مشاوره | تجربیات من از کنکور ارشد

arch_nsh

عضو جدید
با سلام به همه دوستان عزیز
این تاپیکو ایجاد کردم تا بتونیم از تجربیات هم استفاده کنیم هر کسی نظر و توصیه ای داره لطفا بیان کنه;)

( با تشکر از همه دوستانی که9ماه پيش منو راهنمايي كردن:w27:
زماني كه نميدونستم منابع چی هستن و از كجاباید شروع كنم

دوستای خوبی که همیشه مدیونشون هستم و خواهم بود.تجربیات اونها چراغ راه من شد. امیدوارم این تاپیک هم با همراهی شما دوستای خوب بتونه کمکی باشه برای دیگران)

arch_nsh

عضو جدید
خب اول از همه خودم شروع میکنم:

1. مهمترین و ساده ترین تجربه من که البته تو کنکور سراسری( موقع ای که پیش دانشگاهی بودم)میشنیدم ولی توجه نمیکردم این بود
مطالب کمتر بخوانید اما با عمق و تسلط بیشتر
تو ارشد به این توصیه توجه کردم و واقعا راضی بودم منابع کمتری خوندم ولی جوری خوندم که حتی یک "واو " هم جا نموند.

2.اگر هنوز دانشجو هستین و تا کنکور ارشد چند ترم پیش رو دارین سعی کنین از الان اسکیستونو قوی کنین خیلی سخته وقت کنکور شروع کنین چون اگر در حین خوندن دروس تئوری بخواین کارکنین که حسابی وقتتون گرفته میشه و اگر بعد تئوری شروع کنین برای ازاد وقت زیادی ندارین ... در عین حال استرس هم ممکنه داشته باشین

3.وقتی سر کنکور میرین برای همه چیز خودتونو اماده کنین ممکنه وقت ازمون نیم ساعت کمتر شده باشه(مثل سراسری امسال) یا بعد تئوری برگه اسکیسو بذارن جلوتون(مثل ازاد امسال!!) خلاصه تا جایی که میشه خودتونو برای اتفاق های غیرمنتظره اماده کنید.

4.از زبان نترسید. سوالهارو حتما بخونین .خیلی ازب چه ها تا چند تا گزینه نا اشنا میبینن قید سوالو میزنن این اشتباهه.ممکنه انقدر جواب واضح باشه که نیازی به دونستن سایر گزینه ها نباشه.

5.از ریدینگ های طولانی نترسید. و از روشون ردنشین لطفااااااااااا

6.در اسکیس زمان خیلی مهمه .پس لطفا به یک قسمت از کارتون گیر ندین. کلیت به چشم میاد .

7. اگر اسکیس ازاد براتون مهمه و دستتون هم خیلی ضعیفه از قبل چند تا حجم خوب بکشین ( از روی نمونه کتاب یا هر جای دیگه) و سعی کنین تو ازمون هم از همین حجم ها استفاده کنین البته برای بقیه اصلا توصیه نمیکنم!

8.حتما از قبل رنگ ماژیک هایی که میخواین استفاده کنین و نوع اسمون و زمین وفونت و یک شیت بندی کلی رو انتخاب و تمرین کنین.

9.من یک خط کش خریدم که خیلی به دردم خورد برای مدول بندی وپلان عکشو میذارم براتون با پلکسی راحت میشه ساختش. سرعتو خیلی میبره بالا :w11:.توصیه میکنم حتما اینو برای خودتون درست کنین.

حالا شما بیاین بگین:w26:

arch_nsh

عضو جدید
اینم اون خط کشه.یک سری خطوط موازی به فاصله 1 سانتیمتر از هم داره که توی این خطوط خالیه و مداد ازش رد میشه یک بار عمودی و یک بار افقی خط میکشین در کمتر از 2 دقیقه یه مربع شطرجی 20 در 20 دارین
khatkesh1.jpg

mahshid shz

عضو جدید
اول از همه واقعاً قبولی ارشد جایی که می خواهید دور از دسترس نیست. فاصله شما با دانشگاهتون به اندازه تلاشی هست که دارید.
اگر هم سال اول، دوم یا حتی سوم قبول نشدید، دلسرد نشید. دوست درسخون من سال اول قبول نشد، نه آزاد و نه سراسری، اما سال بعد هنرهای زیبا رو آورد.

امتحان ارشد باید جنبه افزایش اطلاعات داشته باشه، این جوری از خوندن خسته نمیشید.
من برای دروس مختلف به دانشگاههای مختلف سر میزدم و سر کلاس اساتید می نشستم، واسه همین تئوری هایی رو که خونده بودم، برام تکرار میشد و جنبه جدیدی ازش رو کشف میکردم.
در مورد اسکیس هم از روی بیشتر کتابهای موجود کشیدم، از کشیدن نترسید و خسته نشید. هرچی بیشتر تمرین کنید، مثل ورزشکاری میشید که آمادگی بالاتری پیدا میکنه. حتی تنیس بازی میکردم تا مچم قوی بشه...

اگر بخواهید، حتماً بهش میرسید!

arch_nsh

عضو جدید
یک نکته مهم دیگه دور کردن درسهاست.بخصوص تاریخ
من برنامه خودم اینجوری بود که 5 روز مطالب جدید میخوندم و 2 روز حتما دور میکردم. البته سعی میکردم هر روز هم قبل از خوندن مطالب جدید 1 بار مطالب قبلی رو نگاه کنم.میدونم سخته ولی واقعا نتیجه داد بعد کنکور سراسری حدود2-3 ماه یک کلمه هم درس نخوندم ولی با 1نگاه قبل کنکور ازاد فهمیدم همه چیز مو به مو تو ذهنم حک شده. خودم باورم نمیشد که انقدر خوب یادم مونده باشه:w40:

arch_nsh

عضو جدید
حتما بعد از خوندن مقداری از دروس تستهای کنکورو نگاه کنین و ببینین ایا روش خوندنتون درست بوده یا نه برای مثال من اول تاریخو خییییلی دقیق میخوندم و حتی نوع گنبد درونی و بیرونی هر بنا رو هم یاد میگرفتم!!!بعد دیدم نه اصلا انقدر ریز لازم نبوده.:w06:

elahenoor

عضو جدید
حتما بعد از خوندن مقداری از دروس تستهای کنکورو نگاه کنین و ببینین ایا روش خوندنتون درست بوده یا نه برای مثال من اول تاریخو خییییلی دقیق میخوندم و حتی نوع گنبد درونی و بیرونی هر بنا رو هم یاد میگرفتم!!!بعد دیدم نه اصلا انقدر ریز لازم نبوده.:w06:

بعد اینایی که میخوندی یادت میموند؟؟
من که تاریخو سطحی میخوندم همونشم تا هفته ی بعدش یادم رفته بود:biggrin:

arch_nsh

عضو جدید
بعد اینایی که میخوندی یادت میموند؟؟
من که تاریخو سطحی میخوندم همونشم تا هفته ی بعدش یادم رفته بود:biggrin:

اره دیگه متاسفانه دیر فهمیدم و چون 1000 بار تکرار کرده بودمش یادم مونده :confused:بود مثلا: گنبد سلطانیه چفد چمانه و گنبد سبویی داره- اردستان گنبد درونی ترکین بیرونی شبدری ( فک کنم تند:w20: )!!!!گریههههههههه!

arch_nsh

عضو جدید
یک توصیه :

بچه ها برای اسکیس زودتر شروع کنید حتی اگر تئوریتون رو خوب ندادین

باور کنین الانم دیر نیستا...نگین می مونم واسه سال بعد... فکر کن الان سال بعده..اونم مثل الان...بشین کار کن..خیلی ها بودن که با اسکیس خوب تونستن تئوریو جبران کنن.
نگو حسش نیست دیر شده...فایده نداره....اگه مرد میدانی بگو بسم الله
و شروع کن...
اصلا نترس..باشجاعت تمام بگو من دست قوی ای دارم با تمرین بهترشم میکنم...تویی که الان پشت کامپیوترتی و داری این متنو می خونی!
چی از بقیه کم داری!ماشاالله یه پا برای خودت معمار هستی...
چرا تو رتبت خوب نشه؟حیف نیست وقتتو هدر بدی و نخوای رتبتو عالی کنی؟؟پس برو بشین کارکن..همین
الان...نه دیر نیست...بدو...با روحیه عالی کارکن!اینقدرم به چیزای متفرقه و نتیجه تئوری و ازاد و تستهایی که اشتباه زدی فکر نکن...آنچنان
محو اسکیس شو و با تمرکز کار کن که اگ دیوار بغل دستت هم ریخت پایین متوجه نشی!!!!!آفرین!!
پاشو خاموش کن و از همین الان شروع کن...نگو از
هفته بعد شروع می کنم،نگو بعد از اومدن نتیجه ها شروع می کنم!!
(نمونه کارهای دوستان رو تو تاپیک های دیگه میتونین پیدا کنین برای پیشرفت تو اسکیس دیدن نمونه هم خیلی موثره)

arch_nsh

عضو جدید
من اول اسکیس دستم خیلی میلرزید با اینکه کلا برای کنکور استرس نداشتم...خلاصه گفتم چه بهتر از این که از این خطوط لرزان!برای کشیدن دیاگرام استفاده کنم:thumbsup2:
اگر دستتون لرزید نگران نباشید طبیعیه... سعی کنید نفس عمیق بکشید وبا مداد شروع کنید... البته وققتونو تنظیم کنین که به دسن برسید

arch_nsh

عضو جدید
به نظر من درسهای فرار مثل تاریخو بهتره زودتر شروع کنین
البته نظر منه ها!!...خیلی ها میگن درسای فرار رو بذارین برای آخر ولی من فکر میکنم اگر زودتر شروع کنین ومرتب دور کنین تو ذهنتون حک میشه و خیالتون راحته که خوب بلدین
لطفا اگر کسی نظر دیگه ای داره بگه

arch_nsh

عضو جدید
سلام مرسی از راهنمایی هاتون شما امسال ارشد شرکت کردید؟به نظرتون احتمال موفقیتتون چند درصده؟

سلام سانشید جان
آره من امسال شرکت کردم البته زیاد نتونستم بخونم حدود 2 ماه تو تابستون خوندم و بعد چون درگیر پایان نامه شدم تا آخر آذر دست به هیچ کتابی نتونستم بزنم از اول دی هم تا شب قبل کنکور!!!حسابی خوندم
از سراسری زیاد راضی نبودم ( فن و درک رو چون زیاد وقت نذاشته بودم خوب نزدم....منظرم که...وحشتناک بود!!
) ازاد هم واقعا نمیدونم...چون اسکیس خیلی مهمه و معلوم نیست نظر داورها در مورد کارم چی هست...ولی در مجموع ازادو خیلی بهتر از سراسری دادم.ولی من از خودم راضی هستم شاید امسال هیچ جا قبول نشم( خدا نکنه..)ولی میدونم راهو درست رفتم و درس خوندنم درست بوده چون سر کنکور تونستم به 90 درصد مطالبی که خونده بودم درست پاسخ بدم من شاید منابع زیادی رو نخوندم ولی سعی کردم مهمترینارو به بهترین شکل بخونم.

arch_nsh

عضو جدید
بچه ها من چقدر تجربه دارم...دارم شکل مادر بزرگها میشم...!!!

دوستان یعنی کسی تو این 1 سال اشتباهی نکرده که بیاد برای ما بگه تا درس عبرت بگیریم!!!

arch_nsh

عضو جدید
چندتا نکته دیگه درمورد اسکیس به ذهنم رسید گفتم بگم براتون:

اولا برای سراسری ایدئوگرام و فرایند طراحی خیلی مهمه.شقاقی سر کلاساش میگفت اگرفرایند طراحی و ایدئوگرام خواستن ترجیحا 10 سانتی متر سمت راست شیتو به این بخش اختصاص بدین. اگر نخواستن شما باز هم مثل قبل بکشید و اگر گفتا ایدئو گرام نکشین وگرنه نمره کم میشه! شما باز هم مثل بچه های خوب بکشید! فقط چند نکته مهم:
در حالت آخر از کشیدن دیاگرام های تکراری و واضح واقلیمی پرهیز کنیدو فقط به چندتا دیاگرام کلی که ایده کلیتون رو بیان میکه اکتفا کنید.در عین حال سعی کنید دیاگرام ها رو یک جا متمرکز نکنید بلکه مثلا اونی که مربوط به پرسپکتیو هست رو کنار خودش بکشید.

arch_nsh

عضو جدید
چند نکته در مورد ایده پردازی برای اسکیس : (باتوجه به تجربه خودم )
همیشه سعی کنید موضوع رو برای خودتون ساده کنید.

مثلا موزه باد :
برامون ممکنه نا اشناباشه ولی ببینین چقدر راحت میشه براش ایده داد :

از خودتون بپرسید چطور میشه باد را درک کرد؟
یک ادم میتونه باد رو با حس بینایی( مثلا حرکت برگ های درخت ) حس لامسه (وزش باد روی پوست ) حس شنوایی ( صدای وزش باد ) درک کنه.پس ایده طراحی میتونه بر مبنای درک انسان از باد شکل بگیره. میتونید موزه ای طراحی کرد با بادگیر( که جریان هوا رو به درون بنا هدایت کنه تا وزش باد لمس بشه). + طراحی لوورهای عمودی یا صفحات مشبک ( ایجاد صدای حرکت باد). + فضای سبز در مرکز مجموعه (دیدن حرکت بادو تکان دادن شاخ و برگ درختان.)

arch_nsh

عضو جدید
یک مثال دیگه :
موزه کتاب
کتاب با ارزشه مثل گنج
گنج زیر خاک مدفونه. پس من موزه کتابمو بشکلی طراحی میکنم که مخزن کتاب که مثل صندوقچه گنجه در لول پایین تری از زمین قرار بگیره .

arch_nsh

عضو جدید
یک مثال دیگه :
موزه خاک
خاک توی ذهن من سرشت انسان رو تداعی میکنه. میتونم فقط بالای شیتم بنویسم "خداوند انسان را در 7 روز افرید " و موزه خاکمو در 7 لول طراحی کنم.
شاید این ایده ها بنظر بعضی از دوستان خیلی ساده بیاد ولی بنا به تجربم و راهنمایی اساتید و دیدن نمونه کارها به این نتیجه رسیدم همین ایده های ساده میتونه راحت جواب بگیره

arch_nsh

عضو جدید
یک مثال دیگه :
موزه خاک
خاک توی ذهن من سرشت انسان رو تداعی میکنه. میتونم فقط بالای شیتم بنویسم "خداوند انسان را در 7 روز افرید " و موزه خاکمو در 7 لول طراحی کنم.
شاید این ایده ها بنظر بعضی از دوستان خیلی ساده بیاد ولی بنا به تجربم و راهنمایی اساتید و دیدن نمونه کارها به این نتیجه رسیدم همین ایده های ساده میتونه راحت جواب بگیره

arch_nsh

عضو جدید
ممکنه اول ایده دادن برای یک موضوع وقت زیادی ببره ولی بعد از تمرین میبینین که سرعتتون بیشتر میشه،خلاقیتتون بالا میره و در عین حال میتونین از یک ایده برای موضوعات مختلف استفاده کنین.

arch_nsh

عضو جدید
برای زمین پرسپکتیو توصیه میکنم از پیگمنت های پودری استفاده کنین. من خودم مغز مداد2ب رو با کاتر میتراشیدم و با دست پخش میکردم.بعد با 1 پاک کن مسیرهای مشخصی رو پاک میکردم.این روش هم خیلی سریعه و هم راحته. احتمال خراب شدن یا خوب در نیومدنش هم صفره .اگر خواستین بگین تا براتون هم نمونه بذارم

arch_nsh

عضو جدید
حتما زمان اسکیسو از قبل برای خودتون تقسیم بندی کنید. مثلا نیم ساعت اول ایده کلی رو ببندین. و....
اسکیس های تمرینیوهم تو زمان مشخص بزنید (حتی الامکان در 3.5 ساعت )
از بردن تخته شاسی و یک زیر انداز غافل نشید. اسکیس زدن رو صندلی تکی واقعا سخته! البته شنیده بودم پارسال تخته شاسی خودشون میدادن ولی امسال که اینجوری نبود.

arch_nsh

عضو جدید
سر کنکور امکان نگاه کردن به شیت افراد دیگه امکان پذیره اما این کارو نکنید :
چون اگر طرح اون طرف از شما بهتر باشه تضعیف روحیه میشید و اگر طرحش ضعیفتر باشه ممکنه به خودتون مغرور شین و کار با کیفیتی ارائه ندین.
اگر دست قوی ای دارین لطفا برگه هاتونو جوری قرار بدین که بقیه نبینن چون ممکنه خیلی ها با دیدن کارتون از خودشون دلسرد بشن.

arch_nsh

عضو جدید
تجربه به من ثابت کرده گزینه ای که اول میزنم درسته. 90 درصد مواقعی که گزینه رو عوض کردم جواب غلط زدم.

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه تاپیک خوبی ;)

برای آزمون تئوری ،
به نظر من اول با خوندن سوالای سالای قبل شروع کنید ، حتی قبل از اینکه منابع رو برای خودتون تعیین کنید!!
یه بار و یا شایدم بیشتر سوالارو با دقت بخونید و مبحثای مهم و نحوه ی سوال دادن و منابع رو در بیارید . مثلا ممکنه با خوندن سوالا متوجه بشید که مطالب فلان کتاب ته شما می خوندید خیلی جامع نیست و به فکر منابع دیگه بیفتید
دیگه اینکه روند تغییرات سوالا طی 10 - 12 سال اخیر دستتون میاد ، مثلا می بینید تو مبحث تاریخ سالای قبل تعدادی سوال از معمارای معروف و اسم پروژه ها می اومده و چند سال اخیر دیگه خبری از این سوالا نیست به جاش جریان های معماری مدرن مهم شده .

بعد اینکه برای تعیین منابع وسواس به خرج ندید و هی از این شاخه به اون شاخه نپرید !
منابع خوب مشخصه ، یه تعداد محدودی رو مشخص کنید و با برنامه ریزی پیش برید

سوم اینکه به نظر من چند بار خوندن یه منبع خیلی مفید تر از خوندن چند تا منبع ه ( هر کدوم یه بار )

مرحله چهارم هم خوندن دوباره ( و چند باره ) سوالای سراسری و اینبار چک کردن پاسخ نامه است ، اینطوری هم می فهمین مطالعه تون درست بوده یا نه هم مطالب مهم دوباره براتون تکرار میشه ( این کار بیشتر از اونچه که فکر میکنید مهم و مفیده ، در صد بالایی از سوالا به نوعی تکرار مطالب سالای قبل ! حالا یا مسفقیما خود سوال و یا جور دیگه ، اگه خواستین بگین مثال بیارم براش )
ضمنا سوالای کنکور دانشگاه آزادو هم اگه رسیدین حتما حل کنید ! مشابه سراسری نیست ولی به تثبیت مطالب کمک می کنه

توکل و آرامش رو هم اصل قرار بدین ، مطمئن باشید با ذهن آروم عملکرد شما خیلی بالا تره تا استرس و ...
موفق باشین

پ ن : من خودم امسال کنکور دادم نمی دونم جوابش چطور بشه ، اصلا امیدی ندارم.... اما از نحوه ی خوندنم خیلی راضی بودم:)