مشکل در نشان دادن ولتاژ آنالوگ

simorge

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان.
من می خوام با استفاده از سنسور فرستنده و گیرنده مادون قرمز یه ال ای دی روشن بشه و ولتاژی که دو سر گیرنده مادون قرمز می افته رو روی یه lcd نمایش بده. یه بار بدون آپ- امپ و یه بار با آپ- امپ توی پروتئوس شبیه سازی کردم. عکس هر دو تا فرستادم. بدون استفاده از آپ-امپ ولتاژ ظاهرا درست نشون داده میشه. اما موقعی که با اپ-امپ شبیه سازی کردم ولتاژی که روی پایه ورودی می افته با ولتاژ نمایش داده شده یکسان نیست. اگه کسی می تونه کمک کنه. در کل یه کم در مورد اپ-امپ مشکل دارم.
ممنون.

بدون اپ-امپ
بدون اپ-امپ.jpg

با اپ-امپ
با اپ-امپ.jpg

توی مدار اولی یا بدون اپ-امپ ولتاژی که به پایه آنالوگ میکرو میره 1.15 ولت هست که تقریبا همین مقدار رو هم ال سی دی نشون میده. اما مدار دوم ولتاژی که به پایه آنالوگ میره 2.315 ولت هست اما ال سی دی 1.06 ولت رو نشون میده! چرا این اختلاف هست؟!

electro-esmoke

عضو جدید
منظورتون از گذاشتن اپ امپ چی بوده؟ قصد تقویت ولتاژ یا جریان داشتید؟ هدف چی بوده! هدف مدار چیه!
اگه می خواهید مداری بسازید که ولتاژ اندازه بگیره بچه های برقی با ولتمتر و مولتی متر کار می کنند که قیمت مناسبی داره

از ADC0 استفاده کردید؟
میکروکنترلرتون چیه؟
اندازه مقاومت های اپ امپتون معلوم نی!
چیزی از شماتیک معلوم نیست و کدتون هم قرار ندادید. (تصاویر کوچک و کم کیفیته)

نمیدونم بدون داشتن این اطلاعات کسی چطور میتونه بفهمه سوال شما رو و اشتباهتون رو و پاسخ بده!!

ساخت ولتمتر ساده هست چند خط بیشتر هم برنامه نداره تو اینترنت باید باشه. تو اکثر کتب برنامه نویسی میکرو کنترلر هم از دروس ابتدایی هست. اگه خواستید من مدارشو براتون قرار بدم.

به نظرم جالب نی یه میکرو کنترلر به اون بزرگی رو برای این کار استفاده کنید از میکرو خانواده AVR
ATtiny24 استفاده کنید
اگه برنامه نویسیتون خوب نی از Atmega8 استفاده کن.

آخرین ویرایش:

simorge

عضو جدید
مدار با اپ- امپ- http://uupload.ir/files/n3hj_without_op-amp.png
without op-amp.jpg

مدار با اپ-امپ-http://uupload.ir/files/tzna_with_op-amp.png
با اپ-امپ.jpg

ممنون از جوابتون. ایراد از برنامه بود.
در واقع می خوام یه کرنش سنج مقاومتی رو روی یک قطعه پیزو الکتریک ببندم و دامنه نوساناتشو اندازه بگیرم. به خاطر همون دارم با بخش آنالوگ و تقویت کننده کار می کنم که توی مدار اصلی کاملا دستم بیاد. ولتاژی که دو سر کرنش سنج های مقاومتی ( همون استرین گیج) می افته در حد میکرو ولت هست که قابل شناسایی واسه میکرو نیست. کرنش سنج مقاومتی یکی ازمقاومت های بسته شده در پل وتسون هستش. اما یه مشکلی با اپ-امپ دارم اینه که می خوام بدونم اپ امپ چه عددی رو به اختلاف پتانسیل ضرب می کنه که در اخر به همون عدد تقسیم کنم!!

electro-esmoke

عضو جدید
خوب الان شد یه چیزی البته هنوزم عکس ها مشخص نیست. من اگه جای شما بودم سراغ AVR برای این طراحی نمیرفتم
ماژول های اماده استفاده می کردم. دلیل قتصادی و طراحی نداره این کار

این ولتاژ کم شما مشکل اصلیش نویزه که هم نرم افزاری و هم سخت افزاری باید برطرف شه.
از سری اپ امپ هایی برای تقویت ولتاژ خیلی پایین باید استفاده کرد هر مدلی کار نمیکنه در واقعیت (در پزوتئوس میشه فقط) اسم اپ امپ شما معلوم نیست و اجتمالا 4 تا 5 طبقه اپ امپ می خواد.
فرمول محاسبه ضریب تقویت سیگنال اپ امپ به مقاومت های فیدبک و پایه های اپ امپ بستگی داره و با تغییر مقاومت قابل تنظیمه.
چند مدل میشه مقاومت ها رو چید و تقویت انجام داد که تو اینترنت توضیحات کاملش هست سرچ کنید
برای تنظیم و تون کردن اپ امپ بهتره از پتانسیومتر استفاده کرد
البته پروتئوس برای این طراجی های انالوگ مناسب نیست و تو این ضمینه ها کاملا بیشعوره. مثلا شما میتونید یه سیگنال رو با یه طبقه اپ امپ تا گین 200000000 تقویت کنید اما در واقعیت این ضریب تقویت تا یه حدی محدوده
البته طراحی این مدار با AVR با دقت اندازه گیری ADC کم اشتباه اصولی و بنیادیه

بالا