مشکلات صنایع کشور

mohsen_522

عضو جدید
میدونید منظورم چیه ! من میگم این خانه از پای بست ویران است !
کلا صنعت ایران در حال حاضر با تحقیق در عملیات جور نیست (به گفته با تجربه تر ها) چون هر محدودیتی که مطرح میشه ثبات نداره! پس این بحث ما هیچ نتیجه ای در بر نداره ! داره؟
اگه داره یه سر رشته بدید فکر میکنم داریم به بن بست میخوریم!:w20::w19:
جور نیست؟ میتونی یکم توضیح بدی چرا جور نیست؟! اگه منظورت قطعیته که توی هیچ جای دنیا قطعیتی وجود نداره که بخوایم استفاده کنیم!

این اتفاق عملا داره میفته و مسئله ای بود که نخواستم بهش اشاره کنم
بله دقیقا همینطوره متاسفانه! و بیش و پیش از همه تولید کننده هامون تو این مساله ضربه میخورن! و البته راه دیگه ای وجود نداره

پس با این تفاسیر باید به فکر تامین اون در داخل کشور بود . شاید بشه یک مشارکت ملی راه اندازی کرد . البته فکر کنم باید یک استارت کلی بخوره
تامین همه موارد داخل کشور ناممکنه به چند دلیل:
اول تینکه ما مواد اولیه همه چیز رو نداریم
دوم اینکه ما توان تولید همشون رو نداریم چون تو بعضی چیزا اگه تولید از یه مقداری کمتر باشه داریم ضرر میدیم! مثلا نمیشه فقط برای یه کارخونه بخوایم یه مواد اولیه خاص رو تولید بکنیم
سوم اینکه بعضی موارد تکنولوژِی بالایی دارن و ما نمیتونیم به سرعت به تکنولوژی اونها برسیم!
چهارم تو بعضی موارد کارخونه ها با مشارکت شرکت های خارجی تولید میکنن مثل پژو و رنو! در این حالت اگه اونها یه طرفه قرارداد رو فسخ بکنن دیگه چیز جایگزینی وجود نداره یا اگه وجود داشته باشه بشدت زمانبر و هزینه زا است!
من فکر میکنم جز همون دور زدن راه دیگه ای وجود نداره

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
دوم اینکه ما توان تولید همشون رو نداریم چون تو بعضی چیزا اگه تولید از یه مقداری کمتر باشه داریم ضرر میدیم! مثلا نمیشه فقط برای یه کارخونه بخوایم یه مواد اولیه خاص رو تولید بکنیم
سوم اینکه بعضی موارد تکنولوژِی بالایی دارن و ما نمیتونیم به سرعت به تکنولوژی اونها برسیم!
چهارم تو بعضی موارد کارخونه ها با مشارکت شرکت های خارجی تولید میکنن مثل پژو و رنو! در این حالت اگه اونها یه طرفه قرارداد رو فسخ بکنن دیگه چیز جایگزینی وجود نداره یا اگه وجود داشته باشه بشدت زمانبر و هزینه زا است!

یعنی واقعا برای مورد دوم راهی نیست یعنی یک شرکت وابسته نمیشه تولید کنه مثلا من میل گاردن یک خودرو بخصوص میخوایم حالا یک کارخانه که خیلی زیاد تولید میکنه ولی یک شرکت کوچک یا یک کارگاه کاملا نیازو بر طرف میکنه (اصلا شرکت های کوچک و چابک که مخصوص برای بیرون سپاری اومدن همین کار ها رو انجام میدن )خبر داشتم که یکی از شرکتهای بزرگ در اذربیجان منبع تغذیه یکی از وسایلش از کارگاههای کوچک تغذیه میشود.
در مورد چهارم یعنی ما از دانش اونها بی خبریم یا ما فقط داریم زیر نظر ایزو اونها کار میکینم صد در صد که فرانسوی ها برای ما مهندس و کارگر نمیفرستند همه داخل ایران است فقط تکنولوژِی اون دست اونها است (برای طراحی و تولید سمند یادتون نیست الهام گرفتن از شرکت پژو):weirdsmiley:

mahshid-engineer

عضو جدید
جور نیست؟ میتونی یکم توضیح بدی چرا جور نیست؟! اگه منظورت قطعیته که توی هیچ جای دنیا قطعیتی وجود نداره که بخوایم استفاده کنیم!

بله دقیقا همینطوره متاسفانه! و بیش و پیش از همه تولید کننده هامون تو این مساله ضربه میخورن! و البته راه دیگه ای وجود نداره

راستش بچه ها میان یه چیزی میگنو بعد بحثو عوض میکنن. خوب خود شما دوستان مگه نگفتید نمیشه تحقیق رو تو ایران اجرا کرد؟ من این جو برداشت کردم که اجراش امکان پذیر نیست؟!

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
راستش بچه ها میان یه چیزی میگنو بعد بحثو عوض میکنن. خوب خود شما دوستان مگه نگفتید نمیشه تحقیق رو تو ایران اجرا کرد؟ من این جو برداشت کردم که اجراش امکان پذیر نیست؟!

2 جمله قصار
1- هیچ کاری ناشدنی نیست
2- همیشه یک راه برای یک مهندس وجود داره :D

mohsen_522

عضو جدید
یعنی واقعا برای مورد دوم راهی نیست یعنی یک شرکت وابسته نمیشه تولید کنه مثلا من میل گاردن یک خودرو بخصوص میخوایم حالا یک کارخانه که خیلی زیاد تولید میکنه ولی یک شرکت کوچک یا یک کارگاه کاملا نیازو بر طرف میکنه (اصلا شرکت های کوچک و چابک که مخصوص برای بیرون سپاری اومدن همین کار ها رو انجام میدن )خبر داشتم که یکی از شرکتهای بزرگ در اذربیجان منبع تغذیه یکی از وسایلش از کارگاههای کوچک تغذیه میشود.
در مورد چهارم یعنی ما از دانش اونها بی خبریم یا ما فقط داریم زیر نظر ایزو اونها کار میکینم صد در صد که فرانسوی ها برای ما مهندس و کارگر نمیفرستند همه داخل ایران است فقط تکنولوژِی اون دست اونها است (برای طراحی و تولید سمند یادتون نیست الهام گرفتن از شرکت پژو):weirdsmiley:
در مورد دوم تو بعضی جاها شاید بشه کاری کرد اما متاسفانه تو اکثر جاها اصلا نمیشه کاری انجام داد!باید از کسی که توی صنعته(مثل vatanparast!) بپرسید تا کامل بدونید! تو عمل واقعا نمیشه جلوی اقتصاد دنیا ایستاد(البته منظورم از دنیا تقریبا همون غربه!)

من هیچ وقت نگفتم تحقیق تو ایران نمیتونه اجرا بشه اتفاقا طرفدارشم بودم!

mahshid-engineer

عضو جدید
در مورد دوم تو بعضی جاها شاید بشه کاری کرد اما متاسفانه تو اکثر جاها اصلا نمیشه کاری انجام داد!باید از کسی که توی صنعته(مثل vatanparast!) بپرسید تا کامل بدونید! تو عمل واقعا نمیشه جلوی اقتصاد دنیا ایستاد(البته منظورم از دنیا تقریبا همون غربه!)

من هیچ وقت نگفتم تحقیق تو ایران نمیتونه اجرا بشه اتفاقا طرفدارشم بودم!

:eek:

mahshid-engineer

عضو جدید
ببینید تحقیق در عملیات یا به قولی پژوهش عملیاتی یعنی چی یعنی تبدیل یک واقعیت خارجی به یک مدل ، یکی از روش های معمول برای حل مسائل که بهتر از بنده دوستان باهاش آشنایی دارن اما استفاده از این روش یا هر روش دیگه ای حداقل هایی رو میطلبه یکی از این شرایط ثبات هست ، یعنی چی؟ یعنی بدونیم برای یک بازه مشخص شرایط حاکم بر مسئله تغییر محسوسی نخواهد کرد، در یک صنعت که ما اینجا مد نظرمون صنایع داخلیه با یک سری متغیر ها و محدودیت ها اعم از داخلی و خارجی روبرو هستیم که می بایست این متغیر ها و محدودیت هارو به زبان ریاضی تفسیر کنیم ، حالا من شرایط حاکم بر صنعت تا جایی که خودم لمس کردم و شامل تمام واقعیت ها نیس و فقط بخشی از اونه تشریح میکنم

در دو سال اخیر صنعت ما با یک شوک بزرگ ناشی از هدفمند سازی یارانه ها روبرو شده افزایش قیمت های حامل های انرژی در شرایطی اتفاق افتاده که ما از سرمایه تکنولوژیکی قوی برخوردار نیستیم آنچه داریم تکنولوژی درجه چندم غربی هست که حتی ما در زمینه همین تکنولوژی قدیمی هم به شدت وابسته هستیم مشخصه تکنولوژی قدیمی چیه؟ بازدهی پایین و مصرف بالا در این وضعیت عدم تحقق وعده های دولت در حمایت از صنعت هم مزید بر علت شده در واقع ما مثل کوهنوردی هستیم که مدام بهمون تلقین میشه با پای برهنه به اورست صعود کن و مدام گفته میشه تو میتونی ولی اگر به فرض محال بتونیم با پای برهنه صعود کنیم باید جفت پاهامون از زانو قطع بشه.

ما در شرایط تحریم هستیم، صنایع ما اعم از نفت ، خودروسازی، نساجی ، مواد غذایی و... یک صنعت وابسته است ، ما حتی قادر نیستیم یک چسب با ویسکوزیته مشخص تولید کنیم ما نفت خام صادر میکنیم ، مواد معدنی و فولاد صادر میکنیم ولی برای وارد کردن مواد پلیمری با ارزش افزوده چند برابر با تحریم مواجهیم برای وارد کرد قطعات یدکی ماشین آلاتمون که از مواد معدنی و فلزی ما ساخته شده ولی الان با قیمت صدها برابر بهمون فروخته میشه عاجزیم، ما در تبادلات بانکی تحریم هستیم بانک های عامل خارجی از گشایش LC خودداری میکنن ، از نظر حمل و نقل و ترانزیت مشکل داریم کشتی های ما بیمه نمیشن کمپانی های خارجی حاضر نیستن تضمین کنن که کالای خریداری شده ما از کیفیت مطلوب برخودار باشه در مواقعی با قبول ریسک تولید با ضایعات بالا و ایمنی حداقل در برخی صنایع ناچار از مواد اولیه بی کیفیت چینی استفاده میکنیم ( حالا شما بیا برای کاهش ضایعات مدل سازی کن) ما تازه بعد از گذشتن از این خان ها به داخل کشور میرسیم تازه با ضعف قوانین گمرکی روبرو میشیم ، کالایی که بارها وارد کردیم مجبوریم برای صدور مجوز ترخیص از هفت خان بروکراسی و دیوان سالاری اداری حاکم بر گمرک بگذریم ماه ها باید اجناس ما بلوکه بشه تا نتایج آزمایشگا های گمرک اجازه ترخیص به ما بده ، و خیلی از موارد دیگه که قوانین سایت اجازه نمیده بهش اشاره بشه.

اقتصاد ما ثبات نداره ، ما نمیدونیم قیمت ارز یک هفته بعد چقدره به دلایلی که بالا گفتم سرمایه ما درگیر شده بنابراین نقدینگی پایینی داریم و کوچکترین نوسان در قیمت ارز مارو به مرز ورشکستگی میرسونه ، قوانین ما بخصوص در بخش صنعت ثبات نداره چون مدیریت کلان کشور سلیقه ای عمل میکنه نه بر اساس سیستم و یک خط مشی ثابت ، قوانین ما در حمایت از نیروی کار به شدت ضعیفه قرار دادهای کاملا یک طرفه به نفع کارفرما باعث میشه 1- کارگر بیشتر از اینکه دغدغه کیفیت کارش رو داشته باشه بیشتر دغدغه داره که کی شغلشو از دست میده، 2- کاهش انگیزه نیرو کار مولد که جلو برنده صنعت هست ، در این وضعیت نابسامان ما از کم بودن راندمان نیروی کار حرف میزنیم .

صنعتی که در خطر قرار گرفته برای برون رفت از بحران باید وضعیت رو به نحوی سامان بده که از بحران خارج بشه باید متغیر های خودش رو تغییر بده و تا با بهبود وضعیت هدفش صنعت رو پابرجا نگه داره حالا از عوامل و متغیر های بالا کدومش در حیطه اختیارات صنعته ؟؟؟؟ پس چه راهی خواهد ماند جز تعدیل نیروی کار؟؟

بحث رو طولانی نمیکنم ، فقط قصدم این بود بگم باید واقع بینانه تر به مسائل نگاه کنیم ، چه بسا در صورت داشتن شرایط اولیه استفاده از انواع و اقسام متد ها و الگوریتم های ابتکاری و فراابتکاری نتایج بسیار سودمندی داشته باشه ولی کدوم الگوریتم و یا تحلیل گری رو سراغ دارید که موارد بالا رو که تنها بخشی از واقعیت بود مدل کنه
من منظورم این متن بالا بود آقا محسن. من اینجوری برداشت کردم ازش. شما چه برداشتی میکنید؟

بالا