مشاوره : ارشد بخونم یا نه ؟

redboys

عضو جدید
سلام دوستان
سر دو راهی سختی قرار گرفتم که خواستم مهندس های با تجربه مکانیک که این راه رو رفتن راهنماییم کنن

من ترم 6 هستم توی یه موسسه غیرانتفاعی توی شهرستان!
الان نمیدونم به صورت جدی شروع کنم به درس خوندن واسه ارشد ( قبولی فقط روزانه تهران میخوام )
یا اینکه توی این یک سال یکم نرم افزار کار کنم بعد هم سربازی و اینکه بعد سربازی ببینم کجا میتونم مشغول بکار بشم ( نمیدونم با این مدرک موسسه و اینکه چیزی هم بلد نیستم چه آینده شغلی رو به روم هست )

دوستان من همینجوری 4 سال رو توی شهرستان از دست دادم با اینکه خیلی از دوستام آزاد خوندن و در کنارش کار کردن و درآمد هم داشتن ولی من فقط هزینه داشتم !!

با خیلی از کسایی که ارشد میخونن صحبت کردم میگن ارشد خوندن وقت هدر دادن هست و واسه کار هم مدرک مهم نیست...

کسایی که ارشد خوندید اگه به عقب برگردید بازم همین راه رو میرید؟

FARZAD79

عضو جدید
سلام دوستان
سر دو راهی سختی قرار گرفتم که خواستم مهندس های با تجربه مکانیک که این راه رو رفتن راهنماییم کنن

الان نمیدونم به صورت جدی شروع کنم به درس خوندن واسه ارشد ( قبولی فقط روزانه تهران میخوام )
یا اینکه توی این یک سال یکم نرم افزار کار کنم بعد هم سربازی و اینکه بعد سربازی ببینم کجا میتونم مشغول بکار بشم ( نمیدونم با این مدرک موسسه و اینکه چیزی هم بلد نیستم چه آینده شغلی رو به روم هست )

دوستان من همینجوری 4 سال رو توی شهرستان از دست دادم با اینکه خیلی از دوستام آزاد خوندن و در کنارش کار کردن و درآمد هم داشتن ولی من فقط هزینه داشتم !!

با خیلی از کسایی که ارشد میخونن صحبت کردم میگن ارشد خوندن وقت هدر دادن هست و واسه کار هم مدرک مهم نیست...

یه توصیه برادرانه
من هم از ابتدا بنا را بر این گذاشتم تا آنجایی که راه دارد درس بخوانم و البته در آن روزها درس اندک ارزشی در جامعه برای خود داشت سال 85 برای کاردانی قبول شدم و بعد از آن کارشناسی را خواندم و در حین کارشناسی چون تمام هدفم ارشد بود درس ها را خوب خواندم سال اول رتبه ام خوب نشد، سال دوم به مراتب بهتر بود اما با توجه به ظرفیت کم باز جز غیر انتفاعی جایی قبول نشدم و البته شاید حکمت کار در این بود که با این مطالعه سطح درسی ام بالا رفته و در اولین آزمون استخدامی قبول شده و وارد بازار کار شدم. و الان با توجه به درآمد خیلی راحت می تونم بدون درد سر و خیلی راحت در دانشگاه آزاد با پرداخت شهریه و در حین کار یه فوق لیسانس بگیرم.
پس زمان را غنیمت شمارید و بریا جلو گیری از پرت وقتتون در حین تحصیل اون دروسی که معمولاً در آزمون های استخدامی باید بلد باشید را بیش از بقیه مطالعه نموده و خود را قوی نمایید و البته در کنار آن حتماً به قوی نمودن رزومه خود از قبیل آموختن نرم افزار ، گرفتن گواهی های فنی و حرفه ای در رشته های مختلف، زبان و امثالهم نیز توجه ویژه کنید تا در زمره فارق التحصیلان بیکار جامعه قرار نگیرید.
مهم نیست که از کدوم دانشگاه مدرک لیسانس می یگرید مهم اینه که سواد تعوری و نرم افزاری و زبان و ... شما بالاتر باشه.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام دوست عزیز...

راستش این قضیه خیلی قضیه طولانی هست.....

در واقع نمیشه به همه حرف ثابتی رو زد، به عبارتی نمیشه گفت همه پشت سر هم ادامه بدن خوبه ....

باید شرایط زندگی ، اقتصادی خودتو در نظر بگیری....

یه سری هم از روی علاقه و کسب علم و دانش میخونن که این خیلی عاقلانه تر هست...

هدفت از ارشد خوندن چیه؟....سربازی داری؟

اینا رو جواب بده تا بهتر راهنمایی کنم دوست عزیز...

Bahman_mech

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من کار پیدا کردن اولویت داره.البته همانطور که دوستان گفتن به شرایط اقتصادی و هدف و انگیزه خودت بستگی داره .ولی هر چه زودتر به استقلال مالی برسی خیلی بهتره.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خلاصه کلام: اول یه دودوتچهارتا بکن ببین : از دوره کارشناسی چقدر مسائل رو یاد گرفتی اصلا می تونی کاری بکنی یا نه؟
در ضمن اگر در خیال این هستی که با کارشناسی نتونستی شغلی پیدا کنی ولی ارشد بخونی شغلت تامینه سخت در اشتباهی.
برای اشتغال اصلا ارشد مهم نیست. ولی اگر وقتشو داری یا می خایی دکتری بخونی یا تحصیلات عالیه داشته باشی بخون.
اگر هم می خایی آزاد بخونی یه 15 میلیونی از الان حداقل در نظر بگیر... و خودت د رنظر داشته باش که می تونی از نظر مالی ساپورت کنی یا نه!
من خودم ارشد هم سراسری قبل شده بودم هم آزاد ولی یه نکته ایرو درک کردم : ارشد رو می خام بخونم فقط تهران سراسری وگرنه غیر اون برام ارزشی نداره.

redboys

عضو جدید
سلام دوست عزیز...

راستش این قضیه خیلی قضیه طولانی هست.....

در واقع نمیشه به همه حرف ثابتی رو زد، به عبارتی نمیشه گفت همه پشت سر هم ادامه بدن خوبه ....

باید شرایط زندگی ، اقتصادی خودتو در نظر بگیری....

یه سری هم از روی علاقه و کسب علم و دانش میخونن که این خیلی عاقلانه تر هست...

هدفت از ارشد خوندن چیه؟....سربازی داری؟

اینا رو جواب بده تا بهتر راهنمایی کنم دوست عزیز...

سلام عزیز
اول که از لحاظ علاقه نمیشه گفت خیلی علاقه مند به ادامه تحصیلم... نه.
سربازی دارم
هدف اینکه به نظرم اگه سراسری تهران قبول بشم موقعیت های بهتری جلو روم قرار میگیره
حالا از نظرتون 7 8 ماه بکوب بخونم حالا یا قبول میشم یا نه
یه سالم پشت کارشناسی موندم پس عاقلانه نیس دوباره بمونم

اگه باالفرض قبول شدم ارزش داره دوباره 2 سال وقت بذارم پای درس و 25 سالگی برم سربازی تازه
حس میکنم یه ذره عقب میمونم از بقیه...

از لحاظ اقتصادی متوسط , روی پای خودم باید وایسم...

redboys

عضو جدید
خلاصه کلام: اول یه دودوتچهارتا بکن ببین : از دوره کارشناسی چقدر مسائل رو یاد گرفتی اصلا می تونی کاری بکنی یا نه؟
در ضمن اگر در خیال این هستی که با کارشناسی نتونستی شغلی پیدا کنی ولی ارشد بخونی شغلت تامینه سخت در اشتباهی.
برای اشتغال اصلا ارشد مهم نیست. ولی اگر وقتشو داری یا می خایی دکتری بخونی یا تحصیلات عالیه داشته باشی بخون.
اگر هم می خایی آزاد بخونی یه 15 میلیونی از الان حداقل در نظر بگیر... و خودت د رنظر داشته باش که می تونی از نظر مالی ساپورت کنی یا نه!
من خودم ارشد هم سراسری قبل شده بودم هم آزاد ولی یه نکته ایرو درک کردم : ارشد رو می خام بخونم فقط تهران سراسری وگرنه غیر اون برام ارزشی نداره.

والا از کارشناسی چیزی یاد نگرفتم , فقط کلاسای مجتمع فنی دوره کتیا رفتم...

نه آزاد خوندن که اصلا به صرفه نیس

فقط تهران روزانه یا شبانه

ممنون عزیز

Amirhj

عضو جدید
سلام دوستان

دوست عزیز سلام
امیدوارم بتونم کمکت کنم
داستان ارشد خوندن و نخوندن همش به خودت بستگی داره برای زندگی باید حرکت کرد و یا کار کرد یا درس خوند و نمیشه بیکار نشست تو خونه مگر اینکه بابای پولداری داشته باشی که اونم نمیشه روش حساب باز کرد استقلال نداری و سر کوفت و .....
اما حالا یکی راه ارشد داره و کار خوب خوب اولویت با کار خوبه جون تو ارشد هیجی به معنای واقعی کلمه بت اضافه نمشه همون که تو کارشناسی هستی همونی و اگر هم جیری بت اضافه شه مرهون تلاش خودته و اینون بدون رفتتن به دانشگاه هم میشه بش رسید
اما اصولا شرایط کار خوب فراهم نیست و شاید بهترین کار همین درس خوندن باشه در قیاس با کار های ب یخود با ماهی 800 تومن و کلی هزینه جانیبی
ارشد فقط دولتی بخون که بسیار هزینه بر است باتوجه به افزایش هزینه ناشی از رفت و امد اونم توی شهر خودت بهتره
کلا توی کار مخصوصا اگر مرتبط با رشتت باشه بسیار بیشتر از در س خوندن برایت مفید خواهد بود
کلا اگه به راهی ارشد و کار خوب رسیدی به کار بچسب ولی معمولا کسی این دو راهی رو بدون رفتن سر بازی نمیبینه رفتن سر بازی با فوق هم واست بهنره هم شاید جای خوب بیفتی هم شاید گرفتنت
وسلام علیکم و رحمه الله برکاه