[مشاوره تحصیلی] ◄ مشاوره برای کنکور ارشد هنر

ba-ha

عضو جدید
سلام... ممنون از اطلاعات خوبی که اینجا گذاشتین...
چند تا سوال دارم ممنون می شم جواب بدین
1- برای زبان ارشد هنر هم تخصصی و هم عمومی چه منابعی رو می تونید بهم پیشنهاد کنید؟
2- یکی از استادهای هنر این چند تا کتاب رو به من معرفی کردن، مسلما برای کنکور هنر هرچی اطلاعات بیشتر داشته باشی بهتر ولی می خواستم نظر شما دوستای خوبمم بدونم که تقریبا همین ها رو بخونم کفایت می کنه؟(با توجه به زمان محدود)
هنر مدرن (نوربرت لینتون)، فرهنگ تصویری هنر (ترجمه حسن نصاری، انتشارات هنر مدرن)، نقاشی ایران ( ترجمه سید مهدی حسینی)، تاریخ هنر جانسون و گمبریج
ممنون می شم اگه کسی اطلاعی داره راهنماییم کنه

آخرین ویرایش:

happy feet

عضو جدید
سلام دوستان

من 25 سالمه، لیسانس آی تی دارم و در حال حاضر سربازم. بی نهایت توی هنر استعداد دارم، نقاشی میکنم و بعد از دبیرستان یعنی سال های 84 و 85 دو سال دانشگاه آزاد کنکور هنر دادم و هر دوسال گرافیک شدم و چون گرافیک اون موقع فقط کاردانی داشت، نرفتم و حالا خواستم از دوران سربازیم استفاده کرده باشم برای همین توی کلاس های معماری داخلی و طراحی دکوراسیون اسم نوشتم چون خیلی علاقه دارم. بعد که اسم نوشتم برای این رشته باید یک سری درس های حوزه هنر مثل مبانی هنرهای تجسمی، رنگ و زیباشناسی و... رو بگذرونیم. توی این درس ها بیشتر متوجه شدم که چقدر استعداد دارم و از همه همکلاسی هام بهترم، غبطه این رو خوردم که چرا به جای آی تی هنر نخوندم. و متوجه این موضوع هم شدم که درسته طراحی دکوراسیون دوست دارم ولی 95% من رو ارضا میکنه و یک هنر محض 100% من رو ارضا میکنه. با استاد هنرهای تجسمیم (گرافیک خونده) صحبت کردم و گفت که با توجه به اتدهایی که می زنی و و ایده هایی که میدی و تمرین هایی که ازت می بینم، تو برای گرافیک ساخته شدی و خیلی می تونی توی این رشته موفق باشی. برای همین تصمیم گرفتم که ارشدم رو هنر (ارتباطات تصویری) بخونم، به نظرتون کار درستیه؟ می ترسم که یک سال وقتی رو که می تونستم روی یک رشته که ظرفیت بالاتری داره رو بذارم روی این رشته و نشم چون خیلی کم میگیره و خود بچه های گرافیک هستن و دوم اینکه اطرافم هیچکس هنر نخونده که ازش راهنمایی بگیرم ، هیچ برنامه ای ندارم که چه منابعی رو بخونم، از کجا شروع کنم، برای چه درس هایی کلاس برم و... چیکار کنم؟
:confused:

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام... ممنون از اطلاعات خوبی که اینجا گذاشتین...
چند تا سوال دارم ممنون می شم جواب بدین
1- برای زبان ارشد هنر هم تخصصی و هم عمومی چه منابعی رو می تونید بهم پیشنهاد کنید؟
2- یکی از استادهای هنر این چند تا کتاب رو به من معرفی کردن، مسلما برای کنکور هنر هرچی اطلاعات بیشتر داشته باشی بهتر ولی می خواستم نظر شما دوستای خوبمم بدونم که تقریبا همین ها رو بخونم کفایت می کنه؟(با توجه به زمان محدود)
هنر مدرن (نوربرت لینتون)، فرهنگ تصویری هنر (ترجمه حسن نصاری، انتشارات هنر مدرن)، نقاشی ایران ( ترجمه سید مهدی حسینی)، تاریخ هنر جانسون و گمبریج
ممنون می شم اگه کسی اطلاعی داره راهنماییم کنه

سلام به شما دوست خوب ..
اول از همه شما برای چه رشته ای از هنر میخواید .؟
این منابعی ک شما نوشتید یه چیز کلی هستش که توی بعضی از گرایش ها هست .مثلا برا پژوهش این ها رو کلا هم بخونید زیاد چاره ساز نیست .
برای زبان هم ک یه زبان عمومی هست ک یه قسمت از سوالا رو مثل باقی رشته ها شامل میشه ویه زبان اختصاصی ک میتونم کتاب visual art و تمام مقاله های مربوط به هنر ک به زیان اصلی هستن هر جا میبینید بخونید .

ba-ha

عضو جدید
سلام به شما دوست خوب ..
اول از همه شما برای چه رشته ای از هنر میخواید .؟
این منابعی ک شما نوشتید یه چیز کلی هستش که توی بعضی از گرایش ها هست .مثلا برا پژوهش این ها رو کلا هم بخونید زیاد چاره ساز نیست .
برای زبان هم ک یه زبان عمومی هست ک یه قسمت از سوالا رو مثل باقی رشته ها شامل میشه ویه زبان اختصاصی ک میتونم کتاب visual art و تمام مقاله های مربوط به هنر ک به زیان اصلی هستن هر جا میبینید بخونید .
ممنون
برای گرایش نقاشی دارم می خونم .شما می تونین راهنماییم کنید که به جز این منابع دیگه کدوم کتابها رو از منابع اصلی بخونم بیشتر کمکم می کنه؟ ممنون

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
برای گرایش نقاشی دارم می خونم .شما می تونین راهنماییم کنید که به جز این منابع دیگه کدوم کتابها رو از منابع اصلی بخونم بیشتر کمکم می کنه؟ ممنون

ببین دوست خوبم ..
نمیدونم به منابع وضرایب مواد امتحانی نگاه کردی یانه ..
اما به این ترتیب هستش برا نقاشی ..
1- زبان عمومی وتخصصی ضریب 2
2 فرهنگ وهنر و ادبیات ایران وجهان ضریب 2
3- نقد ادبی وهنری ضریب 1 .
و نهایتا پروژه عملی ک ضریب 4 هستش ..

با توجه به این منابعی ک شما گفتید و مربوط به بند 2 میشه و زمان کمی ک دارید برای کنکور امسال ،میتونم طبق تجربه ویافته های خودم بهتون بگم
این چند تا رو هم اگه بخونید خوبه ..این ها یه سری اطلاعات اولیه برا شما داره ..
1-مبانی هنر معنوی ، تیتوس بورکهارات،انتشارات حوزه هنری
2-هنر در گذر زمان ک خود شما هم گفتی
3- مکتب های ادبی ،سید رضا حسینی، انتشارات نگاه
چون نقاشی میخواید سعی نکنید فقط منابعی رو بخونید ک مربوط به نقاشی هست .
موفق باشید

mohsencg

عضو جدید
سلام
من لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم.
الان دوست دارم ارشد بخونم، ولی به رشته خودم علاقه زیادی ندارم
من به مبحث گرافیک کامپیوتری و نرم افزار های سه بعدی علاقه زیادی دارم و به شدت هم در این زمینه کار کردم و تخصص دارم
میخوام رشته ای رو انتخاب کنم که هم بازار کار خوبی داشته باشه هم به علاقم مرتبط باشه
در ابتدا خواستم برم ارشد معماری بخونم چون تا حدودی مرتبط با علاقه بود و مورد علاقم. ولی دیدم با وجود اینکه من لیسانسم چیز دیگه ای هست با گرفتن ارشد معماری نه میتونم هیات علمی بشم در آینده و نه مهر نظام مهندسی بهم میدن. واسه همین ازش ناامید شدم.
الان دارم به ارشد ارتباط تصویری و تصویر سازی فکر میکنم. نمیدونم واسم رشته های مناسبی هستن یا نه. لطفا اگه ممکنه منو راهنمایی کنید

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
سلام
من لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم.
الان دوست دارم ارشد بخونم، ولی به رشته خودم علاقه زیادی ندارم
من به مبحث گرافیک کامپیوتری و نرم افزار های سه بعدی علاقه زیادی دارم و به شدت هم در این زمینه کار کردم و تخصص دارم
میخوام رشته ای رو انتخاب کنم که هم بازار کار خوبی داشته باشه هم به علاقم مرتبط باشه
در ابتدا خواستم برم ارشد معماری بخونم چون تا حدودی مرتبط با علاقه بود و مورد علاقم. ولی دیدم با وجود اینکه من لیسانسم چیز دیگه ای هست با گرفتن ارشد معماری نه میتونم هیات علمی بشم در آینده و نه مهر نظام مهندسی بهم میدن. واسه همین ازش ناامید شدم.
الان دارم به ارشد ارتباط تصویری و تصویر سازی فکر میکنم. نمیدونم واسم رشته های مناسبی هستن یا نه. لطفا اگه ممکنه منو راهنمایی کنید

سلام
این قضیه ی تغییر رشته در مقطع ارشد، یکی از دغدغه های اکثر دوستان هست .
برای آشنایی بیشتر با رشته ی گرافیک (ارتباط تصویری) به این پست مراجعه کنید :#11
برای آشنایی با بخش گرافیک و موضوعات موجود در باشگاه،اینجا رو ببیند . که البته موضوعات غیر مرتبط هم در این تالار موجود هست.
نظر شخصی :

اگر به گرافیک،تصویر سازی، نرم افزارهای سه بعدی و ... علاقمند هستید، باید گرافیست بشید. با توجه به اینکه این گرایش در رشته ی مهندسی کامپیوتر نیست و مختص به هنر هست، تصور میکنم باید به همین رشته ای که در بالا لینک گذاشتم، وارد بشید و ادامه بدید.
از طرفی اصلا رشته ی معماری رو پیشنهاد نمیدم. چون وسعتی بیش از آن چیزی داره که شما ذکر کردید. گرافیک ، بخش مختصری از رشته ی معماری هست، و همچنین اون مشکلاتی رو داره که خودتون به خوبی شناسایی کردید.
اطلاعات و جزئیات بیشتر رو باید از کسانی بگیرید که در این رشته، تحصیل کرده باشن.
با آرزوی موفقیت ...:gol:

mohsencg

عضو جدید
ممنون از راهنماییت احسان جان
واقعا لطف بزرگی کردی:smile:
من خیل سوال دارم تو این زمنیه
اگه پاسخ بدی واقعا راهنمایی بزرگی بهم کردی
1- تفاوت بین ارتباط تصویری و تصویر سازی چیه؟
2- اون مشکلات عمد ای که برای ارشد معماری بود و شما هم میدونستی توی رشته ای مثل ارتباط تصویری نیست؟ یعنی با صرف گرفتن ارشد و داشتن رزومه عملی خوب میتونم توی دانشگاه تدریس کنم و عضو هیات علمی بشم؟
3- من نقاشی دستیم خیلی خوب نیست متاسفانه. ولی زمان دانش آموزشی نمره نقاشیم خوب بوده نسبتا. البته بیشتر در محیط سازی نه کاراکتر! در کل بدم نمیاد. ولی چیزی که مهمه اینه که عاشق طراحی کامپیوتری ام، با فوتوشاپ، افتر افکتز، مکس و یه سری نرم افزارای دیگه به خوبی کار حرفه ای میکنم...
حالا بازم این رشته قابل پیشنهاده؟
4- اگه با این تفاسیر من این رشته رو برگزیدم، بازار کارش چطوره؟ من تا الان فرصتای کاری زیادی رو پشت سر گذاشتم، فقط به خاطر اینکه با علاقم سازگار نبود نرفتم سمتشون...خیلی واسم مهمه که بتونم به جاهای خوبی برسم

E . H . S . A . N

مدیر تالار
ممنون از راهنماییت احسان جان
واقعا لطف بزرگی کردی:smile:
من خیل سوال دارم تو این زمنیه
اگه پاسخ بدی واقعا راهنمایی بزرگی بهم کردی
1- تفاوت بین ارتباط تصویری و تصویر سازی چیه؟
2- اون مشکلات عمد ای که برای ارشد معماری بود و شما هم میدونستی توی رشته ای مثل ارتباط تصویری نیست؟ یعنی با صرف گرفتن ارشد و داشتن رزومه عملی خوب میتونم توی دانشگاه تدریس کنم و عضو هیات علمی بشم؟
3- من نقاشی دستیم خیلی خوب نیست متاسفانه. ولی زمان دانش آموزشی نمره نقاشیم خوب بوده نسبتا. البته بیشتر در محیط سازی نه کاراکتر! در کل بدم نمیاد. ولی چیزی که مهمه اینه که عاشق طراحی کامپیوتری ام، با فوتوشاپ، افتر افکتز، مکس و یه سری نرم افزارای دیگه به خوبی کار حرفه ای میکنم...
حالا بازم این رشته قابل پیشنهاده؟
4- اگه با این تفاسیر من این رشته رو برگزیدم، بازار کارش چطوره؟ من تا الان فرصتای کاری زیادی رو پشت سر گذاشتم، فقط به خاطر اینکه با علاقم سازگار نبود نرفتم سمتشون...خیلی واسم مهمه که بتونم به جاهای خوبی برسم

خواهش میکنم . امیدوارم مفید باشه.
و اما پاسخ سوالات ِ شما :

پاسخ 1 -
تصویر سازی به عبارتی تصویر گری (نقاشی روایی) است .
تعریف:
تصویرگری، نقاشی روایی است. راوی مجسّمِ متن؛ همراه یا بدون متن کاربرد دارد، و می‌تواند دنباله‌دار یا تک فریم باشد. تفاوت اصلی تصویرگری با نقاشی، هدفمند بودن آن برای کاربرد مشخص، در نظر گرفتن مخاطب و سفارش‌دهنده است و از این نظر مشابهات بسیاری با طراحی گرافیک دارد.
از انواع تصویرگری می توان: نقاشی‌های داخل کتاب‌های کودک و روی جلد کتاب‌های بزرگسال (و گاه داخلی برای متن- که در ایران، تصویرگری برای متن بزرگسال کمتر رایج است)، نقاشی‌های روی پوسترهای تبلیغاتی و اقلام تجاری، داستان‌های مصور (کمیک استریپ)، و طراحی‌ها و نقاشی‌های داخل مجلات و روزنامه‌ها را نام برد.
در صورتی که "ارتباط تصویری" از خانواده ی گرافیک هست.

پاسخ 2 -
این رشته نیازی به مهر نظام مهندسی نداره؛ امــــا برای شناخته شدن در بازار کار، بایستی رزومه و نمونه کارهای قوی و حرفه ای داشته باشین و برای شرکت های معتبر طراحی کنید.
این بدین معنی هست که مدرک آکادمیکِ صرف چاره ساز نیست . البته این مورد ، در کلیه ی رشته ها عموما صادق هست و گرفتن مدرک بدون تجربه و رزومه ی مکفی، چندان کاربردی نخواهد داشت.
جزئیات شرایط عضویت ِ هیئت علمی و... رو در دانشگاه ها تحقیق کنید. بنده اطلاع دقیق ندارم ، و از همه مهمتر هر دانشگاهی ممکنه قوانین ِ خودشو داشته باشه، یا قوانین تغییر کنن. همیشه در هر مسئله ای، به متخصص و مرجع موثق اون مراجعه کنید.

پاسخ 3 -
هنر دیجیتال ارتباط زیادی با طراحی دستی نداره ؛ یعنی شما هر چقدر که نقاش ماهری باشید، باید هنگام کار با یک نرم افزار، از اصول و شرایط حاک بر نرم افزار تبعیت کنید.
تفکر ذهنی و توانایی دستی باعث دید بازتر میشه ؛ اما این توانایی ها، الزاماً در مهارت و کیفیات ِ کار با نرم افزار های کامپیوتری تاثیر مستقیم ندارند. در نتیجه نگران ضعف ِ در نقاشی و .. نباشید. مهارت های کامپیوتری و گرافیکی ِ خودتون رو تقویت کنید.
در خصوص ارشد: این رشته آزمونش دو مرحله ای هست و پس از مجاز شدن در مرحله اول (تئوری) باید از نظر عملی هم آمادگی لازم رو داشته باشید .

پاسخ 4-
اگر شما به این نرم افزار ها تسلط دارید ،بدون اخذ مدرک هم میتونید وارد کار بشید ؛ از جمله تدریس در آموزشگاه، شرکتای تبلیغاتی، پروژه های دانشجویی و ...
در نهایت تصمیم گیرنده اصلی، شما هستید. و باید با سنجیدن تمام جوانب، یک تصمیم درست و منطقی بگیرید.
به عنوان آخرین پیشنهادم باید عرض کنم که حتما با افرادی که در این زمینه کار میکنند، و همچنین افرادی که در این رشته تحصیلات دانشگاهی دارند، مشورت کنید.
با آرزوی موفقیت ...:gol:

mohsencg

عضو جدید
بسیار ممنونم بابت زمانی که گذاشتین
1-میتونم بپرسم رشته تحصیلی خودتون چیه؟ و اگه ممکنه افرادی رو معرفی کنین که بتونم در زمینه تدریس و هیات علمی ازشون سوال بپرسم. یا داخل انجمن یا خارج از اینجا. چون خودم کسی رو نمیشناسم
2-واینکه چندان تفاوت رشته ارتباط تصویری رو با تصویر سازی متوجه نشدم. به هر حال به نظر میاد ارتباط تصویری بیشتر با علایق من جور در میاد
3- پروژه عملی ارتباط تصویری دقیقا چیه و چه چیزی باید ارائه بدیم؟

E . H . S . A . N

مدیر تالار
بسیار ممنونم بابت زمانی که گذاشتین
1-میتونم بپرسم رشته تحصیلی خودتون چیه؟ و اگه ممکنه افرادی رو معرفی کنین که بتونم در زمینه تدریس و هیات علمی ازشون سوال بپرسم. یا داخل انجمن یا خارج از اینجا. چون خودم کسی رو نمیشناسم
2-واینکه چندان تفاوت رشته ارتباط تصویری رو با تصویر سازی متوجه نشدم. به هر حال به نظر میاد ارتباط تصویری بیشتر با علایق من جور در میاد
3- پروژه عملی ارتباط تصویری دقیقا چیه و چه چیزی باید ارائه بدیم؟
خواهش میکنم.
در رابطه با ادامه ی سوالاتتون ، همانطوری که گفتم باید نزد کسانی برید که یا در این رشته تحصیل کردند یا مشغول به کار هستند. شخص خاصی رو برای معرفی مدنظر ندارم.
رشته ی بنده مهندسی معماری هست.
با آرزوی موفقیت شما دوست ِ خوبم ...:gol:

Mohammad_7070

عضو جدید
سلام برتمام دوستان هنرمند

بنده ساکن اصفهان هستم و در رشته مهندسی الکترونیک مقطع کارشناسی فارق التحصیل شدم حدود یکسالو نیم هست که گیتار وپیانو کارمیکنم

وپیشرفت چشمگیری داشتم وتصمیم گرفتم به رشته موسیقی گرایش نوازندگی ساز جهانی تغییر رشته بدهم.ازدوستان عزیز درخواست دارم اگر

شخصی میشناسید که در مقطع ارشد این رشته مشغول به تحصیل هست رابه من معرفی کنیدتا مشکلاتم را بپرسم.البته سوالاتم را اینجا مطرح میکنم

که اگر شما دوستان عزیز اطلاعاتی دارین در اختیار من بزارین ممنون.

1-کنکور این رشته در چند مرحله هست؟

2-توظیحات دقیق درباره ازمون نوازندگی میخوام که آیاهم نوازی با ساز پیانو هم توش هست یانه؟

3-در قسمت سرایش که ضریب دوداره دقیقا چه مطالبی مورد سوال قرار میگیرند؟

4-منابع درسی این گرایش چی هست و از کجا میشه تهیه نمود؟

5-اصلا بنده اگر این نه ماه تمام وقت صرف مطالعه کنم میتونم موفق بشم یانه؟(البته به کمک کلاس های سلفژو اینا)

6-قطعاتی که در ازمون نوازندگی هست خودمون انتخاب میکنیم یا همونجا بهمون نت میدن یا بهمون اعلام میکنن که تمرین کنیم؟

7-قطعات از کدام دوه هاباید انتخاب بشه؟(باروک و ...)

8-آزمون عملی چندروز پس از قبول شدن در ازمون اولیه هست؟حداکثررتبه برای پذیرش در دانشگاه تهران ودانشگاه هنر تهران چنده؟

9-وشهریه ی هرترم این دو دانشگاه چقدره؟ایا دانشگاه هنر شهریه ازاد داره یا دولتی؟(منظورم نوبت روزانه هست)

10-چندروز درهفته کلاس دارم؟

11-چندواحدپیشنیاز باید پاس کنم؟

12-اگر برای ارشد یک دانشگاه غیرانتفاعی دررشته خودم قبول بشم مشکلی برای ادامه تحصیل دردانشگاه دولتی مثلا تهران میشه؟(چون میخوام حداقل شانس ارشد در رشته برقو را ازدست ندم)

درکل کسی باشه اطلاعات دقیقو بم بده حتی مواردی که فراموش کردم سوال کنم.

میدونم سوالاتم زیاده.ولی حق بدین چون هیچ اطلاعاتی از تحصیلات آکادمیک دراین رشته ندارم وتوی اینترنت هم هیچ مطلبی نیست دربارش

باتشکر که وقت گذاشتین

E . H . S . A . N

مدیر تالار
سلام برتمام دوستان هنرمند

بنده ساکن اصفهان هستم و در رشته مهندسی الکترونیک مقطع کارشناسی فارق التحصیل شدم حدود یکسالو نیم هست که گیتار وپیانو کارمیکنم

وپیشرفت چشمگیری داشتم وتصمیم گرفتم به رشته موسیقی گرایش نوازندگی ساز جهانی تغییر رشته بدهم.ازدوستان عزیز درخواست دارم اگر

شخصی میشناسید که در مقطع ارشد این رشته مشغول به تحصیل هست رابه من معرفی کنیدتا مشکلاتم را بپرسم.البته سوالاتم را اینجا مطرح میکنم

که اگر شما دوستان عزیز اطلاعاتی دارین در اختیار من بزارین ممنون.

درکل کسی باشه اطلاعات دقیقو بم بده حتی مواردی که فراموش کردم سوال کنم.

میدونم سوالاتم زیاده.ولی حق بدین چون هیچ اطلاعاتی از تحصیلات آکادمیک دراین رشته ندارم وتوی اینترنت هم هیچ مطلبی نیست دربارش

باتشکر که وقت گذاشتین

سلام
تصمیمتون رو برای ورود به دنیای هنر و موسیقی تبریک میگم و براتون در این عرصه آرزوی موفقیت میکنم .
برای دیدن برخی از پاسخ های سوالاتتون میتونید به این تاپیک مراجعه بفرمائید :
تاپیک : آزمون عملی کارشناسی ارشد آهنگسازی
بعد از مطالعه ی دقیق ، اگر باز سوالی داشتید، در همونجا مطرح بفرمائید تا اگر کسی از دوستان از پاسخ اون آگاهی داشت ، جواب شما رو بده .
موفق و پیروز باشید ...:gol:

ZEYNABCR

عضو جدید
سلام و خسته نباشید
لطفا منو راهنمایی کنید !
سایت سنجش اطلاعیه ای زده با این عنوان «معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت در آن دسته از كد رشته‌هاي امتحاني داراي كد رشته محلهاي شرايط خاص و بورسيه به» منم خیلی شانسی شماره پروندمو زدم! و زده ارگان مصاحبه شونده دانشگاه شاهد! دانشگاه شاهد جزو انتخابهام بوده ولی به همون نسبت سوره هم بوده! دیدم سوره هم اعلام زمان مصاحبه کرده! یعنی برای سوره واجد شرایط نیستم؟ من با این رتبه 300 خورده ای در نقاشی ،شانسی برای دانشگاه هنر تهران که ندارم! امیدم به سوره بود!
آیا ممکنه هر کسی که سوره رو به عنوان رشته محل انتخاب کرده در مصاحبه هم شرکت کنه یااا تمااااااااااام و رد شدم؟

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید
لطفا منو راهنمایی کنید !
سایت سنجش اطلاعیه ای زده با این عنوان «معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت در آن دسته از كد رشته‌هاي امتحاني داراي كد رشته محلهاي شرايط خاص و بورسيه به» منم خیلی شانسی شماره پروندمو زدم! و زده ارگان مصاحبه شونده دانشگاه شاهد! دانشگاه شاهد جزو انتخابهام بوده ولی به همون نسبت سوره هم بوده! دیدم سوره هم اعلام زمان مصاحبه کرده! یعنی برای سوره واجد شرایط نیستم؟ من با این رتبه 300 خورده ای در نقاشی ،شانسی برای دانشگاه هنر تهران که ندارم! امیدم به سوره بود!
آیا ممکنه هر کسی که سوره رو به عنوان رشته محل انتخاب کرده در مصاحبه هم شرکت کنه یااا تمااااااااااام و رد شدم؟

سلام دوست عزیز.
با توجه به اطلاعاتی که شما گفتین فکر میکنم محل آزمون شما دانشگاه شاهد باشه ..هنوز مشخص نیست که کجا قبول شدین .اخه هنوز آزمون ندادین که ..
باید با مدارکی که براتون گفتن برید توی اون محل ...باز هم بپرسید.
آزمون عملی واسه نقاشی خیلی مهم هستش ..امیدوارم موفق باشید .:gol:

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید
لطفا منو راهنمایی کنید !

سلام
در خصوص دانشگاه هایی که شرایط خاص دارند از جمله سوره ، ابتدا تعدادی ( همانطور هم که دیدین سنجش اطلاعیه زده و معرفی شدگان با شماره پرونده رو اعلام کرده ) گزینش و دعوت به مصاحبه میکنن
سپس با توجه به نتیجه مصاحبه امکان قبولی براتون پیش میاد و سایر انتخاب هاتون رو تحت تاثیر قراره نمیده
ینی فرضا ممکنه شهریور هم سوره قبول بشید هم یه یونی روزانه شبانه(که اونم بستگی به نمره ازمون عملی که در اخر خرداد برگزار میشه داره)

در خصوص چگونگی مصاحبه به نقل از دوستی که پارسال رفته:
سوالاش عقیدتی... یه فرم میدن پر کنی میخوان خلاصه زندگیت رو بنویسی... اصول و فروع دین... نماز رو پرسیدن...نظر در مورد ولی فقیه...پارسال پرسیدن که انتخابات شرکت کردی یا نه... اگه نکردی چرا؟؟!!! میپرسن نماز میخونی و روزه میگیری یا نه... دیگه معرف معرفی کردن و نوشتن سه محل آخر زندگی و......

:gol:

فرشته کوچو لو

عضو جدید
لطفا کمکم کنید برای منابع ارشد هنر گرایش تئاتر چی بخونم؟؟؟

لطفا کمکم کنید برای منابع ارشد هنر گرایش تئاتر چی بخونم؟؟؟

سلام...
من لیسانس حقوق دارم...:)
به تئاتر خیلی علاقه دارم...
تو 2تا از جشنواره های دانشجویی تئاتر هم حضور داشتم...اطلاعات کمی راجع به این رشته دارم...:redface:
لطفا کمکم کنید به راهنماییهاتون نیاز دارم.
منابع کنکور ارشد هنر گرایش تئاتر رو میخواستم بدونم؟
لطفا به سوال منم پاسخ بدین؟؟
ممنون.

آخرین ویرایش:

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...
من لیسانس حقوق دارم...:)
به تئاتر خیلی علاقه دارم...
تو 2تا از جشنواره های دانشجویی تئاتر هم حضور داشتم...اطلاعات کمی راجع به این رشته دارم...:redface:
لطفا کمکم کنید به راهنماییهاتون نیاز دارم.
منابع کنکور ارشد هنر گرایش تئاتر رو میخواستم بدونم؟
لطفا به سوال منم پاسخ بدین؟؟
ممنون.

سلام دوست خوبم .
امیدوارم خوب باشید .

برای رشته سینما و تئاتر همون طور که توی مواد امتحانی این رشته مشخص شده؛

1- زبان عمومی وتخصصی »»ضریب 2
2- فرهنگ و هنر ادبیات ابران و جهان »»» ضریب2
3-مبانی نظری سینما»»» ضریب 3
4-بررسی و نقد آثار سینمایی »»» ضریب 3

منابع

1- زبان عمومی وتخصصی »»ضریب 2

1-برای زبان توی پست های قبل هم دوستان اشاره کردن،کتاب 504 ارشد هنر و یا
2- english for student for visual art – انتشارات سمت​
3- زبان انگليسي عمومي كارشناسي ارشد ( دكتر يوسف‌زاده ) كانون فرهنگي آموزش

2- فرهنگ و هنر ادبیات ابران و جهان »»» ضریب2

1- دايره‌المعارف هنر ( رويين پاكباز ) انتشارات فرهنگ معاصر​
2- در جستجوي زبان نو ( رويين پاكباز ) انتشارات نگاه
3- معني هنر ( هربرت ريد ) انتشارات علمي و فرهنگي
4- تاريخ هنر ( هـ . و. جنسن ) انتشارات انقلاب اسلامي
5- تاريخ هنر جهان ( ارنست گمبريج – علي رامين ) نشر ني
6- هنر در گذر زمان ( هلن گاردنر – محمدتقي فرامرزي ) نشر نگاه

7- خلاصه‌ي تاريخ هنر (پرويز مرزبان) انتشارات علمي و فرهنگي

8- هنر مدرن ( نوربرت لينتن – علي رامين ) نشر ني

9- مفاهيم و رويكردهاي هنري در قرن بيستم ( ادوارد لوسي اسميت – دكتر سميع آذر ) نشر نظر
10- جهاني شدن و هنر جديد ( ادوارد لوسي اسميت – دكتر سميع آذر ) نشر نظر
11- فرهنگ تصويري هنر ( حسن نساري ) – انتشارات هنر نو
12- نقاشي ايران (سيد مهدي حسيني ) انتشارات دانشگاه هنر
13- نقاشي ايران ( بازيل‌گري – عربعلي شروه ) عصر جديد
14- سير تاريخ نقاشي ايران ( ترجمه‌ي محمد ايرانمنش ) انتشارات اميركبير
15- سير و صور نقاشي ايران ( آرتور پوپ – يعقوب آژند ) نشر مولي

16- نگاهي به هنر نقاشي ايران ( دكتر اكبر تجويدي ) انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
17- معماري ايران دوره‌ي اسلامي ( محمد يوسف كياني ) انتشارات سمت
18- آشنايي با بناهاي تاريخي – كتاب درسي هنرستان رشته‌ي معماري
19- شاهكارهاي هنر ايران ( آرتور آپهام پوپ ) انتشارات فرانكلين
20- مباني نظري هنرهاي تجسمي ( دكتر حبيب‌ا... آيت‌الهي ) انتشارات سمت
21- تاريخچه‌اي از طراحي گرافيك ( ريچارد هوليس – سيما مشتاقي )
22- فرهنگ طراحي گرافيك ( آلن و ايزابل ليوينگ استون – فرهاد گشايش )
23- فرهنگ هنر و هنرمندان ( پيترولينداموري ) انتشارات روشنگران
24- نقد ادبي ( دكتر عبدالحسين زرين‌كوب ) انتشارات اميركبير
25- تاريخچه‌ي نقد ادبي ( ورنون هال ) انتشارات روزنه
26- فنون و صناعات ادبي ( جلال‌الدين همايي ) انتشارات هما
27- انواع ادبي ( دكتر سيروس شميسا ) انتشارات فردوسي

28- مكتب‌هاي ادبي ( رضا سيدحسيني ) انتشارات نگاه

29- مباني فلسفه هنر ( آن شپرد ) انتشارات علمي و فرهنگي
30- فن شعر ( ارسطو – دكتر عبدالحسين زرين‌كوب ) بنگاه ترجمه و نشر كتاب
31- تاريخ اساطيري ايران ( دكتر ژاله آموزگار ) انتشارات سمت
32- تاريخ تحول نظم و نثر فارسي ( دكتر ذبيح‌ا... صفا ) انتشارات ققنوس
33- كليه فصلنامه‌هاي هنر ( انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي )

کتاب ها وجزوات استاد خلیل مشتاق هم بسیار مفید هستن .

***این منابع ذکر شده اما گزینه هایی که بلد شدن به نظر من کافی هستن واسه مطالعه .

3و 4 »»»مبانی نظری سینما»»» ضریب 3 و بررسی و نقد آثار سینمایی »»» ضریب 3

1- چگونگي درك فيلم ( جيمز موناكو )– ترجمه‌ي مصطفي احمدي لاري
2- درك فيلم ( آلن كيسبي‌ير ) ترجمه‌ي بهمن طاهري
3- درباره‌ي سينما ( جمشيد ارجمند ) انتشارات جار

4- تاريخ سينماي هنري (اولريش گوگور و انوپاتالاس )– ترجمه‌ي هوشنگ طاهري
5- شناخت سينما ( لوئيس جانتي ) 6- تاريخ سينما ( آرتور نايت ) – ترجمه‌ي نجف‌ دريابندري
7- تاريخ سينما از آغاز تا سال 1970 (اريك وود )
8- صد سال سينما ( ريچارد پلات – ترجمه‌ي بهرام ري‌پور ) انتشارات تصوير
9- تاريخ سينماي ايران ( جمال امير ) انتشارات روزنه
10- تاريخ سينماي ايران از آغاز تا 1357 ( مسعود مهرابي )
11- خلاقيت نمايشي ( ژاله نساري ) – كانون فرهنگي آموزش
12- نمايش در ايران ( بهرام بيضايي ) انتشارات روشنگران و مطالعات زنان
13- تاريخ تئاتر جهان ( اسكار براكت ) 3 جلد– ترجمه‌ي هوشنگ آزادي‌
14- گزيده‌ي تاريخ تئاتر جهان ( جمشيد ملك‌پور)

امیدوارم مفید فایده باشه فرشتهِ عزیز .:)
موفق و سربلند باشید
:gol:

اوژنی دزیره

عضو جدید
سلام دوستان.لطف می فرمایید هرکس منابع ارشد هنرهای نمایشی رو میدونه بگه لطفا گرایش سینما رو نگید گرایش های دیگه.سپاس.

shayan@

عضو جدید
سلام و درود
من لیسانس معماری دارم
و میخوام ارشد بازیگری امتحان بدم
دوست دارم راهنماییم کنید و منابع ارشد برای گرایش بازیگری رو بهم بگین
سپاس بیکران

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و درود
من لیسانس معماری دارم
و میخوام ارشد بازیگری امتحان بدم
دوست دارم راهنماییم کنید و منابع ارشد برای گرایش بازیگری رو بهم بگین
سپاس بیکران
سلام دوست عزیز.
با توجه به این که ارشد بازیگری تازه وارد دانشگاه ایران شده زیاد اطلاعات و منابعی براش معرفی نشده .

ضرایب مواد امتحانی :
زبان عمومی و تخصصی : ضریب1
دانستنی های هنری : ضریب 2
دانستنی های نخصصی، تاریخی و بینشی در هنر نمایش : ضریب2
آزمون تخصصی بازیگری( تاریخ- اصول و فنون و نظریه ها): ضریب 3
آزمون عملی بازیگری : ضریب4

منابع زبان عمومی تخصصی :
1-برای زبان توی پست های قبل هم دوستان اشاره کردن،کتاب 504 ارشد هنر و یا
2- english for student for visual art – انتشارات سمت
3- زبان انگليسي عمومي كارشناسي ارشد ( دكتر يوسف‌زاده ) كانون فرهنگي آموزش.

منابع دانستنی های هنری:
"مرجع کنکور کارشناسی ارشد هنر" (دو جلد)تألیف مهدی خرد را بخوانید.
این مجموعه شامل تاریخ هنر (معماری/نقاشی/مکاتب هنری/معرفی هنرمندان/موسیقی/خوشنویسی/صنایع دستی/ و... ایران و جهان) - تاریخ ادبیات (ایران و جهان) - تاریخ اسطوره (ایران و جهان) است.

باقی موارد رو متاسفانه من چون تا حالا شرکت نکردم نتونستم مورد مناسبی پیدا کنم تا بهتون معرفی کنم ..

تا اون جا که من میدونم رشته بازیگری جز رشته هایی هست که آزمونش به صورت تشریحی و تستی هستش .
و آزمون عملی جز مهم ترین موارد هست. و دوتا دانشگاه پذیرش داره تربیت مدرس و دانشگاه هنر تهران .
اینم چارت درسی که توی دانشگاه تدریس میشه .

امیدوارم موفق باشید:gol:

پیوست ها

• bazigary.pdf
    85.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

non4748

عضو جدید
سلام
من لیسانس کامپیوتر دارم ولی میخوام ارشد 94طراحی لباس بخونم چون هم علاقه شو دارم هم استعدادشو
الان نمیدونم منابع و ضرایبش چی هست و چه کتابهایی رو با چه انتشاراتی بخونم و ازکجا کتابهاشو تهیه کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من لیسانس کامپیوتر دارم ولی میخوام ارشد 94طراحی لباس بخونم چون هم علاقه شو دارم هم استعدادشو
الان نمیدونم منابع و ضرایبش چی هست و چه کتابهایی رو با چه انتشاراتی بخونم و ازکجا کتابهاشو تهیه کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام دوست خوبم .
با توجه به جدولی که سازمان سنجش اعلام کرده ضرایب و مواد امتحانی به این صورت هست ..

1- زبان عمومی و تخصصی، ضریب 2
2- تاریخ پارچه و لباس ایران و جهان ،ضریب 2
3- پارچه شناسی (شناخت الیاف ، تکنیکهای بافت پارچه ، رنگرزی با مواد طبیعی و مصنوعی ) ضریب 3
4- اصول طراحی پارچه و لباس ( انواع چاپ های سنتی و مدرن ، طراحی پارچه با دست و کامپیوتر)،ضریب3
5- آزمون عملی طراحی پارچه و لباس ضریب3

این گروه هم جز گروه هایی هست که دو مرحله ای هست و آزمون عملی طراحی داره.

برای منابع امتحانی این گروه میتونید از فایل زیر استفاده کنید.

امیدوارم موفق باشید:gol:

پیوست ها

• منابع ارشد- نهایی.pdf
    87.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

veat

عضو جدید
سلام
من لیسانس تصویرسازی دارم همین امسال هم فارغ التحصیل شدم برای ارشد با توجه به وقت کمی که هست میخواستم بدونم مجموعه کتابهایی هست که مفید و خلاصه گفته باشه که لازم نباشه منابع اصلی رو بخونم چون حجمشون اینقدر بالاهست که به نظرم زمانی نمیذاره که من بخواد منابع اصلی رو شروع کنم به خوندن رفتم کتاب بخرم خوده اون فرد دوتا کتاب بهمون معرفی کرد که گفت همین دوتا رو خوب بخونین خوبه و جواب میده یکی مکتب ها و سبک ها و جنبش های ادبی و هنری تا پایان قرن بیستم، و اون یکی دیگه م فرهنگ و هنر ادبیات ایران و جهان با همراه سوالات کنکور ارشد هنر دوتاشم تالیف دکتر نظام الدین نوری هست
که البته انگار این دوتا خودشون جز منابع اصلی هستن میخواستم بدونم کسی در مورد این دوتا کتاب چیزی میدونه خوبه و در کنار خوندن اینا لازم نیست کتاب دیگه ای خونده بشه که تکمیل کننده ش باشه احیانا البته نه دایره المعارف و هنر در گذر زمان چون واقعن نمیرسم اینارو بخونم یا حتی اگه احیانا کسی کتاب موجز و خلاصه ای با توجه به این زمان میدونه میتونه معرفی کنه در حقیقت فقط میخوام تئوری رو بتونم مجاز بشم حالا اگه بشه با رتبه ی بهتری که چه بهتر

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من لیسانس تصویرسازی دارم همین امسال هم فارغ التحصیل شدم برای ارشد با توجه به وقت کمی که هست میخواستم بدونم مجموعه کتابهایی هست که مفید و خلاصه گفته باشه که لازم نباشه منابع اصلی رو بخونم چون حجمشون اینقدر بالاهست که به نظرم زمانی نمیذاره که من بخواد منابع اصلی رو شروع کنم به خوندن رفتم کتاب بخرم خوده اون فرد دوتا کتاب بهمون معرفی کرد که گفت همین دوتا رو خوب بخونین خوبه و جواب میده یکی مکتب ها و سبک ها و جنبش های ادبی و هنری تا پایان قرن بیستم، و اون یکی دیگه م فرهنگ و هنر ادبیات ایران و جهان با همراه سوالات کنکور ارشد هنر دوتاشم تالیف دکتر نظام الدین نوری هست
که البته انگار این دوتا خودشون جز منابع اصلی هستن میخواستم بدونم کسی در مورد این دوتا کتاب چیزی میدونه خوبه و در کنار خوندن اینا لازم نیست کتاب دیگه ای خونده بشه که تکمیل کننده ش باشه احیانا البته نه دایره المعارف و هنر در گذر زمان چون واقعن نمیرسم اینارو بخونم یا حتی اگه احیانا کسی کتاب موجز و خلاصه ای با توجه به این زمان میدونه میتونه معرفی کنه در حقیقت فقط میخوام تئوری رو بتونم مجاز بشم حالا اگه بشه با رتبه ی بهتری که چه بهتر
سلام دوست خوبم
منابعی رو ک گفتید جز منابع خوب کنکور هستن. بسیار خوب و جامع هستن .فقط راجه ب جزوه هم میتونید جزوه های کلاس های استاد خلیل مشتاق رو ک توی بازار هم فروخته میشه بخونید خیلی جامع و مفید هستن .
امیدوارم موفق باشی .:gol:

alborz123

عضو جدید
سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
من ليسانس مديريت صنعتي هستم اما خيلي علاقه مند به هنرم و هيچ علاقه اي ندارم كه تو رشته مديريت ادماه بدم
علاقه اصليم رشته نقاشي هست چون خودمم كم و بيش نقاشي كار ميكنم
ولي با توجه به عدم آشنايي با آزمون عملي ارشد نقاشي تصميم گرفتم رشته پژوهش هنر يا فلسفه هنر رو شركت كنم
اگر نظر و مشاوه اي هس خوشحال ميشم بفرماييد جهت راهنماييم

ضمن اينكه لطف كنيد در صورت اطلاع منابع درست و كمك كننده رو كه با تجه به زمان كم باقي مونده مفيد و خلاصه هم باشه بهم معرفي كنيد

سپاس بي پايان خدمت شما دوستان محترم

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
من ليسانس مديريت صنعتي هستم اما خيلي علاقه مند به هنرم و هيچ علاقه اي ندارم كه تو رشته مديريت ادماه بدم
علاقه اصليم رشته نقاشي هست چون خودمم كم و بيش نقاشي كار ميكنم
ولي با توجه به عدم آشنايي با آزمون عملي ارشد نقاشي تصميم گرفتم رشته پژوهش هنر يا فلسفه هنر رو شركت كنم
اگر نظر و مشاوه اي هس خوشحال ميشم بفرماييد جهت راهنماييم

ضمن اينكه لطف كنيد در صورت اطلاع منابع درست و كمك كننده رو كه با تجه به زمان كم باقي مونده مفيد و خلاصه هم باشه بهم معرفي كنيد

سپاس بي پايان خدمت شما دوستان محترم

سلام دوست عزیز.
اگر اطلاع داشته باشید پایه اصلی دروسی که در رشته پژوهش هنر و فلسفه هنر میخونید بیشتر فلسفه هنر هست .ک باید به فلسفه علاقه داشته باشید. با توجه به این که رشته دوره لیسانس شما هم هنر نبوده اصولا ی سری پیش نیاز مثل تاریخ هنر و مبانی و... رو باید پاس کنید .و گرنه دروس اصلی رشته واحد عملی نداره.
اگر به فلسفه علاقه دارید ب نظر من رشته فوق العاده ای هست و حتما موفق میشید ..
خب با توجه به وقت کمی ک باقی مونده
*کتاب جیبی نقد هنری ادبی -نشر مارلیک
*کتاب تست 504 زبان
*جزوه های استاد خلیل مشتاق که به صورت خلاصه هست و توی بازار فروخته میشه رو پیشنهاد میکنم .
امیدوارم موفق و پیروز باشید ..:gol:

M.A.H.D.Y

عضو جدید
سلام.می خواستم بپرسم برای ارشد برای رشته پژوهش هنر مجموعه های آموزشی کدوم آموزشگاه بهتره که بسته هاشو تهیه کنیم برای ارشد ...ممنون میشم راهنمایی کنید . زودتر..

برای امسال بیشتر به صورت کم و بیش خونده شده اما در واقع دنبال پکی هستم که حالا واسه سال آینده مفید باشه به نظرتون پکج های مدرسان شریف خوبه ؟؟...یک آموزشگاهی در تهران هم هست به اسم مکعب هنر که بسته های آموزشی ارشد رو ارائه میده اما اطلاعی ندارم اگر در این مورد هم اطلاعی دارید بگید...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.می خواستم بپرسم برای ارشد برای رشته پژوهش هنر مجموعه های آموزشی کدوم آموزشگاه بهتره که بسته هاشو تهیه کنیم برای ارشد ...ممنون میشم راهنمایی کنید . زودتر..

برای امسال بیشتر به صورت کم و بیش خونده شده اما در واقع دنبال پکی هستم که حالا واسه سال آینده مفید باشه به نظرتون پکج های مدرسان شریف خوبه ؟؟...یک آموزشگاهی در تهران هم هست به اسم مکعب هنر که بسته های آموزشی ارشد رو ارائه میده اما اطلاعی ندارم اگر در این مورد هم اطلاعی دارید بگید...

سلام دوست عزیز.
من طبق خودم میگم و شاید از منظر افراد مختلف فرق داشته باشه .
رشته هنر کلا توی این منابع ارشد هم زیاد مورد لطف قرار نگرفتن .معمولا منابع توی زبان تخصصی مشکل دارن .
مدرسان رو تا حالا ندیدم ..
اما پارسه به نظرم بد نبود .
مکعب هنر خودم برای کارشناسی با اونجا کار کردم .آموزشگاه خوبی هست و اساتید خوبی داره.
امیدوارم موفق باشید .:gol:

وهاب...

اخراجی موقت
چندتا سوال؟
توضیحات
من دیرستان تجربی خوندم بعد گرفتن دیپلم با یه مشاوره غلط دوباره برگشتم از دوم دبیرستان کاردانش مکانیک گشاورزی خوندم
در رشته کاردانی مکانیک کشاورزی با رتبه 54 داتشگاه فردس مشهد قبول شدم بعد اتمام سپس در یه تغیر رشته دوباره در کارشناسی معماری با رتبه 6741 دردانشگاه خزر مازندران ادمه تحصیل دادام پیار سال دوبار بایه تغیر رشته ارشد عمران دانشگاه ازاد شمال تهران قبول شدم وامسال اخرین ترم تحصیلیمه. از نوع هوای شدم و امسال دوباره دست به تغییر زدم و در کارشناسی ارشد هنر ونمایش شرکت کردم علاقه شدیدی به کارگردانی پیدا کردم
دیپلم: 1-تجربی2-کاردانش مکانیک گشاورزی
کاردانی: 1-مکانیک گشاورزی
کارشناسی:1- معماری
ارشد:1- عمران
پرسش
1-ایا من کار درستی میکنم که دوباره تغیر رشته میدم؟
2-سابقه تحصیلی من در روندبازار کار مثبت یا منی؟
3-هدف اساسی من الان رفتن به اروپاست ایا با چنین کارنامه میشه؟
4-ایا دوباره برگردم ارشد کارگردانی بخونم ویا دکترا هنر نمایش؟
5-ایا رقابت در رشته های هنر مانند کار گردانی و سیما خیلی فشرده است؟
6-فرصت اندکی تا کنکور ارشد باقیست نظر شما برای منابع درسی کنکور ارشد کارگردانی؟
7-تعداد کل شرکت کننده در شته کارگردانی ؟و اخرین رتبه مجاز؟
8- و بهترین دانشگاه از نظر سطح علمی برا ارشد کارگردانی؟

بالا