مسابقه: کی این گیاه دارویی رو میشناسه ...؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام به همه دوستان . به پیشنهاد گلابتون عزیز مسابقه گیاهان دارویی می خواهیم راه اندازی کنیم ......

شبیه این چه گیاهی هست ....

حدس بزنید این گیاه دارویی اسمش چیه ؟

دوستان توجه کنند که اسم علمی و خواص این گیاه دارویی رو باید بگن ...

وقت پاسخگویی به عکس هم 48 ساعت هست. :gol::gol:

"Pejman"

برای شروع با اجازه همتون من یک گیاه میزارم...
اسم این گیاه رو به من بگین :gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
باریجه ( قسنی) - Ferula gummosa - Galbanum - Apiaceae

باریجه ( قسنی) - Ferula gummosa - Galbanum - Apiaceae

باریجه ( قسنی)
Ferula gummosa
Galbanum
Apiaceae

معرفی و گیاهشناسی

باريجه گياهي چند ساله، يک پايه، با ريشه غده اي و حجيم که پوست ريشه قهوه اي رنگ و ضخامت آن يک تا سه ميلي متر است . قطر غده 6تا 17 سانتي متر می باشد. برگ هاي اوليه باريک و ضخيم و شبيه برگ گندميان است ، ولي برگ هاي گياه کامل داراي بريدگي هاي زياد و به رنگ سبز مايل به خاکستري و پوشيده از کرک هاي ريز و کوتاه است. برگ ها به طول 20 تا 30 سانتي متر و به صورت رزت قرار گرفته اند. برگها عطر و بوي خاصي دارند.
باریجه گياهي مونوکارپيک است يعني تنها يک بار گل مي دهد. در چند سال اول رويش، برگهايي طوقه اي توليد مي کند و در سال آخر رويش به ساقه مي رود و گل و ميوه توليد مي کند. گل هاي آن زرد رنگ و به صورت چتر مرکب است. ميوه آن شيزوکارپ است. بذور بيضوي کشيده با طول 5/1 تا 2 برابر عرض دانه، به رنگ زرد روشن که در قسمت مياني به رنگ قهوه اي روشن است، بذور سبک، در قسمت داخلي کمي فرو رفته و در قسمت پشتي داراي 4 تا 5 نوار طولي کمي برجسته است. از تمام اندامهاي گياه بوي تند و مخصوصی به استشمام مي رسد.
گياهي روز بلند است و دوره خواب فيزيولوژيك اين گياه از تير ماه تا اواسط اسفند ماه است.

نیازهای اكولوژیكی

به طور کلي در مناطق کوهستاني که بيشتر نزولات به صورت برف است، رويش دارد. خاک مناسب براي کشت باريجه خاکهاي با عمق کافي، نرم و قابل نفوذ است. در مناطق مرتفع و در ارتفاعات 1300 تا 3300 متر از سطح دريا رويش دارد و در اکثر نقاط ايران مي رويد.

کاشت، داشت، برداشت

باتوجه به نياز سرما و استراتيفيكاسيون براي جوانه زدن و تاثير توام سرما و رطوبت زمستانه در تغييرات شيميايي مواد هورموني بذر، فصل پاييز در ماه هاي آبان و آذر بهترين زمان كاشت بذر باريجه است. بذر گياه باريجه در خاك هاي نيمه سبك در عمق 5 تا 7 سانتي متر مي بايستي كاشته شود. البته این گیاه کمتر مورد کشت و کار قرار می گیرد و بیشتر در مراتع و کوهستان ها مورد بهره برداری قرار می گیرد.

بهره برداری و فرآوری

بيشترين ميزان بهره برداري از اين گياه در استانهاي سمنان ،خراسان و تهران انجام مي شود. ابتدا خاك پاي گياه را كنار زده گودالي به عمق 20 سانتي متر دور آن حفر مي كنند، سپس گياه را از قسمت يقه زخمی مي كنند به اين ترتيب شيرابه گياه به سرعت خارج شده داخل گودال جمع مي شود. هر هفته يك بار با لايه اي به قطر نيم سانتي متر پايين تر از محل بريده شده قبلي، اصطلاحاً زخم را تازه مي كنند و موجب خروج شيرابه بيشتري مي شوند. اين عمل تا خشك شدن كامل شيرابه ادامه مي يابد.
باريجه داراي 95درصد ترکيب شيميايي و دارويي با ارزش است که از ساقه و قاعده ساقه در اثر شكاف دادن شيرابه خارج مي شود، باريجه داراي 5/9 درصد اسانس، 5/63 درصد رزين و 27 درصد صمغ است. اسانس با روش تقطير با بخار آب بدست مي آيد و به رنگ زرد روشن و با بوي تند و داراي 85 ذرصد هيدرو کربور هاي ترپنوئيدي مانند آلفاپينن ( 7 تا21 درصد )، بتاپينن ( 45تا 65 درصد ) و دلتا – 3 کارن ( 5/2 تا 16درصد) است.

خواص و كاربرد

خواص درماني آن شامل اثرات نيرودهندگي، ضد تشنج، دفع درد معده، مقوي معده و ترميم كننده زخم هاي سطحي است. مصارف صنعتي باريجه در تهيه نوعي چسب مخصوص (چسب الماس)، صنايع آرايشي بهداشتي است.

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنونم پژمان جان زحمت كشيدي عزيز ..اميدوارم كه روز به روز اين تاپيك پربارتر بشه ...و اين بستگي به تلاش شما و ديگر دوستان دارد كه همتي دو چندان ميطلبد.
عزمتان جزم.

همونطور كه دوستان گفتند اين گياه باريجه است...اما پژمان جان قبول داري كه خيلي شبيه بومادران هست البته از دور ...از نزديك خيلي تفاوت دارند و بزرگترين شاخصه برگچه هاي اطراف ساقه گياه هست.

"Pejman"

ممنونم پژمان جان زحمت كشيدي عزيز ..اميدوارم كه روز به روز اين تاپيك پربارتر بشه ...و اين بستگي به تلاش شما و ديگر دوستان دارد كه همتي دو چندان ميطلبد.
عزمتان جزم.

همونطور كه دوستان گفتند اين گياه باريجه است...اما پژمان جان قبول داري كه خيلي شبيه بومادران هست البته از دور ...از نزديك خيلي تفاوت دارند و بزرگترين شاخصه برگچه هاي اطراف ساقه گياه هست.

مرسی دقیقا شما درست میگید خیلی شبیه بومادران هست

سربرنجسک همون بومادران هست ................ پژمان درست میگم :que::que::que:

سربرنجاسف یه گیاه دیگه هست. بومادران هم یه چیز دیگست...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

"Pejman"

اسم این گیاه رو به من بگین :gol:

سلام
گیاه باریجه Ferula gummosa :) درسته؟؟

برنده هم رشته عزیز خودمه .......

البته زهرای عزیز هم اطلاعاتشون خوب بود. اما چون اول سایه سار عزیز اسمشو گفتند از ایشون میخواییم که گیاه بعدی رو انتخاب کنند. :gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
پژمان من سرچ کردم چیزی در مورد سربنجاسک گیرم نیومد اطلاعات یا عکسی داری برام بزاری ممنون میشم.

ضد سرماخوردگی، ضد حساسیت و بازکننده مجاری تنفسی ... سربرنجاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

"Pejman"

پژمان من سرچ کردم چیزی در مورد سربنجاسک گیرم نیومد اطلاعات یا عکسی داری برام بزاری ممنون میشم.

ضد سرماخوردگی، ضد حساسیت و بازکننده مجاری تنفسی ... سربرنجاس

ببین چی میگی :thumbsup2:

اسمش برنجاسف هست ..... اینجا

متاسفانه کسایی که توی نت مطلب گذاشتند و در بعضی از کتب به این گیاه بومادران برنجاسف هم میگند ... :w13:

ببین اسم علمیش Artemisia vulgaris هست

اما بومادران
Achillea millefolium هست

البته بعضی ها برای اینکه کم نیارند به برنجاسف میگن بوی مادران :D :D

کلا اشتباه هست ......

این دو تا با هم فرق دارند :gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

سایه سار

عضو جدید
برنده هم رشته عزیز خودمه .......
چون اول سایه سار عزیز اسمشو گفتند از ایشون میخواییم که گیاه بعدی رو انتخاب کنند. :gol:
بگید این چه گیاهیه :que::que:
می دونم خیلی آسونه:warn:
یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی است که در آثار تئوفراست، بقراط، دیوسکورید و ... آمده است. گیاهی است چندساله

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین چی میگی :thumbsup2:

اسمش برنجاسف هست ..... اینجا

متاسفانه کسایی که توی نت مطلب گذاشتند و در بعضی از کتب به این گیاه بومادران برنجاسف هم میگند ... :w13:

ببین اسم علمیش Artemisia vulgaris هست

اما بومادران
Achillea millefolium هست

البته بعضی ها برای اینکه کم نیارند به برنجاسف میگن بوی مادران :D :D

کلا اشتباه هست ......

این دو تا با هم فرق دارند :gol:

اما پژمان اونی که به عنوان گل زرد با سربرنجاسک برای دل درد استفاده میشه این نیست

pooneh12345

عضو جدید
کاربر ممتاز
زوفا هست دیگه
باغبان درست گفته
سوال بعدی رو من میزارم چون باغبان یادش رفته بگه
ببخشید البته تو کار شما کشاورزا دخالت می کنم

خب متخصصین گرامی زود باشین
بگین ببینم این چه گیاهی هست؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اينم جواب شما:)

مرزنجوش بُستانی (مرزنگوش بستانی – مرزنگوش تر)

Origanum majorana

Syn: Majorana hortensis

Majoram

Lamiaceae

معرفی و گیاهشناسی
مرزنجوش بُستانی یکی از گیاهان دارویی قدیمی جهان است که مردمان مصر و یونان باستان این گیاه را می شناخته اند و از آن به عنوان ادویه استفاده می کرده اند. مرزنجوش بستانی گیاهی علفی و چندساله است که ارتفاع آن گاها به 50 سانتی متر نیز می رسد. برگ های تخم مرغی شکل و گل های سفید آن که توسط 4 ردیف براکته پوشیده هستند، از علائم مشخص برای شناسایی این گیاه محسوب می شوند. بوی بسیار زیبای این گیاه چنان انسان را به خود جلب می کند که یکی از اساتیدم نام این گیاه را ادکلن طبیعی گذاشته بودند.

پراکنش و نیازهای اکولوژیکی
مرزنجوش بستانی بومی جنوب غربی آسیا است و در کشورمان در مناطق جنگلی شمال بصورت خودرو یافت می شود. مرزنجوش بستانی در طول رویش به هوای گرم، نور کافی و رطوبت متوسط نیاز دارد.

منبع:http://www.mdplant.blogfa.com/cat-6.aspx

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
:)سلام گلاب خانوم با اجازه شما من فقط توضيح دارويي كاسني رو ميذارم

کاسنی، گیاهی علفی است که ارتفاع آن به طور متوسط به یک متر می‌ رسد؛ دارای ریشه ‌های قوی و نسبتاً طویل می ‌باشد. بر روی برگ ‌ها، بریدگی ‌های عمیقی وجود دارد که در قسمت انتهایی شبیه به مثلث می ‌شوند. ...

کاسنی؛ مقوی کبد و معده

کاسنی با نام علمی CICHORIUM INTYBUS، گیاهی از خانواده‌ی گل مینا (COMPOSITAE) می ‌باشد. کاسنی، گیاهی علفی است که ارتفاع آن به طور متوسط به یک متر می‌ رسد؛ دارای ریشه ‌های قوی و نسبتاً طویل می ‌باشد. بر روی برگ ‌ها، بریدگی ‌های عمیقی وجود دارد که در قسمت انتهایی شبیه به مثلث می ‌شوند. گل‌های آبی رنگ بسیار زیبایی دارد. عمر این گیاه با توجه به شرایط زندگی، یک ساله، دوساله یا چند ساله می ‌باشد. کاسنی در نواحی نسبتاً مرطوب، با ارتفاع کم رشد می ‌کند و بومی نواحی اروپا، هندوستان و مصر می ‌باشد. البته گسترش آن در دنیا زیاد است و در نقاط دیگر از جمله آسیا، آفریقا و قسمت‌ هایی از آمریکا هم می ‌روید. کاسنی، در نقاط مختلف ایران به طور خودرو وجود دارد. قسمت‌ های مورد استفاده‌ ی آن، ریشه و برگ ‌ها ی آن می ‌باشد. البته ممکن است به غیر از برگ ‌ها از سایر قسمت ‌های هوایی گیاه نیز استفاده شود.

کاسنی به نام عمومی CHICORY در جهان معروف می ‌باشد و نقاط اصلی رویش آن در ایران شامل نواحی کم ارتفاع البرز، قزوین، رشت، اطراف تهران، کرج، آذربایجان، رودبار، ارومیه، لاهیجان، بلوچستان، بجنورد، مشهد، فریمان و بسیاری از نقاط دیگر می‌ باشند.

ترکیبات مهم:

ریشه‌ی این گیاه، حاوی حدود 8 درصد پلی ساکاریدی به نام اینولین(INULIN) است. ترکیبات تلخ از جمله لاکتوسین((LAKTUCIN و لاکتوکوپیکرین (LACTUCOPICRIN) ، شیکوریک اسید، فلاونوئیدها، گلوکوزیدها، قندها و تانن‌ها از دیگر ترکیبات ریشه می ‌باشند. همچنین ریشه ‌ی گیاه، حاوی بسیاری ترکیبات بخار شونده ‌ی معطر است که "استوفنون ((ACETOPHENONE" شاخص ‌ترین آنها می ‌باشد.

اثرات مهم:

ترکیبات محلول در آب کاسنی، خاصیت مسکن دارند و بعضی از قندهای موجود در آن (اولیگوساکاریدها OLIGOSACHARIDES) دارای خاصیت افرایش میکروب‌ های مفید و کاهش باکتری‌ های بیماری ‌زا در روده می ‌باشند. مطالعات جدید نشان می ‌دهند که برخی ترکیبات موجود در کاسنی، در مشکلاتی از جمله یبوست ، اسهال های میکروبی، سرطان و بیماری ‌های قلبی- عروقی، می ‌توانند موثر واقع گردند.

همچنین طبق مطالعات انجام شده بر حیوانات آزمایشگاهی، مواد موثر کاسنی می ‌توانند از سرطان روده جلوگیری کند. از دیگر اثرات مفید کاسنی، حفاظت کبد در برابر سموم کبدی است و این اثر با ماده‌ای به نام تتراکلروکربن(CARBON TETRACHOLORIDE) به اثبات رسیده است.

عصاره‌ی الکلی ریشه ی کاسنی، اثرات ضد ورم و ضد التهابی نیز دارد. از دیگر اثرات کاسنی، اشتها آوری و خاصیت ضد ترش کردن معده را می ‌توان نام برد.

گیاه کاسنی، مانند سایر گیاهان ممکن است عوارض محدودی ایجاد نماید. این عوارض شامل ایجاد حساسیت های پوستی و ایجاد درماتیت می ‌باشد که این امر به ترکیبات لاکتونی آن مربوط است.

همچنین بر اساس مطالعه ‌ای، ریشه ی گیاه کاسنی می‌ تواند بعضی قارچ کش ‌ها را جذب نماید که در این صورت باعث سمیت می شود. البته موارد مذکور بسیار محدود می ‌باشند، ولی نباید آنها را از نظر دور داشت.

مصرف کاسنی از زمان قدیم و حداقل از قبل میلاد مسیح مرسوم بوده است. از جمله مصارف مهم این گیاه که از قدیم نیز رواج داشته، مصرف آن به عنوان مقوی کبد و کاربرد آن در بیماری‌های کبدی بوده است.امروزه نیز یکی از مصارف مهم آن در مشکلات کبدی است. همچنین اثراتی از جمله مقوی معده، مدر(ادرار آور)، تصفیه کننده ‌ی خون، صفرا بر، تب بر، اشتها آور، درمان نقرس ، کمک در درمان رماتیسم، دفع رسوبات ادراری و رفع کم‌ خونی برای آن قائل می‌ باشند که البته این موارد در حال تحقیق بوده و در آینده‌ای نه چندان دور موارد درمانی قطعی و جدیدی برای آنها پیش ‌بینی می ‌شود.

تهیه‌ اشکال دارویی:

15- 8 گرم از برگ ‌های تازه یا خشک را در یک لیتر آب، به مدت یک ربع ساعت دم می‌ کنند. سپس مخلوط به دست آمده را از صافی عبور می ‌دهند. یک لیوان از این دم کرده را قبل از هر وعده ی غذایی می‌ توان میل کرد یا جوشانده ی آن را به همین روش (15- 8 گرم برگ گیاه، در یک لیتر آب به مدت 5 دقیقه جوشیده شود) مورد استفاده قرار می‌ دهند.

در صورتی که از ریشه ‌ی کاسنی استفاده شود(دم کرده یا جوشانده)، 20- 15 گرم ریشه ‌ی له شده در یک لیتر آب، مانند روش قبل تهیه و مصرف می ‌شود.

در گذشته، سالاد برگ تازه ی کاسنی را مقوی معده می ‌دانسته ‌اند و هنوز هم در بعضی نقاط دنیا مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

محمد حسین صالحی سورمقی- دکترای تخصصی فارماکوگنوزی

استاد دانشکده داروسازی تهران

منبع:http://fdo.mui.ac.ir/index.php?Itemid=521&id=528&option=com_content&task=view

سایه سار

عضو جدید
جونممممممي بالاخره برنده شدم ..هوريااااااااااااا

دوست جونا بفرماييد اين چه گياه داروئي هست.؟

اگه راهنماييم خواستيد كافي لب تر كنيد.

سلام :gol::gol:
از خانواده نعنائیان و بادرنجبویه نام دارد Melissa officinalis
به این گیاه ملیس هم گفته می شود. دم کرده این گیاه بسیار موثر برای بیماری های ورم معده و دل درد و نفخ شکم می باشد . همچنین از این گیاه پمادی تهیه می شود که ملیسان نام دارد و برای تبخال بکار می رود و ضد ویروس است و.........

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
- Calamintha officinalis ( از تیره نعناع ) که به صورت های متنوع همچون پلنگ مشک، فرنجمشک، برنجمشک، بلنجمشک، فلنکمشک، نوشته شده است. پلنگ مشک گیاهی خودروی است که در ایران نیز می روید و ارتفاعی بین 30 تا 80 سانتیمتر دارد. پلنگ مشک با شاخه های فراوان و برگ های سبز دندانه دارش، دارای گل های خوشبوی سفید مایل به زرد با خال های سیاه و یا به رنگ صورتی روشن است. اسانس برگ های این گیاه بویی خوش و نزدیک به بوی لیمو دارد که به صورت مایع زرد رنگ روشن است. جنبه آیینی این گیاه در کلیسا حفظ شده است و راهبان از اسانس آن برای تهیه لیکور ( نوشیدنی الکلی دارای مواد خوش بو همچون اسانس پلنگ مشک و شیرین شده با شیره میوه ) استفاده می کنند. اسانس پلنگ مشک در عطر سازی نیز کاربرد دارد. در طب گیاهی نیز از خواص بسیار پلنگ مشک استفاده فراوان می شود. خاقانی در سروده ای از پلنگ مشک چنین یاد می کند:

عطر کنند از پلنگ مشک به بغداد / و آهوی مشک آید از فضای صفاهان

منبع:http://www.drshahinsepanta.blogsky.com/1387/12/04/post-190/

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام :gol::gol:
از خانواده نعنائیان و بادرنجبویه نام دارد Melissa officinalis
به این گیاه ملیس هم گفته می شود. دم کرده این گیاه بسیار موثر برای بیماری های ورم معده و دل درد و نفخ شکم می باشد . همچنین از این گیاه پمادی تهیه می شود که ملیسان نام دارد و برای تبخال بکار می رود و ضد ویروس است و.........

البته مليس كه دوست عزيزم گفتن اين عكسه كه خواهش ميكنم به گل اذينش توجه كنين

البته عكس برگ در سوال گلاب خانوم مربوط به مليس ميتونه باشه اما من به اون كمي مشكوكم البته دوستان هم اگه نظر بدن به اطلاعاتمون اضافه ميشه

آخرین ویرایش:

سایه سار

عضو جدید
البته مليس كه دوست عزيزم گفتن اين عكسه كه خواهش ميكنم به گل اذينش توجه كنين

البته عكس برگ در سوال گلاب خانوم مربوط به مليس ميتونه باشه اما من به اون كمي مشكوكم البته دوستان هم اگه نظر بدن به اطلاعاتمون اضافه ميشه

من که به عکس پایینی 100 درصد مطمئنم که بادرنجبویه است. تو شک نندازید منو!!!:warn:..... من خودم این گیاه رو تو خونه دارم گلش همینطوریه:redface:
حالا منتظر می شیم که واقعا جواب درستش چیه ؟؟؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا به نظرت نتیجه چی میشه ( دارم با خودم حرف میزنما ) :w12:

انگاری علمای کشاورزی هنوز نتونستن به اجماع برسن :w10:

گلابم میشه یه عکس دیگه ازش بزاری:w16:

گلابتون

مدیر بازنشسته
يه راهنمايي

هر دو گياهي رو كه نام برديد از تيره نعنائيان هستند...حتي گاهي اين دو گياه با گياهي به نام Asperago procumbens از تيره گاوزبانان هم ممكنه به اشتباه گرفته شود...همه اين رسته گلهايي مشابه و عطر بويي مفرح دارند...حتي در آذربايجان به عنوان سبزي خوراكي هم مصرف ميشود.فقط يه فرقي بين اونا هست اونم روي برگها و تاج گل و خط و خال گلها هست
دوستان به جنس و تيره گياه توجه كنيد.

"Pejman"

يه راهنمايي

هر دو گياهي رو كه نام برديد از تيره نعنائيان هستند...حتي گاهي اين دو گياه با گياهي به نام Asperago procumbens از تيره گاوزبانان هم ممكنه به اشتباه گرفته شود...همه اين رسته گلهايي مشابه و عطر بويي مفرح دارند...حتي در آذربايجان به عنوان سبزي خوراكي هم مصرف ميشود.فقط يه فرقي بين اونا هست اونم روي برگها و تاج گل و خط و خال گلها هست
دوستان به جنس و تيره گياه توجه كنيد.

ببین عکس هایی که گذاشتی که Melissa officinalis هستند. من با نظر سایه سار کاملا موافقم ... اما توضیحاتی که دادید ....

Dracocephalum moldavica

به این گیاه مربوط میشه !!!!

منبع :thumbsup2: :thumbsup2:

وضعیت
موضوع بسته شده است.