مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام من با گیاهانم الخصوص گلهای عزیزم یه مشکل دارم اونهم مسئله گل دهی هست یا گل نمی دند اگه بدند کمه و بیشتر موقع به در مورد گیاهان میوه ای گلها می ریزند و حسرت میوه به دلم می مونه حالا سوالم اینه مشکل کجاست و چه کود یا ماده ای برای گلدهی باید مصرف کنند ممنون

چه گلها و گیاهانی؟
تو باغچه یا گلدون؟
بیرون تو حیاط یا رو تراس یا داخل خونه؟
یه عکس از نمای کلی هم اگه بذارید بهتر میشه نظر داد ...

*monna

عضو جدید
سلام
گلهای من از شمعدانی بگیر تا انواع رز کاکتوس و حسن یوسف و... در گلدان و باغچه
یه درخت پرتقال تو گلدان هم دارم که گل میده ولی گلها شو میریزه
درخت سیب دارم که چند ساله از دانه سبویبی که در باغچه کاشتم و رشد کرده از هلو و زردالو بگیر تا الو و گیلاس و انگور خلاصه یه وجب باغچه و کلی گیاه و دارو درخت عاشق کاشتن فلفل و بادمجان و گوجه و سبزی و بامیه و... ولی مشکل گلدهی و باردهی دارم وقتی رزهای شهرداری رو می بینم که بیشتر از برگ گل دارند حرص می خورم و درخت
چه گلها و گیاهانی؟
تو باغچه یا گلدون؟
بیرون تو حیاط یا رو تراس یا داخل خونه؟
یه عکس از نمای کلی هم اگه بذارید بهتر میشه نظر داد ...

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
گلهای من از شمعدانی بگیر تا انواع رز کاکتوس و حسن یوسف و... در گلدان و باغچه
یه درخت پرتقال تو گلدان هم دارم که گل میده ولی گلها شو میریزه
درخت سیب دارم که چند ساله از دانه سبویبی که در باغچه کاشتم و رشد کرده از هلو و زردالو بگیر تا الو و گیلاس و انگور خلاصه یه وجب باغچه و کلی گیاه و دارو درخت عاشق کاشتن فلفل و بادمجان و گوجه و سبزی و بامیه و... ولی مشکل گلدهی و باردهی دارم وقتی رزهای شهرداری رو می بینم که بیشتر از برگ گل دارند حرص می خورم و درخت
سلام
تهویه ریشه و دریافت نور کافی توی گلدهی و دوام گلها خیلی تاثیر داره اینجوری که شما می فرمایید توی یه جای کم همه چی کاشتید بنظر میرسه مشکل تهویه ای و دریافت نور و تغذیه داشته باشن البته در حد حدس و گمانه شما باید بررسی کنید و این سه مورد رو چک کنید اگه مشکل از اینها نبود می ریم سراغ آیتم های دیگه

آخرین ویرایش:

*monna

عضو جدید
سلام
تهویه ریشه و دریافت نور کافی توی گلدهی و دوام گلها خیلی تاثیر داره اینجوری که شما می فرمایید توی یه جای کم همه چی کاشتید بنظر میرسه مشکل تهویه ای و دریافت نور و تغذیه داشته باشن البته در حد حدس و گمانه شما باید بررسی کنید و این سه مورد رو چک کنید اگه مشکل از اینها نبود می ریم سراغ آیتم های دیگه
سلام
در سال دو بار زخمین رو بیل می زنیم کود پاشی می کنیم نور و افتاب گیره خاک گلدانها سالی یک بار تعویض میشه کود ی هست برای گلدهی ایا؟!؟!؟ مثل اتفاقی که برای گلخانه ای ها می افته مثلا گوجه مثل خوشه انگور میشه پسته بار ش مثل خوشه انگور میشه رزها کلی گل میده ایا کود خاصی هست که بشه از فروشگاه خرید و مختص اینکار باشه؟!؟

ثریا قدوسی

عضو جدید
به نام خدا و با سلام اساتید باغبونی بهتر می دانند که 1- آبیاری زیاد و محیط مرطوب گلدهی رو به تعویق میندازد 2- محیط سایه و کم نور رشد رویشی تا حدودی خوب ولی رشد زایشی و گلدهی کاملا متوقف میشود 3- اگر احتمالا در آخرین مرحله خاک گلدون ضعیف باشد کمبود فسفر جزو عناصری هست که گل دهی به تعویق میفتد که زمان دادن کود فسفره هم هر موقعی نیست . 4 معمولا کودهای فسفاته محلول در آب (اگر مشکل گل دهی بدو روش اول حل نشد) بسیار راحت قابل جذبند ولی در خاک های قلیایی و خنثی مثل اغلب نقاط ایران به غیر از خاک های شمال -چون در خاک های اسیدی مثل خاک های شمال به فسفات های غیر قابل جذب برای گیاه تبدیل میشوند . پس درصورت خاک های قلیایی از فسفات آمونیوم و به صورت اصلی( هنگام پیش کشت) و هم به صورت سرک( یرای تقویت خاک و بعد از رویش گیاه) ازآن استفاده کرد . 6- برای خاک های اسیدی مثل خاک های شمال کودهای فسفره محلول در اسید سیتریک به علت خاصیت قلیایی و قابلیت جذب بالا برای این خاک ها مناسبند . حاوی فسفات و آهک هستند و پودری و خاکستری رنگند.
توصیه مهم : تا زمانی از دو عامل نور و رطبت مطمئن نشدید از دادن کود در هر نوع آن خودداری بفرمایید

آخرین ویرایش:
سلام به همگی برای پایان نامه مایه تلقیح ریزوبیوم لگومینوزاروم لازم دارم کسی میدونه از کدام موسسه میشه تهیه کرد یه بار کشت کردم نتیجه نداد استدعا دارم راهنمایی بفرمایید فروردین باید کشت کنم
ممنون میشم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام به همگی برای پایان نامه مایه تلقیح ریزوبیوم لگومینوزاروم لازم دارم کسی میدونه از کدام موسسه میشه تهیه کرد یه بار کشت کردم نتیجه نداد استدعا دارم راهنمایی بفرمایید فروردین باید کشت کنم
ممنون میشم

سلام وقت بخیر. من رایزوبیوم جاپونیکوم دارم و می تونم در اختیارتون قرار بدم

*محیا*

کاربر ممتاز
سلام
برای محلول پاشی نهال زیتون با محلول اسکوربیک اسید چگونه می تونم محلول رو درست کنم ؟
سپاسگزارم

"Pejman"

سلام
برای محلول پاشی نهال زیتون با محلول اسکوربیک اسید چگونه می تونم محلول رو درست کنم ؟
سپاسگزارم

سلام نمیدونم این کاربردی باشه یا نه پس لطفا ببینین اینو چون رفرنساش از خود مقاله فکر کنم بهتر بود :biggrin:

پیوست ها

• movahedi_mohsen-A-10-160-3-d239579.pdf
    363.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

رباب ص

عضو جدید
سلام کی مقاله یامطلب در موردروانشناسی ومحیط زیست یاهمون محیط زیست واثرش بربهداشت روانی دارین؟
ممنون میشم کمکم کنید

hsnmjy

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام خدمت کلیه دوستان خسته نباشید بنده بدنبال اطلاعات و مطالب کاربردی در خصوص موضوعات زیر هستم و درخواست کمک دارم قبلا از کلیه دوستان تشکر میکنم
1-پرورش قارچ کمبوچا
2- پرورش زالو
3- پرورش کرم و تولید ورمی کمپوست
والسلام

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام خدمت کلیه دوستان خسته نباشید بنده بدنبال اطلاعات و مطالب کاربردی در خصوص موضوعات زیر هستم و درخواست کمک دارم قبلا از کلیه دوستان تشکر میکنم
1-پرورش قارچ کمبوچا
2- پرورش زالو
3- پرورش کرم و تولید ورمی کمپوست
والسلام

در مورد پرورش زالو مطلب خاصی نداریم اما یه تاپیک هست که شاید به دردت بخوره
در مورد قارچ کومبوچا و تولید ورمی کمپوست دو تا تاپیک کامل و کاربردی هست

1-

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/294046-قارچ-کومبوچا-(kombucha)

----------
2-

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/362748-زالو-درمانی

----------
3-

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/334803-پرورش-کرم-خاکی-و-تولید-ورمی-کمپوست

roshy

عضو جدید
کدام موسسه کنکور

کدام موسسه کنکور

سلام من ارشد زراعتم میخواستم بدونم که برای دکتری زراعت دانشگاه دولتی کدام موسسه کنکور سنجش و دانش ، مدرسان ، ماهان و... امار قبولی بهتری دارند و مناسب ترند برای روز شنبه از موسسه سنجش و دانش وقت مشاوره رایگان دارم میخوام راهنماییم کنید ممنونم

roshy

عضو جدید
از موسسه مدرسان شریف هم وقت مشاوره رایگان گرفتم یه سایتی راجب موسسه سنجش و دانش گفته که جزوات و ازمون های خوبی ندارن درسته ؟ چیکار کنم پس !

PC-ENG

عضو جدید
درباره گندم تک‌دانه یا اینکورن

درباره گندم تک‌دانه یا اینکورن

سلام دوستان
یک سوال از مهندسین عزیر داشتم
آیا در ایران گندم تک‌دانه که با نام اینکورن نیز شناخته می‌شود، کاشت می شود؟
اگر پاسخ مثبت است در کدام نواحی ایران میتوان این گندم را پیدا کرد.
با سپاس

"Pejman"

سلام دوستان
یک سوال از مهندسین عزیر داشتم
آیا در ایران گندم تک‌دانه که با نام اینکورن نیز شناخته می‌شود، کاشت می شود؟
اگر پاسخ مثبت است در کدام نواحی ایران میتوان این گندم را پیدا کرد.
با سپاس
سلام
وقت بخیر
ببینین در استان آذربایجان شرقی و مخصوصا شهر تبریز روی این گندم حدود 4 سال پیش تا الان خیلی کار کردن ولی من تا حالا نشنیدم کسی اینو بکاره

PC-ENG

عضو جدید
سلام
وقت بخیر
ببینین در استان آذربایجان شرقی و مخصوصا شهر تبریز روی این گندم حدود 4 سال پیش تا الان خیلی کار کردن ولی من تا حالا نشنیدم کسی اینو بکاره
ممنون
متاسفانه ارقام گندم مدرن دارای گلوتن (گلیادین) زیادی است و یکی از علل رشد بیماری سلیاک (عدم تحمل گلوتن) مصرف محصولات تولید شده از گندم مدرن است. اینکورن مغذی تر از گندم مدرن، دارای سطح بالاتری از پروتئین، اسیدهای چرب ضروری، فسفر، پتاسیم، پیریدوکسین و بتا کاروتن است.

armx

عضو جدید
سلام، از دوستان کسی عمق ریشه گیاهان و درختان رو داره؟ اگر داره خیلی ممنون می شم برام بفرسته.
سپاس:)

"Pejman"

سلام، از دوستان کسی عمق ریشه گیاهان و درختان رو داره؟ اگر داره خیلی ممنون می شم برام بفرسته.
سپاس:)

سلام
این را لطفا چک کنید.
رفرنس های این هم ممکن است مفید باشد. :gol:

پیوست ها

• Prieto, Armas, Pugnaire - 2012 - Water release through plant roots new insights into its consequ.pdf
    1 مگایابت · بازدیدها: 0

*محیا*

کاربر ممتاز
سلام دوستان
در مورد گریپ فروت رد بلش مطلب با منبع معتبر فایل یا کتابی سراغ دارید ؟
سپاسگزارم

نو آوری

عضو جدید
سلام دوستان كسي ميدونه هر يك جفت زمين كشاورزي چند هكتار است؟ و در حال حاضر از چه سازماني ميتوان استعلام براي زمين كشاورزي گرفت ؟

*محیا*

کاربر ممتاز
سلام دوستان كسي ميدونه هر يك جفت زمين كشاورزي چند هكتار است؟ و در حال حاضر از چه سازماني ميتوان استعلام براي زمين كشاورزي گرفت ؟

سلام
اگه اشتباه نکنم
امور اراضی
یا ثبت املاک
اصطلاحات حقوقی زمین

واحدهای زراعی به شیوه های مختلف معین می گردند:

شش دانگ
1 - تمام چیزی کل شئ اعم از (زمین ،خانه ،آب و غیره )است ( یک دانگ 1 / 6 هر چیز است و شش دانگ تمام آن )
دانگ
بخش, بهره, حصه, قسمتی ازچیزی, یک ششم چیزی, ملک
( اسم ) 1 - ( واحد مساحت ) شش یک هر چیزی ( ملک خانه )(آب)و غیره

شعیر
یک دانگ شانزده شعیر است و هر شش دانگ نود و شش شعیر واحد تقسیم بندی اراضی است.

جفت
جفت ( زوج یا خیش ): منظور مقدار زمینی است که یک جفت گاو می توانند شخم بزنند.
البته فکر کنم بسته به منطقه مقدارش متفاوته

سهم
مقدار زمینی را گویند که با یک سهم آب می توان زیر کشت برد.

هکتار
هِکتار یکی از واحدهای اندازه‌گیری سطح است و بیشتر برای اندازه‌گیری سطح اراضی به کار می‌رود. «هکت» پسوند یونانی به معنای ۱۰۰ است. هکتار در واقع مساحت یک مربع با ضلعی به طول ۱۰۰ متراست.پس هر هکتار برابر ۱۰٬۰۰۰ متر مربع، ۱۰۰ آر و ۰۱/۰ (یک صدم) کیلومترمربع است.
هر ۱۰۰ مترمربع یک «آر» است.
استفادهٔ این واحد اندازه‌گیری بیشتر برای زمین‌های کشاورزی همچنین مساحت شهر هامی‌باشد.

جریب
از نظر محاسبات کشاورزی تقسیم بندی زمین ها بر اساس جریب است. هر جریب به ده قفیس تقسیم می شود و هر جریب 540 مترمربع می باشد و هر 8 جریب برابر یک هکتار است.ذرع
ذرع=104سانتیمتر و هر جریب=1000ذرع

*محیا*

کاربر ممتاز
سلام
دوستان کسی می دونه علت تلخ شدن بادمجان دلمه ای چیه ؟ آیا میشه با تغذیه خوب یا آبیاری تلخی رو از بین برد ؟در کل عملیات کشاورزی روی تلخی بادمجان تاثیری داره ؟

آخرین ویرایش:

*محیا*

کاربر ممتاز
http://www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=258725&stc=1&d=1466770428

سلام مهندسین ارجمند
این گیاه رو میشناسید ؟
سپاس

پیوست ها

• IMG-20160612-WA0000.jpg
    IMG-20160612-WA0000.jpg
    72 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hozy

عضو جدید
مرکبات

مرکبات

چرا پیوند روی سیتروملو راحتر از پیوند روی پون سیروس و سیترنج است؟