مشاوره آزمون نظام مهندسی معماری

arc_saba

عضو جدید
سلام دوستان
من اسفند 91 فارغ التحصیل شدم. کی میتونم آزمون بدم؟ و از کی باید عضو نظام بشم؟
مرسی

nosh

عضو جدید
سلام
انشالله آزمون بعدی میتونی شرکت کنی
عضویت هم همون موقع برا ثبت نام انجام بد مشکلی نداره
موفق باشی

arch7070

عضو جدید
خیلی به این بستگی داره که هدف شما از خوندن چی هست ؟
به هر حال اینا کتابهای هستند که تقریبا 70 درصدش رو در دانشگاه نخوندید و تقریبا همونقدرش هم با توجه به زمینه کاری تخصصی شما برای شما کاربردی خواهد بود
بدیهی هست اگر زمان بیشتری رو برای مطالعه داشته باشید کابردی تر خواهد بود
مثلا از همین الان شروع به خوندن کنید
بعد همون چهار ماه قبلش برای نظام بخونید
"تجربه ی کهنه ی مرا باور کنید ! "

خیلی ممنون بابت راهنمایی مفیدتون...اینطور که معلومه برای قبولی 4ماه قبلش شروع یشه بهتره.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
4 ماه قبل امتحان منایع رو تهیه کنید تا منابع تغییر نکنه و با یه مطالعه چند ساعته در روز حتما بار اول قبول میشید.
به نظر من که چند ساعت در روز کفایت نمیکنه. باید فهمید چی نوشته تو این کتابا. حتی اگر بدرد آزمونم نخوره. من که با ادبیاتش خیلی مشکل دارم و اصلا ملموس ننوشته.

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
بچه ها توی این لینک http://inbr.ir/SPage/USPage.aspx?ID=342&ZID=338
مباحث 22 گانه رو نام بردن، پایینش نوشته:

مباحث مقررات ملّي ساختمان

• راهنماي مبحث سيزدهم : طرح واجراي تاسيسات برقي ساختمانها
  • راهنماي طراحي واجراي قالب بندي سازه هاي بتني
  • دستورالعمل تحلیل آسیب پذیری و بهسازی لرزه ای ساختمانهای بنایی غیر مسلح موجود
  • راهنماي مبحث سوم (1392) : حفاظت ساختمانها در مقابل حريق
  • راهنمای مبحث هفتم (1390) : پی و پی سازی
  • راهنمای مبحث ششم (1390) : بارهای وارد بر ساختمان
  • راهنماي جوش و اتصالات جوشي در ساختمانهاي فولادي (1390)
  • راهنماي مبحث بیست و یکم : پدافند غیرعامل (1392)
  • راهنمای مبحث نوزدهم : صرفه جویی در مصرف انرژی (1392)
  • راهنمای مبحث چهاردهم : تاسیسات مکانیکی (1392)
  • راهنماي مبحث شانزدهم : تأسيسات بهداشتی (1392)
اینا یعنی چی؟

EHSAN.1984

عضو جدید
بزای درک بهتر مباحث راهنما تدوین شده که کاملتره و واسه رشته معماری از مبجث 16 و19 هم سوال میاد.
بچه ها توی این لینک http://inbr.ir/SPage/USPage.aspx?ID=342&ZID=338
مباحث 22 گانه رو نام بردن، پایینش نوشته:

مباحث مقررات ملّي ساختمان

• راهنماي مبحث سيزدهم : طرح واجراي تاسيسات برقي ساختمانها
  • راهنماي طراحي واجراي قالب بندي سازه هاي بتني
  • دستورالعمل تحلیل آسیب پذیری و بهسازی لرزه ای ساختمانهای بنایی غیر مسلح موجود
  • راهنماي مبحث سوم (1392) : حفاظت ساختمانها در مقابل حريق
  • راهنمای مبحث هفتم (1390) : پی و پی سازی
  • راهنمای مبحث ششم (1390) : بارهای وارد بر ساختمان
  • راهنماي جوش و اتصالات جوشي در ساختمانهاي فولادي (1390)
  • راهنماي مبحث بیست و یکم : پدافند غیرعامل (1392)
  • راهنمای مبحث نوزدهم : صرفه جویی در مصرف انرژی (1392)
  • راهنمای مبحث چهاردهم : تاسیسات مکانیکی (1392)
  • راهنماي مبحث شانزدهم : تأسيسات بهداشتی (1392)
اینا یعنی چی؟

shahram226

عضو جدید
میتونین نشونم بدید؟ و اینکه خوندنش چه اندازه مهم و مفیده؟

خوندنشون در کل مفیده ، چون به فرض مثال مبحث 13 به طور مستقیم جزء منابع ذکر نشده
امــــا
راهنمای مبحث 13 رو اومدن انتهای لیست آوردن
و
راهنما ها هــــم دقیقا همون مباحث هستن با یکسری توضیحات اضافه تر ..
در کل برای « نظارت معماری » به غیر از مبحث 6 ، تمـــــامی مباحث مورد پرسش قرار میگیره و هرچقدر بیشتر مطالعه کنید به نفع تون هست ..
مثلا همین امسال از مبحث 13 سوال اومده بود و باقی مباحثی که به طور مستقیم توی لیست نیستن هم به همین ترتیب سوال داشتن !

این نکته رو هم به یاد داشته باشید که قبولی توی آزمون به تک سوال ها میرسه
و لذا اهمیت هیـــچ مبحثی رو دست کم نگیرید .

shahram226

عضو جدید
تاریخ آزمون بعدی کی هست؟
چندان مشخص نیــست ؛
تازگی ها صحبتی هست مبنی براینکه امسال آزمون دیگه ای گرفته نمیشه ..
امــا اگر آزمون دومی در کار باشه قاعدتا باید حوالی آذر ماه برگزار بشه ؛
باز هم با قاطعیت نمیشه گفت .

pishgam_9999

عضو جدید
نتایج آزمون ها تا تاریخ1394/09/01 از طریق وب سایت آزمونها به نشانی : www.inbr.ir به اطلاع شرکت کنندگان رسانده خواهد شد. بدیهی است این دفتر از پاسخگویی حضوري و تلفنی به داوطلبان در
این خصوص معذور است. اطلاعیه هاي لازم در این زمینه در اختیار سازمان هاي استانها نیز قرار می گیردکه در صورت لزوم داوطلبان می توانند به آن سازمانها نیز مراجعه نمایند.

holooooooo

کاربر ممتاز
نتایج آزمون ها تا تاریخ1394/09/01 از طریق وب سایت آزمونها به نشانی : www.inbr.ir به اطلاع شرکت کنندگان رسانده خواهد شد. بدیهی است این دفتر از پاسخگویی حضوري و تلفنی به داوطلبان در
این خصوص معذور است. اطلاعیه هاي لازم در این زمینه در اختیار سازمان هاي استانها نیز قرار می گیردکه در صورت لزوم داوطلبان می توانند به آن سازمانها نیز مراجعه نمایند.
حس میکنم دیره 1 آذز پارسال 22 خرداد امتحان دادیم شهریور جواب اومد امسال یک ماه دیرت امتحان دادیم باید نهایت آخر مهر بیاد دسگه چه خبره آذر

ترنج

عضو جدید
سلام دوستان.من فارغ التحصیل بهمن 91 ام.اگه خدا بخواد میخوام تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم
ولی هیچ اطلاعی از نوع آزمون،منابعش،تفاوت نظارت و طراحی و ... ندارم
کلا صفر کیلومترم.
میشه لطفا یکی راهنماییم کنه:redface:

EHSAN.1984

عضو جدید
سلام میشه منبع خبرتو بگی؟! تا حالا چنین چیزی سابقه نداشته شاید یکبار بخولن امتحان بگیرن ولی تو بخش پرسش و پاسخ خود سایت زده واسه ازمون تستی حدود دوماه.
واسه دوستموت که میخواد امتحان بده بهتره که بخش تاپیک نظارت و اجرا و طراحی ذو مطالعه کنه ولس گام اول عضویت در سازمان و بعد هم کتاب های مقررات کلی رو تهیه کنن و شروع به خوندن کنن ولی ممکنه که کتابا عوض بشه که اگر صبر کنید تا ثبت نام بعدی این مشکل تغییر مقررات واستون پیش نمیاد.

I

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
خوندنشون در کل مفیده ، چون به فرض مثال مبحث 13 به طور مستقیم جزء منابع ذکر نشده
امــــا
راهنمای مبحث 13 رو اومدن انتهای لیست آوردن
و
راهنما ها هــــم دقیقا همون مباحث هستن با یکسری توضیحات اضافه تر ..
در کل برای « نظارت معماری » به غیر از مبحث 6 ، تمـــــامی مباحث مورد پرسش قرار میگیره و هرچقدر بیشتر مطالعه کنید به نفع تون هست ..
مثلا همین امسال از مبحث 13 سوال اومده بود و باقی مباحثی که به طور مستقیم توی لیست نیستن هم به همین ترتیب سوال داشتن !

این نکته رو هم به یاد داشته باشید که قبولی توی آزمون به تک سوال ها میرسه
و لذا اهمیت هیـــچ مبحثی رو دست کم نگیرید .
تشکر از راهنماییتون اما
میشه لطفا یکی از این کتاب ها رو به من نشون بدید؟
چه مسخره باری ایه گسترده ای! اصلا توجیه نیستم ک یه سازمان بیاد یه سری کتاب رو معرفی کنه و بعدش یه سری دیگه هم بعنوان راهنما معری کنه!
عجیبه

EHSAN.1984

عضو جدید
معرفی راهنما میحث19،16

معرفی راهنما میحث19،16

سلام یه فایل واست پیدا کردم از مبحث 19 و عکس جلد راهنمای 16 بنظرم ابتدا از جود مباحث و مباحث مهمی مث 8،12،21،18،15،19 و 4 (ممکنه تغییر کنه) شروع کنی موفق باشی!
;)http://s1.picofile.com/file/7553941719/راهنمای_مبحث_19_بخش_2.pdf.html
میتونین نشونم بدید؟ و اینکه خوندنش چه اندازه مهم و مفیده؟

پیوست ها

• راهنماي-مبحث-شانزدهم-تاسيسات-بهداشتي.jpg
    راهنماي-مبحث-شانزدهم-تاسيسات-بهداشتي.jpg
    28.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

pishgam_9999

عضو جدید
سلام میشه منبع خبرتو بگی؟! تا حالا چنین چیزی سابقه نداشته شاید یکبار بخولن امتحان بگیرن ولی تو بخش پرسش و پاسخ خود سایت زده واسه ازمون تستی حدود دوماه.
واسه دوستموت که میخواد امتحان بده بهتره که بخش تاپیک نظارت و اجرا و طراحی ذو مطالعه کنه ولس گام اول عضویت در سازمان و بعد هم کتاب های مقررات کلی رو تهیه کنن و شروع به خوندن کنن ولی ممکنه که کتابا عوض بشه که اگر صبر کنید تا ثبت نام بعدی این مشکل تغییر مقررات واستون پیش نمیاد.

I

سلام .

یکی از همکارام که تو آزمون نظارت شرکت کرده بود امروز زنگ زد به دفتر مقررات ملی و ازشون پرسید و اونا هم اینطور جواب دادن:
سایت مقررات ملی قسمت راهنمای شرکت در آزمون مرداد94 بند 11 زمان نتایج رو مشخص کرده

همکارمم بهشون گفت که چرا حالا پاسخنامه رو تو سایت نمیگذارید که جواب ندادن و گفتن به زودی. احتمالا هنوز خودشونم جوابا رو ندارن:biggrin:

pishgam_9999

عضو جدید
مشاهده پیوست mabhase 2.pdf

به نظر من دلخوش کردن به نظام مهندسی اصلا کار درستی نیست چون هر روز با تغییر قوانین همه چیز رو به نفع افراد و گروههای خاصی میکنن. فایلی که گذاشتم مربوط به مبحث دوم مقررات ملی هستش که قراره جدیدا به تصویب برسه. امروز تو شرکت ما در اینمورد بحث بود و خیلی ناراضی بودن. چون ظاهرا بازم تغییراتی دادن که مجری حذف شده و کلی تغییر به نفع نفرات قدیمی دادن و فارغ التحصیلای جدید رو در نظر نگرفتن.کل 165 صفحه مبحث 2 رو به 20 صفحه خلاصه کردن تا هرکاری که خودشون خواستن بعدا بکنن.

EHSAN.1984

عضو جدید
سلام دوست عزیز فک کنم این فقط توضیحی بر سرفصلا. و این حرفت که کلا قانون ها واسه نفع رسوندن به عده خاصیه
مشاهده پیوست 249370

به نظر من دلخوش کردن به نظام مهندسی اصلا کار درستی نیست چون هر روز با تغییر قوانین همه چیز رو به نفع افراد و گروههای خاصی میکنن. فایلی که گذاشتم مربوط به مبحث دوم مقررات ملی هستش که قراره جدیدا به تصویب برسه. امروز تو شرکت ما در اینمورد بحث بود و خیلی ناراضی بودن. چون ظاهرا بازم تغییراتی دادن که مجری حذف شده و کلی تغییر به نفع نفرات قدیمی دادن و فارغ التحصیلای جدید رو در نظر نگرفتن.کل 165 صفحه مبحث 2 رو به 20 صفحه خلاصه کردن تا هرکاری که خودشون خواستن بعدا بکنن.

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 249370

مهندس این فایل که فقط سر فصل توش بود جزئیاتی نداشت توش!!

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز

yalda65

عضو جدید
لطفا بیشتر توضیح بدین
یعنی چجوری طبق روال گزشته؟؟؟؟؟!!!!
منظورت اینه کار از نظام نمیاد؟؟
این پی دی اف همش سرفصل بود که کجا نوشته کار ارجاع نمیشه؟؟
قسمت مهندس ناظر رو مطالعه كنيد. طبق اظهار نظر اخير وزير راه و شهرسازي در حاشيه آزمون ورود به حرفه مرداد 94 كه در تلويزيون هم پخش شد يكي از علت‌هاي كاهش كيفيت ساخت و ساز ارجاع كار نظارت هست! :surprised: و ايشون معتقد هستند مالكها بايد خودشون مهندس ناظر خودشون رو انتخاب كنند!!! تا رقابت براي ارائه خدمات مهندسي بهتر بره بالا!!!!
قبلا هم به اين شكل بود كه ناظر رو سازمان انتخاب نميكرد و ارجاع كاري نبود. مهندسان ناظر بايد ميرفتن گردنشون رو جلوي دلالان محترم كج ميكردن و به قيمت خيلي پايين تر از تعرفه كار ميكردن. حالا بماند كه بايد از تمامي خلاف‌ها چشم پوشي ميكردن تا آقاي بساز بفروش براي كار بعديش هم انتخابشون ميكرد.
طبق اين پيش نويس هم يه فردي به نام مدير ساخت(كه خوب طبيعتا باز هم دلالان محترم هستند اما به يه نام ديگه!) مهندس ناظر رو انتخاب ميكنه.
اعتراض گسترده اي بابت همين قضيه شد و تجمعاتي هم از طرف مهندسين در وزارتخونه براي اعتراض به اين تصميم شكل گرفت كه البته بعيد ميدونم به نتيجه خاصي برسه.

آخرین ویرایش:

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
قسمت مهندس ناظر رو مطالعه كنيد. طبق اظهار نظر اخير وزير راه و شهرسازي در حاشيه آزمون ورود به حرفه مرداد 94 كه در تلويزيون هم پخش شد يكي از علت‌هاي كاهش كيفيت ساخت و ساز ارجاع كار نظارت هست! :surprised: و ايشون معتقد هستند مالكها بايد خودشون مهندس ناظر خودشون رو انتخاب كنند!!! تا رقابت براي ارائه خدمات مهندسي بهتر بره بالا!!!!
قبلا هم به اين شكل بود كه ناظر رو سازمان انتخاب نميكرد و ارجاع كاري نبود. مهندسان ناظر بايد ميرفتن گردنشون رو جلوي دلالان محترم كج ميكردن و به قيمت خيلي پايين تر از تعرفه كار ميكردن. حالا بماند كه بايد از تمامي خلاف‌ها چشم پوشي ميكردن تا آقاي بساز بفروش براي كار بعديش هم انتخابشون ميكرد.
طبق اين پيش نويس هم يه فردي به نام مدير ساخت(كه خوب طبيعتا باز هم دلالان محترم هستند اما به يه نام ديگه!) مهندس ناظر رو انتخاب ميكنه.
اعتراض گسترده اي بابت همين قضيه شد و تجمعاتي هم از طرف مهندسين در وزارتخونه براي اعتراض به اين تصميم شكل گرفت كه البته بعيد ميدونم به نتيجه خاصي برسه.
درسته مهندس
اگه اینجور بشه بنظر من این اندک شخصیت که واسه مهندسها مونده از بین میره
باید یه مهندس بره از دفاتر که معمولا دیپلم هم ندارن کار بگیره

yalda65

عضو جدید
درسته مهندس
اگه اینجور بشه بنظر من این اندک شخصیت که واسه مهندسها مونده از بین میره
باید یه مهندس بره از دفاتر که معمولا دیپلم هم ندارن کار بگیره
بله. اين پيش نويسي هست كه وزارتخونه تهيه كرده و بايد بره هيئت وزيران تصويب شه(كه خوب خيلي راحته) و اونطوري كه سايت‌هاي خبري زدن احتمالا تا مهر يا آبان اين قانون اجرايي ميشه. مجري هم كه حذف شده. معلوم نيست ديگه چرا امتحان اجرا ميگيرن. حالا امتحان به كنار كلي پول گرفتن بابت دوره‌هاي اجباريه ورود به حرفه اجرا! كلا تكليفشون با خودشون هم معلوم نيست.

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
بله. اين پيش نويسي هست كه وزارتخونه تهيه كرده و بايد بره هيئت وزيران تصويب شه(كه خوب خيلي راحته) و اونطوري كه سايت‌هاي خبري زدن احتمالا تا مهر يا آبان اين قانون اجرايي ميشه. مجري هم كه حذف شده. معلوم نيست ديگه چرا امتحان اجرا ميگيرن. حالا امتحان به كنار كلي پول گرفتن بابت دوره‌هاي اجباريه ورود به حرفه اجرا! كلا تكليفشون با خودشون هم معلوم نيست.
منم شنیدم که مهندس ناظر تبدیل به بازرس ساختمان میشه و مجری ذی صلاح تبدیل به پیمانکار...مثل اینکه ساختار میخاد کلا تغییر کنه.البته بنظرم شیوه ارجاع کار هم درست نیست ومدل قبلی هم درست نبود که هرکی آشنا داشت میتونست کار بگیره

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم شنیدم که مهندس ناظر تبدیل به بازرس ساختمان میشه و مجری ذی صلاح تبدیل به پیمانکار...مثل اینکه ساختار میخاد کلا تغییر کنه.البته بنظرم شیوه ارجاع کار هم درست نیست ومدل قبلی هم درست نبود که هرکی آشنا داشت میتونست کار بگیره
واقعا معلوم نیست چجوری میشه
فعلا معلومه که موش آزمایشگاهی شدیم!!!
ما مهندس مقیم و غریبه زیاد تو شهرمان هستن
از این لحاظ خوبه که مالک دیگه غیر بومی ها را نمیشناسد و لی دفاتر هم هستن چون
بجای غیر بومی ها در ازای درصدی. نظارت هم میکنن ممکنه بازار کار مهندسین
رو به مراتب بدتر به خراب شدن بکشانن

EHSAN.1984

عضو جدید
به نظر من این مهر ها و مخصوصا مهر طراحی متاسفانه جنبه پرستیژ داره و از نظر مالی جوابگو نیست و باید منبع درامد دیگری داشت. هیای از دوستای من مهر طراحی رو به قیمت 1000 تا 2000 بستگی به ماه سال میفروشن و در سال یا نظارت ندارن یا نهایت 500 متر . تو این مملکت دهه 60 تحصیلکرده معلوم نیست باید چه کنه برای گذزان زندگی.:(

yalda65

عضو جدید
بله. ارجاع كار به شيوه فعلي كاملا غلط هست. چون سيستم انتخاب ناظرها دست كامپيوتر نيست دست اشخاص هست و كلي هم پارتي‌بازيه! اما اصل ايده ارجاع كار نبايد مورد سوال قرار بگيره بلكه بايد اصلاح بشه.

بالا