مطالعه منسجم و اصولی فن ساختمان تا ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مارال جان باید مهندس اردشیر هم بیاد و بگه میخواد چکار کنه ، میخواد توضیحی بده یا نه
خیلی خوب قبول، الان من تعجب میکنم چطور هیچی از ایستایی اصلا نخوندی!
حالا بگو به من به نظزت کپی کردن نکات کتاب اساتید اینجا بهتره که شما ها نکات رو بخونید و شاید یاد بگیرید؟؟؟؟
یا اینکه شما یی که بلد نیستید کتابی که دارید از ایستایی رو بخونید حتی شده یه دور بعد بگید که چه چیزهایی فهمیدید و چه چیزایی نه بعد بهتر میشه درس رو اموزش داد
با کدوم موافق هستید؟
من یسانس سخت افزار دارم و کارشناسی ناپیوسته طراحی داخلی میخونم و تو دروسمون بجز متره ک تاحدی فنی بود هیچ درس فنی نداریم!!!!!!!
منم روی سخنم بیشتر با استارتر و قولاییه ک داده بود
من امیدوار بودم مهندس اردشیر بعداون همه قول و وعده و زدن ی تاپیک با این عنوان برنامه خاصی داشته باشه و متعهدترازینا باشه...
بهرحال بنظر من ی برنامه مدون ک تو روز مباحث خاصی از کتابای اصلی روبخونیم-بترتیب اولویت:درک رفتار سازه ها-سازه در معماری-مبانی سازه) و هرشب اول اشکالات بچه ها رفع شه و بعد چندتا سوال ازون مبحث حل بشه
این بنظر من کاراترین روشه
اما این ک من خودم کتاب دستم بگیرمو بخونم و بیام اشکالاتمو بپرسم فک نکنم بتونه کمک خاصی بم بکنه و میشه همون رفع اشکال
اگه قراره وقت بذارمو با آپ شدن تاپیک بیام پستارو بخونم انتظار دارم مفید باشه واسم!!!
حالا اگه استارتر اومد ک چه بهتر
اگه نه تو و بقیه دوستامون ک فن قوی دارید مدیریت تاپیکو دست بگیرید و ازین آشفتگی و بی برنامه ای نجاتش بدید

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
حالا نمی دونم استارتر چه برنامه ای داره ولی فک می کنم این تاپیک نهایت نقشش یه برنامه ی زمان بندی برا خوندن کتابا و جزوه ها و یه جورایی جهت دهی به مطالعات و در کنارش رفع اشکال باشه.

اینکه می گین الانم تاپیک رفع اشکال داریم، خب تفاوت اینجا با تاپیکی قبلی (که البته قرار نیست جایگزین بشه)، این می تونه باشه که رفع اشکال به طور مرتب طبق و برنامه ی تاپیک انجام بشه -نه پراکنده مث تاپیکی که در حال حاضر هست- به دو دلیل هم بهتره این کار :
- اول اینکه وقتی سوالا پراکنده و بدون محدوده ست، یکی که یه سوالی می پرسه فقط خودشو کسی که جواب می ده در جریانن و بقیه که نخوندن بحث مربوط به سوالو -یا در اون زمان ذهن شون درگیرش نیست- اصلا اون تاپیک به دردشون نمی خوره پس کمتر کسی می ره از اون تاپیک برا یاد گرفتن استفاده کنه، همه فقط وقت مشکل (یا برای جواب دادن سوالا) می رن سراغ اون تاپیک ولی این تاپیک چون از مباحثیه که همه دارن می خونن می تونه برای همه مفید باشه، مثلا شما از رو سوالات دیگران متوجه می شین به کدوم جنبه های موضوع اصلا دقت نکردین و... که می تونه مکمل یادگیری باشه
- یه مزیت دیگه شم اینه که چون شروع از صفره همه راحت تر می تونن سوالاشونو بپرسن. تو تاپیک رفع اشکال اکثرا رو یه سری مباحث پیشرفته تر بحث می کنن شاید کسی روش نشه بره از صفحه ی اول درک رفتار یه سوالی بپرسه ولی اینجا وقتی تعیین می شه که این هفته مثلا 2 فصل اول درک رفتارو می خونیم این طوری دیگه همه سوالاشون تو همین زمینه ست و قاطی نمی شه یا کسی خجالت نمی کشه از سوال پرسیدن!

به نظر من این تاپیک اگه بتونه در همین حدم فعالیت کنه شاهکاره و نباید توقع جنب و جوش یا فعالیت زیادیم داشت، چون کاملا وابسته به فعالیت جمعیه، تاپیکای مشابه قبلا خیلی ایجاد شده و تجربه نشون داده اگه 20 نفر اعلام حضور کنن برا مطالعه، وقتی گفته می شه امروز این فصلو بخونیم عملا نهایت 3-4 نفر می خونن میان سوالاشونو بپرسن!! واقعا اگه 5 نفر به طور مرتب و 10-15 نفر هم به صورت گهگاه بخونن طبق برنامه های اینجا و بیان فعالیت کنن، من می گم اینجا یه تاپیک منحصر به فرده!!

اینکه از الفبای یه موضوعی بخواد به صورت تاپیک آموزش داده شه کار یه مدرسیه که وقت اضافه داشته باشه، تازه حوصله هم داشته باشه و فک نمی کنم هیچ دانشجویی بخواد -یا بتونه- همچین کاریو شروع کنه و تا آخر ادامه بده. سواد همه جانبه و وقتو حوصله ی خیییلی زیاد می خواد این کار و البته ضرورتی هم نداره، چون اگه بدونیم مطالعه از کجا باید شروع شه و کدوم کتابا باید خونده شن، نوشته های خود کتابا به حدی گویا هست که لازم نباشه اینجا دوباره تکرار مکررات شه و همون رفع اشکال منظم برا تکمیل مطالعه کافیه. این نظر منه و کلا هم شرایط خوش بینانه رو در نظر گرفتم و فک می کنم برنامه ای فراتر از این، بیش از حد آرمانی باشه ;)

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
حالا نمی دونم استارتر چه برنامه ای داره ولی فک می کنم این تاپیک نهایت نقشش یه برنامه ی زمان بندی برا خوندن کتابا و جزوه ها و یه جورایی جهت دهی به مطالعات و در کنارش رفع اشکال باشه.
;)
بسیار عالی فرزانه جان
مهم زمان بندیشه و بعد هم ی رفع اشکال
فقط ی میدیریت خوب و منظم لازمه......

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
بسیار عالی فرزانه جان
مهم زمان بندیشه و بعد هم ی رفع اشکال
فقط ی میدیریت خوب و منظم لازمه......
ممنون... من خودم بلد نیستم و گرنه این کارو می کردم. فقط همون پله ی اولو می دونم که درک رفتاره + سازه در معماری :biggrin: البته همین خودش کلی کاره، بقیه شو دیگه نمی دونم و باید منتظر دوستان باشیم ... البته فعلا زیادم نباید سخت گرفت اگه بخواییم تعداد بیشتری فعال باشن تو تاپیک و فضا زنده باشه باید از موقعی شروع کنیم که با اکثریت هماهنگ باشه. اکثرا الان در حال سبک سنگین کردن کتابا و آشنایی های اولیه با درسای مختلف و منابع و ... هستن و کمتر کسی از الان جدی شروع می کنه به خوندن ...

سلام مارال و 4fafa و بقیه دوستان خوبم ، نماز روزه هاتون قبول شرمنده که این چند مدتی نبودم آخه برام یک کسالت پیش اومده بود توی بیمارستان بستری بودم به این روز عزیز، که نعمتی بالاتر از سلامتی نیست . می دونم که همه شما دوستان از من رنجیده خاطر شده اید . به لطف خودتون این بنده حقیر را حلال کنید . من یک سری از عکس هایی که از کتاب ایستایی مرکز معماری رو برای شما می گذارم . مشاهده پیوست سری اول جزوه ایستایی.pdf

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
سلام مارال و 4fafa و بقیه دوستان خوبم ، نماز روزه هاتون قبول شرمنده که این چند مدتی نبودم آخه برام یک کسالت پیش اومده بود توی بیمارستان بستری بودم به این روز عزیز، که نعمتی بالاتر از سلامتی نیست . می دونم که همه شما دوستان از من رنجیده خاطر شده اید . به لطف خودتون این بنده حقیر را حلال کنید . من یک سری از عکس هایی که از کتاب ایستایی مرکز معماری رو برای شما می گذارم . مشاهده پیوست 215959

سلام مهندس
میفهمم چون منم چندروزه درگیر درمانگاه و بیمارستانم...
ممنونم
انشا... بهتر شید:gol:
از دوستان هم خواهش میکنم تاپیکو الکی آپ نکنید و اسپم هم نکنید
منم این پستو تا فردا حذف میکنم

این سه سری تنها فصل یک ایستایی مرکزه ، من از امروز شروع می کنم . برنامه درسی :

از امروز 29 تیر تا 5 مرداد
ایستایی و فن مرکز فصل اول
درک رفتار سازه تا اول خرپا
سیستم ساختمانی کنکاش فصل اول
سازه در معماری فصل اول

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان شما هم یک حرکتی به خودتون بدید دیگه :cool:
سلام.ایشالا بهتر میشی..وافعن سلامتی تاجیست ک فقط بیماران انرا میبینن.
من ک نرنجیدم.
بابااااا کجا بودین؟؟من از همون روز ک این تاپیکو شرو کردید تا نصفه فصل اول درک خوندم ...دیگه گذاشتم کنار ک....چ کناری..ولی امرو صب تا سر سیستم های خرپایی خوندم البته موشکافانه نه...
غروب یا شبم سازه در معماریو هم میخونم ببینم روشن تر میشم یان..
بچه ها من ایستایی هیچی نمیدونم...برایندا...مساله ها..

اقا من این 2تارو برم بخرم بهتر نیس...؟؟نمیدونم یا این جزوه ای ک گذاشتیدو پرینت بگیرم؟؟
هردوی این کتابارو باید کامل بخونیم یا فقط بعضی از فصل هاشه؟؟؟
ایستایی و فن مرکز
سیستم ساختمانی کنکاش
و سپاسگذار برا جزوه ایی ک گذاشتی.
فصل 1 سازه در معماری؟منظورتون 2 هس؟

ی مطلب دیگه ای رو هم بگم...خودم شرم دارم ک این حرفو بزنم ولی از ترس مارال با هزار تا ترس و لرز مینویسم...لطفن تا وقتی نیاز ب تذکر نشد اینکارو نکنید...

آخرین ویرایش:

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
این سه سری تنها فصل یک ایستایی مرکزه ، من از امروز شروع می کنم . برنامه درسی :

از امروز 29 تیر تا 5 مرداد
ایستایی و فن مرکز فصل اول
درک رفتار سازه تا اول خرپا
سیستم ساختمانی کنکاش فصل اول
سازه در معماری فصل اول

مهندس سیستم ساختمانی کنکاش دیگه چاپ نمیشه
تبدیل شده ب 4تا کتاب !!! تو تاپیک مطالعه گروهی نوشتم
اگه شما سیستم ساختمانیو داری عنوان مطالبی ک میخونیو بگو تا من و کسایی مث من ک اون چاپشو نداریم بدونیم چی باید بخونیم

ممنونم ، شما لطف دارید ، فصل یک و دو سازه در معماری منظورم بود آخه فصل اولش چیز به خصوصی نداره ،
سیستم ساختمانی کنکاش من فصل اول سازه های کششی و کابل ها رو برای این هفته در نظر گرفتم برای مطالعه
درک رفتار سازه تا اول خرپا گفتم و انشالله از هفته بعد بریم سراغ خرپاها و نمونه موردی آن
ایستایی مرکز هم این فصل اولش رو خوب یاد بگیریم 25 درصد ایستایی و فن رو یاد گرفتیم . می مونه مساله حل کردن . که شما هم یاری کنین سوال بزارین منم سعی می کنم از سوالات راحت به سخت رو با هم شزوع کنیم .
من خودم در پایان هر هفته خلاصه و نکات کلیدی از مطالب هایی که خوندم رو می زارم شاید مفید باشه .

raha pania

کاربر بیش فعال
سلام ،نماز و روزه هاتون قبول باشه
منم از امروز باهاتون میخونم
فقط یه سوال من نتونستم تو شهرم کتاب سیستم ساختمانی عصر کنکاش رو پیدا کنم ،بقیه منابع رو دارم ،میشه یه جایگزین براش معرفی کنید ،ممنون

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
Re: مطالعه منسجم و اصولی فن ساختمان تا ارشد 94

سلام ،نماز و روزه هاتون قبول باشه
منم از امروز باهاتون میخونم
فقط یه سوال من نتونستم تو شهرم کتاب سیستم ساختمانی عصر کنکاش رو پیدا کنم ،بقیه منابع رو دارم ،میشه یه جایگزین براش معرفی کنید ،ممنون
میتونید سفارش بدین میفرستن براتون هر شهری باشین هر کتاب و هر جزوه ای رو

linoo

عضو جدید
بچه ها به سوالم نخندینا. هر سوال کوچیکی هم داشته باشم میپرسم. خب مثل اینکه من اولین کسیم که سوال درسی می پرسه.:smile: صفحه 18 درک رفتار قسمت تصویر کتاب- تصویر (1-30) من تو حلش مشکلی ندارم، ولی اون عدد 20/2 تو معادله اول و عدد 60/8 تو معادله دوم واسه چیه؟ این اعداد فرمول خاصی دارند؟ ولی جواب نهایی هردو درسته

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها به سوالم نخندینا. هر سوال کوچیکی هم داشته باشم میپرسم. خب مثل اینکه من اولین کسیم که سوال درسی می پرسه.:smile: صفحه 18 درک رفتار قسمت تصویر کتاب- تصویر (1-30) من تو حلش مشکلی ندارم، ولی اون عدد 20/2 تو معادله اول و عدد 60/8 تو معادله دوم واسه چیه؟ این اعداد فرمول خاصی دارند؟ ولی جواب نهایی هردو درسته

من بدتر از تو ام..:redface:
سلام.اسن شما کلن اینو برا من توضی بده تا اونجا ک میتونی ساده تر و قابل فهم تر.:child:
ممنون

linoo

عضو جدید
من بدتر از تو ام..:redface:
سلام.اسن شما کلن اینو برا من توضی بده تا اونجا ک میتونی ساده تر و قابل فهم تر.:child:
ممنون

صفحه 17 رو بخون روان توضیح داده. منتها من یبار دیگه به زبون خودم میگم . اول میاییم عکس العمل های عمودی رو روی نمودار مشخص می کنیم که میشه Ra ، Rb بعد معادله تعادل چرخشی رو مساوی صفر قرار میدیم تا یکی از عکس العمل هارو پیدا کنیم. با خود گشتاور کاری نداریم فقط از معادله ی اون کمک میگیریم. بعد از بدست اومدن یکی از عکس العمل ها(Rb) ، ایندفعه از معادله تعادل انتقالی کمک میگیریم یعنی مجموع نیروهای عمودی رو مساوی صفر قرار میدیم تا (Ra) بدست بیاد.
اگه گشتاور رو هم مشکل داری طریقه بدست اومدنش نیرو ضربدر فاصله هست . مثلا اینجا اون 10 نیرو هست و 2 فاصله تا نیرو. چون نیرو بسمت پایینه پشتش منفی میذاریم. البته از طریق گشتاور هم میشه علامت منفی روحدس زد.

آخرین ویرایش:

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
صفحه 17 رو بخون روان توضیح داده. منتها من یبار دیگه به زبون خودم میگم . اول میاییم عکس العمل های عمودی رو روی نمودار مشخص می کنیم که میشه Ra ، Rb بعد معادله تعادل چرخشی رو مساوی صفر قرار میدیم تا یکی از عکس العمل هارو پیدا کنیم. با خود گشتاور کاری نداریم فقط از معادله ی اون کمک میگیریم. بعد از بدست اومدن یکی از عکس العمل ها(Rb) ، ایندفعه از معادله تعادل انتقالی کمک میگیریم یعنی مجموع نیروهای عمودی رو مساوی صفر قرار میدیم تا (Ra) بدست بیاد.
اگه گشتاور رو هم مشکل داری طریقه بدست اومدنش نیرو ضربدر فاصله هست . مثلا اینجا اون 10 نیرو هست و 2 فاصله تا نیرو. چون نیرو بسمت پایینه پشتش منفی میذاریم. البته از طریق گشتاور هم میشه علامت منفی روحدس زد.
معادله هارو فهمیدم.
ببین ما تو تکیه گاه غلطکی و مفصلی گشتاوری نداریم..ولی چرخش آزاده..
ص.17.ش 2:محل یکی از 2 تکیه گاه را انتخاب و معادله تعادل چرخشی را برا جمع گشتاورها در آن نقطه ک برابر صفر است.....

ها فهمیدم برا رسیدن ب تعادل چرخشی باید جمع جبری تمام مولفه های گشتاورها حول محورهای ....برابر صفر گردد.
ب خاطره اینکه گشتاور نداریم اینجا برابر 0 میگیریم یا اگه چرخش آزاد نبودو ما گشتاور هم داشتیم بازم برابر 0 میزاشتیم.؟

بجه ها من دارم دیوونه میشم ص 10 بالا.:گشتاور باعث چرخش جسم میکردد...در حالیکه چن صفحه بعد میگه وقتی چرخش آزاده گشتاور نداریم...این الان ینی چی؟:w20:
مردم دیگه.:w47:

آخرین ویرایش:

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود....

میشه یه آدم خوب و مهربون و دانا این قضیه درجه نامعینی قابها و خرپاها رو با مثال آموزش بده من اصن بد گیر کردم توشون .......

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود....

میشه یه آدم خوب و مهربون و دانا این قضیه درجه نامعینی قابها و خرپاها رو با مثال آموزش بده من اصن بد گیر کردم توشون .......
سلام.
هنو نرسیدیم ب اون بخش ک
مگه برنامه گروهی رو نذیدی..درک تا سر خرپاها ستاره خانم جوون و ایستایی مرکز و سیستم ساختمانی کنکاش فصل اول...

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
هنو نرسیدیم ب اون بخش ک
مگه برنامه گروهی رو نذیدی..درک تا سر خرپاها ستاره خانم جوون و ایستایی مرکز و سیستم ساختمانی کنکاش فصل اول...

درجه نا معینی تو این کتابایی که گفتی اصن نیس.....سیستمهای عصر کنکاش و درک رفتار

تو کتای مرکز نمیدونم .....منظورتون کدوم کتابه؟من تو کتاب مبانی ساده کنکاش نگاا کدم خیلی گنگ گفته......

آخرین ویرایش:
سلام دوست عزیز اگه عجله نداری ما از هفته بعد بحث نامعینی و معینی قاب و خرپا را مفصل برسی خواهیم کرد . چند نکته هست بعدا توضیح می دم برای فهمیدن پایداری و ناپایداری قاب و خرپا
این چند تا از فرمول هاش

M+R-2J=0 که این فرمول برای خرپا صحت دارد . که M = تعداد اعضای خرپا R = تعداد عکس العمل تکیه گاهی و J =تعداد گره خرپا است
برای قاب ها M+R=2J-C از این فرمول استفاده می شه که در اینجا C= در بحث تحلیل سازه همان مفصل داخلی گربر است که به این صورت بدست می آید C= N-1 که N همان مفصل داخلی تیر گربر قاب می باشد .

آخرین ویرایش:

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز اگه عجله نداری ما از هفته بعد بحث نامعینی و معینی قاب و خرپا را مفصل برسی خواهیم کرد . چند نکته هست بعدا توضیح می دم برای فهمیدن پایداری و ناپایداری قاب و خرپا
این چند تا از فرمول هاش

M+R-2J=0 که این فرمول برای خرپا صحت دارد . که M = تعداد اعضای خرپا R = تعداد عکس العمل تکیه گاهی و J =تعداد گره خرپا است
برای قاب ها M+R=2J-C از این فرمول استفاده می شه که در اینجا C= در بحث تحلیل سازه همان مفصل داخلی گربر است که به این صورت بدست می آید C= N-1 که N همان مفصل داخلی تیر گربر قاب می باشد .

سلام
ممنون از راهنمایتون

تو فرمول قابها jچیه؟

j = گره های قاب است ، همان محل اتصالات تیر و ستون که در تحلیل سازه ها این اتصالات رو گره در نظر می گیرین و مهندس سازه در
تحلیل سازه بستگی به نوع قاب انتخابی به صورت خطی یا عیر خطی آن را تحلیل می کنید .که این تحلیل ممکن است قاب پرتال استاتیکی باشه یا تحلیل دینامیکی (و مجال زیاد توضیح دادن نمی باشد زیرا تخصصی می شه برای بچه های عمران و به کار بچه های معماری زیاد نمی آید ) وقت چیزی که به کار بچه های معماری میاد همین معینی و نامعینی قاب و خرپا

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
j = گره های قاب است ، همان محل اتصالات تیر و ستون که در تحلیل سازه ها این اتصالات رو گره در نظر می گیرین و مهندس سازه در
تحلیل سازه بستگی به نوع قاب انتخابی به صورت خطی یا عیر خطی آن را تحلیل می کنید .که این تحلیل ممکن است قاب پرتال استاتیکی باشه یا تحلیل دینامیکی (و مجال زیاد توضیح دادن نمی باشد زیرا تخصصی می شه برای بچه های عمران و به کار بچه های معماری زیاد نمی آید ) وقت چیزی که به کار بچه های معماری میاد همین معینی و نامعینی قاب و خرپا

من بیصبرانه منتظر آموزشهای شما هستم.......ممنون

وضعیت
موضوع بسته شده است.