مشاوره، سوال و درخواست مطالب صنایع غذایی

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
مدلی که داده میشه یا تجربی هست یا ریاضی که در هر صورت بر اساس داده به دست میاد. داده هم با آزمون و خطای تجربی ... باید بررسی کنید ببینید که یا از داده های مقالات قبلی استفاده شده یا اینکه مدل و جدول داده رو داشتن و فقط نمودار بر اساس اون ترسیم شده.

سوال من این هست که اصلا اینکار به صورت تجربی و بدون دستگاه مگر ممکن است؟
ما میخواهیم خودمان اینکار را انجام دهیم.
شاید بشود گفت گرمای ویژه در رفرنس ها یک مدل کلی برایشان به صورت تابعی از رطوبت وجود دارد، مثلا نوشته گرمای ویژه تابعی از رطوبت و قند و پروتئین و ...
ولی برای هدایت حرارتی و چگالی من همچین چیزی ندیده ام که بشود این دو پارامتر را با استفاده از ترکیبات ماده غذایی بدست آورد.
داریم همچین چیزی؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آزمایش بار اول که تکرار نیست،
روز اول دوم سوم و چندم وقتی اهمیت داره که زمان هم در آزمون اهمیت داشته باشه

بسته به نوع آزمون و دستگاه و محدودیت های زمانی انتخاب می کنید اما معمولاً یا همه رو باهم انجام میدن همراه تکرارها ! یا چند تا رو همراه با تکرار در یک زمان مشخص بعد چند تیمار دیگه رو همراه با تکرارهاشون در زمان بعدی

ازمون من فاکتوریل طرح کامل تصادفیه. میترسم بار اول را برای همه انجام داده و سپس تکرار دوم را برای همه و نهایتا تکرار سوم را برای انجام بدم و اینکار باعث بشه فاصله زیادی بین تکرار 2 و 3 رخ بده و خطا ایجاد کنه

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
0.8 بر مبنای خشک

من وزن نمونه ام 9.149 گرم بود(محلول آبکی در ضخامت 5 میلی متر ریختم پلیت)، 120 دقیقه خشکش کردم و هدف این بود محتوای رطوبت را به 0.1 بر مبنای خشک برسانم، که رساندم، محتوای رطوبت اولیه هم 87% درصد بود بر مبنای تر، حالا نمونه ام 1.27 گرمه، اما میخوام آنرا به صورت پودر خراش بدم ولی چسبندگی داره و میچسبه به پلیت، انگار مثل لاستیک میمونه و کمی رطوبت دار به نظر میرسه. نکنه در محاسبه محتوای رطوبت اشتباه کرده ام؟ نمیدونم کجای کار می لنگه. کمکم میکنید؟

shapari

عضو جدید
دوستان کسی کتاب اصول و نگداری محصولات کشاورزی - جواد میدانی رو نداره؟​

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
من وزن نمونه ام 9.149 گرم بود(محلول آبکی در ضخامت 5 میلی متر ریختم پلیت)، 120 دقیقه خشکش کردم و هدف این بود محتوای رطوبت را به 0.1 بر مبنای خشک برسانم، که رساندم، محتوای رطوبت اولیه هم 87% درصد بود بر مبنای تر، حالا نمونه ام 1.27 گرمه، اما میخوام آنرا به صورت پودر خراش بدم ولی چسبندگی داره و میچسبه به پلیت، انگار مثل لاستیک میمونه و کمی رطوبت دار به نظر میرسه. نکنه در محاسبه محتوای رطوبت اشتباه کرده ام؟ نمیدونم کجای کار می لنگه. کمکم میکنید؟

این مورد حل شد.

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
ازمون من فاکتوریل طرح کامل تصادفیه. میترسم بار اول را برای همه انجام داده و سپس تکرار دوم را برای همه و نهایتا تکرار سوم را برای انجام بدم و اینکار باعث بشه فاصله زیادی بین تکرار 2 و 3 رخ بده و خطا ایجاد کنه

سلام، بله بخاطر اینکه انحراف معیار در تکرار ها باید معنی دار نباشد و خیلی جزیی تکرار ها باهم اختلاف داشته باشند ؛ این طور به نظر میرسه که تکرار ها رو همزمان در یک شرایط آزمایشگاهی واحد انجام بدین که مثلا دما و زمان و ... یکی باشن. و انجام نمونه های مختلف در یک زمان واحد هم بایستی با دقت فراوان انجام بشه که نمونه های مختلف باهم قاطی نشن مثل درصد مواد یا برچسب نمونه ها چون بین نمونه ها هم از نظر نتیجه باید ب هر حال یک اختلاف معنی دار مشاهده بشه

در نهایت می تونید برای نمونه ای از نظر معنی داری مشکوک به خطای آزمون به نظر میاد، تکرار مجزا بگذارید

"ALPHA"

کاربر ممتاز
دوستان کسی کتاب اصول و نگهداری محصولات کشاورزی - جواد میدانی رو نداره؟​

سلام کتاب تالیفی فارسی معمولا بخاطر چاپ جدید بودنش فایل الکترونیکی نداره
می تونید خریداری کنید یا از کتابخونه امانت بگیرید

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام. با سپاس فراوان از پاسخ شما
یه سوال دیگه هم داشتم. فرض کنید 10 گرم نمونه غذایی با محتوای رطوبت 0.9 بر مبنای خشک میذاریم در خشک کنی که خودش ترازو داره، حالا بعده نیم ساعت به وزن ثبت شده توسط خشک کن نگاه میکنیم می بینیم نوشته 5 گرم مثلا، حالا محتوای رطوبت این نمونه چقدره؟
ببخشید چجوری حساب کردید؟
یه مسئله مشابه گفته ماده ای 80% رطوبت داشته نصف وزنش را از دست داده محتوای رطوبت چنده؟ جواب گفته 60% ، به این صورت:

0.2*1= 0.5*(1-x)

سلام . اشتباه شده ؛ پاسخ قبلی بر مبنای تر بود نه خشک

اما پاسخ درست, چون داده های فرضی سوالتون هم درست نبود با یک تناسب میشه فهمید که مقدار محتوای خشک چقدره (با این داده های فرضی بیشتر از 5 گرم بود) و سپس براش یک فرمول نوشت که فقط با قرار دادن وزن ثانویه نمونه خشک شده بتونید رطوبت بر مبنای خشک رو بدست بیارید

پ.ن.: سعی کنید توو محاسبه به همین فرم، عدد مربوط به ماده خشک رو تا چند رقم اعشار بذارید تا دقیقا عدد دقیق رو بده. چک کردم همین فرم محاسبه، درسته.

پیوست ها

• MCdb.jpg
    MCdb.jpg
    10.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سوال من این هست که اصلا اینکار به صورت تجربی و بدون دستگاه مگر ممکن است؟
ما میخواهیم خودمان اینکار را انجام دهیم.
شاید بشود گفت گرمای ویژه در رفرنس ها یک مدل کلی برایشان به صورت تابعی از رطوبت وجود دارد، مثلا نوشته گرمای ویژه تابعی از رطوبت و قند و پروتئین و ...
ولی برای هدایت حرارتی و چگالی من همچین چیزی ندیده ام که بشود این دو پارامتر را با استفاده از ترکیبات ماده غذایی بدست آورد.
داریم همچین چیزی؟
بله معادلات تجربی برای محاسبه خواص حرارتی مواد غذایی بر اساس ترکیبات موجود هستن مثل ثابت هدایت، ضریب نفوذ، دقیقاً چگالی ، ظرفیت گرمایی ویژه
و ...

برای هر کدوم از پارامترها، معادلات متفاوت تجربی برای موادغذایی مختلف موجود هست.

به منابع مقالات و رفرنس هاشون دقت کنید

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . اشتباه شده ؛ پاسخ قبلی بر مبنای تر بود نه خشک

اما پاسخ درست, چون داده های فرضی سوالتون هم درست نبود با یک تناسب میشه فهمید که مقدار محتوای خشک چقدره (با این داده های فرضی بیشتر از 5 گرم بود) و سپس براش یک فرمول نوشت که فقط با قرار دادن وزن ثانویه نمونه خشک شده بتونید رطوبت بر مبنای خشک رو بدست بیارید

پ.ن.: سعی کنید توو محاسبه به همین فرم، عدد مربوط به ماده خشک رو تا چند رقم اعشار بذارید تا دقیقا عدد دقیق رو بده. چک کردم همین فرم محاسبه، درسته.

واقعا الان 3 ساعته دارم روی این عکس فکر میکنم. در دنیای ریاضی چجوری ممکنه این روابط و این تساوی برقرار بشه؟

Mw+Ms=9+10=19g
Mt=Mw+Ms=10g

واقعا یه همچین چیزی به نظرتون درسته؟ چجوری ممکنه Mw+Ms یه بار بشه 19 یه بار بشه 10؟ ادامه ی رابطه هم که نوشته اید دقیقا همینجوری برام گنگه

"ALPHA"

کاربر ممتاز
واقعا الان 3 ساعته دارم روی این عکس فکر میکنم. در دنیای ریاضی چجوری ممکنه این روابط و این تساوی برقرار بشه؟

Mw+Ms=9+10=19g
Mt=Mw+Ms=10g

واقعا یه همچین چیزی به نظرتون درسته؟ چجوری ممکنه Mw+Ms یه بار بشه 19 یه بار بشه 10؟ ادامه ی رابطه هم که نوشته اید دقیقا همینجوری برام گنگه

سلام.
یکی برای تناسب حاصل از رطوبت بر مبنای خشک (نسبت صورت به مخرج= نسبت محتوای آب به محتوای ماده خشک) هست که وقتی صورت و مخرج باهم جمع بسته بشه میشه کل جرم ماده و یکی هم فرض مساله که ماده جرم اولیه 10 گرم داره و کل جرم ماده شده 10 گرم ولی به زبان ریاضی هنوز تساوی وجود داره که حاصل جمع محتوای آب و ماده خشک، کل ماده غذایی هست.
رابطه 1 و رابطه 2 از هم جدا هستند یک علامت پریم برای تفکیک دو تا رابطه باید می گذاشتم که مهم نیس. چون باید بدونید که لحظه به لحظه موقع خشک شدن، این رابطه داره برقرار میشه از لحظه صفر تا لحظه پایان خشک شدن هزاران رابطه به این صورت (
Mw+Ms= Mt
) میشه نوشت که تابعی از زمان هستن.

"ALPHA"

کاربر ممتاز

این مورد حل شد.

سلام تصویر محاسبه این مساله ،یکی از اعداد صورت یا مخرج اشتباه شده بود که حذف کردم و محاسبه درست رو با دو روش مجزا، اتچ کردم. امیدوارم گویا باشند.

پیوست ها

• محاسبه روش اول.jpg
    محاسبه روش اول.jpg
    11.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • محاسبه روش دوم.jpg
    محاسبه روش دوم.jpg
    11.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

*mahdie*

عضو جدید
با عرض سلام
پروژه ای فوری باید اراءه بدم درباره استارتر صنایع غذایی اما چیز زیادی پیدا نکردم
اگر مقاله یا منبعی ویا سایت ترجیحا فارسی در این باره میشناسید لطفا به من اطلاع دهید با تشکر

"ALPHA"

کاربر ممتاز
با عرض سلام
پروژه ای فوری باید اراءه بدم درباره استارتر صنایع غذایی اما چیز زیادی پیدا نکردم
اگر مقاله یا منبعی ویا سایت ترجیحا فارسی در این باره میشناسید لطفا به من اطلاع دهید با تشکر

سلام

کتب میکروبیولوژی فارسی و مقالات فارسی درباره محصولات تخمیری و بیوتکنولوژیکی مربوطه که درباره "آغازگر" هستند رو مطالعه و مطالب رو گردآوری کنید

چند نمونه فایل:
تخمیر
تخمیر در شکلات
مقاله1
مقاله2
مقاله3
مقاله4

سایت فارسی:
انتشارات مجلات فارسی دانشگاه های مختلف مثل مدرس ، انستیتو تحقیقات تغذیه ای ، ...
پایگاه جهاد دانشگاهی

روش جستجو:

آموزش مهارت جستجوی مقالات علمی-صنایع غذایی

موفق باشید:gol:

shapari

عضو جدید
دوستان کسی درباره فرایند تولید کارخانه قند مطلبی داره ، پروسه کلیشه رو میخوام

danoushh

عضو جدید
تولید قند

تولید قند

سلام دوستان من اطلاعاتی در مورد مراحل تولید قند ، دستگاه های مربوط بهش و در کل هرچی تو کارخونش اتفاق میافته رو لازم دارم کسی میتونه کمکی بهم بکنه لطفاااااااا؟؟:cry::(:gol:

mosafere danesh

عضو جدید
با سلام و خسته نیاشید

کسی کاربرد ژلان و لوان رو میتونه توضیح بده؟

ممنون از شما

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان من اطلاعاتی در مورد مراحل تولید قند ، دستگاه های مربوط بهش و در کل هرچی تو کارخونش اتفاق میافته رو لازم دارم کسی میتونه کمکی بهم بکنه لطفاااااااا؟؟:cry::(:gol:

سلام

کتاب اصول صنایع تولید شکر ، مصباحی رو بخونید مطالب مربوط به برداشت تا تولید قند و شکر و ملاس و ... رو به تفصیل نوشته.

تولید قند از چغند قند به اجمال

فیلم خط تولید قند

کتاب عملیات تولید قند: [h=1][دانلود کتاب لاتین]- UNIT OPERATION IN CANE SUGAR PRODUCTION[/h]
[h=1][دانلود کتاب لاتین]- MANUFACTURING AND REFINING OF CANE SUGAR[/h]
تک تک و بصورت لاگ این داخل باشگاه دانلود کنید:

[FONT=&quot]Solid-Liquid Filtration: A user’s guide to minimizing cost & environmental ...By Trevor Sparks/2012[/FONT]

Solid-Liquid Filtration and Separation Technology Rushton 1996[FONT=&quot](شکلها رو کامل داره)[/FONT]

Sugar Processing and By-products of the Sugar Industry, Issue 144

"ALPHA"

کاربر ممتاز
با سلام و خسته نیاشید

کسی کاربرد ژلان و لوان رو میتونه توضیح بده؟

ممنون از شما

سلام
هر دو اگزوپلی ساکارید میکروبی هستن که در پزشکی، پایداری و تثبیت کردن سیستم های امولسیونی و طعم و رنگ، پوشش های کپسولاسیون، فیلم های خوراکی کاربرد دارند.
مقالات فارسی و لاتین و کتب شیمی مواد غذایی رو مطالعه بفرمایید.

برای نمونه:

مقاله1
مقاله2
مقاله3
مقاله4
مقاله5
پاورپوینت
صمغ ژلان از جمله پلی ساکاریدهای میکروبی بوده و ترکیب آن ها برای تشکیل گرانول ها، نه تنها مقاوم به اسید می باشد و با یون های کلسیم نیز پایدار می شود.
صمغ ژلان یک هترو پلی ساکارید آنیونی میکروبی خطی است که با تخمیر براثر فعالیت باکتری سدوموناس الودا به وجود می آید و جهت ایجاد ژل به یک فرآیند حرارتی و حضور کاتیون ها نیاز دارد. صمغ ژلان در صنعت فرآورده های گوشتی به عنوان یک جایگزین چربی بکار می رود و توانایی ایجاد محصولی با بافت ، رنگ و خواص ارگانولپتیکی مشابه نمونه محصول پر چرب را دارد.صمغ ژلان به عنوان یک افزودنی خوراکی برای قوام آوردن و غلظت دادن به ماست‌ها و ژله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
صمغ ژلان به ویژه به این دلیل مفید است که در دمای ۳۷ درجه سیلسیوس به ژله تبدیل می‌شود و این دما برای سلول‌های زنده دمای مناسب و مطلوبی است. محققان یک اسکلت بندی را با کمک صمغ ژلان ساخته شده‌اند که به سلول‌ها کمک می‌کند در جهت تولید بافت مناسب رشد کنند. این اسکلت بلندی که پلیمر زیستی است که توسط باکتری‌های گونه «پسودوموناس الودا» تولید می‌شود.

mosafere danesh

عضو جدید
سلام
هر دو اگزوپلی ساکارید میکروبی هستن که در پزشکی، پایداری و تثبیت کردن سیستم های امولسیونی و طعم و رنگ، پوشش های کپسولاسیون، فیلم های خوراکی کاربرد دارند.
مقالات فارسی و لاتین و کتب شیمی مواد غذایی رو مطالعه بفرمایید.

برای نمونه:

مقاله1
مقاله2
مقاله3
مقاله4
مقاله5
پاورپوینت
صمغ ژلان از جمله پلی ساکاریدهای میکروبی بوده و ترکیب آن ها برای تشکیل گرانول ها، نه تنها مقاوم به اسید می باشد و با یون های کلسیم نیز پایدار می شود.
صمغ ژلان یک هترو پلی ساکارید آنیونی میکروبی خطی است که با تخمیر براثر فعالیت باکتری سدوموناس الودا به وجود می آید و جهت ایجاد ژل به یک فرآیند حرارتی و حضور کاتیون ها نیاز دارد. صمغ ژلان در صنعت فرآورده های گوشتی به عنوان یک جایگزین چربی بکار می رود و توانایی ایجاد محصولی با بافت ، رنگ و خواص ارگانولپتیکی مشابه نمونه محصول پر چرب را دارد.صمغ ژلان به عنوان یک افزودنی خوراکی برای قوام آوردن و غلظت دادن به ماست‌ها و ژله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
صمغ ژلان به ویژه به این دلیل مفید است که در دمای ۳۷ درجه سیلسیوس به ژله تبدیل می‌شود و این دما برای سلول‌های زنده دمای مناسب و مطلوبی است. محققان یک اسکلت بندی را با کمک صمغ ژلان ساخته شده‌اند که به سلول‌ها کمک می‌کند در جهت تولید بافت مناسب رشد کنند. این اسکلت بلندی که پلیمر زیستی است که توسط باکتری‌های گونه «پسودوموناس الودا» تولید می‌شود.

با سلام و تشکر از شما
لطفا درباره صمغ کارایا و کاربرد آن در مواد غذایی هم اگر براتون مقدور هست مقالات و توضیحی بفرستید.

~~~~

"ALPHA"

کاربر ممتاز
با سلام و تشکر از شما
لطفا درباره صمغ کارایا و کاربرد آن در مواد غذایی هم اگر براتون مقدور هست مقالات و توضیحی بفرستید.

~~~~
سلام

صمغ ها به طور وسیع در صنایع غذایی برای تهیه ژل و به عنوان پایدار کننده و عوامل سوسپانسیون مورد استفاده قرار می گیرند . تقسیم بندی صمغ ها و موسیلاژ به این دلیل است که اولین بار که آنها را از پلی ساکاریدها جدا کردند ، محلول آنها حالت لیزی داشت که صمغ (Gum) نامیده شدند و دسته ای که محلول های آنها حالت لزج و چسبناک داشت و موسیلاژ نامیده شدند اما این ترکیبات پلی ساکاریدی بر حسب تغییرات ایجاد شده در ساختمانشان می توانند به هر دو شکل لیز و چسبناک وجود داشته باشند .صمغ ها هیدروکلوئیدهایی هستند که با جذب آب سبب افزایش ویسکوزیته و در نتیجه پایداری برخی از سیستم های غذایی می شوند . از این نظر کاربرد گسترده ای در بسیاری از فراورده های غذایی دارند . علاوه بر این ، به کارگیری آنها در مواردی اجازه می دهد که بتوان فرمولاسیون یا اجزای تشکیل دهنده یک فراورده غذایی مشخص را به میزان بسیار زیادی تغییر داد .صمغ کارایا، صمغ گیاهی معروف به صمغ هندی یا صمغ استرکولیا هست که از درخت بومی هند (Streculia Urens Roxb) استخراج می شه و کتیرای هندی محسوب میشه. ماده فعالش گالاکتان هست و دارای اسیدیته و بسیار فرار هست. در آب تشکیل ژل می ده. صمغ طبیعی گیاهی مترشحه محلول در آب آنیونی هست.

بهبود دهنده کیفیت و بافت و خواص رئولوژیکی، حجم دهنده وعامل ایجاد ژل و پایدار کننده ، امولسیفایر، غلیظ کننده درمحصولات نانوایی، لبنی مثل بستنی و فرمولاسیون های مواد غذایی و دارویی هست. خاصیت مسهل و چسبندگی و سوسپانسیون کنندگی هم داره

در سطح تجاری بصورت ترکیبی با سایر صمغ ها استفاده میشه

فایل1

فایل2

فایل3

فایل4

فایل5

فایل6

توو گوگل، karaya gum یا صمغ کارایا به همراه فرمت مورد نظر(ppt, pdf, word, ...) رو بزنید، فایل های خوبی می تونید پیدا کنید.:gol:

آموزش مهارت جستجوی مقالات علمی-صنایع غذایی

mosafere danesh

عضو جدید
سلام بسیار بسیار متشکرم
من دانشجوی ترم یک رشته صنایع غذایی هستم و چون رشته قبلی ام نامرتبط بوده مفاهیم برایم سخت است. از کمک شما بسیار ممنونم.

اگر امکانش هست چند مقاله و کتاب درباره {رنگ های مورد استفاده در مواد غذایی} را برایم بفرستید.

با تشکر

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام بسیار بسیار متشکرم
من دانشجوی ترم یک رشته صنایع غذایی هستم و چون رشته قبلی ام نامرتبط بوده مفاهیم برایم سخت است. از کمک شما بسیار ممنونم.

اگر امکانش هست چند مقاله و کتاب درباره {رنگ های مورد استفاده در مواد غذایی} را برایم بفرستید.

با تشکر

سلام غیرمرتبط بودن رشته یک ور، باید به معادل های انگلیسی کلماتی که میخواهین درباره اش پروژه تهیه کنین، مسلط باشین. خودتون هم باید برای بالابردن دانشتون وقت بذارین و کتاب بخونید، مقاله پیدا کنید. اصطلاح های تخصصی رو یاد بگیرید
کتاب شیمی مواد غذایی حامدی یا شیمی مواد غذایی فاطمی رو تهیه بفرمایید تا مفاهیم شیمی براتون ملموس باشند.
این تاپیک رو هم مطالعه بفرمایید: آموزش مهارت جستجوی مقالات علمی-صنایع غذایی

رنگ ها در صنعت غذا از چند نقطه نظر مطرح هستن:

*یکی اینکه خود ماده خام غذایی رنگی داره یا نه؟ مثل کلروفیل در گیاهان، هموگلوبین در گوشت
*فرآیندهای مختلف مثل پختن، انجماد، رسیدن، ... چه اثری روی اون رنگ داره؟ مثلاً در مواد غذایی گیاهی خام سبزرنگ در اثر پخت با آب سنگین که دارای املاحی مثل کلسیم هستن، جایگزین عنصر منیزیم در ساختمان کلروفیل شده و رنگدانه کلروفیل به رنگ زیتونی به اسم فئوفیتین تبدیل می شه.
*از طرفی فساد هم باعث تغییر رنگ های مختلف در مواد غذایی میشه که به عنوان شناساگر در بسته بندی های هوشمند استفاده می شن
*برخی مواد رنگی علاوه بر خاصیت رنگ دهنده بودن، خاصیت آنتی اگسیدانی یا آنتی میکروبی هم دارند که اونا رو جذاب تر می کنه مثل زردچوبه
*از نقطه نظرمنشأ هم رنگ ها دو دسته هستند یکی طبیعی یکی سنتتیک
*روش های شناسایی مشخصه های رنگ هم یک مورد دیگه هست مثل روش هانترلب
*اثر عوارض و آلرژی ها و سرطانزایی ها در اثر رنگ ها
و نقطه نطرات دیگه که می تونه ایده تحقیق باشه
تحقیقات جدید بیشتر روی رنگ های طبیعی یا سنتتیک هست با توجه به نوع کاربرد که روی اونها می تونید تحقیق کنید.

برای تحقیق لزوماً نیازی به داشتن پیش زمینه ندارین بلکه باید بدونید که چه کلمه ای یا موضوع و نقطه نطری رو دنبالش باشید و معادل انگلیسی اونو بدونید.
کلمات کلیدی:
رنگ color, colour, dye, pigment
غذا food
طبیعی natural
سنتتیک artificial
فساد spoilage, spoil
کاربرد application
تولید production, produce
فرآیند process

و برای اینکه تحقیق یا پروژه متمرکز و جمع جورتر داشته باشید یک زیرشاخه یا صنعت رو انتخاب کنید مثل

جلبک algae
افزودنی additive
صنعت گوشت meat industry
صنعت کنسرو canning industry

یکی هم فرمت رو تعیین کنید مثل pdf, ppt, word

نمونه اسلاید:
فایل1
فایل2
فایل3

نمونه مقاله فارسی:

مقاله1
مقاله2

کتابخانه تخصصی صنایع غذایی

[دانلود کتاب لاتین صنایع غذایی]- رنگ در صنایع غذایی

:gol:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. کتاب AOAC رو دارین شما؟

من بدنبال یه روشی هستم برای اندازه گیری محتوای رطوبت پودر با استفاده از آون، منتهی پودر تولیدیم خیلی کم هست، در اکثر رفرنس ها نوشته از 5-2 گرم پودر برای این منظور استفاده میشه. حداقل مقداری که تونستم پیدا کنم 1 گرم پودر بود. میخواستم ببینم از این مقدار کمتر هم داریم در روش های AOAC؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز

من بدنبال یه روشی هستم برای اندازه گیری محتوای رطوبت پودر با استفاده از آون، منتهی پودر تولیدیم خیلی کم هست، در اکثر رفرنس ها نوشته از 5-2 گرم پودر برای این منظور استفاده میشه. حداقل مقداری که تونستم پیدا کنم 1 گرم پودر بود. میخواستم ببینم از این مقدار کمتر هم داریم در روش های AOAC؟

یه چیزی الان پیدا کردم شاید به درد سایر دوستان هم بخوره:

البته اندازه گیری محتوای رطوبت نداشت

https://law.resource.org/pub/us/cfr/ibr/002/aoac.methods.1.1990.pdf

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز

سلام
همون چاپ 1990 در دسترس بود. با توحه به نوع ماده غذایی، شاید بشه استانداردی درآورد ولی معمولاً بالای 2 گرم هست مقدار نمونه ها.
کتاب تجزیه نیلسن رو مطالعه کنید (تالار کتابخانه تخصصی- دو تاپیک اخیر کتابهای تجزیه مواد غذایی نیلسن و کنترل کیفی )
بخش ششم کتاب تجزیه، انواع روش ها ذکر شده.

روش اندازه گیری با آون یک روش ساده هست که برای اندازه گیری رطوبت استفاده می شه.
در مورد پودر ، به عنوان مثال پودر کاکائو، مقدار حداکثر رطوبت مجاز 5 درصد بیان شده که اگه با ترازویی با دقت 0.1 گرم اندازه گیری بشه ، حداقل مقدار نمونه هم باید 2 گرم باشه
اگه مقدار پودر کم هست، (کمتر از 2 گرم) شاید بایک ترازوی با دقت بالا و محفظه دار مثل دقت 0.0001 گرم این مقدار رطوبت سنجیده بشه. یک عده مقاومت هایی توو ریزساختار مواد پودری متخلخل هست که ممکنه جلوی خروج رطوبت رو بگیره که حالت آب متصل به اجزای ماده نمونه (آب غشایی) رو داره و حالت آزاد رو ندارن (طبق شیمی آب و فعالیت آبی) که این بستگی به اون نمونه داره که چقدر مقاومت به از دست دادن آب داشته باشه که توو همون ساعات اولیه آون گذاری مشخص میشه، آگلومریزاسیون رو هم باید در نظر بگیرید... با مقدار کم نمونه احتمال خطای آزمایشگاهی بیشتر میشه

روش های دیگه بهتره برای مواد پودری استفاده بشه با دمای پایین تر مثل روش گراویمتری 88 درجه و تحت خلا همراه استفاده از شن های ریز و یا کارل فیشر و یا تیتراسیون و یا تقطیر (ضمیمه - مقاله) و یا روش هایی که با آپارت مخصوص انجام می شه و محدودیت در مقدار نمونه ندارن. (ضمیمه - استاندارد)

powdered+ moisture + limited + extent اینا رو بیشتر بررسی کنید تا به یک روش استاندارد و آزموده شده برسید

در ضمیمه ها (Cx-... ) انواع روش های استاندارد تعیین رطوبت همراه شماره های استاندارد ذکر شده

موفق باشید

پیوست ها

• jds.S0022-0302%2836%2993088-6.pdf
    368.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • eas.81.2.2006.pdf
    637.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • CXS_234e.pdf
    227 کیلوبایت · بازدیدها: 0

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
همون چاپ 1990 در دسترس بود. با توحه به نوع ماده غذایی، شاید بشه استانداردی درآورد ولی معمولاً بالای 2 گرم هست مقدار نمونه ها.
کتاب تجزیه نیلسن رو مطالعه کنید (تالار کتابخانه تخصصی- دو تاپیک اخیر کتابهای تجزیه مواد غذایی نیلسن و کنترل کیفی )
بخش ششم کتاب تجزیه، انواع روش ها ذکر شده.

روش اندازه گیری با آون یک روش ساده هست که برای اندازه گیری رطوبت استفاده می شه.
در مورد پودر ، به عنوان مثال پودر کاکائو، مقدار حداکثر رطوبت مجاز 5 درصد بیان شده که اگه با ترازویی با دقت 0.1 گرم اندازه گیری بشه ، حداقل مقدار نمونه هم باید 2 گرم باشه
اگه مقدار پودر کم هست، (کمتر از 2 گرم) شاید بایک ترازوی با دقت بالا و محفظه دار مثل دقت 0.0001 گرم این مقدار رطوبت سنجیده بشه. یک عده مقاومت هایی توو ریزساختار مواد پودری متخلخل هست که ممکنه جلوی خروج رطوبت رو بگیره که حالت آب متصل به اجزای ماده نمونه (آب غشایی) رو داره و حالت آزاد رو ندارن (طبق شیمی آب و فعالیت آبی) که این بستگی به اون نمونه داره که چقدر مقاومت به از دست دادن آب داشته باشه که توو همون ساعات اولیه آون گذاری مشخص میشه، آگلومریزاسیون رو هم باید در نظر بگیرید... با مقدار کم نمونه احتمال خطای آزمایشگاهی بیشتر میشه

روش های دیگه بهتره برای مواد پودری استفاده بشه با دمای پایین تر مثل روش گراویمتری 88 درجه و تحت خلا همراه استفاده از شن های ریز و یا کارل فیشر و یا تیتراسیون و یا تقطیر (ضمیمه - مقاله) و یا روش هایی که با آپارت مخصوص انجام می شه و محدودیت در مقدار نمونه ندارن. (ضمیمه - استاندارد)

powdered+ moisture + limited + extent اینا رو بیشتر بررسی کنید تا به یک روش استاندارد و آزموده شده برسید

در ضمیمه ها (Cx-... ) انواع روش های استاندارد تعیین رطوبت همراه شماره های استاندارد ذکر شده

موفق باشید

خیلی ممنون از لطفتون. تا 25 میلی گرم هم پیدا کردم فقط حیف خلا داره که دستگاه نداریم ما.

"ALPHA"

کاربر ممتاز
خیلی ممنون از لطفتون. تا 25 میلی گرم هم پیدا کردم فقط حیف خلا داره که دستگاه نداریم ما.

در حد آزمایشگاهی می شه با روش ساده ایجادش کرد با دسیکاتور یا پمپ خلا

پیوست ها

• مایکرویو وکیوم.pdf
    396.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
در حد آزمایشگاهی می شه با روش ساده ایجادش کرد با دسیکاتور یا پمپ خلا

ممنون. نه این روش اعتبار که نداره بخواهیم از این کارها بکنیم برای خارجکی ها. حداقل دیتاهاش درست در نمیاد. دستگاه آماده میخریم خطاش بیداد میکنه اینکار که اصلا استاندارد نمیشه در بیاریم.

یه روشی پیدا کردم. میذارمش دمای 70 هر دو ساعت یبار وزن میکنم تا تغییر رنگ و قهوه ای شدن و سوختن رخ نده. وقتی اختلاف 0.05 گرم بود تمومش میکنم. نمونه هم 1 گرم داریم در این منبع منتهی دماش فرق میکنه که باید بنویسم با کمی اصلاح.

The moisture content (% wet basis) was analyzed based on the gravimetric determination of the mass loss on drying. 1g of the coffee sample was placed on the aluminium dish and heated at 95 C for 2 h in the hot air oven

متن مقاله ی :Spray-Freeze-Drying approach for soluble coffee processing and its effect
on quality characteristics

یعنی عین همین منبع رو میرم فقط دماش رو کمتر میگیرم تا نسوزه

آخرین ویرایش:
بالا