مطالعه منسجم و اصولی فن ساختمان تا ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

linoo

عضو جدید
بچه ها به سوالم نخندینا. هر سوال کوچیکی هم داشته باشم میپرسم. خب مثل اینکه من اولین کسیم که سوال درسی می پرسه.:smile: صفحه 18 درک رفتار قسمت تصویر کتاب- تصویر (1-30) من تو حلش مشکلی ندارم، ولی اون عدد 20/2 تو معادله اول و عدد 60/8 تو معادله دوم واسه چیه؟ این اعداد فرمول خاصی دارند؟ ولی جواب نهایی هردو درسته

کسی نمیدونه؟

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید سوالم شاید راجع به این یکی 2بخشی که میگین نباشه اما کسی جواب این سوال رو میدونه?

ما یه خمش داریم که میشه bending
یه تغییر شکل خمشی داریم که میشه deflection
یه گشتاور خمشی داریم که میشه moment
میشه یه نفر اینها رو به هم ربط بده برام و بگه کدومش باعث اتفاق افتادن اون یکی میشه?

linoo

عضو جدید
معادله هارو فهمیدم.
ببین ما تو تکیه گاه غلطکی و مفصلی گشتاوری نداریم..ولی چرخش آزاده..
ص.17.ش 2:محل یکی از 2 تکیه گاه را انتخاب و معادله تعادل چرخشی را برا جمع گشتاورها در آن نقطه ک برابر صفر است.....

ها فهمیدم برا رسیدن ب تعادل چرخشی باید جمع جبری تمام مولفه های گشتاورها حول محورهای ....برابر صفر گردد.
ب خاطره اینکه گشتاور نداریم اینجا برابر 0 میگیریم یا اگه چرخش آزاد نبودو ما گشتاور هم داشتیم بازم برابر 0 میزاشتیم.؟

بجه ها من دارم دیوونه میشم ص 10 بالا.:گشتاور باعث چرخش جسم میکردد...در حالیکه چن صفحه بعد میگه وقتی چرخش آزاده گشتاور نداریم...این الان ینی چی؟:w20:
مردم دیگه.:w47:

ربطی به گشتاور نداره. بخاطر ایجاد تعادل مساوی 0 قرار می دیم.

ببخشید سوالم شاید راجع به این یکی 2بخشی که میگین نباشه اما کسی جواب این سوال رو میدونه?

ما یه خمش داریم که میشه bending
یه تغییر شکل خمشی داریم که میشه deflection
یه گشتاور خمشی داریم که میشه moment
میشه یه نفر اینها رو به هم ربط بده برام و بگه کدومش باعث اتفاق افتادن اون یکی میشه?

با یک مثال ساده بهت توضیح می دم شما پشت ماشین نشستین دارین فرمان ماشین را می چرخونین این چرخشی را که شما به فرمان ماشین در جهت عقربه های ساعت ( ساعتگرد ) و یا خلاف عقربه های ساعت( پادساعتگرد ) وارد می کنید همان تعریف moment است که در اینجا دست شما به عنوان بازوی نیرویی عمل می کند که تمایل دارد در فرمان چرخش ایجاد کند و در علم مهندسی سازه و مکانیک در تیرها ، قاب ها و خرپاها زیاد بااین لنگر سر کار داریم . ممکن است لنگر در ابتدای تیر و یا حتی در وسط تیر هم اتفاق بیافتد که اون موقع بر اساس معادلات تعادل سازه و در صورتی که قاب نامعین باشد تحلیلی خاصی مهندسان سازه انجام می دهن که یک از این تحلیل ها ، تحلیل ماتریسی است .

و یا ممکن است که تغیر شکل در تیر تحت تاثیر بار ها و لنگر ها یه حدی پیش برود که خیز مورد نظر از مقدار خیز معکوس فراتر رود که در این صورت در اصطلاح به این لنگر bending

در صورتی که پریود رفتار سازه تحت تاثیر نیروها با مقداری که در طراحی به آن ضریب اطمینان طراحی می گویند یک خورده بیشتر باشد و یا ممکن است این بار تصادفی اتفاق بیافتد که سازه به صورت ارتجاعی به این اعمال نیرو رفتار از خودنشان می دهد که می توان در تعریف مهندسی با این اصطلاح بیان کرد deflection

و حرف آخرکه اگر به نیروی لنگر پاسخ درستی داده نشود می تواند چه اتفاقات ناگواری را با خود به همراه داشته باشد یک بیلبورد تبلیغاتی کنار خیابان را در نظر بگیر که علاوه بر وزن خود تحت تاثیر نیروی باد است و حال باد چه لنگری در پای ستون ایجاد می کند که تمایل دارد سازه را در محل خود دچار پیچش کند که مهندسان سازه در این مورد تدابیری اصولی را انجام می دهند .

آخرین ویرایش:

linoo

عضو جدید
جواب شما رو مهندس دادم برگرد به صفحات قبل به صورت فایل پی دی اف حل شده زیاد خودتو با این اعدادو رقم سر درگم نکن . بیشتر انرزیتو بزار سراغ مباحث مهم تر

مرسی مهندس. خیلی ممنون بابت فایل و زحمتتون. اون قسمتو کاملا متوجهم. فقط دو تا عدد تقسیم بر هم تو فرمول گذاشته بود که ربطی نداشت به فرمول. دوس داشتم بدونم چرا اینکارو کرده که بعدش همونطور که گفتین خودمم بیخیال شدم. چون راه حل اصلی واضح بود.

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
فصل 3 سازه در معماری
در مورد مصالح ساختمانی صحبت میکند:
1-تمامی مواد(سنگ،چوب،اهن و..) از خصوصیت های اساسی مشترکی که تحمل بارهای مختلف هست برخوردارند.
2-تغییر شکل سازه : الف) نباید بطور نامحدود افزایش یابد. ب)باید پس از حذف بارگذاری از بین برود.
3-رفتار ارتجاعی(الاستیک): ماده ای که پس از حذف بارها سریعا به حالت اول خود بازمی گردد.
4-حد جاری شدن: باری که در اثر ان رفتار غیر ارتجاعی (پلاستیک) ، ماده اغاز می شود، حد جاری شدن گویند.
5-مصالح ساختمانی بر اساس تنشی که تحمل می کنند دسته بندی می شوند: کششی ؛ فشاری و برشی
کشش نوعی تنش است که مایل است اجزا ماده را از هم جدا سازد.
فشار هر یک از اجزا جسم را به دیگری فشار می دهد.
برش تمایل دارد ذرات جسم را نسبت به هم بغلتاند، مثل حالتی که یک کابل فلزی بوسیلهه یک انبر دست برش میخورد.
تمامی مصالح ساختمانی می توانند نیروی فشاری را تحمل کنند. مصالحی که در برابر نیروی کششی مقاومت خوبی داشته باشند، معمولا نیروی برشی رو تحمل می کنند(مانند فولاد)
بعضی مواد بطور خاص فقط در برابر فشار مقائمت نشان میدهند، مقاومت برشی خوبی ندارند.
6-معیار پایداری و استحکام که از خواص هر ماده ساختمانی است، ضریب ارتجاعی (مدول الاستیسیته )گویند.
این فصل بیشتر به تعاریف پرداخته مثل بار نهایی و... که مثل مواردی که نوشتم هستند.
توی این مبحث مشکلی دارید؟؟؟؟

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
فصل 3 سازه در معماری
در مورد مصالح ساختمانی صحبت میکند:
1-تمامی مواد(سنگ،چوب،اهن و..) از خصوصیت های اساسی مشترکی که تحمل بارهای مختلف هست برخوردارند.
2-تغییر شکل سازه : الف) نباید بطور نامحدود افزایش یابد. ب)باید پس از حذف بارگذاری از بین برود.
3-رفتار ارتجاعی(الاستیک): ماده ای که پس از حذف بارها سریعا به حالت اول خود بازمی گردد.
4-حد جاری شدن: باری که در اثر ان رفتار غیر ارتجاعی (پلاستیک) ، ماده اغاز می شود، حد جاری شدن گویند.
5-مصالح ساختمانی بر اساس تنشی که تحمل می کنند دسته بندی می شوند: کششی ؛ فشاری و برشی
کشش نوعی تنش است که مایل است اجزا ماده را از هم جدا سازد.
فشار هر یک از اجزا جسم را به دیگری فشار می دهد.
برش تمایل دارد ذرات جسم را نسبت به هم بغلتاند، مثل حالتی که یک کابل فلزی بوسیلهه یک انبر دست برش میخورد.
تمامی مصالح ساختمانی می توانند نیروی فشاری را تحمل کنند. مصالحی که در برابر نیروی کششی مقاومت خوبی داشته باشند، معمولا نیروی برشی رو تحمل می کنند(مانند فولاد)
بعضی مواد بطور خاص فقط در برابر فشار مقائمت نشان میدهند، مقاومت برشی خوبی ندارند.
6-معیار پایداری و استحکام که از خواص هر ماده ساختمانی است، ضریب ارتجاعی (مدول الاستیسیته )گویند.
این فصل بیشتر به تعاریف پرداخته مثل بار نهایی و... که مثل مواردی که نوشتم هستند.
توی این مبحث مشکلی دارید؟؟؟؟
ممنون ازت.
من هنو 3 رو نخوندم.
من تو مسایل اول مشکل دارم.

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام.من اومدم:w42:.خیلی نامردیه که من الان به وجود این تاپیک پی بردم ولی بازم دیر نشده.:D

اوووه ، چه گردو غباری نشسته توی این تایپک ، جارو و خاک انداز بیارم تا خاک روبه های روی این تایپیک رو تمیز کنم ، والله تار عنکبوت گرفته این چند مدت نبودم . نمی دونم همه منتظرن وقت یک نفر بیاد جلو برای یک شروع ، من که اومدم جلو ولی بعضی از دوستان عزیز همراه بودن .و بعضی از دوستان هم بهانه تراشی ازاین که زود شروع کردی و یا یک سر ی مشکلات بهانه تراشی کردن .به هر حال گردو غبار بی روحی رو ی این پیچ حکفرما شده .ما اومدیم . چشم انتظار دوستانیم که ملحق شوند . نیازمند یاری سبزتان هستیم .

آخرین ویرایش:

zohre26

عضو جدید
خب مهندس تایپیک رو راه اندازی کردی باید پیگیرش هم باشی:) بچه ها هم حتما اضافه میشن
یه سوال در مورد کتاب ایستایی و فن ساختمان مجتبی فاطمی , چند درصد از کتابای گلابچی رو پوشش داده؟ آخه به نظرم خیلی خلاصه شده گفته ، چندان جالب نبود به نظرم:razz:

علیک سلام:D ، 60 درصد کتاب های پرفسور گلابچی رو به صورت نکات کلیدی توی این کتاب می توان دید . ما بقی رو می توان از جزوه های سروش نیا و میلاد رضا زاده و تست های کنکور هنر و ساخت کمک بگیری من خودم دوجلد مرکز معماری و سیستم کنکاش رو تموم کردم به صورت زیر ذره بین نکته ها یی ازسایر کتاب های دیگه به این کتاب ها اضافه کردم تا یک منبع جامع شد و شرو ع کردم به خوندن واقعا اولاش هنگ بودم از کجا شروع کنم .الان که تموم کردم واقعا فهمیدم خیلی درس راحتیه که خیلی ازبچه ها ازش دلهره دارن . کتاب مهندس فاطمی واقعا عالیه به شرطی که مکمل کتاب رو پیدا کنی که این یک رازه

zohre26

عضو جدید
علیک سلام:D ، 60 درصد کتاب های پرفسور گلابچی رو به صورت نکات کلیدی توی این کتاب می توان دید . ما بقی رو می توان از جزوه های سروش نیا و میلاد رضا زاده و تست های کنکور هنر و ساخت کمک بگیری من خودم دوجلد مرکز معماری و سیستم کنکاش رو تموم کردم به صورت زیر ذره بین نکته ها یی ازسایر کتاب های دیگه به این کتاب ها اضافه کردم تا یک منبع جامع شد و شرو ع کردم به خوندن واقعا اولاش هنگ بودم از کجا شروع کنم .الان که تموم کردم واقعا فهمیدم خیلی درس راحتیه که خیلی ازبچه ها ازش دلهره دارن . کتاب مهندس فاطمی واقعا عالیه به شرطی که مکمل کتاب رو پیدا کنی که این یک رازه
:sweatdrop: سلام، هر دو جلد کتاب فاطمی لازمه؟ آخه من فقط جلد دو رو دارم که دارم با ایستایی و فن خانه عمران تکمیلش میکنم ، خب رازتونو به ما هم بگید :crying2:

zohre26

عضو جدید
دوستانی که مثل من تو ایستایی مشکل دارن فکر کنم این دوتا کتاب بتونه کمک خوبی باشه چون از پایه توضیح داده
- کتاب محاسبات فنی ساختمان و کتاب ایستایی ساختمان که مال رشته ساختمان هستن
http://www.isfdrok.ir/ از اینجا میتونید پیداشون کنید

reza119

عضو جدید
دوستانی که مثل من تو ایستایی مشکل دارن فکر کنم این دوتا کتاب بتونه کمک خوبی باشه چون از پایه توضیح داده
- کتاب محاسبات فنی ساختمان و کتاب ایستایی ساختمان که مال رشته ساختمان هستن
http://www.isfdrok.ir/ از اینجا میتونید پیداشون کنید

سلام

ایستایی مشکل داشته باشید مطرح کنید شاید بتوانم کمک باشم

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
موقت

موقت

سلام

ایستایی مشکل داشته باشید مطرح کنید شاید بتوانم کمک باشم

من دارم...
نمیدونم اسن سوالامو چطور مطرح کنم..
همش میگم بزا ی کم جمو جورش کنم بعد...ولی اون بعد هنو وقتش نشده فک کنم..ایشالا همین روزا میام..البته ن فقط ایستایی ها...درک و سازه و...

reza119

عضو جدید
من دارم...
نمیدونم اسن سوالامو چطور مطرح کنم..
همش میگم بزا ی کم جمو جورش کنم بعد...ولی اون بعد هنو وقتش نشده فک کنم..ایشالا همین روزا میام..البته ن فقط ایستایی ها...درک و سازه و...
باشد و حتما

mina mina22

عضو جدید
با سلام دوست عزیز ایا امکان داره فهرست این دو جلد رو بگین شامل چه عناوینی میشه؟آخه من چاپ اول که تک جلدی هست رو دارم

zohre26

عضو جدید
جلد اول: مفاهیم سازه ای، سیستم های سازه ساختمان های بلند، آشنایی با گنبد های فلزی، خرپاها و پوسته های بتنی
جلد دوم: قوس ها و طاق ها، سازه های کششی و ساختمان های فلزی و بتنی

hasanpour70

کاربر فعال
من واقعاً با فن مشکل دارم اصلاً نمی دونم چجوری و از کجا شروع کنم درک رفتار سازه ها رو شروع کردم 100صفحه خووندم نتونستم ادامه بدم درک رفتار سازه هارو شروع کردم یه خورده خوندم
یه راهنمایی کنین ممنون می شم

sara 262

عضو جدید
سلام دوستان کسی هست من فن و ایستایی سوال دارم و هنگ کردم کسی هست؟؟؟:eek::wallbash::w09:

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
Re: مطالعه منسجم و اصولی فن ساختمان تا ارشد 94

من واقعاً با فن مشکل دارم اصلاً نمی دونم چجوری و از کجا شروع کنم درک رفتار سازه ها رو شروع کردم 100صفحه خووندم نتونستم ادامه بدم درک رفتار سازه هارو شروع کردم یه خورده خوندم
یه راهنمایی کنین ممنون می شم
به نظر من جزوه بخونید بهتر جواب میگیرید اونم تو این زمان کم

وضعیت
موضوع بسته شده است.