مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

oli

عضو جدید
سلام

ببخشید بازم کمک میخوام
چند روز پیش یه گل خریدم که بهم گفتن اسمش اکالیفا هست
توی نت که سرچ میکنم عکسش میاد ولی درباره ی این نوع توضیحی نداده
ممنون میشم درباره ش بهم اظلاعات بدید
برگاش دارن زرد میشن و یکی از برگاشم افتاد :(
20151029_022244.jpg20151029_022234.jpg

mehrnoosh2010

عضو جدید
سلام دوستان
اسم این گیاه چیه ؟گل های سفید می کند و در این تصویر دانه گل را فرستادم لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر05112015384.jpg

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام

ببخشید بازم کمک میخوام
مشاهده پیوست 253051مشاهده پیوست 253050

احتمال زیاد اکالیف یا دم گربه ای هست و بنظرم شما گل رو در معرض هوای گرم و خشک قرار دادید و خشکیدگی برگها نشانه کمبود رطوبت و تغییر موقعیت گل از محیط مرطوب به خشک هست

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام
کسی در مورد شوک الکتریکی به گیاه اطلاعات تجربی و یا عملی داره ؟

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام دوستان
اسم این گیاه چیه ؟گل های سفید می کند و در این تصویر دانه گل را فرستادم لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکرمشاهده پیوست 253128
داتوره یا تاتوره ست...گیاهی بسیار سمی و در صورت خورده شدن برگ دچار مسمومیت شده و در بسیاری از موارد مرگ..
اگه تو خونتون بچه دارین و احتمال میدین که از این گیاه بخوره سریعا حذفش کنین..در غیر این صورت می تونین به عنوان یه گیاه زینتی- داروئی نگهش دارین..

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام

ببخشید بازم کمک میخوام
مشاهده پیوست 253051مشاهده پیوست 253050[/QU
با سلام...تغییرات آب و هواییه .... احتمالا تو محیطی که بوده گرم بوده جاش و الان تو خونه شما هوا سرده...یه کیسه فریزر رو چند تا سوراخ کنین و وارونه روی گیاه قرار بدین.. بعد از چند روز خوب میشه.. و سعی کنین جاش یکم گرمتر بشه...نبرین بذارین رو بخاری!!!!!

رز-67

عضو جدید
سلام و ممنون از اطلاعات به این دقیقی. اگر از موسسه ای برای آزمون و مشاوره بخوام استفاده کنم پیشنهادی دارین؟ در ضمن من بین رشته ی باغبانی و فضای سبز برای ارشد مرددم. :(((((

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها..
منو دوستام میخوایم تو باغچه خونه هامون گیاهای اون فصل رو بکاریم...منظورم مثلا سبزی و صیفی و هر چی بشه...
تو این فصل و برای خودمون...بعدم ما بی تجربه ایم کلا...
برای این شهرها لطفا بگین توی این فصل چه چیزهایی میشه کاشت

تهران
قم
اراک
اصفهان
یزد
شیراز

مرسی

nasimparsi

عضو جدید
با درود

دوستان برای کاشت درخت عرعر همون زیر خاک کردن دانه های درخت عرعر در این فصل کافی هست و احتمال رویش این درخت با این روش هم وجود داره با باید از قلمه و ... بهره برده بشه؟

در ضمن گویا این درخت با ریشه های رونده ای که داره تکثیر می کنه خودشو. راه اینکه بتونیم جلوی این موضوع رو بگیریم و تنها از همون یک درختی که کاشتیم بهره ببریم چیه؟ (چون اطرافش درختای دیگه ی دیم مانند سرو و انجیر وجود داره و اگر زیاد بشه منابع آبی اونها رو احتمالا استفاده می کنه)

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
با درود

دوستان برای کاشت درخت عرعر همون زیر خاک کردن دانه های درخت عرعر در این فصل کافی هست و احتمال رویش این درخت با این روش هم وجود داره با باید از قلمه و ... بهره برده بشه؟

در ضمن گویا این درخت با ریشه های رونده ای که داره تکثیر می کنه خودشو. راه اینکه بتونیم جلوی این موضوع رو بگیریم و تنها از همون یک درختی که کاشتیم بهره ببریم چیه؟ (چون اطرافش درختای دیگه ی دیم مانند سرو و انجیر وجود داره و اگر زیاد بشه منابع آبی اونها رو احتمالا استفاده می کنه)

درخت عرعر که خوب نیست زیاد....فوق العاده حساسیت زا هست..مخصوصا گلهای نرش...تو فصل بهار هم اصلا بوی خوبی از گلهاش پخش نمیشه...من که خیلی بدم میاد....
جتما باید عرعر بکارین؟

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها..
منو دوستام میخوایم تو باغچه خونه هامون گیاهای اون فصل رو بکاریم...منظورم مثلا سبزی و صیفی و هر چی بشه...

تهران
قم
اراک
اصفهان
یزد
شیراز

مرسی

دوستان کمک:|||||||||

nasimparsi

عضو جدید
درخت عرعر که خوب نیست زیاد....فوق العاده حساسیت زا هست..مخصوصا گلهای نرش...تو فصل بهار هم اصلا بوی خوبی از گلهاش پخش نمیشه...من که خیلی بدم میاد....
جتما باید عرعر بکارین؟

درست می گین

ولی این درخت یک سری برتری ها داره که واقعا وسوسه برانگیز هست

اینکه به شدت به بی آبی مقاوم هست
اینکه سرعت رشدش خیلی بالا هست
درخت زیبایی هم هست

این سه تا عامل باعث می شه آدم به فکر بیفته عرعر بکاره!!

ولی خب الان که فکرشو می کنم می بینم یک گزینه یدگه هم دارم به نام درخت انجیر که می تونه دیم کاشته بشه و...

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
درست می گین

ولی این درخت یک سری برتری ها داره که واقعا وسوسه برانگیز هست

اینکه به شدت به بی آبی مقاوم هست
اینکه سرعت رشدش خیلی بالا هست
درخت زیبایی هم هست

این سه تا عامل باعث می شه آدم به فکر بیفته عرعر بکاره!!

ولی خب الان که فکرشو می کنم می بینم یک گزینه یدگه هم دارم به نام درخت انجیر که می تونه دیم کاشته بشه و...

عرعر خیلی خوبه برای مناطق سنگلاخی و کوهستانی خاص...ریشه فوق العاده قوی هم داره که حتی مورد داشتیم تعریف میکرد کاشی های اشپزخونشون اومده بوده بالا..........ولی فوق العاده حساسیت زاست.... اقاقیا هم خوبه که ....این شرایط رو تقریبا داره ولی وقتی گلای خوشگلش در میاد یه فکری به حال زنبورا و شته هاش باید کرد : دی
انتخابتون خوبه : )

nasimparsi

عضو جدید
عرعر خیلی خوبه برای مناطق سنگلاخی و کوهستانی خاص...ریشه فوق العاده قوی هم داره که حتی مورد داشتیم تعریف میکرد کاشی های اشپزخونشون اومده بوده بالا..........ولی فوق العاده حساسیت زاست.... اقاقیا هم خوبه که ....این شرایط رو تقریبا داره ولی وقتی گلای خوشگلش در میاد یه فکری به حال زنبورا و شته هاش باید کرد : دی
انتخابتون خوبه : )

مشکل اصلی آب هست و در جایگاه دوم مشکل رشد سریع هست

آیا اقاقیا همین ویژگی ها رو داره؟ یعنی نیاز آبی نداره و رشد سریعی داره؟

این زمین که گفتم سنگلاخی هست و توی کوه هست. لطفا درباره ی اینکه چگونه می شه عرعر رو کاشت هم بگین. آیا کاشتن دانه ها و تخم این درخت که روی درخت هست توی زمین کافیه یا اینکه روش دیگه ای داره؟

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکل اصلی آب هست و در جایگاه دوم مشکل رشد سریع هست

آیا اقاقیا همین ویژگی ها رو داره؟ یعنی نیاز آبی نداره و رشد سریعی داره؟

این زمین که گفتم سنگلاخی هست و توی کوه هست. لطفا درباره ی اینکه چگونه می شه عرعر رو کاشت هم بگین. آیا کاشتن دانه ها و تخم این درخت که روی درخت هست توی زمین کافیه یا اینکه روش دیگه ای داره؟

والا من تا جایی که شنیدم و دیدم میگن اقاقیا و عرعر برای نواحی کوهستانی و سنگلاخی خوبه...
ظهر نمیدونستم از یکی از دوستام پرسیدم میگفت تو خونشون بذرش که ریخته شده بوده خودش خود به خود در اومده........

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها..

تهران
قم
اراک
اصفهان
یزد
شیراز

مرسی

:w00:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
والا من تا جایی که شنیدم و دیدم میگن اقاقیا و عرعر برای نواحی کوهستانی و سنگلاخی خوبه...
ظهر نمیدونستم از یکی از دوستام پرسیدم میگفت تو خونشون بذرش که ریخته شده بوده خودش خود به خود در اومده........
اقاقیا و عرعر دو سه سال ابیاری یه موقع رو نیاز دارن..نسبتا هم مقاومن...رشد خوب یدارن مخصوصا عرعر..حنی توی مناطق جنگلی زاگرس منابع طبیعی از این گونه ها کاشت میکنه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام بچه ها..

تهران
قم
اراک
اصفهان
یزد
شیراز

مرسی
به به چندتا خونه دارین ؟ خوب اگه الان گه زمسنونه بهتون توصیه کنم کاهو بکارید سیر و چغندر تربچه جعفری شوید اینا رئ میشه کاشت اما افتابگیر باشه

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به چندتا خونه دارین ؟ خوب اگه الان گه زمسنونه بهتون توصیه کنم کاهو بکارید سیر و چغندر تربچه جعفری شوید اینا رئ میشه کاشت اما افتابگیر باشه

مرسی ممنون

خودمو دوستام : )
الان تو اذر بذر کاهو بکاریم سبز نمیشه؟ برف روی اینا بیاد از بین نمیره؟

nasimparsi

عضو جدید
ببخشید دوتسان گرامی متخصص باغبانی لطفا راهنمایی کنید

من اینو از چندین و چند تن پرسیدم و هر کس به گونه ای پاسخ داده و پاسخ یگانه ای دریافت نکردم. پرسش اینه:

اگر خاک یک زمین دارای سنگ زیادی باشه در نتیجه آب توش ماندگاری زیادی نداره و پایین می ره. در نتیجه در هنگام کاشت نهال گویا باید گودال بزرگی کند و توی گودال رو با کود برگ، کمپوست، تفاله شیرین بیان، کود جانوری و سوپر جاذب ها پر کرد تا در سال های آینده رطوبت و آب زمان بیش تری در اطراف ریشه ی درخت نگه داری بشه و .. (گویا دوره های آبیاری رو می تونه نصف کنه؟!)

حالا اگر کسی این کارو نکرده باشه و نهال ها رو 2 یا 3 سال کاشته باشه و یا حتی بیش تر 6 سال. هیچ راهی وجود نداره که بشه این مواد رو به زیر ریشه رسوند. تنها کاری که می شه کرد همون روش چالکود در چهار سوی درخت هست. یعنی ما 4 تا گودال در چهار سوی درخت به ژرفای حداقل نیم متر بکنیم و توش رو با این مواد و کود و .. پر کنیم و روش رو خاک بریزیم.

می خواستم بدونم این کار اون مفید بودی کار اصولی که در اول گفتم رو داره یا اینکه این سودمندی رو نداره و باید بیخیال شد و مثلا از روش دیگه یعنی آبیاری در نوبت های بیش تر ولی با مقدار کم تر رو انجام داد؟

با سپاس

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ببخشید دوتسان گرامی متخصص باغبانی لطفا راهنمایی کنید

من اینو از چندین و چند تن پرسیدم و هر کس به گونه ای پاسخ داده و پاسخ یگانه ای دریافت نکردم. پرسش اینه:

اگر خاک یک زمین دارای سنگ زیادی باشه در نتیجه آب توش ماندگاری زیادی نداره و پایین می ره. در نتیجه در هنگام کاشت نهال گویا باید گودال بزرگی کند و توی گودال رو با کود برگ، کمپوست، تفاله شیرین بیان، کود جانوری و سوپر جاذب ها پر کرد تا در سال های آینده رطوبت و آب زمان بیش تری در اطراف ریشه ی درخت نگه داری بشه و .. (گویا دوره های آبیاری رو می تونه نصف کنه؟!)

حالا اگر کسی این کارو نکرده باشه و نهال ها رو 2 یا 3 سال کاشته باشه و یا حتی بیش تر 6 سال. هیچ راهی وجود نداره که بشه این مواد رو به زیر ریشه رسوند. تنها کاری که می شه کرد همون روش چالکود در چهار سوی درخت هست. یعنی ما 4 تا گودال در چهار سوی درخت به ژرفای حداقل نیم متر بکنیم و توش رو با این مواد و کود و .. پر کنیم و روش رو خاک بریزیم.

می خواستم بدونم این کار اون مفید بودی کار اصولی که در اول گفتم رو داره یا اینکه این سودمندی رو نداره و باید بیخیال شد و مثلا از روش دیگه یعنی آبیاری در نوبت های بیش تر ولی با مقدار کم تر رو انجام داد؟

با سپاس

دوست عزیز اگه منظورتون نگهداری رطوبط خاک هست میشه خاکتون رو مالچ پاشی کنید دور درختهاتون رو در منطقه سایه انداز به عمق نیم متر خالی کنید و کود عالی با خاک برگ ومواد سوپر جاذب بریزید همه این کارها هزینه خواهد داشت بنظرم شما رو سیستم ابیاری هزینه کنی بهتر باشه

BEHYAN

عضو جدید
با سلام
دوستان میشه لطف کنید و چند تا کتاب باغبانی برا مبتدی هایی که تازه شروع کردن به باغداری بهم معرفی کنید ؟

roshy

عضو جدید
سلام من کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی گرایش زراعت هستم و برای ازمون شهرداری رشته فضا سبز ثبت نام کردم یه جزوه راجب گلکاری خوندم و به سری تست های گلکاری دارم میخونم و یه جزوه خیلی کم حجم راجب فضا سبز خوندم میخواستم بدونم کسی هست که رشته فضا سبز خونده و بتونه منابع مناسب و مفید خلاصه و در عین حال جامع برای ازمون استخدامی معرفی کنه مثل یه کتاب که مفید باشه مثلا گلکاری تست از کتابخونه گرفتم خوب هست اما نمیدونم تو ازمون چی میخوان بدن نوشتن نود سوال تخصصی و سی تا استعداد و سرعت و دقت ، از اینترنت جزوه های گیاه شناسی و گلکاری و ازدیاد نباتات و فضا سبز خریدم اما جزوه ازدیاد نباتات که اصلا خوب نبود چهار تا مطلب توش بود که اونا رو هم خودم میدونستم فضا سبزش هم خیلی کم بود بیشتر حس میکنم از مثلا نحوه طراحی منظر شهری فلان سوال بیاد اما نمیتونم یه کتاب مناسب پیدا کنم چون اسم نمیدونم یک کتاب منظرشهری از کتابخونه گرفتم که اون حالت تاریخچه داره و زیاد جالب نبود یه کتاب یا جزوه ای میخوام که مطالب مفید راجب طراحی های فضا سبز شهری داشته باشه که هم خلاصه باشه و هم مفید ، یک کتاب هم از رشته عمران گرفتم که کمی مربوط به فضا سبز هست و یک کتاب تستی رشته محیط زیست گرفتم که بعضی بخش هاش مربوطه به فضا سبز اگه کسی میتونه راهنمایبم کنه که چی باید بخونم یا شهرداری کار میکنه و میدونه اینا چیا تو ازمون میدن ممنون میشم راهنمایبم کنه یه منبع و جزوه جامع اما خلاصه به درد بخور با کتاب مناسب تستی اینا معرفی کنید ممنون میشم