سيستم رو دسته بندي كرده،مثلاً انواع قوس ها...
در آخر هر فصل خلاصه مطالبي ارائه شده كه اين قسمت هم فوق العاده مهم وحتي امسال تو طراحي فني هم سوال داشتيم ازش!(ص 259-مورد6)
در كل 2 روش براي خوندن اين كتاب وجود داره يكي به صورت مجزا و اينكه به صورت موازي با كتاب سازه در معماري خونده بشه. كه توصيه من به اونايي كه سال اولشونه اينه كه اول درك رفتارو بخونن.چون سازه در معماري متن پيچيده تري داره و ممكنه اذيتشون كنه و سرعتشونو پايين بياره كه از نظر روحي هم مشكل ايجاد ميكنه واسه كسايي كه تجربه اواشونه.
بازم اگه موردي يادم اومد اضافه ميكنم،دوستان هم اگه نظري دارن بگن حتماً.
سازه در معماري:
اين كتاب هم مثه درك رفتار از اصلي ترين منابس و هر سال بودجه بندي زيادي از سوالاي كنكورو به خودش اختصاص ميده.
اما روشي كه من پيشنهاد ميدم واسه خوندنش( كه ممكنه مخالفيني هم داشته باشه!)
به نظرم 6 فصل اول اين كتاب بايد كامل خونده بشه.
ولي در مورد بقيه فصل ها ابتدا يه دور شكلاي كتابو تا آخر نگاه بندازين! بعد به سوالاي كنكور مراجعه كنيد ميبينيد كه خيلي از تستا همين شكلا با همون جمله زيرشه!
دفعه بعد شكلارو با توضيحاتش بخونيد،يعني ببينيد تو متن كتاب درباره اون تصوير چه توضيحي داده(با توجه به شماره تصوير كاملاً مشخصه)
به نظرم يه دورتست هم بزنيد ديگه تقريباً ميتونيد به همه سوالات احتمالي جواب بدين از سازه در معماري.
ممكنه كسي اين روشو قبول نداشته باشه يا بگه وقت زياد دارم و همه متن كتابو ميخونم كه اونم خوبه.
ولي سوالاييو كه تا حالا طرح شده از اين كتاب يه نگاه بندازين متوجه ميشين چرا ميگم اين روش خوبه.
البته به قول دوستان اين كنكور حساب كتاب نداره!
اينو يادم رفت! درك رفتار و سازه در معماريو هر دفعه كه ميخونيد چيزاي بيشتري ياد ميگيرين! پس سعي كنيد دفعات زيادي بخونيدشون،تا مسلط شين كاملاً.
روش مطالعه کتاب ساختمان هاي فولادي و بتني
به عنوان نمونه تو کتاب فولاد،برج پاک و مرکز مالي جهاني شانگهاي رو اورده ولي مطلقاً درباره سازش هيچ صحبتي نکرده! و اين ميتونه همون پاشنه آشيل ما تو کنکور باشه!
پس خوبه که به اين مسائل هم دقت کنيم و حداقل تا کنکور دربارشون بحث کنيم و اطلاعاتمون رو به اشتراک بذاريم.(البته حساسيت بيش از اندازه هم لازم نيست،فقط در حدي که جايي براي حسرت نذاريم تو روز کنکور)
مورد بدي بعضي از فصل هاي اين 2 کتاب که ارزش خوندن داره واسه کنکور. مثلاً بخش هاي دال هاي بتن مسلح و يا بتن پيش تنيده از کتاب بتن که ميتونه تو طراحي فني ازش سوال مطرح شه.
توصيه من به دوستان اينه که بعد از اينکه موارد بالا رو خوندن يه بار کتاب رو ورق بزنن و همه شکلارو يه نگاه بندازن.يه چنتا مثال ميزنم که يه ديد کلي در اين باره پيدا کنيد:
مثلاً صفحه 84 بتن تصوير يه تير پيش ساخته رو گذاشته يا صفحه 65 فولاد که 2تا تصوير از سيستم هاي مختلف تير ريزي براي طبقات رو نشون داده. از اين دست تصاوير زياد تو اين 2تا کتاب و توصيه ميکنم به راحتي ازشون نگذريد و براي يک بار هم که شده ببينيدشون.
همونطور که دوستمون اشاره کرد اول بعضي فصل ها هم خوبه آدم بخونه(اگه وقتشو داشتين) مثلاً بدونين اصلاً فلسفه طراحي با حالت حدي چيه؟ فقط در همين حد.
اميدوارم مفيد بوده باشه...يا حق
ررسي كتاب استاتيك كاربردي​
چند روز پيش در جواب پيام خصوصي يكي از دوستان اين مطلب نوشتم و حيفم اومد بقيه هم استفاده نكنن،اميد وارم كه مفيد باشه واستون:
خوب اگه فصل 1 رو ديده باشي تو كنكور 3 سال پيش از ص7 شكل 16-1 سوال بوده.
من اينجوري خوندم كه كتابو از اول ورق زدم تمام شكلارو نگاه كردم! از فصل 2 مسئله 12-2 (كنكور86) و مسئله 17-2 (87) سوال بوده خوب ممكنه بازم سوال بياد از اين فصل.ولي چيزي كه مشخص دكتر ملاك ميذاره رو اينكه واسه معمارا سوال طرح ميكنه. پس اگه يه سوالي ديديد كه خيلي سخت بود نگران نشيد كه نتونستيد ياد بگيريد قطعاً سوال كنكور نيست! توصيم اينه كه تو اين زمينه وسواسو بذاريد كنار ...
از فصل 3 سوالي نيومده تا حالا بعيدم ميدونم با توجه به تعداد كم سوالاي استاتيك و اينكه سوالا بايد آسون باشه از اين فصل بياد در واقع فصل هايي اولويتت باشه كه يه جورايي مربوط به سازه باشه!
مثه خرپا دياگرام لنگر برش كشش در كابل...
مثلاً اين فصل 3 بيشتر مكانيكيه تا سازه اي! پس اينو در نظر بگيريد حتماً.
فصل 4 هم چيز خاصي كه به درد سوال كنكور بخوره نداره! به جز چنتا تير كه واكنش تكيه گاهيشو بدست اورده كه بايد اين واكنش تكيه گاهيو خوب ياد بگيريد حتي اگه به صورت مستقيم سوال نياد ازش كه اومده!فصل 5 و 6 رو بيخيال!
فصل 7 خيلي مهم! همون صفحه اول تمام عضو هاي صفر نيرويي خرپاهارو واسه خودتون مشخص كنيد! مسئله 7-1 سوال بوده 86!(البته مشابهش)
و همينطور مواردي مثه 7-3
تو اين فصل خودتونو درگير محاسبه نيروهاي اعضا نكنيد! ولي خوب ياد بگيريد اصولشو!(چون فكر كنم يه سالي خواسته بودن! شايدم نه!) ولي اگه بخوان يه عضو ساده كنار تكيه گاس كه با نوشتن يه معادله تعادل به سادگي به دست مياد.
تو اين فصل 2تا چيز مد نظرتون باشه: 1-اعضاي 0 نيرويي
به هر خرپايي رسيديد اول 0 نيرويي هاشو مشخص كنيد!
2-واكنش هاي تكيه گاهي
واسه همه خرپاهارو سعي كنيد به دست بياريد.
هر چند، چندتا خرپاي آخريش سخته!بازم ميگم زياد سخت نگيريد...
پس به اين 2تا موضوع توجه كنيد تو اين فصل.
از فصل 8 سوالي نيومده ولي فقط قوانين جمع بردارها رو بلد باشيد مثه همون فصل 1 بقيش به نظر لازم نيست.
از فصل 9 سوال مستقيمي نيومده!(نبايدم بياد!) ولي از شكل 10-9 استفاده شد تو كنكور 86!
واسه اينه كه ميگم شكلارو حتماً ببينيد! بازم ميگم اون شكلايي كه مكانيكي رو رد كنيد حتماً.
فصل 10 و11 هم هيچي!
12 خيلي مهم...همه شكلاشو خوب ياد بگيريد (ديگراماي لنگر و برش) سعي كنيد يه روال مشخصي ياد بگيريد.
از فصل 13 شكل 13-10 دوبار سوال بوده 86 و پارسال كه پارسال از سادگي بيش از حد سوال و البته تموم شدن وقت خودم نزدم!
اگه ميخواي چيزي از اين فصل بخونيد فقط واكنش هاي تكيه گاهيو سعي كنيد حساب كنيد.
14-15-16-17 هم هيچي!
واسه فصل 18 هم همين روال بالا رو ادامه بديد! فقط شكلاي سازه اي حتي مسائل بدون جواب!
31-18 كنكور 86
مسائل حل نشده فصل 7 (9-7) شكلش 86 سوال بود.
شكل پايينيشم بدجوري اشنا ميزنه! مثه شكل پارساله! شايدم خودشه!
موفق باشين

bal2aan

عضو جدید
منابعی که من برای منظر پیشنهاد دارم این جزوات و کتاب هاست:
جزوات منظر: اعتضادی ، حسینی ، منصوری ، متدین ، بهبهانی ، عظمتی ، شاهچراغی ، مقاله باغ های ایرانی پیرنیا.
کتاب ها: باغ های ایران: غلامرضا نعیما ، باغ های ایران و کوشک های آن: دونالد ویلبر ، طراحی باغ و احداث فضای سبز: غزاله روحانی ، پارادایم های پردیس: آزاده شاهچراغی ، منظر راهیان ارشد ، منظر عصر کنکاش ، منظر سپاهان و...
البته اینا همه ی منابع نیست و یه سریاش مهم تره. مثل جزوات بالا و کتاب آقای نعیما، کنکاش و راهیان ارشد.
واسه تاریخ و زبان (عمومی و تخصصی) که همون منابع بچه های معماری-معماری رو باید بخونیم. ضرایب همونه.
اما فن نه. به نظر من چون ضریب 1 هست بهتره یه سری جزوات مهم خونده بشه و حتما تست های سال های قبل مرور بشه. جزواتی که به نظر من مهمه: جزوه تنظیم شرایط ، نور و صوت خانم قیابکلو. جزوه تاسیسات آقای سلطاندوست و جزوات آقای سروش نیا و سینا شریفی که شامل ایستایی و عناصر هست که البته حجمش هم زیاده. که باید به صورت انتخابی و ترکیبی خونده بشه. که اون ها رو اگه دوستان راهنمایی کنن ممنون میشم.
بیشتر این جزواتی که گفتم هم توی تاپیک جزوات ارشد موجوده برای دانلود.
دوست عزیزم منابعی رو که معرفی کردید می تونه جوابگوی تغییر نحوه سوالای منظر تو یکی دو سال گذشته باشه؟ چون میانگین درصدای منظر برخلاف سالهای گذشته خیلی پایین اومده..از این جهت میگم...

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوست عزیزم منابعی رو که معرفی کردید می تونه جوابگوی تغییر نحوه سوالای منظر تو یکی دو سال گذشته باشه؟ چون میانگین درصدای منظر برخلاف سالهای گذشته خیلی پایین اومده..از این جهت میگم...
ازین جزواتی که گفتم بعضیاش واسه اساتید طراح سواله که اگه جزوه ی جدیدشون رو بگیریم تا حد زیادی کمک کنندس. به غیر ازون یه سری مجلات هم هستن که مهمن. اونا رو با کمک دوستان بعداً شناسایی میکنیم و مهماشو میخونیم. اما فعلاً اصل همین جزوات و کتاب هاییه که گفتم. چون دیدم کسایی با خوندن همینا درصدای خوبی داشتن تو منظر.

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
به قول یکی از دوستان منابع هر سال ممکنه عوض شه. اما 30%
70% یه سری مطالبیه که هر سال تکرار میشه و بیس کاره. نمیشه گفت منابع 100% همیناس. و نمیشه همه ی منابع رو کامل خوند. ما مهماشو میخونیم. در آخر اگه وقتی باقی بمونه به دنبال منابع مکمل و نشریات و مقالات هم میریم و میخونیم.:w10:
من زیاد دیدم کسایی که رو یه درس زوم کردن و از بقیه غافل شدن و در آخر علیرغم تلاش زیادی که کردن ، اونجوری که باید نتیجه نگرفتن. هدف درست پیش بردن همه ی درسا با توجه به اهمیتشونه.;)

Saretus

کاربر فعال
سلام به همگی، من منظر رو دوست داشتم واسه همین یه سری منابع خوبشو خونده بودم، به نظرم برای من خوب بود؛ چون نسبت به وقتی که گذاشته بودم خوب بود؛ اما بهتره دوستایی که نتایج خوب و عالی آوردن بیان بگن و راهنمایی کنن ولی من چون دوست عزیزمون پیام داد هرچی میدونم میگم؛ امیدوارم مفید باشه

- اول از همه: درک عمومی معماری منظر ارشد سپاهان--------------- شده ده بار بخونینش انقدر بخونین تا مطمئن شین خوردینش؛ نوع نگارشش نوع جانمایی تستاش، همه چی این کتاب کلا به نظرم سرجاشه

- جزوه مریم حسینی ( مال خانه عمران که بچه ها گذاشتن)

- معماری با طبیعت در گذر زمان هما بهبهانی

- جزوه ی خلاصه کتاب باغ ایرانی نعیما (از درسنامه های مرکز معماری)

- مقاله های منصوری و پیرنیا

- فصل های مرتبط با محوطه سازی از نویفرت و هندبوک ( که البته من نرسیدم درست و حسابی بخونم)

behzadkhanha

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز. من یه تاپیک ساختم برای ارشد منظر. ... میشه بیاین نظر بدین....

والا چیزی که من به نظرم میرسه و از دوستان متعددی هم شنیدم اینه که سرمایه گذاری محض روی منظر تو کنکور ارشد کار بسیار پر ریسکی هست. بچه هایی که تمام هم و غم شون رو میذارن تو این راستا و از دروس فنی و درک عمومی و اینا به مقدار زیادی غافل میشن اغلب نتیجه خوبی نمی گیرن به خاطر اینکه سوالات منظر گاه خیلی بی پدر و مادرن و ممکنه سالی که میخوای آزمون بدی سوالات خیلی سخت یا خیلی پرت و پلا باشه اونوقت اونی که ماهها سر منظر وقت گذاشته هم مثل اون بابایی که اصلا محلی از اعراب واسه منظر نذاشته هر دو درصد پایینی به دست میارن و خب اون بابا چون به خاطر آزمون معماریش دروس فنی و درک و تاریخ رو محکم خونده درصدهای بالاتری میاره و رتبه منظرش از داوطلبی که عمرش رو پای منظر ریخته به مراتب بهتر میشه.
به نظر من دوستانی که نظرشون قبولی در منظر هست همه دروس رو خوب و مجلسی بخونن حالا منظر رو یه مقدار بیشتر برن تو بحرش که اگه یه زمانی سوالات ناجور بود بتونن از دروس دیگه نمره کسب کنن.
=============================================
این پست رو هم که قبلا نوشته ام:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/453648-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1%DA%A9-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C?p=6383036&viewfull=1#post6383036

اوس معمار

عضو جدید
سلام دوست عزیز. من یه تاپیک ساختم برای ارشد منظر. شما رتبه تون خوب شده. میشه بیاین نظر بدین و ما رو راهنمایی کنین؟
به نظرم من رتبه خوبمو مدیون درصد خوبم تو زبان هستم. وگرنه بقیه درصدام اونقدرا چنگی به دل نمیزنه حقیقتا. من می خوام یه اعتراف کنم قول بدین نخندین. من تا یک ماه مونده به کنکور نمیدونستم درصد درک منظر تو معماریم تاثیر داره.منم میخواستم معماری قبول شم. برا همین بی خیالش شده بودم. بعد از اینم که فهمیدم رفتم کتاب منظر عصر کنکاشو خریدم خوندم( فک کنم 2-3 هفته روش وقت گذاشتم). بدک نبود. خوبی اینجور کتابا اینه که می تونی همه کتابایی که اینور اونور مینویسن بخونینو به صورت ام پی تری یه جا بخونین. کلن خوبیه تستای منظر اینه که توش یه سری تاریخم میاد. مثه تستای درک معماری بی پدرمادر نیست که هیچ منبعی نداره. بقیه تستای بی پدرمادرشم که تاریخ نیستنو هیچ منبعی نمیتونید براشون پید کنید جز ذهن متوهم طراحان سوال در زمان و مکان طراحی سوال. که البته دسترسی بهش سخته خب.

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا چیزی که من به نظرم میرسه و از دوستان متعددی هم شنیدم اینه که سرمایه گذاری محض روی منظر تو کنکور ارشد کار بسیار پر ریسکی هست. بچه هایی که تمام هم و غم شون رو میذارن تو این راستا و از دروس فنی و درک عمومی و اینا به مقدار زیادی غافل میشن اغلب نتیجه خوبی نمی گیرن به خاطر اینکه سوالات منظر گاه خیلی بی پدر و مادرن و ممکنه سالی که میخوای آزمون بدی سوالات خیلی سخت یا خیلی پرت و پلا باشه اونوقت اونی که ماهها سر منظر وقت گذاشته هم مثل اون بابایی که اصلا محلی از اعراب واسه منظر نذاشته هر دو درصد پایینی به دست میارن و خب اون بابا چون به خاطر آزمون معماریش دروس فنی و درک و تاریخ رو محکم خونده درصدهای بالاتری میاره و رتبه منظرش از داوطلبی که عمرش رو پای منظر ریخته به مراتب بهتر میشه.
به نظر من دوستانی که نظرشون قبولی در منظر هست همه دروس رو خوب و مجلسی بخونن حالا منظر رو یه مقدار بیشتر برن تو بحرش که اگه یه زمانی سوالات ناجور بود بتونن از دروس دیگه نمره کسب کنن.
=============================================
این پست رو هم که قبلا نوشته ام:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/453648-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%A7%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1%DA%A9-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C?p=6383036&viewfull=1#post6383036

من تجربه ای درباره منظر ندارم هرچی بلد بودم تو تاپیکای قبلی نوشته ام اما با نظر بهزاد موافقم چون من یکی از دوستام فقط و فقط به هدف منظر خوند و رتبه اش هم زیر 50 شد اما رتبه معماریش حدود800 900 شد و این رتبه رو با درصد حدود 70 منظر به دست اورد حالا تصور کنید اگه منظر رو انقدر بالا نمیتونس بزنه عملا بقیه شانساش ازبین می رفت اما من خودم اصلا به هدف منظر نخوندم رتبه معماریم 31 شد و منظرم 135 یعنی حتی اگه بعد جوابا نظرم هم به سمت منظر عوض میشد بازم جای برگشت بود ولی این دوستم دیگه برا معماری روی دانشگاه تهران و ... نمیتونه حساب کنه

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از آدرویت عزیز بابت تاپیک
خب، من اگر بخوام توضیحی بدم، به نظرم اختصاصی برای منظر خوندن تصمیم صد درصد درستی نیست،معمولا افرادی که توی معماری معماری رتبه ی خوبی میارن،رتبه ی منظر مناسبی هم دارن. یعنی شما با درصدای خوب معماری ،احتمال بسیار زیاد،منظر خوبی هم میاری.
نمیدونم چرا احساس می کنم سوالات منظر یه مقدار به شانس شما مربوط میشه،به این معنا که ممکنه تمرکز سوالات روی حوزه خاصی باشه،که شما یا کامل خوندی،یا آشنایی ات کمه. مثلا ممکنه یه سال باغ ایرانی محوریتش بیشتر باشه،یا یه سال آیین نامه ها اثرگذار باشن... شما منظر رو برای 40 45 درصد بذار،بقیه رو برو برای اینکه معماری خوبی بزنی. خود به خود نتیجه ات خوب میشه. منظر 40 یعنی 8 تا از 20 سوال،یعنی 12 تا نزده،یعنی نشدنی نیست...
اما زمان اسکیس،به نظرم زمان اسکیس،اگر رتبه ات خوب شد،حتما دنبال اسکیس منظر برو،حتا شده 3 جلسه.اکثر بچه هایی که میان اسکیس منظر،چیز خاصی بلد نیستن،چون صبح اومدن،بعد از ظهرم میان! یکیش خود من،با این که رتبم نسبتا خوب بود،اما اسکیس خوبی نزدم و رتبمو خراب کردم و شانسمو از دست دادم.

آخرین ویرایش:

ebram0412

عضو جدید
کاربر ممتاز
در تایید گفته های تمام دوستان این را اشاره کنم که در منظر 90 درصد به بالا به اسکیس ربط داره . یعنی جوری درصد های اسکیس را می دهند که کسی قبول می شه که اسکیس خوبی زده باشه . چون در این چند سال اخیر بسیاری بودند با رتبه های منطر دو رقمی و حتی تک رقمی که در منظر قبول نشدند و نمونه عینیش رتبه 2 پارسال بود ولی از آن طرف رتبه 1024 و 800اندی پارسال تهران و بهشتی آوردند ... این نشون می ده که تو منظر مجاز شدن خیلی مهمه ولی رتبه خوب آن قدر مهم نیست . من خودم هم تا حالا کسی را ندیدم که فقط منظر بخونه . دوست خودم 50خوردهای منظر بود و 70خورده ای معماری ولی زوم اصلیش منظر بود و جالبه معماری قبول شد .. چون اسکیس منظر خیلی مشخص نیست و ریسک بسیار بالایی داره ..;)

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون دوستان. ممنون از نظرات مفیدتون. حتماً همین کارو میکنم.;) همه ی دروس رو میخونم اما منظر رو بیشتر. مرسی که همراه هستین.:gol:
نمیخوام ریسک کنم. بهتره هر دو رو داشته باشم.:smile:

m_architect

عضو جدید
منم به شما توصیه می کنم که واسه معماری و منظر همزمان وقت بذارید. که البته خیلی از منابع مشترکن. و مهمتر از همه اسکیس منظره که باید تخصصی اونو کار کنید چون با معماری فرق داره کامل. در مورد سوالات هم دکتر منصوری امسال به ما گفت که داریم به سمتی می ریم که بیشتر از مقالات سوال بیاریم. مقالات منظر بیشتر تو 2 نشریه باغ نظر و مجله منظر هستند.

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منم به شما توصیه می کنم که واسه معماری و منظر همزمان وقت بذارید. که البته خیلی از منابع مشترکن. و مهمتر از همه اسکیس منظره که باید تخصصی اونو کار کنید چون با معماری فرق داره کامل. در مورد سوالات هم دکتر منصوری امسال به ما گفت که داریم به سمتی می ریم که بیشتر از مقالات سوال بیاریم. مقالات منظر بیشتر تو 2 نشریه باغ نظر و مجله منظر هستند.
ممنون از كمكتون. سوالات از نشريه هاي اخير مياد يا از همون اولي كه چاپ شده تا آخري؟ كلاً يعني هرماه اين مجلات رو بگيرم؟

mehraz8090

عضو جدید
من برای منظر اینا رو خوندم
جزوه حسینی و عظمتی ، پارادایمهای پردیس ، تصاویر کتاب باغهای ایران نعیما (جزوات عمدتا خلاصه همین کتابه )
منظرو 52 درصد زدم رتبه ام شد 85
برای منظر سعی کن مطالعه آزاد هم داشته باشی البته اگر وقت کردی ولی اگر وقت هم نکردی عکس باغ ها رو زیاد ببین
من خودم زیاد توی سایتای مختلف سرک میکشیدم و حتی مقالات بی نامو نشونو میخوندم نه اینکه از بر بشما در این حد که از مطالب مختلف سر در بیارم
ولی کتاب پارادایم های پردیسو لطفا با دقت بخون اونم بخشاییشو که مربوط به معماریه مثلا مباحث فرشو نمیخواد بخونی
ولی الباقیشو خوب و با دقت کامل بخون چون حتی یک سری اشکالاتی که بچه ها توی پاسخگویی به سوالات داشتن به خاطر این بود که این منبعو یا نخونده بودن یا بی دقت خونده بودن
اگرم در حین خوندن سوالی برات پیش اومد بپرس انشاالله گذرمون به سایت بیفته کمک میکنیم

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من برای منظر اینا رو خوندم
جزوه حسینی و عظمتی ، پارادایمهای پردیس ، تصاویر کتاب باغهای ایران نعیما (جزوات عمدتا خلاصه همین کتابه )
منظرو 52 درصد زدم رتبه ام شد 85
برای منظر سعی کن مطالعه آزاد هم داشته باشی البته اگر وقت کردی ولی اگر وقت هم نکردی عکس باغ ها رو زیاد ببین
من خودم زیاد توی سایتای مختلف سرک میکشیدم و حتی مقالات بی نامو نشونو میخوندم نه اینکه از بر بشما در این حد که از مطالب مختلف سر در بیارم
ولی کتاب پارادایم های پردیسو لطفا با دقت بخون اونم بخشاییشو که مربوط به معماریه مثلا مباحث فرشو نمیخواد بخونی
ولی الباقیشو خوب و با دقت کامل بخون چون حتی یک سری اشکالاتی که بچه ها توی پاسخگویی به سوالات داشتن به خاطر این بود که این منبعو یا نخونده بودن یا بی دقت خونده بودن
اگرم در حین خوندن سوالی برات پیش اومد بپرس انشاالله گذرمون به سایت بیفته کمک میکنیم
ممنـــــــــــــــــــــــــــون. خیـــــــــــــــــــــــــــــلی لطف کردین.

zahramomtaz

عضو جدید
سلام خسته نباشید.من تازه از امروز تصمیم گرفتم شروع به خوندن کنم و هرکمکی هم از دستم بر بیاد دریغ نمیکنم ............ فقط به نظر شما دیر نیست:razz:

sheelan

عضو جدید
به نظر من برا منظر اسکیس تعیین کننده است،من امسال اشتباه کردم که هدفم منظر بود،با اینکه منظرو 53% زده بودم ولی چون بقیه درسارو خوب نزده بودم رتبه ام 612 شد،کلی ام اسکیس کار کردم،کارامو نشون اساتیدی که جزو داورها هستن دادم گفتن بالای 70 میتونی بزنی،در حالی که اسکیس منظر 59% دادن و قبول نشدم...اگه برید دانشگاه تهران میبینید 90% بچه ها ی منظرهدفشون معماری بوده....یه تصمیم درست موفقیت بزرگی پشت سرشه..........................................................................................................................................................................................

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید.من تازه از امروز تصمیم گرفتم شروع به خوندن کنم و هرکمکی هم از دستم بر بیاد دریغ نمیکنم ............ فقط به نظر شما دیر نیست:razz:
نه دوست عزیز. اصلاً دیر نیست. اگه بدونین که چی رو و چجوری بخونین.

سلام اصلاحیه ....... دروس فنی ضریب 3 داره برای منظر
دروس فنی و درک معماری تا اونجا که من میدونم ضریب یکه واسه منظر. شما کجا دیدین ضریب 3 رو؟

Sahar.Pirozmanes

عضو جدید
کاربر ممتاز

دروس فنی و درک معماری تا اونجا که من میدونم ضریب یکه واسه منظر. شما کجا دیدین ضریب 3 رو؟

تو منظر فنی 2 اگه اشتباه نکنم تو معماری 3

shokoo.m

کاربر بیش فعال
سلام اصلاحیه ....... دروس فنی ضریب 3 داره برای منظر

تو منظر فنی 2 اگه اشتباه نکنم تو معماری 3

اینجا نوشته که ضریبها چی به چیه

zibasami

عضو جدید
اخه این همه منابع رو پیدا کردن و چه جوری همشو خوندن که سخته من جزوه ازاده شاهچراغی رو پیدا کردم ولی اصلا خوب نتوتستم بخونم به منظر هم خیلی علاقه درام ولی با اینکه کتاب پیرنیا و جزوه های متعدد رو می خونم ولی باز درصد هام کم مییاد کممکم کنییییییید

saam.numi

عضو جدید
ببین نمیشه لطف کنی و لینک جزوات یا کتابای مهم منظر رو بذاری؟
ممنووووونم <3

saminightstar

عضو جدید
سلام دوستان. همونطور که میدونید برای کنکور، دروس معماری و معماری منظر مشترکه. اما ضرایب دروس فرق میکنه. اینه که، به نظر من البته ، خیلی درست نیست کسی که برای ارشد منظر میخواد آماده شه، برنامش هماهنگ با بچه هایی باشه که میخوان معماری-معماری قبول شن.
ضرایب دروس واسه معماری منظر ایناس:
منظر 3
تاریخ و زبان 2
درک معماری و فن 1
در صورتی که برای معماری-معماری ایناس:
درک و فن 3 زبان و تاریخ 2 منظر 1
یعنی دقیقاً درسایی که برای معماری-معماری ضریب 3 دارن، برای منظر ضریب 1 دارن و بلعکس.
هدف من از ایجاد این تاپیک اینه که کسایی که مثل من قصد دارن برای منظر بخونن، سنجیده تر و دقیق تر عمل کنن تا نتیجه ی بهتری بگیرن.
به عنوان مثال با توجه به گستردگی منابع فن و سختی درساش ، فک نمیکنم لزومی داشته باشه که به اندازه ی بچه های معماری رو این دروس وقت گذاشته بشه. همونطور که اونها برای منظر وقت کمتری میذارن.
از دوستانی که تو این راه با ما همسفرن صمیمانه میخوام با ما همکاری کنن تا نتیجه ی بهتری بگیریم.:gol:

کمک!!! بچه ها من منظر رو خیلی نخوندم چون ضریبش 1 . به نظرتون کار اشتباهی انجام دادم؟ یه دفعه ای استرس گرفتم این هفته آخر جزوه ای دارید که خلاصه شده منظر باشه و من بتونم حداقل یه نگاهی بهش بندازم. ممنون میشم اگر کمک کنید.