مشورت در مورد بحث مهریه در ازدواج

Emad5423

عضو جدید
وظیفه اونم هست که کار کنه...یعنی انتظار دارین فقط من کار کنم و ایشون مصرف کننده باشه؟ اونم با این وضع و شرایط اقتصادی مملکت؟

زن وظیفه ای واسه کار کردن نداره -خرج زندگی به عهده مرده -در ضمن من تو اطرافیان خیلی سراغ دارم ک زن و مرد هر دو شاغل اند اما خانوم حقوقش رو خرج خودش و خونواده خودش میکنه و چند سالی هم سره همین موضوع با شوهرش دعوا دارن

مشکل اینه ک دختر ها (البته بعضی هاشون) هم اسلام رو میخان هم غرب رو !!!
هم مهریه هم نصف اموال !!-هم اینکه حق کار داشته باشن - و هم اینکه پولشون واسه خودشون باشه و تو زندگی خرج نکنند !!! یه ذهنیتی هم ک من شنیدم از بعضی خانوم ها اینه ک میگن کار میکنی پس انداز کن واسه خودت ک اگه یه روزی کارت به طلاق و این حرفا کشید از خودت پول و سرمایه داشته باشی!! و این مدل ادم ها تو هزینه ها ی زندگی مشترک اونجوری ک تو مد نظرته شریک نمیشن

به خاطر عدم اعتماد دو طرفه هست اگه اعتماد بود دختر و خانواده دختر هم این مهریه رو بی ارزش میدونستن...

الان دوره زمونه جوری شده ک پسر ها بیشتر میترسن !! کافیه یه گوگل کنی خاطره پسر هایی ک جدا شدن رو بخونی -طرف میگفت 35 سالمه -هیچ امیدی به ادامه زندگی ندارم -تا این سن هر چی داشتم از ماشین و پس انداز و .... همه رو دختری ک باهاش عقد بودم ازم گرفت!!-الان دیگه وضعم رسیده به زیره صفر-این مدل کیس ها تو هر 2 طرف هست -عجله نکن -گفتی ک 1.5 سال دیگه سربازیت تموم میشه -خب خودت قضاوت کن -وقتی کار داشته باشی و سرباز نباشی -اونوقت میتونی سرتو بگیری بالا و بری خواستگاری نه مثل الان ک با گردن کج و سره پایین و منتظر باشی ک آیا کسی حاضره شرایطتت رو قبول کنه یا نه -تازه اول سربازیه-این سختی های اولش ک بگذره فکر ازدواج از سرت میپره--دروغ نگم منم بهش فکر کردم ک درس و ازدواج با هم -اما اگه همین رو هم در بارش تحقیق کنی میفهمی ک اونایی انجامش دادن بدجور پدرشون در اومده -مخصوصا پسر ها

همیشه دختر بهتر خوشگل تر خونواده دار تر با شعور تر و ..... پیدا میشه -این در مورد پسر ها هم صدق میکنه و 2 طرفس -پس اگه دیدی خیلی روی مادیات گیر دادن -بهتره یه تجدید نظر بکنی

یه چیز دیگه اینکه ببین تو خونواده دختره -پدرش همه کارس و حرف اخر رو میزنه یا مادرش -این یه نکته ریزی توش هست ک وقتی فهمیدی بهم خصوصی بده تا در موردش بهت بگم :D

در مورد پیشنهاد واسه اینکه چجوری قانع کنی طرف رو ک کم کنه مهریه رو باید بگم ک اولین کار رک بودنته- تو داری امضا میکنی ک فلان مبلغ یا سکه رو به این خانوم بدهکاری -پس دیگه جای کلاس گذاشتن و اینا نیست -جو گیر هم نشو ک میتونم در بیارم و بدم -شرایط الان رو در نظر بگیر -قید عندالاستطاعه رو هم تو مهریه بگنجون-همونجور ک اونا جدی اند تو هم باید روی عقایدی ک فکر میکنی درست و منطقی اند پافشاری کنی -منظورم لج بازی نیست -تو شرایطتت رو بگو -اونا میتونن قبول کنند میتونن هم نکنند

زن داداش خودم 500 تا سکه مهریشه اونم تو سال 88 ----- توی دخترای فامیلمون هم 14 تا سکه زیاده-همشون هم دارن زندگی شون رو میکنن -بستگی به خونواده دختر و طرز فکرشون داره -پس سعی نکن اونا رو تغییر بدی

ممنون از پاسختون...

هر کی یه نظری داره و من به نظرتون احترام میزارم...

ایشون متاسفانه مادرشون فوت شده و خودش داره توی خونه برای پدر و برادراش مادری میکنه در واقع.....و پدر ایشون هم یه فرد کاملا محترم هستن. و همچنین برادراشون که افراد تحصیل کرده و باشعور.

با شناختی که از خانوادش پیدا کردم پدر ایشون راهنماییشون رو میکنن ولی تصمیم نهایی رو خود این دختر خانم میگیرن...ولی این دختر خانم بدون اطلاع خانوادش کاری نمیکنه مطمئنم مشورت میگیره.

ممنون از نکاتی که بیان کردی.

Mr. Lawyer

دستیار مدیر کل در تالار حقوق
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز. قبل از هر چیزی امیدوارم هر چه زودتر خدمتتون رو به پایان رسانیده و عاقبت بخیر بشین.

من یک مقدار در خصوص فلسفه مهریه صحبت می کنم و تصمیم رو به خودتون واگذار می کنم.

اسلام مهریه را بعنوان یك پشتوانه اجتماعی برای زن محسوب كرد زیرا در صورت جدایی زن و مرد، زن متحمل خسارت بیشتری می‏شود زیرا مرد طبق استعداد خاص بدنی معمولاً در اجتماع نفوذ و تسلط بیشتری دارد و همچنین مردان برای انتخاب همسر مجدد امكانات بیشتری دارند ولی زنان بیوه با از دست رفتن سرمایه جوانی و زیبایی امكاناتشان برای انتخاب همسر جدید كمتر است مهریه چیزی به عنوان جبران خسارت برای زن و وسیله‏ ای برای تأمین زندگی آینده اوست. و در پایان خدمت شما عرض می کنم که مهریه تا حدودی نشانه علاقه مرد به زن هست و نیز نوعی پیشکشی به وجود پاک خانم.

خدانگهدار

ati3254

کاربر حرفه ای
سلام دوست من
باتوجه به شرایطی که نوشتی قانون نصف نصفی که میگی چون هر دو باهم دارید زندگیتونو میسازید حق همسرته و با توجه به قانون مردسالارانه ایران چیزی برای ترسیدن وجود نداره الان یه خونه ۱۱۰ متری و یک ماشین حق مرد محسوب میشه و اگه بیشتر این مقدار دارایی داشته بلشی مصادره میشه و اگه کار به قسط بندی مهریه برسه که مهر هرچقدر باشه بیشتر از ۲۰۰ سکه رو اقساط نمیکنند اونم به اندازه یک چهارم حقوق پس نمیتونه پشتوانه خوبی برای یه خانم باشه بیشتر ما با مهریه میخوایم مهم بودنمون و به رخ بکشیم
الان موضوع مهریه برای جفتتون خیلی مهم شده خانم بهتون گفتن اگه کم باشه دیگران چی فکر میکنن و این یعنی اون با مقدار مهریه فقط میخواد میزان ارزشمند بودنش برای شما رو به خودش و همه ثابت کنه من فکر میکنم جای اینکه قضیه رو بصورت معامله دربیارید بهش بگید که براش ارزش زیادی قائلید حاضرید حتی به خاطرش قبول کنید چون نمی خواید از دستش بدید ولی ترجیح میدید با مهریه کمتر منطقی بودن و خانم بودن همسرتون و به همه نشون بدید بهش نگید قانون نصف نصف بگید من برای تو و اسایشت تلاش میکنم و هرچی که خواهم داشت برای ارامشته نه چیز دیگه اینجوری خیالش از بابت شما اروم تر میشه
ما خانما وقتی به یه مرد اعتماد کنیم وقتی حس دوست داشته شدن و امنیت بکنیم حتی از بزرگترین خواسته هامون به خاطر مرد زندگیمون میگذریم
امیدوارم یه روزی انقدر غرق خوشبختی بشین که بی اهمیت ترین مسئله زندگیتون مهریه باشه

Emad5423

عضو جدید
ممنونم از دوستانی که با دقت به حرفام توجه کردن و وقت گذشتن.

امروز با این دختر خانم صحبتی داشتم و در مورد مهریه هم حرف زدیم. ایشون با پدرشون صحبت کردن و مهریه رو کردن 250 تا.....

به منم گفت دیگه پایین تر نمیتونم و منم راهی نداشتم و باید قبول می کردم:smile:

فک میکنم دیگه موضوع مهریه رو ازین کش دار تر نکنم بهتره...

Uchiha Itachi

عضو جدید
ممنونم از دوستانی که با دقت به حرفام توجه کردن و وقت گذشتن.

امروز با این دختر خانم صحبتی داشتم و در مورد مهریه هم حرف زدیم. ایشون با پدرشون صحبت کردن و مهریه رو کردن 250 تا.....

به منم گفت دیگه پایین تر نمیتونم و منم راهی نداشتم و باید قبول می کردم:smile:

فک میکنم دیگه موضوع مهریه رو ازین کش دار تر نکنم بهتره...

به قیمت سکه روز فکر کنم میشه تقریباً 450 تا 500 میلیون تومن. این که این مبلغ معقول هست یا نه رو خودتون باید با شرایط خودتون قضاوت کنید.

خیلی سخته که بشه مقایسه کرد اما اگر بنده برای شخص خودم می خواستم تصمیم بگیرم و با توجه به شرایط خودم حدود یکصد و چند تا مناسب بود. اما پیش از بحث مهریه، بحث دوران نامزدی هست که به نظر من برای شناخت طرفین از یکدیگر ضروریه و منجر به کاهش مشکلات آینده میشه که با توجه صحبت های شما به نظرم دوران نامزدی نداشتید.

در نهایت نظر من یک چیز است: مراجعه به چند مشاور

جهت یادآوری هم عرض کنم: به نظر من اگر نقطه ضعف جنس مذکر رو زیبایی فرض کنیم اون موقع نقطه ضعف جنس مونث بحث مالی است.

آخرین ویرایش:

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام....پیشاپیش سال نو مبارک و انشالله سال خوبی داشته باشید

سعی میکنم خلاصه بیان کنم. خواهر بنده یه دختری رو برای من انتخاب کردن که من با ایشون حضوری و تلفنی هنوز در ارتباطم و داریم مرحله شناخت رو با هم طی میکنیم. من و این دختر خانم از نظر خط فکری و فرهنگی و اهداف خیلی نزدیک بهم هستیم. ولی خب زندگی مشترک فقط به این خلاصه نمیشه.

مشکلی که وجود داره مشکل مالی بنده هست. در واقع من سربازم و حدودا 1.5 سال دیگه تموم میکنم البته در این رابطه هم با ایشون صحبت کردم و ایشون هم دارن میسنجن...ایشون کار میکنن...البته اینم بگم منم آینده کاری خوبی دارم.

در واقع من و ایشون توافق زندگی از صفر رو داریم میکنیم. یعنی همه چی نصف نصف باشه و اینطور نباشه که زحمات همدیگر رو بیهوده بدونیم و ازین حرفا....

صحبت در این رابطه خیلی میشه کرد ولی من نمیخوام زیاد توضیح بدم...ولی در این حد بدونین شرایط فکری و فرهنگی و اهداف آینده همه چی اوکی هست. حتی من تنهایی با پدر و برادر ایشون صحبت کردم و صحبت های خوبی انجام شد....

حالا یه موضوعی هست که هنوز با ایشون مطرح نکردم و اونم بحث مهریه هست .ولی قبلش خواستم با دوستان یه مشورتی داشته باشم....
خودم زیاد مهریه رو قانون درستی نمیدونم...چون وقتی دو نفر به هم اعتماد دارن و به یک اندازه دارن از زندگی مشترکشون لذت میبرن، واقعا نمیدونم وجود این مهریه چه ضرورتی داره؟!...
خواستم بدونم زندگی ایی که نصف نصف هست و همه چی رو از صفر با هم شروع میکنیم، آیا مهریه ضرورتی داره؟ چون اگه خدا نکرده بحث طلاق هم باشه نصف اموال زندگی واسه ایشون هست. در خواست مهریه برای این شرایط واقعا بی انصافی از دختر نیست؟ یا حداقل تعداد مهریه رو خیلی کاهش بدن.

اگه با این موضوع موافق هستین و اگه تمایل دارین بهم بگین چطوری با این دختر خانم در رابطه با این موضوع صحبت کنم که ناراحت نشن...البته خودم هم میتونم صحبت کنم ولی خب گفتم شاید شما دوستان بتونین راهنمایی های خوبی بهم کنین.

ممنون میشم بدون تعصب راهنمایی کنین.:gol::gol:
سلام
وقت بخیر
نه بنظر میاد حکمتی وجود داره که مهریه توسط اسلام قرار داده شده.
(شاید روحیات دختر خانم(برای تامین شدن از طرف مرد) و همچنین اقا پسر (چون اقایون ذاتا دوست دارن دختر و خانواده رو تامین کنن)
و دلایل دیگه ای که وجود داره و هنوز کشف شده نیست.
پس حتما مهریه تعیین بشه.
ولی برای مبلغش و مقدارش ، نحوه پرداختش ، و... میتونید به توافق برسید.
حتما هم نباید مالی باشه. شاید برای دختر خانم این مهم باشه که شوهرش حافظ قران باشه. و این رو مهریه خودش قرار بده.(مثل شهید حججی)

اجازه بده نظرش رو بگه. مقدمه چینی هم نکنید. مثلا من دستم تنگه و فلان. بعد نظرشو بپرسید.
اینطوری نباشه.
اجازه بده نیت قلبیش رو بگه.
بعدش اگه دیدی اوضاع داره خراب میشه و در توانت نیست، باهاش صحبت کن

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال

سعی میکنم خلاصه بیان کنم. خواهر بنده یه دختری رو برای من انتخاب کردن که من با ایشون حضوری و تلفنی هنوز در ارتباطم و داریم مرحله شناخت رو با هم طی میکنیم. من و این دختر خانم از نظر خط فکری و فرهنگی و اهداف خیلی نزدیک بهم هستیم. ولی خب زندگی مشترک فقط به این خلاصه نمیشه.

مشکلی که وجود داره مشکل مالی بنده هست. در واقع من سربازم و حدودا 1.5 سال دیگه تموم میکنم البته در این رابطه هم با ایشون صحبت کردم و ایشون هم دارن میسنجن...ایشون کار میکنن...البته اینم بگم منم آینده کاری خوبی دارم.

در واقع من و ایشون توافق زندگی از صفر رو داریم میکنیم. یعنی همه چی نصف نصف باشه و اینطور نباشه که زحمات همدیگر رو بیهوده بدونیم و ازین حرفا....

صحبت در این رابطه خیلی میشه کرد ولی من نمیخوام زیاد توضیح بدم...ولی در این حد بدونین شرایط فکری و فرهنگی و اهداف آینده همه چی اوکی هست. حتی من تنهایی با پدر و برادر ایشون صحبت کردم و صحبت های خوبی انجام شد....

حالا یه موضوعی هست که هنوز با ایشون مطرح نکردم و اونم بحث مهریه هست .ولی قبلش خواستم با دوستان یه مشورتی داشته باشم....
خودم زیاد مهریه رو قانون درستی نمیدونم...چون وقتی دو نفر به هم اعتماد دارن و به یک اندازه دارن از زندگی مشترکشون لذت میبرن، واقعا نمیدونم وجود این مهریه چه ضرورتی داره؟!...
خواستم بدونم زندگی ایی که نصف نصف هست و همه چی رو از صفر با هم شروع میکنیم، آیا مهریه ضرورتی داره؟ چون اگه خدا نکرده بحث طلاق هم باشه نصف اموال زندگی واسه ایشون هست. در خواست مهریه برای این شرایط واقعا بی انصافی از دختر نیست؟ یا حداقل تعداد مهریه رو خیلی کاهش بدن.

اگه با این موضوع موافق هستین و اگه تمایل دارین بهم بگین چطوری با این دختر خانم در رابطه با این موضوع صحبت کنم که ناراحت نشن...البته خودم هم میتونم صحبت کنم ولی خب گفتم شاید شما دوستان بتونین راهنمایی های خوبی بهم کنین.

مهریه حق شرعی و قانونی زن محسوب میشه. برای مرد هم حقوق دیگری در نظر گرفته شده. اون چیزی که مهمه اینه که میزانش باید بر اساس توافق دو طرف باشه و اینکه مرد توانایی پرداختشو داشته باشه. نه اینکه جو گیر شه و در یک حرکت کاملا غیر عقلانی، مهریه بالا که استطاعتشو نداره بپذیره. دختر هم اگه عقلانیتش در حد مطلوبی باشه و طرف مقابلشو قبول داشته باشه، میپذیره.

zahra mohsenian

کاربر بیش فعال

سلاام
مهریه رو خواهشا زیاد نزارید(البته اگه تا الان ثبت نشده باشه)
کلا مهریه یطوری باید تعیین بشه که مرد بتونه پرداخت کنه و خودشم بعد پرداخت بدبخت نشه(((:)
دیگه بشینید حساب کنید چقد میتونین پرداخت کنین(امیدوارم نیاین مثل یه عده جوگیر هزارتایی بزنین یا نصف بدن////:)
خوشبخت بشید