مشکلات شیردهی برای مادران با دیابت چه شباهتی دارد

Miss doctor

عضو جدید
کاربر ممتاز
عوامل مشابهی در ابتلا به دیابت و کاهش شیر در بعضی از مادران جدید تاثیر دارند این تحقیق با ارائه مدارک جدید نشان داد که همان فاکتورهایی که باعث ایجاد دیابت می شود در کم بودن شیر مادران جدید تاثیر دارند.

دانشمندان دریافتند که مشکلاتی که در متابولیسم انسولین مادران بوجود می آید ممکن است بروی تولید شیر آنها تأثیر گذارد. در این تحقیق مشخص گردید زنانی که تولید شیر آنها کم است 2.5برابر بیشتر احتمال ابتلا به دیابت حاملگی را در مقایسه با سایر زنان تجربه می کنند. در مادرانی که تولید شیر کم است نوزادان تمایلی به گرفتن سینه ی مادر ندارند.

دکتر sarah Riddleمی گوید: ما باید مادران در معرض خطر تولید کم شیر را شناسایی کرده و از آنها برای رسیدن به اهداف تغذیه با شیر مادر کمک کنیم. همچنین باید درمانهای هدفمندی برای حمایت از موفقیت شیردهی در زنانی که سابقه ی عدم تحمل گلوکز داشتند را اجرا کنیم.

این تحقیق بروی 561 زن در کلینیک پزشکی تغذیه کودکان با شیر مادر در سینسیناتی انجام گردید و نتایج آن در نشست سالانه ی جامعه ی اطفال در ونکوور ارائه شد.

در یک مطالعه ی جداگانه که در 27 آوریل در نشست سالانه ی زیست شناسی تجربی در سن دیگو ارائه گردید، محققین نشان دادند که سلامت متابولیک مادران پس از زایمان بر توانایی شیردهی آنها تأثیر می گذارد، این موضوع حتی در میان زنانی که دیابت را دربارداری تجربه نکرده بودند صحت داشت. دانشمندان دریافتند که افزایش نمایه ی توده ی بدنی، افزایش انسولین ناشتا، مقاومت به انسولین و بخصوص افزایش گلوکز ناشتا در حد پیش دیابت، همگی عواملی برای پیش بینی ناکافی بودن تولید شیر مادر هستند.

دکتر Riversنویسنده ی ارشد این دومقاله می گوید: مهمترین عامل در تولید شیر فراوان و دائمی برای تغذیه کودک، شیر دادن مکرر و کامل نوزاد در بدو تولد است. این موضوع بسیار مهم است و به همین دلیل ده گام برای موفقیت در تغذیه ی کودک با شیر مادر در بیمارستان ها و زایشگاه ها اجرا می شود شما می توانید برای آگاهی از این ده گام به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.babyfriendlyusa.org/about-us/baby-friendly-hospital-initiative/the-ten-steps)

با این حال یکی از دلایل کاهش شیر مادر چاقی اپیدمیک است که تقریباً یک نفر از هر چهار نفر زن را در سن باروری به پیش دیابت مبتلا می کند.

تحقیقات بیشتری باید برای حمایت از موفقیت شیردهی در گروهی که مستعد کم شدن شیر هستند (افراد چاق و مبتلا به پیش دیابت ) انجام شود.

دکتر Nommsen-Riversو دکتر Riddleدرتلاشند تا یک کارآزمایی بالینی بروی متفورمین (دارویی که برای کنترل قندخون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بکار می رود) در جهت بهبود عملکرد انسولین در غدد شیری اجرا نمایند و تأثیر آنرا بر تحریک تولید شیر در مادران مبتلا به پیش دیابت که دچار کمبود تولید شیر هستند، بررسی کنند.

منبع-http://diabetestma.org
 
بالا