مشاوره، سوال و درخواست مطالب فضای سبز

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خب ... بسم الله

تبریک میگم حلول تالار فضای سبز را به بچه های فضای سبز و گیاهان زینتی و باغبانی و بقیه و خودم!
به نظر من گرایش خیلی جالبیه و خیلی هم جای کار داره، به شرطی که فقط متکی به دانش کشاورزی نباشه! یه جورایی هم به کشاورزی مربوطه هم به معماری هم به هنر (اقسام مختلف هنر مثل نقاشی و گرافیک و مجسمه سازی و نورپردازی و حتی موسیقی ...)
امیدوارم به زودی رونق بگیره. من که خودم به شخصه علاقه خاصی دارم به این رشته هرچند هیچی ازش سرم نمیشه :)

دوستان گلم اگه کسی سوالی مرتبط با این رشته داره یا درخواست مطلب یا مقاله داره تو این تاپیک مطرح کنید و از ارسال تاپیک جدید خودداری کنید.

آخرین ویرایش:

maten110

عضو جدید
سلام ممن علاقه زیادی به حفاظت درختان و فضای سبز حاشیه جاده دارم اگر خدا بخواد میخوام دستی تو این کارم داشته باشم این بحث رونق بگیره من از خوانندکان دائمی هستم

Phyto

مدیر تالار
البته محیط زیست یه چیزه فضای سبز یه چیز دیگه. اون بیشتر خارج از شهر و مناطق مسکونیه و مربوط میشه به جنگلها و مراتع و کوه و بیابون و صحرا و ... (آخییییییییی هوس کردم بزنم به دشت و صحرا) این در رابطه با طراحی و کاشت و اجرای فضای سبز شهری هست، البته فکر کنم!

maten110

عضو جدید
;)اونجا هم مخلوطی از هنر و کشاورزی و محیط زیست ......
وگمی هم هزینه و فرهنگه

afsoon6282

مدیر تالار
مبارک باشه:gol:

دست جناب پیرجو درد نکنه ایشون زحمتش رو کشیدن:gol:

انشالا که با هم بتونیم یه منبع کامل واسه هر کسی که به این رشته علاقه دارن تهیه کنیم:redface:

yakuza

عضو جدید
هر چند علوم دامی می خونم ولی به محیط زیست و فضای سبز و بخصوص بحث طراحی خیلی علاقه دارم انشا ا... از مطالب هم من و هم بقیه ی دوستان حداکثر استفاده را ببرند

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خوب منم تبرک برا اینکه این مبحث بصورت تخصصی تر بحث میشه و ما هم میتونیم به معلوماتمون اضافه کنیم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
فکر میکردم با باز شدن این بخش تالار کشاورزی یه تکون اساسی بخوره اما ظاهرا هم فضای سبزیها غیبشون زده هم دوستان باغبانی مدعی فضای سبز بیخیال شدن

Phyto

مدیر تالار
فکر میکردم با باز شدن این بخش تالار کشاورزی یه تکون اساسی بخوره اما ظاهرا هم فضای سبزیها غیبشون زده هم دوستان باغبانی مدعی فضای سبز بیخیال شدن

دقیقا منم همینجور فکر میکردم، انتظار داشتم در عرض دو سه روز کلی مطلب تو این بخش ببینم!!

JAM.SH

عضو جدید
بهترين فضاى سبزى كه براى يك مزرعهْ شتر مر غ مى شود اجراء كرد

بهترين فضاى سبزى كه براى يك مزرعهْ شتر مر غ مى شود اجراء كرد

باسلام

مهندسان و همكاران عزيز

بهترين فضاى سبزى كه در مزرعهْ برورش شتر مرغ مى توان اجرا كرد .

جكونه بايد باشد

اين برنده در محلها سر سبز وخرم ( شاد وسرحال ) است

كه فضاى سبز بر روى رشد و كيفيت جفت كيرى و بروار شدن ان بسيارررررررر اهميت دارد !!!!!

مهندسان و سر سبز كنندكان مى توانند اطلاعات خودشان را براى دوستان ما بنويسند .

سر سبز وخرم باشيد

تشكر از دوستان وشما كه امدى ؟؟؟:w40:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
یه چیز جالب برام اینه که فضای سبز اینطوری هم کاربرد داره اما دوست من این سوال مربوط به بخش دامی میشه با این حال من من جوابتونو میدم

شما چند اصل رو برا سر سبز بودن مزرعه تون باید رعایت کنید
اول اینکه تراکم شتر مرغ در زمینتون باید به نسبتی باشه که صدمه به زمین وارد نشه
دومین ومهمترین اصل اجرای سیستم پارسل بندی مناسب هست با این کار به چمن و زمین فرصت مید ن خودشو احیا کنه
سوم کاشت چمن مناسب هست این رو با توجه به اقلیم منطقه خودتون باید انتخاب کنید
چهارم نگهداری چمن مستلزم رعایت یه سری اصول هست سعی کنید زمان چرای شتر مرغ اوایل صبح و هنگام شبنم نباشه روزهای بارونی از رها کردن اونها در زمین چمن کاری خودداری کنید و بگذارید زمانی که زمین کاملا خشک شده اونا رو در زمین رها کنید بزرگترین عامل ازبین رفتن چمن وجود گل و اغشته شدن چمنها به گل هست

JAM.SH

عضو جدید
تشكر از مهندس كل فضاى سبز

تشكر از مهندس كل فضاى سبز

یه چیز جالب برام اینه که فضای سبز اینطوری هم کاربرد داره اما دوست من این سوال مربوط به بخش دامی میشه با این حال من من جوابتونو میدم

شما چند اصل رو برا سر سبز بودن مزرعه تون باید رعایت کنید
اول اینکه تراکم شتر مرغ در زمینتون باید به نسبتی باشه که صدمه به زمین وارد نشه
دومین ومهمترین اصل اجرای سیستم پارسل بندی مناسب هست با این کار به چمن و زمین فرصت مید ن خودشو احیا کنه
سوم کاشت چمن مناسب هست این رو با توجه به اقلیم منطقه خودتون باید انتخاب کنید
چهارم نگهداری چمن مستلزم رعایت یه سری اصول هست سعی کنید زمان چرای شتر مرغ اوایل صبح و هنگام شبنم نباشه روزهای بارونی از رها کردن اونها در زمین چمن کاری خودداری کنید و بگذارید زمانی که زمین کاملا خشک شده اونا رو در زمین رها کنید بزرگترین عامل ازبین رفتن چمن وجود گل و اغشته شدن چمنها به گل هست

باسلا م

مهندس جان تشكر فراوان

ما اين همه روى جمن ها بياده روى مى كنيم اما نمى دانيم جكونه از انها نكهدارى كنيم.

مهندس بذر جمن مناسب را ما مى توانيم در ( ايران تهيه كنيم يا از خارج از كشور خريدارى كنيم . )

مهندس لطفا" طريقه كاشت و ابيارى جمن را هم بطور خلاصه توضيح دهيد ؟

سوال ديكر خدمت شما !!!

براى كاشت درختجه هاى كوتاه قامت اطراف بن ها ( فنس ها ) براى تصفيه وخنك كردن هوا در فصل كرما ما -

بايد از جه نو درختجه هايى استفاده كنيم كه در مناطق كرمسيرى هم مقاوم باشد.

موفق و بايدار باشيد.

جايزهْ شما هم يك دسته كل است تقديم شما :w27:

آگرونومیست

عضو جدید
سلام به همه فضای سبزی ها

سلام به همه فضای سبزی ها

با سلام خدمت تمامی بچه های فضای سبز و به عبارت دیگه هنرمندان این رشته.
بچه ها، من عاشق طراحی فضای سبزم چونکه معتقدم که این رشته و این کار هم کاره و هم تفریح من یکی که لذت میبرم از این کار البته هنوز این کاره نشدم رشته ام تولیدات گیاهی هستش ولی عاشق فضای سبزم
خواهش میکنم منو تو جمع خودتون راه بدین اگه صلاح میدونید و کمکم کنید بشم یه طراح فضای سبز. هر راهنمایی که میتونید بهم بکنید
از همه تون متشکرم

Lina!

عضو جدید
با سلام خدمت تمامی بچه های فضای سبز و به عبارت دیگه هنرمندان این رشته.
بچه ها، من عاشق طراحی فضای سبزم چونکه معتقدم که این رشته و این کار هم کاره و هم تفریح من یکی که لذت میبرم از این کار البته هنوز این کاره نشدم رشته ام تولیدات گیاهی هستش ولی عاشق فضای سبزم
خواهش میکنم منو تو جمع خودتون راه بدین اگه صلاح میدونید و کمکم کنید بشم یه طراح فضای سبز. هر راهنمایی که میتونید بهم بکنید
از همه تون متشکرم
سلام
خوشحالم که به این رشته علاقه دارید... خود من هم وقتی پای طراحی می شینم لذت می برم و زمان رو از دست می دم. امیدوارم تو پیغام به سوالتون کامل جواب داده باشم.

Lina!

عضو جدید
آشنایی با رشته مهندسی فضای سبز ...

آشنایی با رشته مهندسی فضای سبز ...

بر اساس نیاز کشور به تربیت نیروی متخصص فضای سبز جهت برنامه ریزی، طراحی، احداث، نگهداری و مدیریت فضای سبز شهری و فراشهری (نظیر کمربند سبز و پارکهای جنگلی) شورای عالی برنامه ریزی در سال 72 در دویست و شصت و یکمین جلسه خود تأسیس رشته مهندسی فضای سبز را تصویب نمود.
این رشته ابتدا در دانشگاه تبریز و سپس در دانشگاه تهران (در سال 1379) دانشجو پذیرفت. مواد درسی این رشته شامل دروس عمومی، کشاورزی، معماری و عمران می باشد که دانشجویان در طی یک دوره چهار ساله با تلفیق هنر، فن و علم کارآیی لازم برای حرفه خود را می یابند.

اهمیت و جایگاه در جامعه

امر طراحی و اجرای فضای سبز و همچنین نگهداری و مدیریت آن تاکنون به دست افراد غیر متخصص بوده است. افراد نیمه متخصص نیز با دیدگاه تک بعدی معماری یا باغبانی قادر به حل مشکل فضای سبز و ارتقای آن از نظر کیفی نمی باشند. اهمیت و برتری فارغ التحصیلان مهندسی فضای سبز در این نکته است که توانایی تلفیق علم، فن و هنر را دارند. به عبارت روشن تر، قسمت عمده ای از علوم و فنون کشاورزی نظیر باغبانی ، خاک شناسی و آبیاری، علوم پایه نظیر اکولوژی و گیاه شناسی را با هنر طراحی در هم می آمیزند و همین دخالت دادن علوم مختلف در احداث فضای سبز، دانش آموختگان این رشته را منحصر به فرد می کند.
ضعف محاسبات مهندسی در فضاهای سبز تاکنون باعث وارد آمدن زیانهای بی شماری نظیر ضربات ناشی از سرما، گرما، و خشکسالی شده که این مسائل با انتخاب نوع گیاه (که می تواند علاوه بر سازگاری اکولوژیکی دارای جنبه های زیبایی شناسی منحصر به فرد باشد) سیستم آبیاری مناسب، نوع خاک و... قابل پیشگیری است. مهندسی فضای سبز همچنین از نظر هنری نظیر شعر و موسیقی حایز اهمیت است. یک مهندس فضای سبز باید رنگها را به خوبی بشناسد و با دنیای مرموز رنگها آشنا باشد. همچنین با شکلها و بافتها که در بخش فضای سبز بسیار متنوع می باشند (نظیر شکل درختان و درختچه ها، بوته ها و گلها) آشنایی داشته و همان طور که یک موسیقیدان با ترکیب نتها موسیقی دلنشینی می سازد، در مهندسی فضای سبز نیز با ترکیب شکلها، رنگها و بافتها و با در نظر گرفتن اصولی مثل سادگی، تنوع، تکرار، تأکید، تسلسل و مقیاس، وحدتی به وجود آورده می شود که می تواند بی نظیر باشد.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌ :

دروس‌ پایه‌ :
ریاضیات‌ عمومی‌ ، گیاه‌شناسی‌ ، اكولوژی‌، فیزیك‌ عمومی‌، زیست‌شناسی‌، آمار و احتمالات‌، جامعه‌ شناسی‌ عمومی‌، آشنایی‌ با كامپیوتر.
دروس‌ اصلی‌ :
آبیاری‌ عمومی‌، درختان‌ و درختچه‌های‌ زینتی‌، رسم‌ فنی‌ ، چمن‌كاری‌ ، طراحی‌ و نقشه‌برداری‌ ، اصول‌ باغبانی‌ ، خاك‌شناسی‌ عمومی‌ ، گلكاری‌ ، گیاهان‌ آپارتمانی‌، حاصلخیزی‌ خاك‌ها و كودها، انسان‌ و محیط‌ زیست‌ ، عكس‌های‌ هوایی‌، هوا و اقلیم‌شناسی‌ .
دروس‌ تخصصی‌ :
بیان‌ تصویری‌ ، اصول‌ طراحی‌، تاریخ‌ معماری‌ و مهندسی‌ فضای‌ سبز، مصالح‌ و روش‌های‌ ساختمانی‌، طراحی‌ سیستم‌های‌ آبیاری‌ ، كاربرد كامپیوتر در فضای‌ سبز، طراحی‌ كاشت‌ گیاهان‌ زینتی‌ ، طراحی‌ فضاهای‌ شهری‌ ، سازه‌ها در فضای‌ سبز، طراحی‌ محوطه‌های‌ ویژه‌، مدیریت‌ فضای‌ سبز، كارآموزی‌، جلسه‌ بحث‌ ، پروژه‌.

توانایی‌های‌ لازم‌ :

دانشجوی‌ مهندسی‌ فضای‌ سبز باید به‌ علم‌ كشاورزی‌ اعم‌ از خاك‌شناسی‌، هواشناسی‌، چمن‌كاری‌، باغبانی‌ و گلكاری‌ آشنایی‌ داشته‌ باشد تا بتواند بذر چمن‌ مناسب‌ تهیه‌ كرده‌ و با كود مناسب‌ و آبیاری‌ به‌ موقع‌، چمنی‌ مناسب‌ برای‌ زمین‌ بازی‌ یا تزئین‌ میادین‌ گل‌ تهیه‌ نماید، همچنین‌ بتواند گیاهانی‌ با گل‌های‌ بزرگ‌ و با دوام‌ پرورش‌ دهد و درختان‌ مناسب‌ برای‌ حاشیه‌ خیابان‌ها انتخاب‌ كرده‌ و آنها را به‌ درستی‌ هرس‌ كند.از سوی‌ دیگر دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید فردی‌ با ذوق‌ و هنرمند باشد و به‌ طراحی‌ و نقشه‌كشی‌ علاقه‌مند باشد تا بتواند از گیاهان‌ زینتی‌ در طراحی‌ محوطه‌های‌ مسكونی‌، اداری‌ و تجاری‌ به‌ خوبی‌ بهره‌ گیرد و در طراحی‌ پارك‌ و پارك‌سازی‌، طراحی‌ فضاهای‌ شهری‌ و محوطه‌های‌ ویژه‌ مثل‌ محوطه‌های‌ صنعتی‌، دانشگاهی‌، شهرك‌های‌ مسكونی‌ و اتوبان‌ها به‌ یاری‌ ذوق‌ و هنر خویش‌ طرح‌هایی‌ مناسب‌ و زیبا ارائه‌ دهد.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران‌ :

تمامی‌ شهرها به‌ ویژه‌ شهرهای‌ بزرگ‌ به‌ فضای‌ سبز و بهبود محیط‌ زیست‌ نیاز دارند. از همین‌ رو سازمان‌ پارك‌ها و فضای‌ سبز شهرداری‌ها یكی‌ از مراكز اصلی‌ جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ است‌. متخصصان‌ فضای‌ سبز همچنین‌ می‌توانند به‌ عنوان‌ طراح‌، مدیر، ناظر و مجری‌ فضای‌ سبز موسسات‌ دولتی‌ و خصوصی‌ و محوطه‌های‌ اداری‌ و مسكونی‌ فعالیت‌ نمایند یا به‌ عنوان‌ مربی‌ هنرستان‌های‌ كشاورزی‌ و مجری‌ امور تحقیقات‌ وزارت‌ كشور، وزارت‌ جهاد كشاورزی‌ و وزارت‌ مسكن‌ و شهرسازی‌ مشغول‌ به‌ كار شوند.

صنعت و بازار کار

تواناییهای لازم برای داوطلبان این رشته و ادامه تحصیل در آن همان طور که اشاره شد، این رشته یک رشته بینابینی است. لذا داوطلب لازم است از طرفی دارای ذوق خلاقیت و ابتکار در طراحی با توجه به کاربرد محوطه مورد نظر باشد و از سوی دیگر به دروس کشاورزی علاقه مند باشد و برای موفقیت بیشتر در دوران تحصیل باید به علوم روان شناسی و اطلاعات جدید در خصوص منظره سازی و فن آوریهای زیباسازی منظره نظیر سیستمهای آب نما و نورپردازیهای ویژه توجه نماید.

تواناییهای فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان با توجه به دروس متنوعی که در دوره تحصیل می گذرانند قادر خواهند بود تا:
در زمینه پرورش گیاهان زینتی (درختان و درختچه ها، گیاهان آپارتمانی، گلهای شاخه بریده و...) فعالیت و تحقیق نموده و حتی گونه های وحشی بومی ایران را به مجموعه گیاهان زینتی اضافه نمایند.
با توجه به شناخت عوامل اقلیمی و اکولوژیکی هر منطقه، طرح کاشت گیاهان مناسب محل را ارائه دهند و به انتخاب گیاهان با راندمان اکولوژیکی بالا که در امر پالایش هوا موثر باشند، بپردازند.
معابر، سازه ها و سیستمهای آبیاری فضاهای سبز مختلف نظیر پارکها، مجتمعهای مسکونی، محوطه های توریستی و... را طراحی نمایند.
چمن کاری استادیومها و سایر محوطه های ورزشی را اجرا و نظارت کنند.

خاطره ميري

عضو جدید
سوالها و درخواست مطالب فضای سبز

سوالها و درخواست مطالب فضای سبز

من باغباني خوندم ولي دوست دارم يه شركت طراحي فضاي سبز داشته باشم به نظرتون موفق ميشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خواهشا نظرتونو بدين تا بتونم تصميم بگيرم ممنون:heart:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من باغباني خوندم ولي دوست دارم يه شركت طراحي فضاي سبز داشته باشم به نظرتون موفق ميشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خواهشا نظرتونو بدين تا بتونم تصميم بگيرم ممنون:heart:
چرا که نه میتونی کافیه اطلاعاتت در زمینه فضای سبز بالا بره و تمرین و تکرار طراحی و ذهن باز و یکم خلاقیت چاشنی اون کنی و بدون ترس شرکتت رو بزن

Lina!

عضو جدید
به نظر من یکی دو ماهی به عنوان یه کارآموز تو یکی از این شرکت ها فعالیت کن تا همه چیز بیاد دستت... کار سختی نیست اما ریزه کاری و جزئیات زیادی داره.

yafa 7

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمممممممممممممممممممممممک

کمممممممممممممممممممممممک

مثل اینکه کسی زیاد به این تاپیک سر نمی زنه...........
اما من سوالمو می پرسم با این امید که خیلی خیلی زود به جواب برسم.

البته فکر نکنید که خودم هیچ تلاشی نکردم، چرا خیلی دارم زحمت می کشم :redface: باور کنید. الانم در حال سرچ کردن در مورد مطلبم بودم که این تاپیک رو پیدا کردم.:book: گفتم شاید چون یه تاپیک تخصصیه، بچه ها بتونن کمکم کنن..........

****من یه لیست کامل از درختان و درختچه های زینتی موجود در فضای سبز ایران رو میخوام...****

تعداد درختان و درختچه هایی که من پیدا می کنم، نهایتاً 40 تا میشن و بقیه همه تکراری.( می دونم که از این تعداد خیلی بیشترن :cry:) .......

راستش اینا رو واسه سمینارم میخوام.....

این درختان و درختچه ها باید ناحیه بندی بشن. ( یعنی هر کدومشون برای کدوم یکی از نواحی ایران هستن؟؟؟؟؟؟؟) مشخصات گیاهشناسی ( سیستماتیک، مورفولوژی و ... برای هر کدوم نوشته بشه.) بعد باید برای تک تک اونا، زمان و نحوه و میزان آبیاری، هرس، کودهی و خلاصه نحوه مدیریتشون ذکر بشه. :weirdsmiley:

امیدوارم که بتونید کمکم کنید............ البته خیلی زود . می دونید که ترم بهار چقدر زود می گذره!!!!!!!!

ممنون:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من حوصله اشو ندارم یعنی الان حسش نیست فکر کنم بری کتاب بخری بهتر باشه
البته یه سر به بخش درختان و درخت چه ها بزن اونجا اغلب مواردی که خواستی توضیح داده شده

m.va

عضو جدید
hi

hi

salam

man fareghol tahsile baghbani hastam .mikhastam bebinam agar bekhaham reshte landsacpe ra bekhonam ya dorhaye an ra bebinam chetor mitonam eghdam konam.aya kargahaye amozeshi mofid dar tehran hast ke beshe baraye in reshte eghdam kard?ya inke serfan az daneshgahe memari dar iran mishe edame dad?

afsoon6282

مدیر تالار

البته فکر نکنید که خودم هیچ تلاشی نکردم، چرا خیلی دارم زحمت می کشم :redface: باور کنید. الانم در حال سرچ کردن در مورد مطلبم بودم که این تاپیک رو پیدا کردم.:book: گفتم شاید چون یه تاپیک تخصصیه، بچه ها بتونن کمکم کنن..........

****من یه لیست کامل از درختان و درختچه های زینتی موجود در فضای سبز ایران رو میخوام...****

تعداد درختان و درختچه هایی که من پیدا می کنم، نهایتاً 40 تا میشن و بقیه همه تکراری.( می دونم که از این تعداد خیلی بیشترن :cry:) .......

این درختان و درختچه ها باید ناحیه بندی بشن. ( یعنی هر کدومشون برای کدوم یکی از نواحی ایران هستن؟؟؟؟؟؟؟) مشخصات گیاهشناسی ( سیستماتیک، مورفولوژی و ... برای هر کدوم نوشته بشه.) بعد باید برای تک تک اونا، زمان و نحوه و میزان آبیاری، هرس، کودهی و خلاصه نحوه مدیریتشون ذکر بشه. :weirdsmiley:

امیدوارم که بتونید کمکم کنید............ البته خیلی زود . می دونید که ترم بهار چقدر زود می گذره!!!!!!!!

سلام عزیز:gol:

من فقط میتونم اسامی رو براتون بذارم ولی مشخصات خیلی سخته
اسامی که باشه میتونین مشخصاتشو از توی نت پیدا کنین

اگه به دردتون میخوره تا همه اسامی رو بذارم براتون

salam

man fareghol tahsile baghbani hastam .mikhastam bebinam agar bekhaham reshte landsacpe ra bekhonam ya dorhaye an ra bebinam chetor mitonam eghdam konam.aya kargahaye amozeshi mofid dar tehran hast ke beshe baraye in reshte eghdam kard?ya inke serfan az daneshgahe memari dar iran mishe edame dad?

سلام دوست عزیز:gol:
خوبین؟
لطف کنین فارسی تایپ کنین

برای گذراندن این دوره ها کلاسهای فنی و حرفه ای هم هست
توی شیراز اونی که من سراغ دارم دوتا دوره هست دوره اولی طراحی با دست هست اونو که بگذرونین دوره بعدیش طراحی با نرم افزار هست همون لنداسکیپ
مدرک فنی و حرفه ای هم میگیرین که همه جا معتبره

البته ممکنه فقط از این دوره ها تکی هم باشه باید بپرسین
ولی تهران خیلی راحت تر کلاس پیدا میکنین
اگه هم مدرک نخواین میتونین خصوصی کلاس بگیرین

yafa 7

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خانوم مدیر.:gol:................

منم فقط لیست اسامی رو میخوام. اگه لطف کنید خیلی خیلی ممنون میشم.

البته حدود 40 تاشو خودم پیدا کردم..........

بازم ممنون:gol::gol::gol:

afsoon6282

مدیر تالار
سلام خانوم مدیر.:gol:................

منم فقط لیست اسامی رو میخوام. اگه لطف کنید خیلی خیلی ممنون میشم.

البته حدود 40 تاشو خودم پیدا کردم..........

بازم ممنون:gol::gol::gol:
باشه میذارم براتون:gol:

Anooshe

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر ایده های خوبی داشته باشی و گروه خوبی رو جمع کنی واسه شرکتت بدون شک موفق میشی
ولی سعی کن تجربه کاریتو خیلی ببری بالا و مجلات و کارای معماران منظر بزرگ و مجلات معروف تو این زمیبه رو زیاد نگاه کن

ک

اگر یه سر به کتابخونه های تخصصی این رشته بتونی بزنی رفرنسای خوبی میتونم بهت معرفن کنم
اینا بعضیاشونن=1-کتاب درختان و محیط زیست تالیف هنریک مجنونیان 2-کتابی هست دقیقا با عنوان درختان و درختچه های زینتی مولفش الآن تو ذهنم نیست بعد برات میزارم 3-کتاب مهندسی فضای سبز تالیف دکتر جمشید حکمتی 4- کتاب برخورد سیستمی با طبیعت زنده
واسه اسامیه گیاهام اگر برسم حتما واست اسماشونو تایپ میکنم
ا

[

afsoon6282

مدیر تالار
اسامی گیاهان زینتی

اسامی گیاهان زینتی

دوست عزیز براتون اسکن اسامی رو میذارم تا هم اسم فارسی رو داشته باشین و هم اسم لاتین و خانواده هارو

پیوست ها

• زینتی 1.jpg
    زینتی 1.jpg
    33.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • زینتی 2.jpg
    زینتی 2.jpg
    34.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

afsoon6282

مدیر تالار
اسامی گیاهان زینتی

اسامی گیاهان زینتی