مشاوره، سوال و درخواست مطالب مکانیک ماشین های کشاورزی

didar_2026

عضو جدید
سویل بین

سویل بین

سلام دانشجوی ماشین الات هستم میخواستم بدونم دستگاه سویل بین چیه؟

دوست عزیز سویل بین محفظه خاک هست. یک اتاقکی هست که مثل چاله ی مکانیکیا یه چاله داره که توش هر نوع خاکی بخوای اماده میکنی در واقع یک زمین زراعی مورد نظر کوچکی رو تهیه میکنی.( حتی به جای بذر ها میتونی از ساچمه های مخصوص استفاده کنی) و تایر های تراکتور بنا به ضرورت میتونه روی خاک مورد نظر و یا بیرون باشه.

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
soil bin
یک جعبه یا محیطی از خاک های مختلف زراعی که معمولا برای بررسی عوامل موثر بر سایش ادوات کشاورزی و یا حتی بررسی هدایت الکتریکی خاک های مختلف و یا نفوذ و در حالت کلی در مکانیک ماشین های کشاورزی برای بررسی کنش و واکنش ماشین با خاک در یک نمونه آزمایشگاهی با تعداد تکرار زیاد است.
مثلا
نمونه کوچک با یک موتور چرخان برای اتصال تیغه های مختلف ادوات در خاکها با شرایط بافت و رطوبت متفاوت جهت بررسی سایش
یک نمونه کوچک از وسیله مورد نظر جهت بررسی شرایط مختلف طراحی وسیله در خاک های مختلف با عمق های متفاوت
نمونه ای برای بررسی سایش لاستیک تراکتور
نمونه ای با خاک های مختلف برای بررسی میزان هدایت الکتریکی خاک ها
و هر ایده ای که نیاز به تکرار زیاد در خاک ها با شرایط متفاوت باشد.

گلبرگ261

عضو جدید
سوال

سوال

سلام به همه دوستان
مهدي هستم كارشناس ارشد ماشينهاي كشاورزي از دانشگاه صنعتي اصفهان. از آشنايي با اين سايت بسيار خوشحالم. زمينه فعاليت من در دوره كارشناسي ارشد و بعد از آن، فرآوري محصولات كشاورزي مخصوصاً خشك كردن (drying)‌ هست. در اين زمينه چند تا پروژه تحقيقاتي هم انجام داده ام. خوشحال ميشم به كساني كه به اين زمينه علاقه مند اند كمم كنم. در ضمن از نظرات و پيشنهادات شما هم استقبال مي كنم. به اميد شكوفايي صنعت كشاورزي در ايران.:gol:

سلام من فارغ التحصیل اقتصاد کشاورزی هستم ومیخوام پیگیر کار فرآوری محصولات کشاورزی بشم.میتونم به میوه و بعضی محصولات مثل سیب زمینی دسترسی داشته باشم ولی نمی دونم از کجا شروع کنم وچه امکاناتی نیاز هست؟چه دستگاه هایی با چه قیمتی میخواد؟ممنون میشم کمکم کنید:smile:

MeMine

عضو جدید
سلام دوستان من دانشجوی صنایع گرایش تولید هستم
یه سری اطلاعات راجع به ماشین های نشاکار برنج میخوام ولی هر چی گشتم کمتر پیدا کردم:cry:
چند روزم بیشتر وقت ندارم :(
راستی بیشتر راجع به قطعاتش و چگونگی تولیدشون
ممنون میشم اگر کمکم کنید:gol:

ermi.k

عضو جدید
من چندتا فایل براتون میذارم ولی اگر به دردتون نخورد عبارت rice transplanting machine رو با فایل تایپ pdf سرچ کنید حتما اون چیزی رو کخ میخواید پیدا می کنید. یا حداقل دقیقا بگید چه اطلاعاتی رو لازم دارید تا اگر بتونم بهتون کمک کنم. اگر خواستید برام تو صفحه شخصیم پیام بگذارید.
http://www.knowledgebank.irri.org/factsheetsPDFs/Crop_Establishment/fs_machineTransplanting.pdf
[url]http://www.paas.com.pk/images/volume/pdf/802699802-9.pdf

[/URL]

mohammadsssmr

عضو جدید
سلام دوستان. میخواستم بدونم چرا خیش کلشی که صفحه برگردان اون دارای انحنای زیادیه برای خاک های چسبناک مناسبه. گفته میشه چون فشار خاک بر روی اون زیاده
با تشکر

amirrubik

عضو جدید
مکانیک یا مکانیک کشاورزی؟؟؟ لطفا کمک کنید

مکانیک یا مکانیک کشاورزی؟؟؟ لطفا کمک کنید

دوستان سلام
به نظر شما یه شهر دور مکانیک بیارم بهتره یا برم مکانیک کشاورزی صنعتی اصفهان و بعد برا ارشد تغییر رشته بدم؟
من اینقدر مکانیک دوست دارم که هنوز دانشگاه نرفته دوره عمومی کتیا را تموم کردم اما با رتبه ی حدود 8000 نمی تونم یه دانشگاه خوب مکانیک بیارم
کلا نظرتون درمورد یه شهر دور درس خوندن چیه؟ خوابگاه و همه ی مسائل جانبیش؟

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. میخواستم بدونم چرا خیش کلشی که صفحه برگردان اون دارای انحنای زیادیه برای خاک های چسبناک مناسبه. گفته میشه چون فشار خاک بر روی اون زیاده
با تشکر

با سلام
با توجه به عوامل موثر در چسبندگی خاک از جمله : اندازه ذرات و وجود رس، رطوبت، کانی های سازنده خاک، شکل ذرات، دانه بندی
- خاک های رسی که معمولا حاصل هوازدگی شیمیایی کائولينيت –ايلمنيت-مونت مورينيت هستند چسبندگی بیشتری دارند. در رس حدود 2.5 برابر شن
- هرچه شکل ذرات نا منظم تر و دورتر از حد کروی باشد چسبندگی بالاتر
- هرچه دانه بندی منظم تر باشد چسبندگی بیشتر می شود
- اما فعلا از همه مهم تر نقش رطوبت هست که هرچه رطوبت بالاتر باشه چسبندگی افزایش پیدا می کنه اما همین رطوبت در خاک های رسی وقتی از یک حد مشخص در حدود 17 درصد و بالاتر باشه به دلیل کاهش نیروی اصطکاک داخلی چسبندگی هم کم خواهد شد.
به هر حال چسبندگی زیاد نیروی اصطکاک داخلی زیاد هم خواهد داشت ( بدون در نظر گرفتن حد بالای رطوبت که اصطکاک کم میشه) و این نیروی اصطکاک داخلی زیاد ( از اینجا سوال شما مطرح میشه) باید توسط یک کشنده و یک طرح مناسب صفحه برگردان تامین بشه.
جواب سوال شما:

انواع دیگر صفحه برگردان بدلیل انحنای کم قادر نخواهند بود بر این نیروی چسبندگی غلبه کنند و ذرات خاک رس دارای رطوبت رو خورد کنند اما نوع کلشی بدلیل انحنای زیاد و گیر کردن خاک در این انحنا و بالطبع نیاز به نیروی کشش زیادتر ( به عبارت مترادف فشار خاک بر روی اون زیاده) باعث خورد شدن خاک چسبنده خواهد شد.

هرچه انحنا بیشتر باشه خورد شدگی بیشتر ، برگردان بیشتر و سرعت کمتر و نیروی کشش بیشتر
هرچه انحنا کمتر باشه خورد شدگی کمتر، پرتاب بیشتر ، برگردان کمتر و نیروی کشش کمتر و با سرعت بیشتری میشه حرکت کرد

usar

عضو جدید
طرحهای جهاد کشاورزی

طرحهای جهاد کشاورزی

سلام دوستان !
کسی از طرحهای جهاد که برای فارغ التحصیلان کشاورزی ارائه میده خبری داره؟

kimia63

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
سلام دوست عزیز هر دو رشته واحدهای مشترکشون زیاده ولی اگه به مکانیک علاقه مندین همون رو بزنین البته نظر بنده س چون گستردگی و آینده کاریش بهتره بهتره با ماشین آلاتیا مشورت کنین چون خودم مکانیکم معلومه میگم مکانیک شاید دوستان دیگه ماشین آلاتو بهتر بشناسن!موفق باشین!

mehdi2012

عضو جدید
سلام دوستان !
کسی از طرحهای جهاد که برای فارغ التحصیلان کشاورزی ارائه میده خبری داره؟

سلام اگر منظور شما طرحهایی که سازمان نظام مهندسی کشاورزی اجرا میکنه و از این طریق فازغ التحصیلان کشاورزی عضو این سازمان رو سرگرم میکنه باید بگم که من خودم بیکارم و عضو این سازمان . هرسال یک طرح در مورد ماشینهای کشاورزی دارن که مربوط میشه به بازدید از کمباینها و دادن کارت معاینه فنی. این طرح یکماهه است و حقوقی در حدود 250 تومان عاید فارغ التحصیلا میشه.

mehdi2012

عضو جدید
دوستان سلام
به نظر شما یه شهر دور مکانیک بیارم بهتره یا برم مکانیک کشاورزی صنعتی اصفهان و بعد برا ارشد تغییر رشته بدم؟
من اینقدر مکانیک دوست دارم که هنوز دانشگاه نرفته دوره عمومی کتیا را تموم کردم اما با رتبه ی حدود 8000 نمی تونم یه دانشگاه خوب مکانیک بیارم
کلا نظرتون درمورد یه شهر دور درس خوندن چیه؟ خوابگاه و همه ی مسائل جانبیش؟

عزیزم اصلا اشتباه نکن و اگه مکانیک زابل هم قبول میتونی برو ولی مکانیک کشاورزی نرو چون من فارغ التحصیل ماشین آلات کشاورزی هستم و بهت میگم این رشته جز رشته های کشاورزیه و واسه استخدامی که مهندس مکانیک نیاز دارن از این رشته قبول نمیکنن. در واقع مهنسی کشاورزی (مکانیک ماشینهای کشاورزی) هست من اشتباه کردم این رشته خوندم گول مکانیکشو خوردم. تو این اشتباه رو تکرار نکن

سوال

سوال

سلام به همه دوستان
مهدي هستم كارشناس ارشد ماشينهاي كشاورزي از دانشگاه صنعتي اصفهان. از آشنايي با اين سايت بسيار خوشحالم. زمينه فعاليت من در دوره كارشناسي ارشد و بعد از آن، فرآوري محصولات كشاورزي مخصوصاً خشك كردن (drying)‌ هست. در اين زمينه چند تا پروژه تحقيقاتي هم انجام داده ام. خوشحال ميشم به كساني كه به اين زمينه علاقه مند اند كمم كنم. در ضمن از نظرات و پيشنهادات شما هم استقبال مي كنم. به اميد شكوفايي صنعت كشاورزي در ايران.:gol:

با سلام
پرو‍‍ژه ليسانس من در رابطه با فراوري گردو هستش و نتونستم مطالب زيادي پيدا كنم ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيد.:gol:

nimaf147

عضو جدید
یک سوال فوری

یک سوال فوری

آیا کسی که فارغ التحصیل کارشناسی رشته مکانیک ماشین های کشاورزی (دولتی) هست میتونه برای ارشد در رشته مکانیک (دولتی) ادامه تحصیل بده
ممنون میشم که جواب بدین
با تشکر

معصومه خانم

عضو جدید
یک نازه وارد

یک نازه وارد

سلام بچه ها من تازه توی این رشته مشغول به تحصیل شدم از ریز و درشتش خبر ندارم همین چند وقت قبل یکی از دانشجو های دکترای دانشکدمونو دیدم که می گف واسه دخترا کار نیس اگه می تونی رشتتو عوض کن. اما من خیلی به این رشته علاقه داشتم و دارم نظرتون چیه؟ هرکی میتونه بهم کمک کنه ممنون میشم.

نیلوفر1369

عضو جدید
درخواست

درخواست

دنباله مقاله در مورد خواص فیزیکی گیاهان می گردم باید توش ابزار ها واندازه گیری دقیق باشه فارسی یا انگلیسیش فرقی نداره اگه میشه کمکم کنید:)

khosrow1364

عضو جدید
با سلام
پرو‍‍ژه ليسانس من در رابطه با فراوري گردو هستش و نتونستم مطالب زيادي پيدا كنم ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيد.:gol:

در رابطه با شکستن و پوست کنی گردو کارهای زیادی شده. در مورد جداسازی مغز از پوسته سخت گردو هم خودم یه مقاله تو مجله علمی پژوهشی صنایع غذایی تبریز دارم این هم لینکش از سایت magiran
http://www.magiran.com/view.asp?Type=pdf&ID=951182&l=fa

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام !!! 3شنبه امتحان میان ترم ماشین دارم ! هیچی تا حالا نخواندم !! سر کلاس هاشم یا خواب بودم یا دو در میکردم !! بعد الان جزوه درست حسابی ندارم !! انتظار نمره خوب دارم !!
:redface:
جزوه ماشین در حد مقدماتی دارید به من بدید؟!؟

آخرین ویرایش:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام !!! 3شنبه امتحان میان ترم ماشین دارم ! هیچی تا حالا نخواندم !! سر کلاس هاشم یا خواب بودم یا دو در میکردم !! بعد الان جزوه درست حسابی ندارم !! انتظار نمره خوب دارم !!
:redface:
جزوه ماشین در حد مقدماتی دارید به من بدید؟!؟
سلام! بفرمایید :surprised::surprised:
سر کلاس هاشم یا خواب بودم یا دو در میکردم
:w22::w22::w22:

پیوست ها

• JOZVE-MACHINE-89.pdf
    3.8 مگایابت · بازدیدها: 0

rose27

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام به همه دوستان عزیز.:gol:
از این به بعد هر گونه در خواست اعم از سوال های مختلف،کتاب،منبع،سایت و ... در مورد مسائل مربوط به مکانیک ماشین های کشاورزی را توی این تاپیک مطرح کنین و منتظر جواب توی همین تاپیک از طرف دوستان باشین.
دوستان عزیز لطف کنین جواب هاتونو را به صورت نقل قول بگین تا مشخص بشه مربوط به کدوم پست و چه شخصی هست.
لطفا تاپیک جدا برای هر گونه سوالی تشکیل ندین و همین طور توی تاپیک های مختلف یه سوال رو عنوان نکنین.

ممنون از همکاریتون:gol:

لطفا در مورد chisel seeder مقاله جامع وترجمه شده بفرستین ممنون

زهرا کیوانی

عضو جدید
درخواست کمک......

درخواست کمک......

با سلام
من دانشجوی ترم 3 مهنسی مکانیک ماشین الاتم تا الان فقط درسای دانشگاه رو باس کردم ولی از این به بعد میخوام به طور جدی تو رشتم ادامه بدم ازتون میخوام چندتا نرم افزار بهم معرفی کنین اینکه از کجا و چه جوری شروع کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nimasina

عضو جدید
مشاوره به بچه های ماشین آلات در زمینه ارتباط با محیط کاری

مشاوره به بچه های ماشین آلات در زمینه ارتباط با محیط کاری

سلام من لیسانس ماشین آلات دارم که حدود 11 سال پیش گرفتم، اما مقاطع بالاتر رو تو رشته های دیگه ادامه دادم و از 10 سال پیش تو بهترین شرکتهای ایران از جمله شرکتهای وابسته ایران خودرو کار کردم،توی این سالها همیشه توی واحدهای مهندسی در موقعیت یک مهندس مکانیک و یا حتی مهندس شیمی! فعالیت کردم البته بعدا رشته عوض کردم، اما به ماشین آلات که اولین رشته ام بود احساس دین میکنم، به همین دلیل این تاپیک رو باز میکنم که اگه تونستم به بچه های ماشین آلات در زمینه ارتباط با بازار کار و فضای صنعت و یا هر چیزی که از دستم بیاد کمک کنم.

golamir

عضو جدید
ادامه تحصیل

ادامه تحصیل

با سلام دوست عزیز من هم لیسانس مهندسی تکنولوؤی ساخت وتولید ماشینهای کشاورزی دارم وتو کارشناسی همه کتابهای ساخت وتولید مکانیک را پاس کردیم والان گیج شدم برا ارشد چه رشته ای رابخونم ونمیخوام فقظ ساخت وتولید دیگه بخونم وبیشترعلاقه به مهندسی صنایع دارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید ایمیل من mrostami2062@yahoo.com

k_pirnazari

عضو جدید
سلام دوست خوب. من ماشین آلاتی صنعتی اصفهان بودم. دو رشته واحدهای مشترکشون بالای 90% ولی بهتره بری به مکانیک چون عنوان رشته برای استخدام و کار خیلی . موفق باشی

بالا