مشاوره، سوال و درخواست مطالب زراعت و اصلاح نباتات

saeedsrp

عضو جدید
کمک برای انتخاب موضوع سمینار ترم سوم آگرواکولوژی

کمک برای انتخاب موضوع سمینار ترم سوم آگرواکولوژی

دوستان من ترم سوم ارشد آگرواکولوژی هستم.لطفا برای انتخاب موضوع سمینار ترم سوم پیشنهاد بدید...موضوع مرتبط با رشته

Taimi

عضو جدید
کمک(مطلب درباره اصلاح و روش های اصلاحی گیاه چاودار)

کمک(مطلب درباره اصلاح و روش های اصلاحی گیاه چاودار)

سلام دوستان اگه میشه بهم کمک کنید مطلب درباره اصلاح و روشهای اصلاحی گیاه چاودار میخوام کامل و با توضیح:gol:

Taimi

عضو جدید
سلام:gol:

روش های اصلاحی چاودار:

1. انتخاب یا سلکسیون
1-1) انتخاب انفرادی
1-2) انتخاب توده ای:
1-2-1) انتخاب توده ای فنوتیپی
1-2-2) انتخاب توده ای ژنوتیپی
1-2-2-1) بلال به ردیف
1-2-2-1) بلال به ردیف به بلال
3. انتخاب دوره ای
4. تهیه واریته های مصنوعی

ـــــــــــــــــــــــــــ

اهداف اصلاحی چاودار:

1. ازدیاد عملکرد
2. مقاومت به خوابیدگی
3. مناسب بودن برای درو با کمباین (یعنی تهیه واریته های پاکوتاه)
4. مقاومت به بیماری ها
5. بهبود کیفیت محصول

مرسی ولی کامل تر میخوام همراه توضیح

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هویج ... هویج .... هویج

هویج ... هویج .... هویج

با سلام
میخاستم ببینم بذر هویج مرغوب در زمین های خوزستان دزفول چه بذری خوبه .... که :
1- باردهی بیش از 50 تن داشته باشند
2- هویج صاف و کشیده (مانند خیار) داشته باشند (چون داشتیم که هویج کج و کوله میشه تو خاک)

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام:gol:

روش های اصلاحی چاودار:

1. انتخاب یا سلکسیون
1-1) انتخاب انفرادی
1-2) انتخاب توده ای:
1-2-1) انتخاب توده ای فنوتیپی
1-2-2) انتخاب توده ای ژنوتیپی
1-2-2-1) بلال به ردیف
1-2-2-1) بلال به ردیف به بلال
3. انتخاب دوره ای
4. تهیه واریته های مصنوعی

ـــــــــــــــــــــــــــ

اهداف اصلاحی چاودار:

1. ازدیاد عملکرد
2. مقاومت به خوابیدگی
3. مناسب بودن برای درو با کمباین (یعنی تهیه واریته های پاکوتاه)
4. مقاومت به بیماری ها
5. بهبود کیفیت محصول

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
این هم یه توضیح دیگه که در این تاپیک براتون گذاشتم:

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif اصلاح چـــاودار

آخرین ویرایش:

VAHID.MAKU

عضو جدید
دوستان كسي ميدونه كه زعفران توي استان اذربايجان غربي هم كشت ميشه؟

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
دوستان كسي ميدونه كه زعفران توي استان اذربايجان غربي هم كشت ميشه؟
http://www.zanan-ag.ir/tabid/1150/articleType/ArticleView/articleId/32476/-------.aspx
http://urmiabreeder.ir/?p=1507
بله میشه
ايا ميشه توي گلخونه زعفران كشت كرد؟

اینم بله میشه. یه ذره کار میبره و به عنوان محصول ویژه در کنار محصولات دیگه کشت میشه. فقط باید هم سنخ باشه.

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
هم سنخ يعني چه گياهاني ؟ ميشه بيشتر توضيح بدين؟

یعنی گیاهانی که میشه در کنار اون کشت کرد و عملیاتی که میخواین انجام بدین شبیه اون باشه.... یعنی شما زعفرون نکار بعدش برو کنارش خیار گلخونه ایی بزرگ بکار.... باید همه نزدیک به هم و هم راستا با هم باشن

moslemi68

عضو جدید
درخواست مطلب درمورد روشهای اصلاح یولاف

درخواست مطلب درمورد روشهای اصلاح یولاف

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسان عزیز بنده در مورد روشهای اصلاح یولاف به مطالبی نیازمندم خواهشن هر عزیزی در این مورد مطلبی در اختیار دارد برای بنده بگذارد ممنون از لطف بی کران شما مهندسان عزیز:):(

moslemi68

عضو جدید
سلام همکار عزیز بنده از این باشگاه گله دارم چون درخاستی رو با عنوان اصلاح یولاف رو چندین بار گذاشتم هیچ مطلبی رو دریافت نکردم سریعا انتقال داده میشه جوابی هم دریافت نکردم:cry:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام همکار عزیز بنده از این باشگاه گله دارم چون درخاستی رو با عنوان اصلاح یولاف رو چندین بار گذاشتم هیچ مطلبی رو دریافت نکردم سریعا انتقال داده میشه جوابی هم دریافت نکردم:cry:
سلام
خب شاید هیچکدوم از دوستانی که اینجا فعالیت دارن اطلاعات یا مطلبی در مورد درخواست شما نداشته باشن که بتونن کمکت کنن فدات شم!
در مورد انتقال هم تو قوانین تالار نوشته شده که سوالها و درخواستهای خودتون رو در تاپیکهای مخصوص مطرح کنید و از ارسال تاپیکهای متعدد و مجزا برای هر سوال خودداری کنید. این به نفع خود شماست، چون دوستان فعال در تالار در این تاپیکها اشتراک دارن و بدین ترتیب به سرعت درخواست شما رو میبینن و در صورت امکان سریعتر به جواب میرسید.
هرچند هر تاپیکی که ادغام یا منتقل میشه یک هفته لینک انتقالش همون جای قبلی باقی میمونه تا شما بتونید با مراجعه به همون لینک به سوالتون و احیاناً جواب برسید.

baron90

عضو جدید
سلام
شما میدونید چرا روزنه ها در اتانول بسنه و در دی اتیل اتر باز میشن؟
لطفا راهنمایی کنید

zakaria hamezade

عضو جدید
جزوات ارشد گرایش تکنولوژی بذر

جزوات ارشد گرایش تکنولوژی بذر

سلام دوستان ممنون میشم اگر در این رابطه جزوه،راهنمایی یا مطلب خاصی که دارید رو در اختیارمون بگذارید. :)

saeedsrp

عضو جدید
دوستان من ترم سوم ارشد آگرواکولوژی هستم.لطفا برای انتخاب موضوع پایان نامه پیشنهاد بدید...موضوع مرتبط با رشته.همراه کشت در منطقه گرمسیر

saeedsrp

عضو جدید
دوستان در مورد بررسی اثرات رقم و سوژر جاذب آب بر روی عملکرد گیاه سورگوم میتونید کمک کنید؟ مطلبی مقاله ای

sorood parnian

کاربر بیش فعال
سلام مهندسان عزیز
اطلاعاتی در مورد soil moisture defict (SMD) نیاز دارم ممنون میشم اگر مطالبی در این زمینه در دسترس دارید معرفی نمایید
با تشکر

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام مهندسان عزیز
اطلاعاتی در مورد soil moisture defict (SMD) نیاز دارم ممنون میشم اگر مطالبی در این زمینه در دسترس دارید معرفی نمایید
با تشکر

سلام
یه اشتباه تایپی دارید
soil moisture deficit

مقدار رطوبتی که برا رسیدن رطوبت فعلی شما به رطوبت ظرفیت زراعی رو اصطلاحا smd میگن...
کاربرد عمده اونم در محاسبات مربوط به اندازه گیری حجم آب مورد نیاز برا آبیاریه

saeedsrp

عضو جدید
سلام بذر ارقام جدید سورگوم را از کجا میتونم تهیه کنم تو استان کرمان پیدا نکردم

rhd

عضو
سوال تخصصی

سوال تخصصی

آیا در انتقال مجدد عناصر در گیاه تنها آوند آبکشی نقش دارد؟ اگر جواب مثبت است چه توجیهی در مورد کلسیم که انتقال سیمپورت ندارد میتوان داشت؟

architect963

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز
من 7 هکتار زمین در یک منطقه سردسیر در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا استان چهارمحال بختیاری دارم
این زمین فقط و فقط در پاییز گندم دیم کاشته میشود و موقع برداشت نیز 15 تیر هست
از آنجایی که رودخانه در نزدیکی این زمین هست.و من قصد دارم یک کشت جدید در این زمین انجام بدهم
جنس خاک متفاوت رس قرمز
رس سفید
و در برخی جاها رس سفید و مقدار کمی شن و ماسه
دمای هوا از اردیبهشت ما رو به گرمی و 20 شهریور رو به سردی میرود
در این بین میانگین دمای هوای شب 17 و روز 28 هست
لطفا یک و یا چند نوع کشت رو برای من پیشنهاد بدهید که بازده مالی (سود آور باشند ) و از اواسط خرداد بتوان کشت کرد و در حدود 15 مهر آخرین تاریخ برداشت آن باشد.
لطفا در خصوص درآمد حاصل از اینکار دقت شود و در صورت امکان مقدار سود حاصله در هکتار ذکر گردد.
موتور دیزل با راندمان 4 اینچ آب موجود است
ممنون میشوم

masoudrko

عضو جدید
کشت هویج

کشت هویج

به نام خدا
سلام
چند تا سوال درمورد کاشت و داشت و برداشت هویج داشتم
1-بهترین رقم توی ایران برای مناطق سردسیر چی هستش؟(بنده رقم pop کاشتم مال هلنده گویا اطلاعاتی راجع بهش ندارم اگر دوستان میدونن چطوریه کمک کنن)
2-برای پیشگیری افاتو بیماری ها باید چکار کنم.
3-چه کودها و مکمل هایی براش استفاده کنم(خودم npk و سولوپتاس استفاده کردم)
4-روش برداشت چگونه هستش؟
5-چطوری میتونم تناژ محصولما بالا ببرم؟

agriculture20

عضو جدید
مشاوره-سوال-درخواست

مشاوره-سوال-درخواست

با سلام خدمت همه مهندسان عزیز
نماز روزتون قبول در گاه حق:gol:
کسی هست بخواد کنکور کاردانی به کارشناسی کشاورزی سال ۹۴ بده؟میدونید کی دفترچه میاد؟کی امتحانشه؟ومنابعش چیه؟ممنون میشم اونایی که میدونن بگن.

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
آیا در انتقال مجدد عناصر در گیاه تنها آوند آبکشی نقش دارد؟ اگر جواب مثبت است چه توجیهی در مورد کلسیم که انتقال سیمپورت ندارد میتوان داشت؟

خیر جواب مثبت نیست...انتقال مواد در گیاه خودش یه مقوله ی مبسوطه....گیاهان عالی و پست هر کدوم دنیایی برا نقل و انتقال مواد داخل خودشون دارن
در مورد کلسیم که اشاره کردین بخش کمی از راه آبکشها انتقال داده میشه بیشتر انتقال اپیو پلاستیه.البته توی آوند چوبی کلسیم بر خلاف آبکش به راحتی پیدا میشه.

yasamanra

عضو جدید
با سلام
کسی چیزی در مورد محلول cutless میدونه؟
گفتن برای یکدست شدن اندازه ی نشاء های گلخانه ای مفیده یعنی وقتی اندازه ی نشاء ها به اندازه مشخصی رسید رشد متوقف میشه تا همه نشا ئ ها یکدست و یک اندازه باشن.
اگه کسی لطف کنه و در مورد طرز استفاده و معایب و مزایای cutless بگه ممنون میشم
روش نوشته یکی در یک ونیم لیتر آب برای هر هکتار
آیا کافیه یا زیاده؟

توضیحاتی هم روش نوشته به انگلیسی که من مینویسم براتون
cutless is tape 2 class B plant growth regulator (PGR) which reduces leaf blade lenghth &stem internode elongation in turf grasses resulting in more compact growth.
growth relation result from suppression of gibberellic acid biosynthesis.
under normal growth condition root growth and lateral expansion of turf are not affected.
an appropriate fertility program for the desire turf species should be followed in conjunction with cutless applcation to provide turf enhancement

godzila

عضو جدید
سلام
درمورد کشت خربزه سوال داشتم
یک رقم خربزه اناناسی کاشتم که بار زیادی میگیره ولی محصول ریز میمونه
برای درشت شدن محصول چه کودی باید استفاده کنم در چه زمانی و به چه شکل

rhasanpour

عضو جدید
قصد دارم یک کتاب مرتبط با رشته فیزیولوژی گیاهان زراعی ترجمه کنم
امانمی دانم از کجا باید شروع کنم از کجا باید یک کتاب خوب پیدا کنم کتابی که هم تا به حال ترجمه نشده باشه و هم ارزش ترجمه شدن داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟