مطالعه منسجم و اصولی فن ساختمان تا ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.
به نام خدا

در این تایپک به مطالعه اصولی ایستایی و فن ساختمان می پردازیم که در دانشکده معماری بعضی از دانشجویان معماری ،استاتیک را به افتاتیک لقب داده اند . هدف ما در این تایپک راه حل های ساده و اصولی برای فهم و درک سازه و شناخت دقیق سیستم های ساختمانی را مورد برسی قرار خواهیم داد . و گفتمانی دوستانه برای به کار انداختن قدرت خلاقیت برای پیدا کردن راه حل جدید برای شناخت و درک درست از سازه
نه خواندن و حفظ کردن به جهت قبولی در آزمون ارشد بلکه فهمیدن برای همه چیز

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .منم میخوام اکنکور بدم ایشالا که بتونم بیام اینجاو مفید باشم:D:gol:فقط از چه کتابی شرو میکنید؟

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
آآی خدا رسوندت
قاصدک جان من فصل اول درک رفتارو خوندم اما با محاسباتش مشکل دارم
ببین مثلا واسه محاسبه مولفه های نیروی عکس العمل نوشته:
fx=fcos fy=fsin sigmaF=fx+fy=0
rx=-fx ry=-fy sigmaFy=fy+ry=0
=> r=rx/cos+ry/sin
من این خط آخرو متوجه نشدم چجوری ب این نتیجه رسیده.......

راستش من از نوشته هات چیزی نفهمیدم ولی حدس زدوم مربوط به این مطلب باشه.
مشاهده پیوست 214681

آخرین ویرایش:
براب بدست آوردن برآیند بردار نیرویی شما یک مثلث قائم الزاویه رو در نظر بگیرد که دارای یک زاویه و اندازه یک وتر مثلث باشد که به راحتی با نسبت مثلثاتی می توان اثبات کرد در اینجا R که همان برایند است بدست آورد R مجهول است کافی است شما عدد معلوم رو تقسیم بر ضریب مجهول کنید تا جواب بدست آید . یعنی fx=fcos که f همان r ما می باشد که می توان به این گونه نوشت . fx=rcos پس عدد معلوم تقسیم بر ضریب مجهول که به این گونه نوشته می شود : r = fx/cos و برای سینوس هم به همین روش پیش می رویم و در آخر حواب های این دو را باهم جمع کرده و برآیند کل نیرو بدست می آید .

درس اول برای این هفته دو فصل اول کتاب درک رفتار سازه دکتر گلابچی با هم می خونیم با هم نکات کلیدیشو خلاصه برداری می کنیم اگه یک دفترچه کوچک قابل حمل داشته یاشید خیلی خوبه هر جا میرین این خلاصه ها رو همرا ه دارید تا هر روزاوقات مرده رو با فن ساختمان لذت ببریم . تا بعدا نگیم چقدر زود فراموش شد. پس هر روز چکیده ای از نکات اصلی رو باهم مرور می کنیم . تا ثبت حافظه بلند مدت شود

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم اللا الرحمن الرحیم...
واای بچه ها باورم نمیشه ک دیگه تصمیم گرفتم شرو کنم.
من رفتم بخونم.
ممنون اردشیر.
میام زود.

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
درس اول برای این هفته دو فصل اول کتاب درک رفتار سازه دکتر گلابچی با هم می خونیم با هم نکات کلیدیشو خلاصه برداری می کنیم اگه یک دفترچه کوچک قابل حمل داشته یاشید خیلی خوبه هر جا میرین این خلاصه ها رو همرا ه دارید تا هر روزاوقات مرده رو با فن ساختمان لذت ببریم . تا بعدا نگیم چقدر زود فراموش شد. پس هر روز چکیده ای از نکات اصلی رو باهم مرور می کنیم . تا ثبت حافظه بلند مدت شود

سپاسگذارم
منم تو این درس ضعیف نیستم خدارو شکر، دو سه روزی مهمون دارم ، مهمونام برم منم نکات مهمی از کتاب درک رفتار سازه با اجازه شما میذارم.

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام
من درک رفتار سازه رو شرو کردم و تا آخر فصل4 خوندم
اینجوری میخونم ک صبح کتابو میخونم عصر بعنوان مرور دوباره میخونمو نکاتشو مینویسم
اما خیلی سختمه
امیدوارم تاپیک و کمک شما دوستان بتونه رام بندازه:|
مهندس اردشیر برنامه رو ریزتر و دقیقتر کن
و واسه تست و حل سوال هم یا عکس مربوط ب اون مبحثو بذا یا کتاب معرفی کن
ب جاش منم دعا میکنم مشکلت حل شه و بتونی نمره ای ک شایستشی واسه پروژه بگیری
این دعای همه بچه هاس
موفق باشی-بیخبرمونم نذار:ی

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
براب بدست آوردن برآیند بردار نیرویی شما یک مثلث قائم الزاویه رو در نظر بگیرد که دارای یک زاویه و اندازه یک وتر مثلث باشد که به راحتی با نسبت مثلثاتی می توان اثبات کرد در اینجا R که همان برایند است بدست آورد R مجهول است کافی است شما عدد معلوم رو تقسیم بر ضریب مجهول کنید تا جواب بدست آید . یعنی fx=fcos که f همان r ما می باشد که می توان به این گونه نوشت . fx=rcos پس عدد معلوم تقسیم بر ضریب مجهول که به این گونه نوشته می شود : r = fx/cos و برای سینوس هم به همین روش پیش می رویم و در آخر حواب های این دو را باهم جمع کرده و برآیند کل نیرو بدست می آید .

مهندس فک کنم اگه مث قاصدک جون فرمولو بنویسی و عکسشو بذاری گویاتر ازین توضیحات باشه واسه شمام آسونتره انجامش:gol:

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها منم هستم.....منم دارم درک رفتار میخونم 3 فصل اول رو تموم کردم ...حالا باید چیکار کنم آقا اردشیر!؟

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
با کتابای ایستایی راحت تر برخورد کنید. این طوری فکر نکنید که تو دور اول باید همه نکات را ریز به ریز باد بگیرید. اساس کتابای ایستایی بر پایه چند اصل ساده است که این اصول را در فصل های مختلف و در هر کتاب چند بار به طرق مختلف بیان میکنه. و شما بعد یکی 2 دور خوندن 3 کتاب پایه تقریبا بیشتر مطالب براتون جا میفته و در ضمن خسته هم نمیشید. حتما کنکورای سالهای قبل را قبلش مرور کنید تا دستتون بیاد چطور باید با این کتابا برخورد کنید.

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
با کتابای ایستایی راحت تر برخورد کنید. این طوری فکر نکنید که تو دور اول باید همه نکات را ریز به ریز باد بگیرید. اساس کتابای ایستایی بر پایه چند اصل ساده است که این اصول را در فصل های مختلف و در هر کتاب چند بار به طرق مختلف بیان میکنه. و شما بعد یکی 2 دور خوندن 3 کتاب پایه تقریبا بیشتر مطالب براتون جا میفته و در ضمن خسته هم نمیشید. حتما کنکورای سالهای قبل را قبلش مرور کنید تا دستتون بیاد چطور باید با این کتابا برخورد کنید.

مرسی...
من واقعا داشتم ناامید میشدم از خودم آخه خیلی واسم گیج کننده و مبهمه..... اما شیرینه-فک نمیکردم دوسش داشته باشم!!!!!

mon-@-rchitect

عضو جدید
سلام بچه ها منم هستم چون ایستاییم اساسی داغونه ............
فقط اگه امکانش هست سر فصل ها رو اعلام کنید مثلا هر هفته چه مباحثی از چه کتابهایی باید خونده بشه و نکاتش را یادداشت کنیم ممنون
برای همتون آرزوی موفقیت میکنم

imamin

عضو
من کتاب فن مرکز رو عکس گرفتم یکم حجمش زیاذ بود اصلاحش کنم با کتاب سیستم ساختمانی کنکاش میزارم روی سایت .

سلام دوست عزیز.
ازینکه زحمت کشیده اید و از کتابا عکس گرفتید سپاسگزارم.
فقط لطفا زحمت بشکید از ناشرین این کتب هم اجازه نشر بگیرید که "اخلاق کپی رایت" هم رعایت بشه.
ممنون

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
دوستان مطالعات موردی درک رفتار مهمه؟؟؟
اگه آره تا چه حد؟؟چه جزئیاتی ازشونو باید بدونم؟؟؟؟؟؟؟

ghasedakkk

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان مطالعات موردی درک رفتار مهمه؟؟؟
اگه آره تا چه حد؟؟چه جزئیاتی ازشونو باید بدونم؟؟؟؟؟؟؟

نمونه موردی ها خیلی مهمه.:

روش خواندن نمونه موردی به نقل از آقای سروش نیا:

1-سیستم ساختمانی ساختمان مورد نظر چیست؟
2-فلسفه طراحی آن چیست؟
3-نقش اجزای آن چیست؟ و چه نیرویی را تحمل میکنه؟
4-اگر مصالح یا روش ساخت خاصی در آن استفاده شده، چیست؟

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
روزتون بخیر
با خودم فکر کردم فصل های کتاب درک رفتار سازه رو ، خلاصه وار در قالب نکته های مهم واستون بذارم. امروز یه نگاه اجمالی به دو فصل اول انداختم و دیدم خودش خیلی سلیس و روان هست و نهایتا در اخر فصل خلاصه نکات رو داره ، دوستان اگه از این دو فصل اشکالی دارید بنویسید تا جواب بدم یا کلا بگید که کدوم مبحث ها تو ایستایی براتون هنوز حل نشده مونده.
منتظرم:smile:

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
Re: مطالعه منسجم و اصولی فن ساختمان تا ارشد 94

سلام دوستان
روزتون بخیر
با خودم فکر کردم فصل های کتاب درک رفتار سازه رو ، خلاصه وار در قالب نکته های مهم واستون بذارم. امروز یه نگاه اجمالی به دو فصل اول انداختم و دیدم خودش خیلی سلیس و روان هست و نهایتا در اخر فصل خلاصه نکات رو داره ، دوستان اگه از این دو فصل اشکالی دارید بنویسید تا جواب بدم یا کلا بگید که کدوم مبحث ها تو ایستایی براتون هنوز حل نشده مونده.
اگه وقتشو دارین خلاصه و نکته هاشو اینجام بزارین خیلی خوب میشه

linoo

عضو جدید
سلام دوستان
روزتون بخیر

من تازه شروع کردم. هروقت به جاهایی رسیدم که مشکل داشتم میپرسم.مرسی

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان زیادی جدی گرفتین قضیه ناشر رو اگه.کل کتاب عکس گرفته شه خب چون فروشش میاد پایین ناشر مشکل داره اما دیگه 10صفحه حتی 50صفحه از یه کتاب 300صفحه ای مشکلی قطعا نداره و اصلا نیاز به اجازه نداره اینجوری که لینک کل جزوات رو باید پاک کنیم از باشگاه!!

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان زیادی جدی گرفتین قضیه ناشر رو اگه.کل کتاب عکس گرفته شه خب چون فروشش میاد پایین ناشر مشکل داره اما دیگه 10صفحه حتی 50صفحه از یه کتاب 300صفحه ای مشکلی قطعا نداره و اصلا نیاز به اجازه نداره اینجوری که لینک کل جزوات رو باید پاک کنیم از باشگاه!!

نه بابا کلش15 صفحه هم نمیشه میزارم به مرور.......

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز

من هم موافقم باهات اگه بخوایم اینجوری فک کنیم کلجزوات و همه چیزا را باید حذف کنیم و...... میدونید چیه کاشکه ما جایی این جریان جزوه و عکس کتاب چیزای دیگه را مد نظر یم گرفتیم و توی زندگی عمل می کردیم
تازه خیلی چیزار اگه بخوای ام دانلود کنیم و پرینت بگیریم خیلی گرونتر از کتاب گرفتن در میاد برا اشنایی با کتاب و محتویات و اینا به نظرم بد نیست عکس گذاشتن من کتاب ندارم وگرنه عکس میگرفتم میزاشتم

بچه ها قرار بود تایپکتون تایکپ اموزش باشه پس چی شد من نت ام فوق داغونه می بینید شاید 5دقیقه در روز وصل باشه بزورمیام اینجا ولی خبری نیست متاسفانه ،فک می کردم تایپک اموزشی باشه

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
اون از تاپیک درک ک کلا3نفر بودیم
این ازین تاپیک
اگه قراره سوال و جواب منابع باشه برید تاپیک مطالعه گروهی بپرسید اینجا رو آپ نکنید الکی
اگه هم قراره مطالعه منسجم و اصولی ب همین روال ادامه پیدا کنه بنظرم نیاز ب تاپیک مجزا نبود چون هیچ مطالعه خاصی نمیبینم
تاپیک رفع اشکال خیلی مفیدتره:/
مهندس اردشیر کجایید؟؟؟ مدیریت تاپیک و قراردادن موضوعات آموزشی قطعا بعهده شماست
اگه بهردلیلی نمیتونید،ب مدیریت بگید تاپیکو حذف کنن

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون از تاپیک درک ک کلا3نفر بودیم
این ازین تاپیک
اگه قراره سوال و جواب منابع باشه برید تاپیک مطالعه گروهی بپرسید اینجا رو آپ نکنید الکی
اگه هم قراره مطالعه منسجم و اصولی ب همین روال ادامه پیدا کنه بنظرم نیاز ب تاپیک مجزا نبود چون هیچ مطالعه خاصی نمیبینم
تاپیک رفع اشکال خیلی مفیدتره:/
مهندس اردشیر کجایید؟؟؟ مدیریت تاپیک و قراردادن موضوعات آموزشی قطعا بعهده شماست
اگه بهردلیلی نمیتونید،ب مدیریت بگید تاپیکو حذف کنن
حق با شماست
ولی به فرض من منتظرم کسی اگه سوال بپرسه توضیح بدم واسش و حل کنیم مساله رو، اما کسی نمیاد چیزی بپرسه
بحث آموزسی یه طوری هستش، بالاخره دوستان کم و بیش تو دانشگاه یه چیزایی یاد گرفتن
باید اگه اموزش هم می خوان بیان بگن ما تو فلان مبحث گیر داریم، تا راجع به اون صحبت بشه
نه اینکه الفبای فن ساختمان رو از اول بگیم.
من خیلی دوست دارم به بچه ها کمک کنم، دوستان منتظرن کسی بهشون درس بده یا دیکته کنه
دوستان با همه شما هستم، من نمیدونم اردشیر خان کجاست، اما باور کنید هر سوالی که نتونستید حل کنید و اصلا اون مبحث رو یاد نگرفته بودید بیاین بنویسید تا حل بشه

MaRaL.arch

کاربر ممتاز
حق با شماست
ولی به فرض من منتظرم کسی اگه سوال بپرسه توضیح بدم واسش و حل کنیم مساله رو، اما کسی نمیاد چیزی بپرسه
بحث آموزسی یه طوری هستش، بالاخره دوستان کم و بیش تو دانشگاه یه چیزایی یاد گرفتن
باید اگه اموزش هم می خوان بیان بگن ما تو فلان مبحث گیر داریم، تا راجع به اون صحبت بشه
نه اینکه الفبای فن ساختمان رو از اول بگیم.
من خیلی دوست دارم به بچه ها کمک کنم، دوستان منتظرن کسی بهشون درس بده یا دیکته کنه
دوستان با همه شما هستم، من نمیدونم اردشیر خان کجاست، اما باور کنید هر سوالی که نتونستید حل کنید و اصلا اون مبحث رو یاد نگرفته بودید بیاین بنویسید تا حل بشه

عزیزم
این روالی ک داری میگی میشه رفع اشکال نه مطالعه منسجم و ...
ببین مثلا من تو دانشگاه 1واحدم ایستایی نداشتمو ندارم
یا خیلیا از ی گرایش دیگه هستن
یاهم ی عده چیز خاصی از مباحث ایستایی یاد نگرفتن
این تاپیک واسه ماهاس و دقیقا از الفبای فن شرو میشه وگرنه گفتم ک میشه همون تاپیک رفع اشکال اگه هدف تاپیک اینه ک خب جمع کنیم بریم اونجا بهتره تازه خیلی از سوالاتم قبلا پرسیده شده!!!

arcnew

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم
این روالی ک داری میگی میشه رفع اشکال نه مطالعه منسجم و ...
ببین مثلا من تو دانشگاه 1واحدم ایستایی نداشتمو ندارم
یا خیلیا از ی گرایش دیگه هستن
یاهم ی عده چیز خاصی از مباحث ایستایی یاد نگرفتن
این تاپیک واسه ماهاس و دقیقا از الفبای فن شرو میشه وگرنه گفتم ک میشه همون تاپیک رفع اشکال اگه هدف تاپیک اینه ک خب جمع کنیم بریم اونجا بهتره تازه خیلی از سوالاتم قبلا پرسیده شده!!!

مارال جان باید مهندس اردشیر هم بیاد و بگه میخواد چکار کنه ، میخواد توضیحی بده یا نه
خیلی خوب قبول، الان من تعجب میکنم چطور هیچی از ایستایی اصلا نخوندی!
حالا بگو به من به نظزت کپی کردن نکات کتاب اساتید اینجا بهتره که شما ها نکات رو بخونید و شاید یاد بگیرید؟؟؟؟
یا اینکه شما یی که بلد نیستید کتابی که دارید از ایستایی رو بخونید حتی شده یه دور بعد بگید که چه چیزهایی فهمیدید و چه چیزایی نه بعد بهتر میشه درس رو اموزش داد
با کدوم موافق هستید؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.