مسابقه: کی این گیاه دارویی رو میشناسه ...؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
معذرت میخوام معصوم جون به نظر میرسه عکس با شکل شماتیک یک گونه نیست
عزيز دلم هردو يكيه/
زيبا جون شما درست گفتيد/ و گلابتون عزيز كامل عنوان كردن/ منتهي زيبا جون با اجازه گلابتون عزيز چون زودتر اشاره كردن برنده اين سوال من هستن
ممنونم گلابتون عزيز خيلي فكر كردم تكراري نزارم/بازم خوشحالم كه خوب بود/
بفرماييد زيبا جون سوال رو مطرح كنيد/

گلابتون

مدیر بازنشسته
عزيز دلم هردو يكيه/
زيبا جون شما درست گفتيد/ و گلابتون عزيز كامل عنوان كردن/ منتهي زيبا جون با اجازه گلابتون عزيز چون زودتر اشاره كردن برنده اين سوال من هستن

قربونت برم خانومی...مسلمه که زیباجون برنده است...صاحب اختیاری گلم..

خب من واسه همین جواب رو بعد از جواب صحیح میذارم که برنده نشم گلم...فعلا خودمو تحریم کردم...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

خب من واسه همین جواب رو بعد از جواب صحیح میذارم که برنده نشم گلم...فعلا خودمو تحریم کردم...

عزيز دلم/ چرا؟
اي جانم/ انقدر كه مهربوني/

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزيز دلم هردو يكيه/

اوا شرمنده کردین آبجیا :redface:

به نظرم منم کم کم باید صبر کنم جوون ترا اول جواب بدن :D دیگه پیش کسوت شدیم مادر :biggrin:

بفرمایین :

i.jpgv.jpg

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایشالا که تکراری نیست

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=84635&d=1328720803

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=84636&d=1328720805

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=84634&d=1328720754

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=84633&d=1328720754

seyyedalizeinali

عضو جدید
ایشالا که تکراری نیست

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=84635&d=1328720803

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=84636&d=1328720805

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=84634&d=1328720754

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=84633&d=1328720754
البته امیدوارم منم تقریباً درست حدس زده باشم. راهنمایی کنید بین طاووسی و افدرا موندم.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام علمی هوم Ephedra major Host است//من فكر كنم اين باشه/
(به دو حرف بزرگ در آغاز واژه‌های نخست و سوم- حتی اگر در ابتدای جمله نباشند- توجه شود). هوم از خانواده افدرا است و افدرین و مشتقات آن به فراوانی در ترکیب‌های شیمیایی آن و به ویژه در عصاره‌ای که در میله مرکزی ساقه‌ها وجود دارد، دیده می‌شود. این عصاره‌ در فصل بهار بی‌رنگ و شفاف است اما به مرور به زردی می‌گراید و در فصل زمستان و یا پس از خشک شدن به رنگ قهوه‌ای تیره می‌گراید. مهم‌ترین بخش گیاه که کارکرد دارویی- آیینی داشته و اکنون مصرف دارویی دارد، همین عصاره است. مردمان باستان با کوبیدن ساقه‌های هوم در هاون، افشره آنرا می‌گرفته و بصورت یک نوشیدنی خالص و یا همراه با شیر و افزودنی‌های دیگر می‌نوشیده‌اند. این عمل، کم‌کم شکلی آیینی به خود می‌گیرد و بعدها حتی بدون اینکه هومی در میان باشد، صرف کوبیدن هاون، عملی آیینی و دعوت مردمان به مراسم نیایش بشمار می‌رفته است. آقای محمد میرشکرایی- پژوهشگر مردم‌شناس- در گفتاری که هنوز منتشر نشده، نقل کردند که در منطقه‌ای دورافتاده در جنوب استان کرمان به بازمانده‌های نیایشگاهی باستانی برخورد کرده که درون آن آکنده از صدها هاون سنگی بوده است. به نظر می‌آید که «زنگ آتشکده» و «ناقوس کلیسا» که هر دو به مانند یک هاون واژگون با دسته آن هستند، گونه‌ای تحول یافته و دیگرگون شده از هاون کوبیدن هوم و کارکردهای آیینی آن باشد.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
«هوم» را در ناحیه‌های مختلف با نام‌های گوناگونی می شناسند: «ریش بز» و «اُرمَک» معروف‌ترین این نام‌ها است و در بسیاری مناطق کاربرد دارد. در دشت جوین خراسان و روستای آزاد ور «کُشْک» نامیده می‌شود. اما در بدخشان و شمال افغانستان، نام‌های «اَلْتَه» و «مادِرَخ» (به معنای «مادر درخت») و در هرات و نواحی غربی افغانستان، شکل اصلی آن یعنی «هوم» متداول است. مردمان ناحیه پَنجکَت/ پنجکنت در تاجیکستان آنرا «خوم» و مردمان یغناب و سرچشمه‌های رود زرافشان «شَرَپَّـه» یا «وَغنیچ» خطاب می‌کنند. آقای مجید مجیدی- اهل روستای غیلان در جنوب ازبکستان- می‌گوید که در نواحی شهرسبز و کتاب از ولایت قشقه‌دریا، نام اصلی «هوم» رواج دارد. در لرستان نیز- تا آنجا که شنیده‌ام- این گیاه را با نام «همیشه سُز» (به معنای همیشه سبز) می‌شناسند. به گفته خانم زهره صیادی- اهل زابل- نام هوم در سیستان نیز همچنان زنده است و «هوموک» خوانده می‌شود.
هوم و شیره یا افشره آن، خاصیت‌هایی دارد که موجب رویکرد مردمان به آن شده است. افدرین یا آندرنالین گیاهی موجود در آن خاصیت تسکین‌بخشی به هنگام درد دارد و نوعی مسکن طبیعی و نیرومند است. برخی پژوهشگران نیز گمان داده‌اند که منظور از دارویی که در داستان زایش رستم به یاری سیمرغ برای بیهوشی و شکافتن پهلوی رودابه بکار رفته، هوم بوده است. نوشیدن افشره هوم که طبیعتی سرد دارد، موجب نوعی سرخوشی و شادی و احساس توانایی بیشتر می‌شود. نوشیدن مقدار زیاد یا غلیظ از افشره هوم، موجب تنگی عروق، بالارفتن فشار خون و سرگیجه و خواب‌آلودگی شدید می‌شود.
برای تهیه افشره هوم، مقدار کمی از ساقه‌های تازه یا خشک آنرا با اندکی آب در هاون می‌ریزند و می‌کوبند. برای بهترین نتیجه، معمولاً کوبیدن را تا چند روز و با فاصله‌های چند ساعته تکرار می‌کنند. سپس عصاره به دست آمده را بار دیگر با میزانی از آب یا شیر رقیق می‌کنند تا نسبت نهایی نوشیدنی آماده شده، برابر با دو تا پنج در هزار باشد. یعنی دو تا پنج گرم ساقه هوم برای یک لیتر نوشیدنی.

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان با عرض معذرت اما من مشکوکم....

فکرمیکنم باید افوربیا تیروکالی باشه...از خانواده افوربیاسه...از اون ولوله ها که بذرش حتی لای موزائیک و درز دیوار و لای بتون آرمه هم سبز میشه...
تا جایی که میدونم واسه درمان سرطان و تومورها استفاده میشه....
کلا گیاهی سمی هست که شیره اش خیلی هم خطرناکه....یادمه یه جایی خوندم که اگه شیره اش به چشم بخوره باعث کوری موقت میشه...که حدود هفت روز طول میکشه..

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان با عرض معذرت اما من مشکوکم....

فکرمیکنم باید افوربیا تیروکالی باشه...از خانواده افوربیاسه...از اون ولوله ها که بذرش حتی لای موزائیک و درز دیوار و لای بتون آرمه هم سبز میشه...
تا جایی که میدونم واسه درمان سرطان و تومورها استفاده میشه....
کلا گیاهی سمی هست که شیره اش خیلی هم خطرناکه....یادمه یه جایی خوندم که اگه شیره اش به چشم بخوره باعث کوری موقت میشه...که حدود هفت روز طول میکشه..

آفرین گلی جون جنس رو درست حدس زدی عزیزم ;)

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام علمي:
finger tree
خانواده:
افوربياسه
نام هاي ديگر:
milk bush
indian tree spurge
البته نميدونم گونشو درست گفتم يا نه ولي اگه درست بود/
زيبا جون من برنده نيستم/
چون حدس درست رو گلابتون عزيز زدن و گفتن/ من خودم به شخصه با كمك ايشون گفتم/متشكرم

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام علمي:
finger tree
خانواده:
افوربياسه
نام هاي ديگر:
milk bush
indian tree spurge
زيبا جون من برنده نيستم/
چون حدس درست رو گلابتون عزيز زدن و گفتن/ من خودم به شخصه با كمك ايشون گفتم/متشكرم

عزیزم پس نام علمیش کجاست ؟

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام علمي:
finger tree
خانواده:
افوربياسه
نام هاي ديگر:
milk bush
indian tree spurge
زيبا جون من برنده نيستم/

عزیزم finger tree اسم علمی نیست خانومی !!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولي مشخصاتي كه من اولين مورد دادم مطمئنم كه همون اسم گياهتونه منتهي شايد با اسم ديگريست/ ولي خواهش ميكنم يه تحقيقي درمورد گياه من انجام بديد با همون مشخصات/ متشكرم زيبا جون/

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولي مشخصاتي كه من اولين مورد دادم مطمئنم كه همون اسم گياهتونه منتهي شايد با اسم ديگريست/ ولي خواهش ميكنم يه تحقيقي درمورد گياه من انجام بديد با همون مشخصات/ متشكرم زيبا جون/

والا چی بگم عزیزم :redface:

اسم مترادف داره ولی از یه جنس دیگه

یه راهنمایی دیگه میکنم :)

این گونه مربوط به جنوب میشه در فلور ایران و عمان مشترکه

شخصی به نام غضنفر این گونه رو ثبت کرده

مترادفش در جنس Tirucalia هست ولی اسم پذیرفته شدش همون اوفوربیاست

دیگه چی بگم ؟ :redface:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا چی بگم عزیزم :redface:

اسم مترادف داره ولی از یه جنس دیگه

یه راهنمایی دیگه میکنم :)

این گونه مربوط به جنوب میشه در فلور ایران و عمان مشترکه

شخصی به نام غضنفر این گونه رو ثبت کرده

مترادفش در جنس Tirucalia هست ولی اسم پذیرفته شدش همون اوفوربیاست

دیگه چی بگم ؟ :redface:
حق با شماست زيبا جون/ قصد ناراحت كردن نداشتم/
شما درست ميگيد/ شايد من اشتباه كردم/
ممنونم از سوالات زيبا تون/ عزيزم/

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
افوربيا پُلكريما Euphorbia pulcherrima
افوربيا پُلکريما در سطح دنيا بسيار متداول و معروف است و نام مصطلح انگليسي آن پانستيا و نام فارسي اين گياه بنت قنسول است و اخيراً فرهنگستان نام سرخ برگه به آن داده است. اين گياه زيبا داراي نام ديگر انگليسي است کريسمس دي پلنت Christmas day plant که فصل گل دهي آن در روزهاي عيد کشورهاي اروپايي است.

در بين اقلام تجارتي گل در ايالت متحده آمريکا 27% فروش مربوط به اين گياه بوده است. اين گياه از نظر اقتصادي جايگاه ويژه‌اي دارد و موقعيت کشور ما براي پرورش و صادرات آن به کشورهاي طالب و خريدار اين گياه بسيار ايده‌آل و مطلوب است.

سرخ برگه يک پات پلنت زمستاني است. تكثير آن با قلمه‌هاي انتهايي و مياني در سيستم ميس صورت مي‌گيرد. معمولاً قلمه‌هاي انتهايي سريع‌تر ريشه‌دار مي‌شوند.

اين گياه شيرابه‌هاي فراواني توليد مي‌کند که بعد از قطع شدن شيرابه‌ها، قلمه‌ها به محل ريشه زايي منتقل مي‌شوند. پس از ريشه دار شدن قلمه‌ها، گياه را در يک خاک سبک باPH 5/6 کشت مي‌کنند.

زماني که گياه با شرايط جديد محيط سازگاري پيدا کرد روي تغذيه آن کنترل و دقت بيشتري انجام دهيد. دوره داشت گياه براي دوره گل دهي و پس از گل دهي ارزش و اهميت ويژه‌اي دارد، بنابراين
تغذيه در اين دوره اهميت خاصي دارد. بعد از طي دوره رويشي و احياناً سر برداري، گياه به طول 20/1 - 1 متر رشد مي‌کند. از آنجا كه اين اندازه براي داشتن يک گل خوب و قابل قبول در
بازارهاي دنيا مناسب نيست، براي جلوگيري از اين وضعيت بايد در اواخر مرداد ماه يک سر برداري ديگر از گياه انجام گيرد، البته بدون هيچ نيازي به مصرف بازدارنده‌هاي رشد، در فصل زمستان

گياهان پا کوتاه خواهيم داشت. چون فاصله زماني سر برداري تا وقتي که گياه وارد مرحله گل دهي مي‌شود زياد نيست لذا رشد رويشي گياه سرعت خيلي زيادي ندارد و گياه در اندازه کوتاه و قابل
قبول به بازار عرضه مي‌شود.

کار ديگري که در سطوح تجارتي انجام مي‌گيرد استفاده از هورمون‌هاي بازدارنده است.

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
افوربيا پُلكريما Euphorbia pulcherrima
افوربيا پُلکريما در سطح دنيا بسيار متداول و معروف است و نام مصطلح انگليسي آن پانستيا و نام فارسي اين گياه بنت قنسول است و اخيراً فرهنگستان نام سرخ برگه به آن داده است. اين گياه زيبا داراي نام ديگر انگليسي است کريسمس دي پلنت Christmas day plant که فصل گل دهي آن در روزهاي عيد کشورهاي اروپايي است.

در بين اقلام تجارتي گل در ايالت متحده آمريکا 27% فروش مربوط به اين گياه بوده است. اين گياه از نظر اقتصادي جايگاه ويژه‌اي دارد و موقعيت کشور ما براي پرورش و صادرات آن به کشورهاي طالب و خريدار اين گياه بسيار ايده‌آل و مطلوب است.

سرخ برگه يک پات پلنت زمستاني است. تكثير آن با قلمه‌هاي انتهايي و مياني در سيستم ميس صورت مي‌گيرد. معمولاً قلمه‌هاي انتهايي سريع‌تر ريشه‌دار مي‌شوند.

اين گياه شيرابه‌هاي فراواني توليد مي‌کند که بعد از قطع شدن شيرابه‌ها، قلمه‌ها به محل ريشه زايي منتقل مي‌شوند. پس از ريشه دار شدن قلمه‌ها، گياه را در يک خاک سبک باPH 5/6 کشت مي‌کنند.

زماني که گياه با شرايط جديد محيط سازگاري پيدا کرد روي تغذيه آن کنترل و دقت بيشتري انجام دهيد. دوره داشت گياه براي دوره گل دهي و پس از گل دهي ارزش و اهميت ويژه‌اي دارد، بنابراين
تغذيه در اين دوره اهميت خاصي دارد. بعد از طي دوره رويشي و احياناً سر برداري، گياه به طول 20/1 - 1 متر رشد مي‌کند. از آنجا كه اين اندازه براي داشتن يک گل خوب و قابل قبول در
بازارهاي دنيا مناسب نيست، براي جلوگيري از اين وضعيت بايد در اواخر مرداد ماه يک سر برداري ديگر از گياه انجام گيرد، البته بدون هيچ نيازي به مصرف بازدارنده‌هاي رشد، در فصل زمستان

گياهان پا کوتاه خواهيم داشت. چون فاصله زماني سر برداري تا وقتي که گياه وارد مرحله گل دهي مي‌شود زياد نيست لذا رشد رويشي گياه سرعت خيلي زيادي ندارد و گياه در اندازه کوتاه و قابل
قبول به بازار عرضه مي‌شود.

کار ديگري که در سطوح تجارتي انجام مي‌گيرد استفاده از هورمون‌هاي بازدارنده است.

جانم ؟! :eek:

منظورت اینه آبجی ؟ :D

فدای تو بشم که نمی زاری تاپیک بخوابه :biggrin: :gol:

وضعیت
موضوع بسته شده است.