مشکلات خود در درس سيستم عامل را اينجا مطرح کنيد

hoseng

کاربر بیش فعال
hardoshon ro age zahmat nabasheeeee ama bishtar algoritmesho niaz daram
من یه توضیحی بهتون میدم
اول از همه باید بدونید که الگوریتم بانکداران که برای اجتناب از بن بست به کار میره یه اشکال بزرگ داره که اونم اینه که فرایند ها باید قبل از شروع منابع مورد نیاز خودشون رو اعلام کنن و نیازشون به منابع مششخص باشه و این همونطور که میدونید یه امر تقریبا غیر ممکنه. پس قابلیت پیاده سازی نداره الگوریتم آقای دکسترا
اما خود الگوریتم شامل یه سری بردارها و ماتریس هاست که من یه توضیحی میدم(فرض کنید سه منبع R0 ، R1 ، R2 و سه فرایند P0 ، P1 ، P2 داریم)
اولین بردار، بردار E هستش که به ما میگه از هر منبع چند نمونه موجود هستش به عبارتی مثلا
کد:
E=[3  6  7]
حالا میرسیم به یکی از مهمترین ماتریس های این بخش به نام Max که یه ماتریس 3*3 هستش توی مثال ما و مشخص کننده حداکثر منابعی هست که فرایندها برای تکمیل شدن احتیاج دارن باز هم به عبارتی مثلا

R2R1R0Max
521P0
232P1
341P2
یه ماتریس دیگه هم لازمه که بهش میگن ماتریس تخصیص یا Allocation که بیان کننده اینه که تا به حال یعنی تا به اینجای کار که فرایندها به صورت همروند اجرا شدن این تعداد از منابع بهشون تخصیص داده شده. باز هم من مثال رو ادامه میدم که درکش بهتر باشه و تا آخر همین مثال رو حل کنیم
R2R1R0Alloc
411P0
222P1
020P2
خب این ماتریس هم تموم شد. ماتریس بعدی ماتریس Need هستش که از روی همین دو ماتریس بالا به دست میاد و بیان کننده اینه که فرایندها برای اینکه تکمیل بشن به چند نمونه از چه منبعی نیاز دارن. که مسلما مقدارش از رابطه Max[j] - Alloc[j به دست میاد
R2R1R0Need
110P0
010P1
321P2

یه بردار دیگه به نام A هست که به راحتی به دست میاد و بیان کننده اینه که از اون موجودی اولیه منابع چه مقدار باقی مونده. برای به دست آوردنش کافیه توی بردار تخصیص مقادیر یه ستون رو جمع کنیم و درایه مربوطه از بردار E رو از اون کم کنیم به عبارتی

کد:
A=[0  1  1]

به عبارته دیگه صفر واحد از منبع R0، یک واحد از منبع R1 و یک واحد از منبع R2 باقی مونده و قابل تخصیص هستش
حالا هدف ما چیه؟ هدف ما اینه مشخص کنیم که با توجه به این تخصیصی که دادیم حالت سیستم امن یا نا امن هستش. اگر حالت امن باشه یعنی خب مسلما بن بست نداریم ولی اگه حالت نا امن باشه نمیتونیم بگیم بن بست حتمیه بلکه امکانش وجود داره
ببینیم چطوری باید حالت سیستم رو مشخص کنیم
ما اول یه نگاه به ماتریس A میندازیم و یه نگاه هم به سطرهای ماتریس Need که ببینیم میتونیم با توجه به نیازهایی که یه فرایند داره و همچنین منابعی که موجوده فرایندی رو به اتمام برسونیم. اگر وجود نداشت یعنی سیستم نا امنه اما اگه وجود داشت میریم مرحله بعد
در این مثال اگر دقت کنید مشخص میشه که هم فرایند P0 و هم فرایند P1 امکان ادامه یافتن دارن پس میریم مرحله بعد

در این مرحله یکی از فرایندها رو تکمیل میکنیم و منابعی که در ماتریس تخصیص بهشون داده شده بود رو آزاد و به بردار A اضافه میکنیم و همین عملیات رو تا انتها ادامه میدیم.
برای درک بیشتر مثالمون رو ادامه میدیم
کد:
A=[0  1  1] ----->Finish P0 (We can finish P1 too) ------->A=[0+1    1+1   1+4]=[1  2  5]
A=[1  2  5] ----->Finish P1 (We can finish P2 too) ------->A=[1+2    2+2   5+2]=[3  4  7]
A=[3  4  7] ----->Finish P2 ------->A=[3+0    4+2   7+0]=[3  6  7]=E

همونطور که دیدین ما تونستیم هر سه فرایند رو به اتمام برسونیم پس با توجه به اون تخصیصی که داده بودیم حالت امن هستش و بن بستی وجود نداره

dashroozbeh

عضو جدید
سلام اگه ممکنه حل تمرین کتاب سیستم عامل توزیعی تننباوم (distributed systems principles and paradigms 2nd edition by Andrew S. Tanenbaum and Maarten Van Steen) رو هر کی میتونه چه به زبان انگیلیسی چه فارسی قرار بده ممنون میشم

hoseng

کاربر بیش فعال
سلام اگه ممکنه حل تمرین کتاب سیستم عامل توزیعی تننباوم (distributed systems principles and paradigms 2nd edition by Andrew S. Tanenbaum and Maarten Van Steen) رو هر کی میتونه چه به زبان انگیلیسی چه فارسی قرار بده ممنون میشم
http://sazadi.com/en/en-academic-contents/19-en-distributed-systems-aut.html
اینجا یه چیزایی هست ببین به دردت میخوره

hoseng

کاربر بیش فعال
سلام ممنون اما کامل نیس زبان اصلیشو کسی نداره؟
سلام خواهش می کنم
منم این رو سرچ کردم واست پیدا کردم یه سرچ کنی شاید به نتیجه برسی
البته اگه سوال خاصی داری بپرس شاید تونستیم جواب بدیم

rezaei.sp

عضو جدید
سلام دوستان .
لایسنس سیستم عامل ویندوز 7 رو از کجا میتونیم پاک کنیم ؟
من یه لایسنس جدید میخوام بدم بهش . ولی قبلی رو نمیدونم چطوری باید پاک کنم ؟
لطفا کمک کنید . :gol:

hoseng

کاربر بیش فعال
سلام دوستان .
لایسنس سیستم عامل ویندوز 7 رو از کجا میتونیم پاک کنیم ؟
من یه لایسنس جدید میخوام بدم بهش . ولی قبلی رو نمیدونم چطوری باید پاک کنم ؟
لطفا کمک کنید . :gol:
این که مشکله درسی نیست :biggrin:

1. Open a command prompt as an Administrator.
  2. Enter slmgr /upk and wait for this to complete. This will uninstall the current product key from Windows and put it into an unlicensed state.
  3. Enter slmgr /cpky and wait for this to complete. This will remove the product key from the registry if it's still there.
  4. Enter slmgr /rearm and wait for this to complete. This is to reset the Windows activation timers so the new users will be prompted to activate Windows when they put in the key

alirez014

عضو جدید
من متاسفانه پایان نامه کارشناسی ارشدمو به جز لب تاب خودم جایی ذخیره نکرده بودم!!!! ویندوزم xp بود چون راحت بودم باهاش ،گفتم ارتقاش بدم به سون (ویندوز7) و روی همون درایوی که xp رو داشتم ویندوز7 رو نصب کردم ولی بعد نصب ویندوز7 متاسفانه دیدم تمام پروژم و بفیل های دیگم فرمت شدن !!!! یعنی هیچ اثری از پایان نام نیست! یه بار ریکاوری کردم ولی چیز خاصی پیدا نشد!! میخواستم بدونم بعد ارتقا ویندوز از xp به ویندوز7 میشه فایل هارو ریکاوری کرد و پیداشون کرد؟؟؟ یا راه دیگه ای وجود داره؟؟ دوستان میخواستم کمک کنید اگه کسی چیزی میدونه بگه خواهشا! نتیجه زحماتم به همین راحتی از دست میره!! 2-3 هفته دیگه قرار بود دفاع کنم! اصلا وقتی هم نیست...
ممنون:gol:

آخرین ویرایش:

hoseng

کاربر بیش فعال
من متاسفانه پایان نامه کارشناسی ارشدمو به جز لب تاب خودم جایی ذخیره نکرده بودم!!!! ویندوزم xp بود چون راحت بودم باهاش ،گفتم ارتقاش بدم به سون (ویندوز7) و روی همون درایوی که xp رو داشتم ویندوز7 رو نصب کردم ولی بعد نصب ویندوز7 متاسفانه دیدم تمام پروژم و بفیل های دیگم فرمت شدن !!!! یعنی هیچ اثری از پایان نام نیست! یه بار ریکاوری کردم ولی چیز خاصی پیدا نشد!! میخواستم بدونم بعد ارتقا ویندوز از xp به ویندوز7 میشه فایل هارو ریکاوری کرد و پیداشون کرد؟؟؟ یا راه دیگه ای وجود داره؟؟ دوستان میخواستم کمک کنید اگه کسی چیزی میدونه بگه خواهشا! نتیجه زحماتم به همین راحتی از دست میره!! 2-3 هفته دیگه قرار بود دفاع کنم! اصلا وقتی هم نیست...
ممنون:gol:
یعنی پروژتون کجا سیو بود که با نصب ویندوز پرید؟ دقیق جاشو بگین. اگه جایی بوده باشه که با نصب ویندوز پاک شه شاید مجبور باشین به کسانی که کارشون ریکاوریه هارد هست چون مجهزن

rezaei.sp

عضو جدید
یعنی پروژتون کجا سیو بود که با نصب ویندوز پرید؟ دقیق جاشو بگین. اگه جایی بوده باشه که با نصب ویندوز پاک شه شاید مجبور باشین به کسانی که کارشون ریکاوریه هارد هست چون مجهزن
سلام حسین جان .
ظاهرا میگه upgrade کرده . اگه از xp به 7 آپگرید کنه ، فایل های کاربر xp قائدتا باید در کابر 7 قرار بگیره دیگه . یا جایه دیگه میره ؟>
شاید یه جای دیگه باشه و ایشون بی اطلاع باشن از اون جا .

hoseng

کاربر بیش فعال
سلام حسین جان .
ظاهرا میگه upgrade کرده . اگه از xp به 7 آپگرید کنه ، فایل های کاربر xp قائدتا باید در کابر 7 قرار بگیره دیگه . یا جایه دیگه میره ؟>
شاید یه جای دیگه باشه و ایشون بی اطلاع باشن از اون جا .
سلام از بنده جناب رضایی
حرف شما متینه
معمولا یه فایل به اسم windows.old ایجاد میشه و فقط فایلهای کاربر رو نگه میداره مثل اطلاعات داخل My Document یا My Picture و این ها، البته در صورتی که ویندوز قبلی رو فرمت نکرده باشه همچین اتفاقی می افته

njimko

عضو جدید
سلام
آیا کسی هست مرا یاری کند؟
میشه به این سوال جواب بدید و گزینه رو بهم بگید.
مرسی
IMG_1127.jpg

njimko

عضو جدید
سلام
این سه تا سوال مربوط به مدارمنطقی ه ولی من جایی واسه مدار پیدا نکردم ؟
مرسسسسسسسسسس پیشاپش
IMG_1128.jpg

iut.ali

عضو جدید
با سلام کسی میتونه بهم بگه چطوری میشه کتابخونه ها رو تو اوبونتو اضافه کرد تا یشه یه برنامه به زبان c++ رو تو ترمینال ران کرد ممنون

مهندس سهراب

عضو جدید
سلام دوستان
کسی می دونه که چطور در سیستم عامل لینوکس با چه دستوری می شه فایل هایی که با LSباز می شه را در یک فایل کپی کرد و بعد با دستور cutفقط ستون ها ی مورد نظر را جواب بده؟؟

طیبه

عضو جدید
سلام بچه ها
من سیستم عامل لینوکس ubuntu رو روی ماشین مجازی vmware player نصب کردم.هنگام login کردن برای یوزر و پسورد ارور میده.در حالی که درستن.چکار کنم.
ممنون میشم کمکم کنید

Vahid.Net

عضو جدید
سلام بچه ها
من سیستم عامل لینوکس ubuntu رو روی ماشین مجازی vmware player نصب کردم.هنگام login کردن برای یوزر و پسورد ارور میده.در حالی که درستن.چکار کنم.
ممنون میشم کمکم کنید

با سلام،

شما یوزر و پسورد root هم فراموش کردین؟

طیبه

عضو جدید
با سلام
موقع نصب فقط یکبار یوزر و پسورد میخواد که همونا رو وارد می کنم ولی پیغام میده اشتباهه.فراموش نکردم درست وارد میکنم.
مشاهده پیوست 206720

بالاخره موفق شدم نصبش کنم و با پسورد وارد شدم ولی سرعتش خیلی پایینه. تنظیماتی داره که سرعتش بالا بره؟

narges.besat

عضو جدید
سیتم عامل

سیتم عامل

چه پیاده سازی رو پیشنهاد میکنید که در یک سیستم توزیع شده کوانتوم منابع ناحیه بحرانی از یک استاندارد خاصی پیرو ی میکنند؟
ایا در یک سیستم توزیع شده از برش زمانی پروسسها نیز میتوان استفاده کرد ؟
مرسی جوابم زود بدینhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gif

W T F

عضو جدید
سلام خدمت همه ی مهندسای گل گلاب...:gol:
یه مشکلی جدیدا برام پیش اومده...
میخوام ویندوزمو عوض کنم...سی دی رو تووش میندازم...رستارت میکنم...
ولی صفحه ی Press any key نمیاد... و اصلا سی دی لود نمیشه و کامپیوتر روشن میشه...
امیدوارم منظورم رو رسونده باشم...
(سی دی ویندوز هیچ مشکلی نداره...خودم قبلن صد بار نصب کردم...جدا از این چن تا سی دی دیگه هم امتحان کردم ...ویندور 7 ، 8 ، 8.1) فک کنم مشکل نرم افزاری داشته باشه...
چیکار باید کنم؟!

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه ی مهندسای گل گلاب...:gol:
یه مشکلی جدیدا برام پیش اومده...
میخوام ویندوزمو عوض کنم...سی دی رو تووش میندازم...رستارت میکنم...
ولی صفحه ی Press any key نمیاد... و اصلا سی دی لود نمیشه و کامپیوتر روشن میشه...
امیدوارم منظورم رو رسونده باشم...
(سی دی ویندوز هیچ مشکلی نداره...خودم قبلن صد بار نصب کردم...جدا از این چن تا سی دی دیگه هم امتحان کردم ...ویندور 7 ، 8 ، 8.1) فک کنم مشکل نرم افزاری داشته باشه...
چیکار باید کنم؟!

سلام :gol:

باید اولین وسیله ای که کامپیوتر از اون بوت میشه رو dvd-rom (یا سی دی رام ) قرار بدین.

برای این کار وقتی سیستم داره روشن میشه، بلافاصله دکمه del (روی سیستم شما ممکنه متفاوت باشه، مثلا دکمه f12 یا ... ) رو بزنین، و بعد تنظیمات رو انجام بدین.

W T F

عضو جدید
سلام :gol:

باید اولین وسیله ای که کامپیوتر از اون بوت میشه رو dvd-rom (یا سی دی رام ) قرار بدین.

برای این کار وقتی سیستم داره روشن میشه، بلافاصله دکمه del (روی سیستم شما ممکنه متفاوت باشه، مثلا دکمه f12 یا ... ) رو بزنین، و بعد تنظیمات رو انجام بدین.

ممنونم از رسیدگیت دوست گلم...
(یه عذرخواهی هم بابت اینکه دیر رسیدم)
راستش ، من چیز زیادی نمیدونم از بوت...
امکانش هست به صورت تصویر (عکس) بهم توضیح بدین که دقیقا چیارو باید تنظیم کنم؟
ممنون از لطفت...
:gol::gol::gol:

"فاطمه"

عضو جدید
من ویندوز 7 پک1 رو خریداری و طبق دستورالعمل خود DVD نصبش کردم.
در آخر بعد از اتمام مراحل نصب و بعد از restart شدن ویندوزم دیگه بالا نمیاد (در حدی که نمیتونم دوباره مجددا نصبش کنم)
کسی میدونه مشکل از کجاست و چیکار کنم که ویندوز بالا بیاد؟

(گزینه ریاستارت کردن رو امتحان کردم ، از راه های دیگه راهنماییم کنید لطفا)
مرسی

it_solver

عضو جدید
ممنونم از رسیدگیت دوست گلم... (یه عذرخواهی هم بابت اینکه دیر رسیدم) راستش ، من چیز زیادی نمیدونم از بوت... امکانش هست به صورت تصویر (عکس) بهم توضیح بدین که دقیقا چیارو باید تنظیم کنم؟ ممنون از لطفت... :gol::gol::gol:
ابتدا سیستم را ری استارت کنید قبل از اینکه ویندوز بالا بیاد delete را چندین بار بزنید البته اگر pc دارید( توی لپ تاپ گزینه ی دیگری هستش) سپس وارد محیطی میشید که معمولا زمینه ی آبی و یا مشکی داره اونجا طبق تصویر لینک کار را انجام دهید.

it_solver

عضو جدید
من ویندوز 7 پک1 رو خریداری و طبق دستورالعمل خود DVD نصبش کردم.
در آخر بعد از اتمام مراحل نصب و بعد از restart شدن ویندوزم دیگه بالا نمیاد (در حدی که نمیتونم دوباره مجددا نصبش کنم)
کسی میدونه مشکل از کجاست و چیکار کنم که ویندوز بالا بیاد؟

(گزینه ریاستارت کردن رو امتحان کردم ، از راه های دیگه راهنماییم کنید لطفا)
مرسی

هیچ پیغامی نداره؟ یه صفحه مشکیه که فقط کرسور موس چشمک میزنه؟
اگر اینطوره راه حل زیر را امتحان کنید:
۱- دستگاه را با دیسک ویندوز هفت بوت کنید.
۲- در صفحه‌ای که گزینه Install Now را می‌بینید، در پایین صفحه گزینه Repair your computer را انتخاب کنید.
۳- پنجره‌ای شامل دو گزینه باز می‌شود، یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید تا دکمه Next فعال شود.
۴- در صفحه بعد Command Prompt را باز کرده و در آن دستور زیر را تایپ کنید:
bootsect /nt60 sys
۵-بعد از اجرای موفقیت‌آمیز دستور، سیستم را ریستارت کنید تا ویندوز بالا بیاید.اگر همچنان مشکل داشتید دواره مراحل بالا را انجام دهید و دستورات زیر را انجام دهید و بعد از هر دستور دکمه Enter را بزنید.
bootrec.exe /FixMbr
bootrec.exe /FixBoot
bootrec.exe /RebuildBcd
دوباره سیستم را ریستارت کنید.

اینکه میگید نمیتونید مجدد ویندوز نصب کنید یعنی چه حالتی پیش میاد dvd را که دیگه باید بتونید بوت کنید.