مشکل سبز شدن علف داخل آسفالت!

Javid64

عضو جدید
سلام دوستان
یه زمین بزرگی رو پارسال آسفالت کردم حالا امسال از زیرش کلی علفای بزرگ سبز شده هی میزنه بالا... خاک زمین کشاورزی بوده ...
موقع زیرسازی باید چه کرد که از این دست اتفاقات نیفته؟ ( روییدن علف و گیاه کلا...)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
یه زمین بزرگی رو پارسال آسفالت کردم حالا امسال از زیرش کلی علفای بزرگ سبز شده هی میزنه بالا... خاک زمین کشاورزی بوده ...
موقع زیرسازی باید چه کرد که از این دست اتفاقات نیفته؟ ( روییدن علف و گیاه کلا...)
سلام
قبل از هر کاری باید حداقل 30 تا 40 سانتی متر خاک نباتی رو بردارید
و بعد در لایه به لایه خاکریزی (به همراه آبو غلطک) شود تا به تراکم 95 درصد برسد

s-a-l-i-m

عضو جدید
معمولا توی بعضی نقاط از اب و اهک هم برای زیر سازی استفاده میشه قبل اینکه قیر بریزند و ...

کتاب مصالح ساختمانی بخض دومش مال اهک هست توش نوشته بود .

Javid64

عضو جدید
سلام
قبل از هر کاری باید حداقل 30 تا 40 سانتی متر خاک نباتی رو بردارید
و بعد در لایه به لایه خاکریزی (به همراه آبو غلطک) شود تا به تراکم 95 درصد برسد
برادر همه ی اینکارها رو کردیم و این اتفاق افتاد معلوم نیست چه مدل علفی هست که توی خاک قرمز لایه لایه غلطک خورده مثل رستم دستان میاد بالا!
(نیم متر حدودا خاکریزی با سرخه داشتم روی خاک کشاورزی)

مجتبی اس

عضو جدید
منم تنها روشی که به ذهنم میرسه شفته آهکه ولی یه روش دیگه هم هست که فکر نکنم مقروم به صرفه باشه اونم استفاده از یک لایه بتنی در زیر آسفالته

Javid64

عضو جدید
منم تنها روشی که به ذهنم میرسه شفته آهکه ولی یه روش دیگه هم هست که فکر نکنم مقروم به صرفه باشه اونم استفاده از یک لایه بتنی در زیر آسفالته
رفیق من از آهک نفرت فراوان دارم...
بیشتر دنبال اینم ببینم آیا سمی واسه کشتن اینگونه علفها هست که آدم قبل از زیرسازی با آب مخلوط کنه و بریزه روی خاک کشاورزی یا نه....

مجتبی اس

عضو جدید
بیشتر دنبال اینم ببینم آیا سمی واسه کشتن اینگونه علفها هست که آدم قبل از زیرسازی با آب مخلوط کنه و بریزه روی خاک کشاورزی یا نه....
اینو باید از بچه های کشاورزی بپرسی

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
همونطور که دوستان گفتن باید ابتدا خاک نباتی رو بردارید
ضخامت این خاک با توجه به محل متفاوته و از 20 سانت شروع میشه تا 60 یا 70 سانت(شاید بیشترم باشه)
بعد از اینکه خاک رو برداشتین اقدام به اجرای شفته اهک کنید و بعد از خشک شدن و رسیدن به مقاومت نهایی عملیات مورد نظر را اجرا کنید
در ضمن اولین باره میشنوم که یه عمرانی از یه مصالح بدش میاد!
جای سوال داره علت تنفر شما از اهک!
موفق باشید

iceman10

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز آب آهک و بریزی حله فقط همین یک کار کافیه

Javid64

عضو جدید
دوست عزیز آب آهک و بریزی حله فقط همین یک کار کافیه
مرد یخی عزیز من تاحالا حدود 10 هزار متر کار شفته آهک انجام دادم و لابد یه دلیلی داره که نمیخوام از آهک استفاده کنم و دنبال راه دیگه ای میگردم... ای کاش دوستان یدور تاپیک رو میخوندن بعد مرحمت میکردن نظر میدادن...

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرد یخی عزیز من تاحالا حدود 10 هزار متر کار شفته آهک انجام دادم و لابد یه دلیلی داره که نمیخوام از آهک استفاده کنم و دنبال راه دیگه ای میگردم... ای کاش دوستان یدور تاپیک رو میخوندن بعد مرحمت میکردن نظر میدادن...
اگه میشه بگین نقص اهک چیه،شاید ما هم در زمان خودش از استفادش منصرف شدیم.

Kasrann

عضو جدید
سلام
از اهك استفاده كنيد البته بعد از برداشتن پانزده سانتيمتر از خاك

moriss

عضو جدید
خب اقا مشکل استفاده از اهک رو بگو شاید یه راه حلی داشت. مشکل شخصیه یااجرایی؟!!!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

با سلام

بله نوعی سم وجود داره اسمش یادم نیس ولی برای اون حجم کار استفاده از این نوع سم فکر نکنم مقرون به صرفه باشه .

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
چرا ؟؟/
واقعا چرا ؟؟
اخه چرا میخواین زمین کشاورزی به این خوبی تغییر کاربری بدین ؟/ برای چی اخه ؟؟؟:surprised:

safir sabz

عضو جدید
سلام .قبل از آماده سازی زمین به نظر من باید توجه میکردین چه گیاهانی در زمین وجود داره بعضی گیاهان مثل خارشتر باید به درستی از بین برن تا مشکلی که گفتین پیش نیاد اما با توجه به نوع گیاهان موجود میشه قبل از به گل رفتن با استفاده از علف کش های مناسب از رویش مجدد آنها جلوگیری کرد.اما همین حالا هم میشه از علف کش استفاده کنید

safir sabz

عضو جدید
دوست عزیز بهتره جهت حل مشکل یک عکس از گیاه تهیه کتنید ودر تاپیک قرار بدین .بهتره بیان کنید آبا میخواید همون رمین رو اصلاح کنید یا کلا منظورتون اینه که زمین های دیگه قبل از آسفالت چه اقدامی روش انجام شه تا این مشکل به وجود نیاد؟منظورتون الان چیه؟

8558

عضو جدید
دوست عزیز حالا که با آهک حال نمی کنی میتونی بعد از اجرای دکوپاژ به ضخامت مناسب از سموم آفات نباتی استفاده کنی. یه راه دیگه هم میتونی از گازاییل یا نفت سفید به میزان مورد نیاز استفاده کنی. طوری که به اندازه کافی در محوطه مورد نظر نفوذ کنه. در کل بهترین راه حل دکوپاژ به ضخامت مناسبه. خدمت دوستان هم بگم استفاده از آهک شرایط خاصی داره. لطفا مطالعات تونو بیشتر بنمایییییید:biggrin:

کاش میشد سر نوشت رو از سر نوشت............ کاش میشد آرزوها رو از نو نوشت

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام

دوستان در مورد این قضیه یک تحقیق کوچولو انجام دادم و یک گوشه از یک مقاله توضیحاتی رو داده بود که شرحشو خدمت شما عزیزان ارائه می کنم کم و کاستی اگه داره دوستان متخصص اصلاحش کنن.

اگه دقت کرده باشیم معمولا گیاهی که باعث خرابی آسفالت میشه گیاه خارشتر هستش و چنانچه در همان ابتدای رویش روی سطح آسفالت با اون مبارزه نشه عمر جاده گاها به نصف عمر واقعی کاهش پیدا می کنه . (لازم به ذکره این مقاله از آقای موسی غلامیان هستش)

Alhagi_maurorum.jpg

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=200261&d=1394634366​

1- روش مبارزه با خارشتر در رویه آسفالته

الف - سطح شیروانی ها و شانه های شنی در فصل بهار از وجود خارشتری پاک سازی نموده تا سطح رویه آسفالت انتشار پیدا نکند.

ب- استفاده از سم گلایفوسیت Glyfosit
در ابتدا ساقه های خار شتر تا سطح رویه آسفالت قطع شود و سپس از محلول گلایفوسیت به نسبت 6 لیتر سم در صد لیتر آب استفاده نمود و محلول بر روی علف خارشتر به مقدار لازم (بستگی به ساقه های علف دارد) ریخته شود. قابل ذکر است پس از ده روز مجددا از محل عملیات بازدید بعمل آورده شود و چنانچه خارشتر به طول کامل از بین نرفته باشد مجددا از محلول به نسبت 6% قبلی استفاده شود.

پ- سم تودرون Tordon
طریقه استفاده : 10 لیتر از سم را در 100 لیتر آب محلول کرده و همانند روش قبل مورد استفاده قرار میگیرد.

2-روش مبارزه قبل از انجام آسفالت

الف - پس از ریختن لایه اساس می توان محلول گلایسفویت استفاده نمود . طریقه استفاده به این صورت که 10 لیتر از سم را در هزار لیتر آب محلول کرده و قبل از میکس و کوبیدگی لایه اساس بر روی ده هزار متر مربع پخش نموده و پس از آن میکس و کوبیدگی انجام می گیرد.

ب- سم توردون : مانند شیوه بالا عمل می شود و به جای 10 لیتر سم بیست لیتر سم برای ده هزار متر مربع استفاده می شود.

آخرین ویرایش:

safir sabz

عضو جدید
اگر علف هرز شما خارشتر باید بگم تاجایی که میدونم علف کش پیش رویشی نداره وریشه اون گاهی تا 7متر داخل زمین فرو میره و روش تکثر اون ریزوم هستش پس تنها روش مبارزه باید صبر کنید جوانه زده ورویش کنه سپس با علفكش تو-فور-دي به نسبت 5 ليتر در هكتار مصرف کرد امیدوارم کمک کرده باشم

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
گلایفوزیت یه علفکش سیستمیکه که از طریق اندامهای سبز گیاه جذب میشه و به سایر قسمتها هم منتقل میشه. بنابراین اگه ساقه های گیاه تا سطح آسفالت قطع بشه دیگه چه چیزی رو میخواید سمپاشی کنید؟ سم باید به برگها و ساقه های سبز گیاه برسه تا بتونه جذب بشه و گیاه رو از بین ببره! از زمان سمپاشی هم چند روز طول میکشه تا اثر سم نمایان بشه، ابتدا هم از قسمتهای جوانتر نکروز و بعد کلروز میده بعدش هم بخشهای مسنتر گیاه تا اینکه باعث خشکیدن کل گیاه میشه!
بازم تاکید میکنم که گلایفوزیت داخل خاک که بره دیگه تقریبا غیر فعال میشه و حتما باید به سطح سبز گیاه پاشیده بشه.

بالا