مشاوره و آینده شغلی شهرسازان

DDDIQ

مدیر ارشد
با سلام خدمت همه دوستان شهرسازعزیز

مطمئنا یکی از مسائلی که همه به ان توجه داریم بازار کار و آینده شغلی ماست ؛ خیلی از دانشجویان و یا فارغ تحصیلان در مورد این مساله فکر میکنند و به دنبال پیدا کردن پاسخی برای اینده جایگاه شغلی خود هستند؛ که در این رابطه اطلاع از تجریبات و همفکری با یکدیگر و افراد شاغل به ما کمک خواهد کرد.

در رابطه با رشته مهندسی شهرسازی نیز چنین هست

سوالات بسیاری ممکن است در رابطه با شهرسازی و شهرسازان پرسیده شود

• به کلی شهرسازان چه کارهایی انجام می دهند و نقش انها در شرکت و سازمان های دولتی و یا خصوصی چیست؟
  • آینده شغلی شهرسازان در ایران چگونه است ؟
  • تا چه میزان میتوان به آینده شغلی این رشته امیدوار بود؟
  • و ....
و حال چه مسائل و راهکارهایی میتوانند به ما در پاسخ به این سوالات کمک کند؟

• یک شهرساز چه توانایی هایی باید داشته باشد تا سریعتر در بازار کار فعالیت و جایگاه مناسبی داشته باشد
  • عواملی که میتواند در پیشرفت تاثیر گذار باشد
  • چگونگی همکاری با کارفرما و همکاران و رشته های مرتبط
  • چه مشاغلی در این رشته پردرآمد تر میابشد
  • و....

شما میتوانید در این تاپیک پیرامون این مسائل و سوالاتی که در این ضمینه دارید وظرات خود را ارسال و از تجربیات یکدیگر استفاده کنید ؛امیدوارم که دوستان عزیز با اطلاع و با تجربه تر آموخته ها و تجربیات خودشون در این زمینه ها رو با دیگر دوستان به اشتراک بگذارند/.

سپاسگزارم

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
گرایش برنامه ریزی منطقه ای

تخصص‌هاي مرتبط با سامان‌دهي مسائل شهري از جمله تخصص‌هاي مورد نياز كشور است. با توجه به وضعيت فعلي شهرها و فضاهاي شهري نياز فراواني به افراد متخصص در اين رشته وجود دارد. علاوه بر اين پويايي شهرها، دگرگوني شرايط و ...... موجب تداوم اين نياز شده است. در واقع نمي‌‌توان در يك مقطع زماني طرحي براي شهر يا قسمتي از آن تهيه كرد و كار را تمام شده فرض نمود بلكه در طول روند رشد و توسعه شهرها بايد بطور مداوم آن‌ها را مورد بازبيني و كنترل قرارداد كه اين كار در شمار وظايف شهرسازان قرار مي‌گيرد.
وضعیت نیاز کشور به این رشته:
در ايران تا 6 سال پيش رشته شهرسازي تنها در مقطع كارشناسي ارشد و دكتري وجود داشته است و به تازگي مدت كوتاهي است در مقطع كارشناسي نيز فعاليت‌هايي صورت گرفته است، بنابراين بازار كار اشباع نشده است.
زمينه‌هاي كاري رشته شهرسازي بسيار متنوع است. در بخش دولتي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، شهرداري‌ها، وزارت كشور، استانداري‌ها، وزارت مسكن و شهرسازي و ارگانهاي وابسته و..... و در بخش‌هاي خصوصي شركت‌هاي مهندسين مشاور شهرسازي، معماري و برنامه‌ريزي منطقه‌اي و....... از جمله مراكزي‌اند كه فارغ‌التحصيلان رشته شهرسازي مي‌توانند در آن فعاليت نمايند.
در پايان به برخي از زمينه‌هاي كاري اشاره مي‌شود:
1- تهيه طرحهاي شهري و منطقه‌اي (جامع، تفصيلي و......)
2- مشاوره در امور شهري و منطقه‌اي به مديران رده بالا

3- فعاليت در شهرداري‌ها

4- فعاليت در استانداردي‌ها

5- فعاليت در وزارت‌خانه‌هاي مسكوني و شهرسازي، كشور و.......

6- برنامه‌ريزي و طراحي شهرك‌هاي گوناگون

7- برنامه‌ريزي و طراحي شهرهاي جديد

8- فعاليت در مشاوران خصوصي، شهرسازي ، معماري و....

9- تدريس دانشگاهي

10- فعاليت گروهي با ساير تخصص‌ها در پروژه‌هاي گوناگون

برگرفته از یکی از پستهای قدیمی در تالار معماری
:redface:

architect_pyaran

عضو جدید
غیر از توضیحاته خوبی که توسط دوستمون ارائه شد باید بگم که یکی از موارد پرکاربرد استفاده از شهرسازی در مدیریت بحران ست . همچنین در ترافیک شهری که خودش به صورت یک رشته جداست تاثیر بسزایی داره . البته یکی دیگه از کاربردهاش طراحی محوطه برای ساختمانهای مسکونی .

برخی از زمینه های کاری شهرسازی:

1. تهیه طرحهای شهری و منطقه ای (جامع، تفصیلی، ساختاری، شهرستان، هادی و ........)
  2. مشاوره در امور شهری و منطقه ای
  3. فعاليت در شهرداريها، استانداريها و وزارتخانه های مربوطه (مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، کشور)
  4. نظارت بر ساختمانهايی با ارتفاع بيش از 8 طبقه / انجام پروژه های محوطه سازی
  5. برنامه ريزی و طراحی شهرکهای گوناگون (مسکونی، صنعتی، تجاری....)/ و طراحی شهرهای جديد
  6. مکان يابی عناصر و کاربريهای گوناگون شهری
  7. توانايی راه اندازی و استفاده از سيستم GIS
  8. بچه های شهرسازی ما می توانیم.....................................................یادتون نره!

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
فعاليت در شهرداريها، استانداريها و وزارتخانه های مربوطه (مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، کشور)

این یک رقم به شدت احتیاج به بند پ داره!!!!!!! :razz:و لزوما شهرساز نمیگیرین.. هر رشته ای حتی لیسانس ریاضی!!!!

panjkhah

عضو جدید
به طور کلی همه ی اونچه که مربوط به زندگی شهری؛روستایی و تمدن و فرهنگ شهری و روستایی باشه تو این حوزه قابل بررسی و پرداخته؛البته تو بعضی زمینه ها قالب فنی ترو یدی تری داره؛و تو بعضی زمینه ها جنبه های نظری مورد توجهه.
خیلی حیلی رشته ی پویاییه؛و زمینه ی خیلی از علوم رو داره؛در عین حال کاملا هنری و لطیفه؛به نظرم خاص ترین رشته ی مهندسیه که همه جا هم میشه باهاش شغلی به دست آورد؛چه تو ادارات دولتی چه به صورت خصوصی.مشاغل مرتبط هم بسیار زیاد داره؛مشاغل مشاوره ای؛ساخت باغ و بوستان؛شهرک سازی؛مشارکت تو پروزه های عمرانی مثل راه سازی؛سدسازی؛پل سازی؛مشارکت تو طرح های فضای سبزو محیط طبیعی؛نقشه کشی و نقشه برداری تو زمینه های مختلف مثل نقشه های خطوط آب؛برق؛گاز...
تو رشته های برنامه ریزی به خصوص میشه تو سازمان برنامه ریزی و طرح های آمار گیری از دانش شهرسازی و شهرسازها استفاده کرد.

panjkhah

عضو جدید
این یک رقم به شدت احتیاج به بند پ داره!!!!!!! :razz:و لزوما شهرساز نمیگیرین.. هر رشته ای حتی لیسانس ریاضی!!!!
درست میفرمائید شما؛اما به نظرم اگه دانش آموخته های هررشته ای توانایی واقعی خودشون رو نشون بدن جدا میتونن به اونچه که لیاقتشو دارن برسن؛وتو شرایطی مناسب خودشون فعالیت و پیشرفت کنن.

Checkmate

کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی ,
کاربر ممتاز

شاید در گذشته اینطوری بوده. الان هم شاید تو شهرهای دورافتاده اینطوری باشه ولی دیگه در شهرهای بزرگ و حتی متوسط اصلاً به این شکل نیست. بعنوان نمونه در شهر یزد، به تازگی شهردار عوض شده و شهردار جدیدی بصورت موقت اومده. برای انتخاب شهردار جدید چند گزینه مدنظر بوده که در نهایت کسی که تحصیلات شهرسازی داشته رو انتخاب کردن با اینکه نفرات دیگه ای جزو کاندیداها بودن که سابقه بسیار بیشتری داشتن ولی به دلیل تحصیلات مرتبطی که شهردار فعلی داشته، اون رو انتخاب کردن.
با این حال از فواید نکته ای که شما بهش اشاره کردید نمیشه غافل شد!

ela-na-aram

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان شهرسازعزیز

مطمئنا یکی از مسائلی که همه به ان توجه داریم بازار کار و آینده شغلی ماست ؛ خیلی از دانشجویان و یا فارغ تحصیلان در مورد این مساله فکر میکنند و به دنبال پیدا کردن پاسخی برای اینده جایگاه شغلی خود هستند؛ که در این رابطه اطلاع از تجریبات و همفکری با یکدیگر و افراد شاغل به ما کمک خواهد کرد.

در رابطه با رشته مهندسی شهرسازی نیز چنین هست

سوالات بسیاری ممکن است در رابطه با شهرسازی و شهرسازان پرسیده شود

• به کلی شهرسازان چه کارهایی انجام می دهند و نقش انها در شرکت و سازمان های دولتی و یا خصوصی چیست؟
  • آینده شغلی شهرسازان در ایران چگونه است ؟
  • تا چه میزان میتوان به آینده شغلی این رشته امیدوار بود؟
  • و ....
و حال چه مسائل و راهکارهایی میتوانند به ما در پاسخ به این سوالات کمک کند؟

• یک شهرساز چه توانایی هایی باید داشته باشد تا سریعتر در بازار کار فعالیت و جایگاه مناسبی داشته باشد
  • عواملی که میتواند در پیشرفت تاثیر گذار باشد
  • چگونگی همکاری با کارفرما و همکاران و رشته های مرتبط
  • چه مشاغلی در این رشته پردرآمد تر میابشد
  • و....

شما میتوانید در این تاپیک پیرامون این مسائل و سوالاتی که در این ضمینه دارید وظرات خود را ارسال و از تجربیات یکدیگر استفاده کنید ؛امیدوارم که دوستان عزیز با اطلاع و با تجربه تر آموخته ها و تجربیات خودشون در این زمینه ها رو با دیگر دوستان به اشتراک بگذارند/.

سپاسگزارم

اینکه بچه های شهرسازی توی چه شغل های مرتبطی می تونن، مشغول باشن رو دوستان گفتن.
برای داشتن مهارت های لازم باید بگم، مهم اینه که توی کدوم یکی از این موقعیت های شغلی که دوستان گفتن، قراره کار کنین ...
اگر توی مهندسین مشاور، مشغول به کار شین، موقعیت هایی مثل کارشناس شهرسازی، کارشناس طراحی شهری، کارشناس برنامه ریزی شهری، و کارشناس ارشد هر کدوم از این ها (که عموما ربطی به میزان تحصیلات نداره و کاملا به سابقه و استعداد فرد بستگی داره که توی سال های تجربه اش خودش رو نشون می ده)، GIS، CAD یا MAX کار، برداشت گر کالبدی، تحلیل گر اجتماعی یا اقتصادی و ...
مسلما همه باید با کامپیوتر آشنایی داشته باشن ... اما کسانی که به عنوان ماهر تخصصی کار می کنن باید به نرم افزارهای مورد نیاز خودشون مسلط باشن ... کارشناس ها هم باید از قدرت تحلیل و بیانی خوبی برخوردار باشن که بتونن گزارش های خوبی بنویسن ...
در این میان یک عده مدیر هم وجود دارند که نیاز به مهارت مدیریتی دارن ... معمولا این سمت از بقیه آسون تر و پول بیشتری داره ... (البته همه مدیرا اینجوری نیستن و بعضی ها هم هستن که خودشون درگیر پروژه می شن و مسئولیت می پذیرن و گوشه ای از کار و انجام می دن ... در واقع فقط دستشونو تو جیبشون نمی کنن، بیان بالاسرت وایسن، بگن این چی شد، اون چی شد ... )
این رو هم خدمتتون بگم که برای افراد معمولی کلا آینده خیلی درخشانی پیش رو نیست ... از صبح تا شب (دقیقا شب و گاهی آخر شب) درگیر یه پروژه ای و زحمت می کشی .. وقتی هم میای خونه اونقدر خسته ای که نمی تونی کاری انجام بدی ... کلا چیزی از زندگی نمی فهمی مگه اینکه اون وسط مسطا، بی خیال کار بشی و مرخصی بگیری به تفریحاتت و زندگیت برسی ...
کلا هم دیر حقوق می دن ... حداقل با دو یا سه ماه تأخیر ...
خلاصه بگم اینا رو نگفتم که دوستان بترسن ... شاید هر کار دیگه ای هم همینجوری باشه، اما نباید توی کار غرق شد، چون غفلت کنین، می بینین که سال های خوبی رو از دست دادین برای اینکه کارفرما رو راضی نگه دارین، در صورتی که اونا شما رو راضی نگه نمی دارن ...

شاید در گذشته اینطوری بوده. الان هم شاید تو شهرهای دورافتاده اینطوری باشه ولی دیگه در شهرهای بزرگ و حتی متوسط اصلاً به این شکل نیست. بعنوان نمونه در شهر یزد، به تازگی شهردار عوض شده و شهردار جدیدی بصورت موقت اومده. برای انتخاب شهردار جدید چند گزینه مدنظر بوده که در نهایت کسی که تحصیلات شهرسازی داشته رو انتخاب کردن با اینکه نفرات دیگه ای جزو کاندیداها بودن که سابقه بسیار بیشتری داشتن ولی به دلیل تحصیلات مرتبطی که شهردار فعلی داشته، اون رو انتخاب کردن.
با این حال از فواید نکته ای که شما بهش اشاره کردید نمیشه غافل شد!

الان هم فکر می کنم همینجوری باشه ... حداقل کرج که اینجوریه ... نه دور افتاده است نه کوچیکه ... اما وارد شدن به کادر اداریش، فقط برای از ما بهترونه ...

Checkmate

کاربر ممتاز
این رو هم خدمتتون بگم که برای افراد معمولی کلا آینده خیلی درخشانی پیش رو نیست ... از صبح تا شب (دقیقا شب و گاهی آخر شب) درگیر یه پروژه ای و زحمت می کشی .. وقتی هم میای خونه اونقدر خسته ای که نمی تونی کاری انجام بدی ... کلا چیزی از زندگی نمی فهمی مگه اینکه اون وسط مسطا، بی خیال کار بشی و مرخصی بگیری به تفریحاتت و زندگیت برسی ...
کلا هم دیر حقوق می دن ... حداقل با دو یا سه ماه تأخیر ...
خلاصه بگم اینا رو نگفتم که دوستان بترسن ... شاید هر کار دیگه ای هم همینجوری باشه، اما نباید توی کار غرق شد، چون غفلت کنین، می بینین که سال های خوبی رو از دست دادین برای اینکه کارفرما رو راضی نگه دارین، در صورتی که اونا شما رو راضی نگه نمی دارن ...

مهندس، شبیه اینایی شدی که ده دفعه میگن "ببخشید، ببخشید..." بعد هرچی دلشون خواست میگن! :D اگر کسی دچار ناامیدی نشه با خوندن اینا باید شک کرد بهش...
خودت میدونی من در جریان هستم که منظورت چیه و حرفت رو هم قبول دارم که شرکتی که مدنظرت هست دقیقاً همینطوریه. با این وجود من نظرم اینه که محیط کاری هست که مهمه. نمیشه منکر این شد که کسی که توانایی و جربزه داشته باشه خودش رو توی هر شرایطی بالا میکشه ولی آدم عادی به این دلیل "عادی" هست که شرایط توی سرنوشتش تاثیر میذاره نه خودش روی شرایطش. شرکتهای مشاور بسته به سطح مدیریتی که دارن (از چف آتلیه گرفته تا مدیرعامل شرکت)، نحوه بهره برداری از نیروی انسانیشون هم فرق میکنه. توی یه شرکت برخوردی با شما میکنن که شما با جون و دل تا نصف شب میمونی و کار میکنی و بعدش هم که میری خونه از روزی که گذروندی لذت میبری! توی شرکت دیگه کاری با شما میکنن که بعد از یک ساعت کار کردن احساس میکنی کوه کندی و نیاز به استراحت داری و هیچ فرقی هم واست نداره که پروژه به موقع تحویل داده بشه یا نه چون دلبستگی به کارت پیدا نمیکنی.

الان هم فکر می کنم همینجوری باشه ... حداقل کرج که اینجوریه ... نه دور افتاده است نه کوچیکه ... اما وارد شدن به کادر اداریش، فقط برای از ما بهترونه ...

کرج اصلاً نمونه مناسبی نیست. شاید یکی از کثیفترین و مافیایی ترین نظامهای بوروکراسی تو ایران رو داشته باشه. قبلاً که در موردش حرف زده بودیم...

ela-na-aram

عضو جدید
مهندس، شبیه اینایی شدی که ده دفعه میگن "ببخشید، ببخشید..." بعد هرچی دلشون خواست میگن! :D اگر کسی دچار ناامیدی نشه با خوندن اینا باید شک کرد بهش...
خودت میدونی من در جریان هستم که منظورت چیه و حرفت رو هم قبول دارم که شرکتی که مدنظرت هست دقیقاً همینطوریه. با این وجود من نظرم اینه که محیط کاری هست که مهمه. نمیشه منکر این شد که کسی که توانایی و جربزه داشته باشه خودش رو توی هر شرایطی بالا میکشه ولی آدم عادی به این دلیل "عادی" هست که شرایط توی سرنوشتش تاثیر میذاره نه خودش روی شرایطش. شرکتهای مشاور بسته به سطح مدیریتی که دارن (از چف آتلیه گرفته تا مدیرعامل شرکت)، نحوه بهره برداری از نیروی انسانیشون هم فرق میکنه. توی یه شرکت برخوردی با شما میکنن که شما با جون و دل تا نصف شب میمونی و کار میکنی و بعدش هم که میری خونه از روزی که گذروندی لذت میبری! توی شرکت دیگه کاری با شما میکنن که بعد از یک ساعت کار کردن احساس میکنی کوه کندی و نیاز به استراحت داری و هیچ فرقی هم واست نداره که پروژه به موقع تحویل داده بشه یا نه چون دلبستگی به کارت پیدا نمیکنی.

کرج اصلاً نمونه مناسبی نیست. شاید یکی از کثیفترین و مافیایی ترین نظامهای بوروکراسی تو ایران رو داشته باشه. قبلاً که در موردش حرف زده بودیم...

واقعا با اینکه محیط کاری مهمه موافقم ...
عموما با وجود اینکه شرایط کاری توی شرکت های مشاور سخته ولی به خاطر محیط نسبتا دوستانه و صمیمی که بین کارمنداش وجود داره، تا حدودی ساده می شه ...
مسائل مالی مهمه ... شاید برای من و امثال من تحمل سه ماه دیرکرد حقوق خیلی سخت نباشه ... اما برای یک عده از افراد، (که عموما مسئولیت بیشتری دارن) این حرفا خربزه است :D
شاعر می گه: نون رو بچسب که خربزه آبه ... :w46:

با همه چیزایی که در مورد کرج گفتی باید بگم که شاعر گفته:
کرج شب از تو دور است :heart::heart::heart: کرج همیشه نور است

Arch-Azadeh

سلام

هفته گذشته یه اتفاقی تو محل کار من افتاد که خیلی ناراحت شدم و تاثیر کارمون روی زندگی مردم به چشم دیدم.
موضوع از این قراره که یکی از این شهرهایی که ما داریم طرح تفصیلیش را کار می کنیم، مربوط به یکی از شهرهای کوچک استان آذربایجان غربیه... یه مردی اومد شرکت و گفت که در مورد طرح این شهر میخواد صحبت کنه.. اول فکر کردیم که از طرف راه و شهرسازی یا شهرداری اون شهر اومده.. بعد برگشت گفت که من مالک یکی از اون زمینهایی هستم که شما تو طرحتون از توش اتوبان رد کردین :D..خلاصه بیچاره کلی گفت من چقدر خرج کردم اینجا ساختمون ساختم شما چرا این کار کردید من سرمایه گذاری کردم و .... . البته ایشون کلا بدون مجوز ساخت و ساز انجام داده بود. شهرداری هم گفته بوده تو بساز ما تو طرح میگیم زمینت را بزنن مسکونی (به جای زراعی)، حالا ما چی کار کرده بودیم زمینش را انداخته بودیم وسط اتوبان کمربندی شهر :surprised:

به نظر میاد طرف اومده بود که یه جوری رشوه بده ما کارش راه بندازیم.. ما هم که عمرا این نونا از گلمون پایین نمیره :confused:.. خیلی ناراحت شد وقتی گفتیم نمیشه و شما از اول خودت ریسک کردی اینجا را ساختی و الان افتاده تو طرح!!!

این یه نمونه است که طرف به شدت پیگیر بود و از اون شهر پاشده اومده تهران فقط واسه این موضوع ...من همش میگم این زمینایی که ما داریم میندازیم تو طرح و خیابان از وسطش میکشیم سرمایه مردمه ممکنه کل زندگیشون باشه.. همیشه سعی می کنم کمترین تخریب را انجام بدم.. ولی وقتی میری جلسه مسئولین میگن این چیه کشیدی خیابان 8 متری .. باید 12 متری ، 16 متری بشه!! (درحالی که 8 متری یا 10 متری زیادش هم هست).. همش فکر میکنم آخرش آه مردم یقه کی را میگیره!!!!!!!!!!!!

shaparak_7

عضو جدید
سلام به همه دوستان.
راهنمایی ازتون میخوام.اگه کسی لیسانس عمران داشته باشه و بخواد ارشد بده بین شهرسازی معماری و عمران کدوم بازار کار بهتری داره؟شما رشتتون شهرسازیه و بهتر اطلاع دارید خواهشا راهنمایی کنید.ممنون از همگی

Checkmate

کاربر ممتاز
بازار کار که ارتباطی به مدرک لیسانس خیلی نداره. معمولاً فقط مدرک نهایی رو نگاه میکنن ولی هر سه موردی که نام بردید الان باز کاری خرابی دارن. اگر چهار سال پیش بود مطمئناً شهرسازی گزینه اول و عمران گزینه دوم بود و با اختلاف زیادی معماری گزینه سوم. فارغ التحصیلان عمران و معماری از لحاظ کمی خیلی بیشتر از شهرسازی هستند برای همین راحت تر بازار کارشون اشباع میشه. شهرسازی چون تعداد فارغ التحصیلانش در حال حاضر کمتر هست بازارش هم دیرتر اشباع میشه. ولی از وقتی که ردیف بودجه کارهای عمرانی کمتر شده، بازار کار بچه های عمران و شهرسازی هم به شدت افت کرده. خوبی پروژه های معماری هم در این هست که چون حجم کار کمتر از عمران و شهرسازی هست، تعداد پروژه هاش هم به تبع بیشتر هست که بخشی از نیروی کار رو جذب میکنه هر چند این پروژه ها کوتاه مدت تر هست ولی در پروژه های شهرسازی و عمران بعضاً شما حداقل یک سال در یک پروژه درگیر هستید. در مورد عمران هم یکی از مشکلاتش برای خانمها این هست که بازار کار برای فارغ التحصلان خانم خیلی کمتر از آقایان هست مخصوصاً در قسمتهای نظارت که پول خوبی هم بابتش میدن...
با این حال اگر بخوایم بین بد و بدتر انتخاب کنیم من انتخاب آخرم معماری و انتخابهای بالاترم شهرسازی و بعد عمران... تمام اینها نظرات شخصی بود و ممکنه از دید افراد دیگه، قضیه به شکل دیگه ای باشه.

shaparak_7

عضو جدید
بازار کار که ارتباطی به مدرک لیسانس خیلی نداره. معمولاً فقط مدرک نهایی رو نگاه میکنن ولی هر سه موردی که نام بردید الان باز کاری خرابی دارن. اگر چهار سال پیش بود مطمئناً شهرسازی گزینه اول و عمران گزینه دوم بود و با اختلاف زیادی معماری گزینه سوم. فارغ التحصیلان عمران و معماری از لحاظ کمی خیلی بیشتر از شهرسازی هستند برای همین راحت تر بازار کارشون اشباع میشه. شهرسازی چون تعداد فارغ التحصیلانش در حال حاضر کمتر هست بازارش هم دیرتر اشباع میشه. ولی از وقتی که ردیف بودجه کارهای عمرانی کمتر شده، بازار کار بچه های عمران و شهرسازی هم به شدت افت کرده. خوبی پروژه های معماری هم در این هست که چون حجم کار کمتر از عمران و شهرسازی هست، تعداد پروژه هاش هم به تبع بیشتر هست که بخشی از نیروی کار رو جذب میکنه هر چند این پروژه ها کوتاه مدت تر هست ولی در پروژه های شهرسازی و عمران بعضاً شما حداقل یک سال در یک پروژه درگیر هستید. در مورد عمران هم یکی از مشکلاتش برای خانمها این هست که بازار کار برای فارغ التحصلان خانم خیلی کمتر از آقایان هست مخصوصاً در قسمتهای نظارت که پول خوبی هم بابتش میدن...
با این حال اگر بخوایم بین بد و بدتر انتخاب کنیم من انتخاب آخرم معماری و انتخابهای بالاترم شهرسازی و بعد عمران... تمام اینها نظرات شخصی بود و ممکنه از دید افراد دیگه، قضیه به شکل دیگه ای باشه.

توضیحاتتون خیلی خوب بود .بازم خوبه شما جواب دادین:redface:ممنون.امیدوارم بقیه دوستان هم نظرشونو بگن

Arch-Azadeh

سلام به همه دوستان.
راهنمایی ازتون میخوام.اگه کسی لیسانس عمران داشته باشه و بخواد ارشد بده بین شهرسازی معماری و عمران کدوم بازار کار بهتری داره؟شما رشتتون شهرسازیه و بهتر اطلاع دارید خواهشا راهنمایی کنید.ممنون از همگی

من به شخصه مخالف تغيير رشته از عمران به معماري يا شهرسازيم. براي اينكه تو همكلاسي هاي خودم تو ارشد چند نفر بودن كه ليسانس عمران داشتن و فوق شهرسازي گرفتن. الان دارن تو همون رشته عمران كار مي كنن. يا در شركتي كه من هستم ميخواستن نيرو بگيرن، براي ارشد شهرسازي فقط كساني كه ليسانس شهرسازي يا معماري داشتن را قبول كردن.

براي ارشد اگر علاقه داريد هر كدوم را دوست داريد ميتونيد انتخاب كنيد، ولي تو بازار كار قضيه خيلي فرق مي كنه. مهم اينه كه شما ليسانستون چي بوده كه ارشد شهرسازي گرفتيد.

موفق باشيد

shaparak_7

عضو جدید
من به شخصه مخالف تغيير رشته از عمران به معماري يا شهرسازيم. براي اينكه تو همكلاسي هاي خودم تو ارشد چند نفر بودن كه ليسانس عمران داشتن و فوق شهرسازي گرفتن. الان دارن تو همون رشته عمران كار مي كنن. يا در شركتي كه من هستم ميخواستن نيرو بگيرن، براي ارشد شهرسازي فقط كساني كه ليسانس شهرسازي يا معماري داشتن را قبول كردن.

براي ارشد اگر علاقه داريد هر كدوم را دوست داريد ميتونيد انتخاب كنيد، ولي تو بازار كار قضيه خيلي فرق مي كنه. مهم اينه كه شما ليسانستون چي بوده كه ارشد شهرسازي گرفتيد.

موفق باشيد

واقعا؟؟ فکر میکردم باید رو مدرک ارشد حساب کنم مهمتره.اما نکته جالبی گفتین ..ممنون دوست عزیز موفق باشید:)

Checkmate

کاربر ممتاز
واقعا؟؟ فکر میکردم باید رو مدرک ارشد حساب کنم مهمتره.اما نکته جالبی گفتین ..ممنون دوست عزیز موفق باشید:)

با احترام به نظر سایر دوستان ولی تا جایی که من دیدم مدرک فوق لیسانس خیلی مهم هست و اگر شما آخرین مدرک تحصیلیتون فوق لیسانس باشه به اون بیشتر توجه میشه چون در واقع وقتی شما یک مقطع بالاتر میای، دانش رو بصورت تخصصی تر فرا میگیری. مدرک لیسانس وقتی مهم هست که شما از یک رشته دیگه بخوای گرایش یه رشته دیگه رو انتخاب کنی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Arch-Azadeh

با احترام به نظر سایر دوستان ولی تا جایی که من دیدم مدرک فوق لیسانس خیلی مهم هست و اگر شما آخرین مدرک تحصیلیتون فوق لیسانس باشه به اون بیشتر توجه میشه چون در واقع وقتی شما یک مقطع بالاتر میای، دانش رو بصورت تخصصی تر فرا میگیری. مدرک لیسانس وقتی مهم هست که شما از یک رشته دیگه بخوای گرایش یه رشته دیگه رو انتخاب کنی.

این تجربه شخصی من بود که گفتم. به هر حال شما به صورت مشخص به رشته لیسانستون بیشتر تسلط دارید تا رشته فوق. چون 4 سال لیسانس میخونید و فقط 3 ترم فوق لیسانس. دانش رو وقتی تخصصی تر یاد میگیری که رشته فوق و لیسانس یه رشته باشه. وقتی مثل این دوستمون بخوان تغییر رشته بدن، اون وقت مهم میشه
در مورد دانش تخصصی تر هم، راستش من وقتی فوق لیسانس فارغ التحصیل شدم کمتر از ترم 1 فوق اطلاعات داشتم. چون اون موقع برای کنکور کل کتابهای موجود در بازار در زمینه شهرسازی را خونده بودم، در تمام دوران فوق هم تمام اون مطالبی که خونده بودم و (بسیار کمتر از اونی که خونده بودم) اساتید برامون تکرار کردن!!! :confused:.. در نتیجه بعد از 2سال نصف اون چیزایی که بلد بودم هم یاد رفته بود!!!!! و این فقط برای من نبود. بیشتر بچه ها همینو میگفتن. تازه من مثلا تغییر رشته داده بودم و مطالب باید برام جدید می بودن در حالی که نبودن!!!! (متاسفانه سیستم دانشگاهی اشتباهه، اصولا نباید اینجوری باشه)

Checkmate

کاربر ممتاز
آگهی استخدام شهرساز

آگهی استخدام شهرساز

!!!!!!!!!!!!!!!!!! چه ربطی داره به اینجا؟!!!!!

آخرین ویرایش:

ela-na-aram

عضو جدید

موفق باشيد

من هم با نظر ایشون موافقم ... مدرک لیسانس برای کار توی شرکت مشاور خیلی مهم هست ... چون شرکت های مشاور ترجیح می دن که کسی رو استخدام می کنن، تا حدی آچار فرانسه!! باشه و بتونن توی همه زمینه های شهرسازی ازش استفاده کنن. به طور مثال اگر شما با لیسانس غیرمرتبط فوق طراحی شهری بگیرین، توی یه شرکت مشاور کارایی کمتری نسبت به یه لیسانس شهرسازی خواهید داشت ...
این ذهنیتی هست که توی محیط های کاری که من دیدم، وجود داره. ولی ممکنه واقعا در مورد همه صادق نباشه

البته تصمیم به خود شما بستگی داره دوست عزیز :)

سیدمحمدصادق

عضو جدید
آقا شهردار مشهد لیسانس الهیات داره !!!!بیشتر کارمنداشون اصن لیسانسهای بیخود و نامربوط دارن. جدیدن میان تو دانشگاه فردوسی تو واحد بین الملل که طی یک لابی برای این اقایون تاسیس شد، مدرک برنامه ریزی شهری میخرن!!