[مشاهیر نقاشی] -07- جهانبخش صادقی

n*@*f*@*s

عضو جدید
کاربر ممتاز
جهانبخش صادقی از هنرمندان معلول ایرانی است که در عرصه هنر و نقاشی بیش از ۲۵۰۰ اثر بیاد ماندنی از خود بجا گذاشته وی متولد ۱۳۳۵ است وی در شانزده سالگی در شب ميلاد امام حسين (ع)، در حال چراغانی دچار سانحه تصادف و قطع نخاع از ناحيه گردن به پايين شد.

جهانبخش صادقی که سال ۱۳۳۵ در روستای رستاق شهرستان بافت به دنیا آمد، در سن ۱۶ سالگی در حالی که مشغول چراغانی کردن محله برای سالروز میلاد امام حسین (ع) بود بر اثر برخورد یک خودرو با وی، دچار ضایعه نخاعی شد و ۸۵ درصد معلولیت را پذیرفت.

وی در مصاحبه ای گفته بود: بعد از تصادف مرا برای معالجه به تهران آوردند و در مدتی که تهران بودم با افرادی آشنا شدم تا بپذیرم که من معلول هستم و معلولیت به معنای پایان زندگی نیست و اینکه یک معلول هم می تواند در زندگی خود و دیگران نقشی داشته باشد و من معلولیت را به عنوان یک اصل زندگی پذیرفتم.

صادقی ادامه داد: در مدتی که در بیمارستان بستری بودم، ‌دانشجویان رشته هنر به این بیمارستان
آمد و رفت داشتند و من از طریق آنها با نقاشی آشنا شدم و چگونه نقاشی کردن را از آنها یاد گرفتم
و پس از آن با کمک های استاد مسعود کرمی هنرمند نقاشی که خود از ناحیه پاها و دست‌ ها دچار
معلولیت بود،‌ نقاشی را حرفه ‌ای‌ تر دنبال کردم.

این هنرمند معلول گفت:برای نقاشی کردن قلم مو را با دو دست می‌ گیرم، به سمت راست دراز می ‌کشم و سه‌ پایه‌ نقاشی ‌ام نیز متحرک است و می‌ توانم به راحتی آن را بالا و پایین کنم.

جهانبخش صادقی در عمر پربار هنری خود بیش از ۹۸ ورکشاپ داخلی و خارجی برگزار کرده که از جمله آنها می توان به برگزاری نمایشگاه ها و ورکشاپ هایی در کشورهای کویت، قطر، امارات، سوریه و لبنان و همچنین شهرهای مختلف ایران اشاره کرد.

این هنرمند، تصاویر شهدا را نیز با اعتقاد نقاشی می ‌کرده و بابت این کارش هیچ هزینه ‌ای دریافت نکرده است.

وی که تاکنون تصویر ۱۱۰ شهید لبنان را نقاشی کرده است، این آثار هنری را به دفتر سید ˈحسن نصراللهˈ و گروه مقاومت حزب‌ الله لبنان هدیه داده و همچنین سه بار با دبیرکل حزب الله لبنان دیدار کرده است.

صادقی در این سفرهایش به آرزوی دیرینه خود نیز رسیده و در این باره گفته است: ˈهمیشه آرزو داشتم به سوریه مشرف شوم و به زیارت حرم حضرت زینب (س) بروم و بالاخره در مدت زمان ۹ سال خداوند ۴۴ بار توفیق زیارت حرم حضرت زینب (س) را نصیب من کرد.مرحوم صادقی در نمایشگاه معلولان نیز مورد تفقد ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته است.

گویا وی در یکی از سفرهایش با یک پروفسور عربستانی آشنا شده بود که دفتر حمایت از معلولان در لبنان، آمریکا و عربستان داشته و از صادقی خواسته تا به ‏ازای همه امکانات رفاهی و مالی، برای جامعه معلولان به نام عربستان خدمت کند اما او نپذیرفته و اعلام کرده بود که من هر کاری که انجام می‌ دهم می‌ خواهم به نام کشورم ایران و باشد.

سرانجام دوم آذرماه در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی دعوت حق را لبیک گفت و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

پیکر این هنرمند نقاش همزمان با تاسوعای حسینی روز شنبه ساعت ۹ صبح از مقابل گالری وی با عنوان «ولیعصر» واقع در خیابان دزاشیب تشییع خواهد شد و برای خاک سپاری عازم شهر کرمان خواهد شد.

روز شمار مصاحبه ها و ديدارهای آقای صادقی:

شبکه تلويزيون سی ان ان آمريکا : مصاحبه در رابطه با وضع معلولين و آثار هنری خودم - سال ۱۳۷۰

تلويزيون الجزيره قطر : مصاحبه در زمان برگزاری نمايشگاه دو نفره - سال ۱۹۹۹

شبکه‌ام بی سی : مصاحبه در زمان برگزاری نمايشگاه دو نفره - سال ۱۹۹۹

تلويزيون المنار حزب... و LBC و TL و المستقبل لبنان : مصاحبه در زمان برگزاری نمايشگاه بازرگانی لبنان- سال ۲۰۰۱

کانال ماهواره‌ای صباح الخير : مصاحبه در نمايشگاه کويت - سال ۲۰۰۲

صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در زمانهای مختلف

روزنامه ها و نشريات داخلی در زمانهای مختلف

مجله العالم الإعاقه (دنيای معلولين) در بيروت جهت چاپ در کشور عربستان سعودی - سال ۱۹۹۹

برگزاری نمايشگاه انفرادی آثار هنری اينجانب در اجلاس اکو (فرهنگسرای نياوران سال March 2004 )

در لبنان ديدار با علام فضل ا… رهبر شيعيان و تقديم پرتره نقاشی شده ولی به اشان - سال ۱۹۹۶

ديدار با سيد حسن نظر ا… دبير کل حزب ا… در دفتر کارش - سال ۲۰۰۲

ديدار با خانواده شهيد دکتر فتحی شقاقی در اردوگاه يرموک و تقديم تابلو نقاشی شده شهيد به خانواده‌اش - سال ۱۹۹۶

ديدار با پدر علی منيف اشمر – قمر استشهادی شهدای لبنان در لبنان و تقديم تصوير نقاشی شده شهيد به ايشان - سال ۲۰۰۱

ديدار دکتر عبدالواحد بلقزيز دبير کل کنفرانس اسلامی در تهران از گالری اينجانب - سال ۲۰۰۳

ديدار با رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهانی معلولين - ۱۳۸۴

منبع :mashahiriran.blogfa.com + shamdani.com

آخرین ویرایش:

n*@*f*@*s

عضو جدید
کاربر ممتاز
آثار نقاشی استاد جهانبخش صادقی گوغری

آثار نقاشی استاد جهانبخش صادقی گوغری

تعدادی از آثار استاد صادقی:

منبع : پرشین گرافیگ