مسابقه *** هر کی گفت این گل مال چه اقلیمیه؟

جابر مهدی نیا

عضو جدید
سلام دوستای خوبم من می خوام در مورد اقلیم گل ها مسابقه ای علمی براتون بزارم

اگر موافق هستین؟

نحوه مسابقه اینه که هر کی اقلیمشو درست گفت مثل مسابقه های دیگه گل بعدی

رو معرفی می کنه ؟ در ضمن دوستای عزیز حتما گیاه مورد نظر از گیاهان زینتی

و آپارتمانی باشه ؟

جابر مهدی نیا

عضو جدید
هر کی گفت این گل چیه و اقلیمش چیه ؟

هر کی گفت این گل چیه و اقلیمش چیه ؟

جابر مهدی نیا

عضو جدید
هوشمند جون و کلروفیل جون هر جفتتون درست گفتین ولی چون کلروفیل زودتر گفت

گل بعدی رو کلروفیل جون می زاره ؟همزاد نوبت توست گل بعدی رو بزار؟:)

استره لیتزیا رژینا یا به عبارت دیگر استر از خانواده موزاسه مبدا آفریقای جنوبی گیاهی است

علفی و با برگ های مقاوم و سبز خاکستری و شکل کلی آن ماننده نیزه است گل های

این گیاه بزرگ و ظاهری عجیب دارد معمولا در نواحی معتدل و گرم زمان شکوفایی این گیا اویل

بهاره لیکن در گلخونه می شود هیشه از گل این گیاه استفاد کرد که من خودم تو گلخونه

500 بوته شو دارم و ازسش هرساله گل می گیرم معمولا استفاده اون به عنوان گلدسته

کاشتش اوائل پائیز تکثیر ریزوم در تابستان نیاز به نور و رطوبت فرآوان دارد و خاک آن مخلوطی

خاکبرگ و ماسه می باشد آبیاری آن به طور منظم دوبار در هفته می باشد

امیدوارم اطلاعات کامل و جامع باشه موفق باشید:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون جابر جان. گیاهی رو میزارم که البته خودم هم زیاد نمیشناسمش ...با کمک هم یاد میگیرم دربارش. :gol:

راستی تا یادم نرفته... اقا جابر واسه گلخونه ات کارگر نمیخوای؟:w05:

miadgah

عضو جدید
ممنون جابر جان. گیاهی رو میزارم که البته خودم هم زیاد نمیشناسمش ...با کمک هم یاد میگیرم دربارش. :gol:

راستی تا یادم نرفته... اقا جابر واسه گلخونه ات کارگر نمیخوای؟:w05:

سلام به دوستان گلم
گلرخ جون
هیپوئستس
hypoestes sanguinolenta
بومی : Madagascar

Hooshmand-gsm

عضو جدید
فیتونیا Fittonia verschaffeltii

از خانواده آکانتاسه . بومی برزیل و پرو و کلآ جنوب آمریکا
آب و هوای گرم و مرطوب هم مورد پسندشه

خانواده :آكانتاسهacanthaceae
جنس : در حدود 15 گونه را شامل ميشود .
مبدا : برزيل و پرو .
نوع : درختچه هاي علفي يا گياهان درخت مانند . از گياهان علفي راست يا خميده به طرف زمين .
برگها : هميشه سبز ، بيضوي ، مدور ، اغلب مخملي يا كركدار .رنگ برگها از سبز روشن با رگه هاي قرمز يا سفيد تا سبز متمايل به زرد با رگه هاي زرد يا سفيد متغير است .رگه ها خيلي كم پيدا هستند.
گلها : گلها كوچك و در سنبله به وجود مي ايند.
فصل گلها : بين بهار و تابستان .
خاك :خاك معمولي پيت ( تورب ) مخصوص گياهان خانگي.
موارد استفاده : به عنوان گياه زينتي خانگي .
موقعيت : در روشنايي كامل و به دور از اشعه مستقيم آفتاب . اين گياه در روشنايي ضعيف هم ميتواند زندگي كند.
موقع كاشت يا تعويض گلدان : موقع كاشت در پاييز است .
تكثير : تكثير توسط قلمه زدن صورت ميگيرد.
انتهاي ساقه را از زير دو برگ انتهايي قطع نموده و حدود 2 سانتيمتر ان را در خاك ماسه دار مرطوب داخل ميكنيم . اگر اين كار در هواي گرم صورت بگيرد ، قلمه ها در مدت 10 روز ريشه دار ميشوند.گياه جديد را بايد به گلدان كوچكي ( با قطر 6 سانتيمتر ) كه در ان 2 قسمت خاك گياهان خانگي به همراه يك قسمت ماسه است منتقل نمود .موقعيكه ريشه ها تمام سطح گلدان را فرا گرفت بايستي گياه را به گلدان اصلي خود ( به قطر 10 تا 12 سانتيمتر ) منتقل كرد .

آخرین ویرایش:

miadgah

عضو جدید
فیتونیا Fittonia verschaffeltii

از خانواده آکانتاسه . بومی برزیل و پرو و کلآ جنوب آمریکا
آب و هوای گرم و مرطوب هم مورد پسندشه

.
سلام هوشمند جان این گلی که گلرخ جون گذاشتند. فیتونیا نیستش اگر کمی دقت کنی نقش روی برگهاش با هم متفاوت هست :smile:
فیتونیا بیشتر رگبرگهاش مشخص هست ولی هیپوئستس نقطه های رنگی روی برگهاش دیده می شه :)

البته این نظر من هست ممکنه اشتباه می کنم :)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
افرین میعادگاه عزیز. درست زدی به هدف . میتونی کمی راجه به نگهداریش برامون بگی؟:gol:

فیتونیا رو خیلی دوست دارم اما مراقبت ازش کمی سخته ...

جابر مهدی نیا

عضو جدید
جواب عکس

جواب عکس

سلام هوشمکند جون متاسفانه شما درست نگفتین میعادگاه شما درست گفتین

لطفا گل بعدی رو بزارین:)

هیپوئستس این گیاه اخیرا وارد ایران شده و برگ های بیضوی شکل و دارای

نقاط صورتی رنگ است و معنی نام انگللیسی آن به همین علت است و هر چند وقت یکبار از

قسمت ساقه آن قلمهتهیه می شود و عدم آبیاری به موقع این گل موجب ریزش برگ از

بایین گیاه می گردد گیاهی مناسبی برای بوشیدن خاک و گلدان های بزرگ وبا کاشت گروهی

می باشد از نظر نور نزدیکترین بنجره که از اشعه خورشد در امان باشد بهترین مکان برای این

گیاه است تابش مستقیم نور آفتاب به برگ های این گیاه لکه سوخته در سطح آن به وجود

می آورد حداکثر دجه حرارت برای نگهداریش در دمای 24 درجه سانتیگراد باشد و در زمستان

18 درجه سانتیگراد باشد و معمولا آبیاری در تابستان سه بار در هفته و در زمستان یک بار

در هفته می باشد در فصل رشد هر هفته کود مخصوص گیاهان تزینی حتما اسفاده شود

امیدوارم اطلاعات در مورد این گیاه مفید باشه

اما کلروفیل جون در باسخ اون سوالتون که کارگر نمی خواین تو گلخونه عزیز شما خودتون

گل هستین در ضمن گلخونه نیاز به باغبون داره نه کارگرحرف فرد ساده ای هم تو

گلخونه کار می کنه تا متخصصش به اون باغبون می گیم این قانون گلخونه یابهتر

بگم قانون خود گل هاست امیدوارم موفق باشی خوشحال می شم با یه برنامه ریزی تایین

شدهد یه توری بین بچه ها بزاریم و بیاین گلخونه ناچیز من رو از نزدیک تماشا کنین :gol:

جابر مهدی نیا

عضو جدید
گل برف یا موگه این گیاه از تیره لاله هاست در اروپا بصورت وحشی در جنگل ها می روید. گیاهی است دائمی که دارای ریزوم متعدد و نازک بوده و ارتفاع آن به ۱۰ - ۲۰ سانتیمتر می رسد .
ساقه آن نرم و فاقد گره بوده ، برگها به تعداد دو عدد بشکل تخم مرغی ، نیزه ای که از قاعده گیاه خارج می گردد . گل آذین خوشه ای یکسویه بوده و از گلهای متعدد کوچک سفید رنگ و معطر که شکل زنگوله را دارند، تشکیل شده است . گلها معمولا در اردیبهشت تا تیرماه در روی گیاه ظاهر می شوند.در اروپا مخصوصا آلمان برای گل بریده کشت می کنند که خانمها از آن دسته های کوچکی تهیه کرده جهت تزیین یقه لباس و یا میز نهارخوری و یا اشیای فانتیزی نظیر کوسن و غیره بکار می برند . گل برف به سرما مقاوم بوده ، در منطقه ای که آب و هوای معتدل دارد می تواند زمستان را در هوای آزاد بماند بدون اینکه از سرما آسیب ببیند.
▪ کشت و تکثیر : کشت این گیاه در اواخر تابستان و پاییز صورت می گیرد و تا بهار هم می توان انجام داد. تکثیر آن با تقسیم ریزوم انجام می شود و قطعات ریزوم باید دارای جوانه ریشه دار باشد . آنها را به فاصله ۱۰ - ۶ سانتیمتر و به عمق ۵ - ۳ سانتیمتر می کارند . گیاه یکساله گل نمی دهد . گیاه دوساله تولید برگ کرده ، گاهی خوشه کوچکی تولید می کنند و از سال سوم است که در روی گیاه خوشه قوی و زیبا حاصل می شود.

کلروفیل جون شما درست گفتین گل بعدی لطفا بزارید :)

مجموع امتیاز
هوشمند 1 امتیاز

کلروفیل 2امتیاز

میعادگاه 1 امتیاز

بین افراد شرکت کرده

miadgah

عضو جدید
سلام
Maranta sp​
مارانتا بومی مناطق گرم و مرطوب هست

* جزاير گرم و مرطوب آفريقا
*آمریکا --برزیل
* جنوب غربی آسیا
* غرب هند

در چند سایت که خوندم هرجا یک کشور دیگه را به عنوان کشور اصلی نام برده بود ... :D

جابر مهدی نیا

عضو جدید
سلام میعادگاه جون شما درست گفتین گل بعدی رو بزارین لطفا :)ولی مثل اینکه این تایپیک فقط مورد قبول اندک بچه ها شده مثل اینکه بچه ها زیاد به ماهیت و اقلیم گل ها علاقه ندارن ؟

مارانتا

اين گياه آپارتمانى زيبا كه رگبرگهايش به طور كاملاً مشخص در برگها نقش مى‏اندازد و آن را ديدنى مى‏كند اول بار در آفريقا پيدا شد.

نام علمى:

مارانتا MARANTA

خانواده:

مارانتاسه MARANTACEA
اين گياه نبايد در معرض تابش مستقيم آفتاب قرار بگيرد. در طول تابستان آن را در محل سايه نگهدارى كنيد اما در زمستان بهتر است به محل پرنور منتقل شود.
در طول فصل تابستان كه هوا گرم است خاك گلدان را هميشه مرطوب نگهداريد. با دو تا سه بار آبيارى در هفته، رطوبت دايمى خاك حفظ مى‏شود، اما در زمستان كمتر به آن آب بدهيد، زمانى كه هوا سرد باشد لازم نيست كه حتما خاك را مرطوب نگهداريم. در فصول سرد هر هفته يكبار آبيارى كافى است.
خاك مناسب براى مارانتا خاكى سبك و داراى زهكش است كه از خاك برگ كافى برخوردار باشد.
در طول فصل تابستان برگهايش را با اسفنج خيس تميز كنيد. و هر پانزده روز يك بار به آن كود تقويتى بدهيد.
در بهار با جدا نمودن ساقه‏هاى زيرزمينى ازدياد مى‏يابد.

مراقبتهاى لازم:

نور زياد در تابستان موجب رنگ‏پريدگى برگها مى‏گردد. در هواى گرم برگها سقوط مى‏كنند و آبيارى بيش از اندازه موجب خم شدن برگها مى‏شود.
در صورتى كه نكات مربوط به نگهدارى مارانتا را به خوبى رعايت نماييد گياه زيبايى خواهيد داشت كه در كنار ساير گياهان منظره زيبايى مى‏آفريند.

میعادگاه 2 امتیاز

کلروفیل 2امتیاز

هوشمند 1 امتیاز

از بین سه باغبون شرکت کرده :gol:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقای مهدی نیا من علاقه دارم.ولی هیچ وقت به اقلیم اهمیت نمی دادم واسه درس گلکاری.البته این بهترین موقعیت هست واسه من که اینها رو یاد بگیرم.و این رو میدونم که اگه خودم یه چیزی رو دنبال کنم و سرچ کنم بیشتر یاد میگیرم تا اینکه یه چیزی رو از روی اجبار بخوام بخونم. حتما من هم به این تایپیک در اینده اضافه میشم.بعد از کارهای دانشگاه و امتحانات.
:)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیچ مومیه؟ باور کن اسمش یادم نمیاد !فکر کنم واسه مناطق گرم و مرطوب باشه . جاهای تروپیکال بارونی...مناطق استوایی....یادم نمیاد چی کنم! از روی قیافش دارم میگم!:w05:

جابر مهدی نیا

عضو جدید
جواب کامل

جواب کامل

مومیHoya bella))
فارسی اصیل:وژیک
نام انگلیسیMiniature Wax Plant
بهترین وزیباترین گیاه برای استفاده به عنوان سبد آویزان ،برگها سبز وبومی، ساقه ها خزنده وآویزان گلها به صورت خوشه ای سفید رنگ با رنگ قرمز در وسطه با آویزان شدن از سبد منظره زیبایی به گلدان میدهد،شهد حاصله از گلها وسایل منزل نزدیک به گلدان را کثیف می نمایدوفارسی اصیل (وژیک) برگرفته شده از همین معنی است این گونه را نباید با هویا (پیچ شمعی) که دارای برگهای ابلق است اشتباه نمود.
نیازها:
نور:به نور کافی احتیاج دارد اما برگها وگلهای ظریف گیاه دراشعه مستقیم افتاب بخصوص در ظهر تابستان صدمه می بیند،گیاه را در زمستان به آفتاب ببرید.
دما:در بهار وتابستان گیاه را دردرجه حرارت 20 نگهداری کنید،گیاه تا درجه حرارت 30 مقاومت می نماید،درجه حرارت زمستان 10 است.
آبیاری:دربهار وتابستان هفته ای یک بار آبیاری نمایید،آبیاری رادرپاییز وزمستان به هردو هفته یک بار کاهش دهید.
رطوبت:دربهروتابستان حداقل هفته ای دو بار با آب بدون املاح غبار پاشی نماییدمواظب باشید گلها مرطوب نشوند،جریان ملایم هوا را دوست دارد/
تغذیه:در بهاروتابستان هر دو هفته یک باربامواد غذایی مایع یا جامد محلول دراب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستورسازنده گیاه خود راتغذیه مصنوعی نمایید.
خاک مناسب:مخلوطی ازخاک لوم وپیت بهترین خاک می باشد.
تعویض گلدان:هردو سال یک باراحتیاج به تعویض گلدان دارد.
تکثیر:ریشه دار نمودن قلمه شاخه سال قبل درشن دردمای 24 درجه دربهار، خوابانیدن شاخه

خواهر جون درست گفتی:victory: گل بعدی رو لطفا بزار کلروفیل جون:w05:

کلروفیل 3امتیاز

میغادگاه 2امتیاز

هوشمند 1 امتیاز

بین یاغبون های شرکت کرده:cowboy:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلروپلاستی تو که داداشی من نمیشی ؟ :w05:صاحب خونم میشی در واقع. مگه نه؟ :whistle:من 2 تا داداشی ناتنی دارم! :w00:با اون عامل آلدئیدیشون که همش متیل خوشگله منو مسخره میکنن....بزنشون!:w12:

خب اینم گیاه این دفعه:gol:

آخرین ویرایش:

miadgah

عضو جدید
کلروپلاستی تو که داداشی من نمیشی ؟ :w05:صاحب خونم میشی در واقع. مگه نه؟ :whistle:من 2 تا داداشی ناتنی دارم! :w00:با اون عامل آلدئیدیشون که همش متیل خوشگله منو مسخره میکنن....بزنشون!:w12:

خب اینم گیاه این دفعه:gol:

سلام گلم فکر کنم

نام علمی : Cissus
نام فارسی :پیچ شهریار ، پیچ کانگارو

بومی: آسیای جنوبی ، چین ، ژاپن ، کره .....

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
افرین گل دختر درست گفتی . تا امروز صبر کردم شاید صاحب خونه بیاد و نوبت عکس بعدی رو بده .واسه اینکه تاپیک نخوابه خودت عکس بعدی رو بزار

جابر مهدی نیا

عضو جدید

نام علمی : Cissus
نام فارسی :پیچ شهریار ، پیچ کانگارو
چکیده :گیاهی بالا رونده وعلفی از خانواده ویتاسه و زادگاهش استرالیا است علاوه بر استفاده از آن به
عنوان گیاه آپارتمانی در سایبان ها، آلاچیق ، دیوار ها و پوشانیدن تنه درختان نیز مورد استفاده قرار می گیرد گیاهی بسیار زیبا برای سبد های آویزان است . گیاهی کم توقع ومناسب برای افراد مبتدی است این گیاه بیشتر در جایی که نیاز به گیاه خزنده است استفاده می شود .
تاریخچه مختصری از واریته های سیسوس ، تولید واستفاده آن در آمریکا:
اولین و بیشترین نوع رایج سیسوس (cissus rhombifia)است که تا سال 1975 که باغ "راپیس " افتتاح شد به مقدار کم تولید می شد از آن تاریخ به بعد تولید کنندگان به میزان تولید خود افزودند این سیسوس بالا رونده بوده ونیاز به قیم دارد.
:Ellen danica دومین واریته ای که وارد بازار شد گیاهی علاقه مند به نور کم که در نور کم به خوبی رشد می کندو تولید کننده های تجاری از فلوریدا تا کالیفرنیا این گیاه را به برنامه های تولیدی خودشان افزودند اوج فروش این گیاه زمانی بود که هتل بزرگ آناتولی 12 هزارگلدان از این گیاه را برای آذین بندی اتاق های میانی ، کنار و بالای آبشارها وبالکون ها خرید .
رقم بعدی سیسوس که معرفی شد "ماندی یاننا "نامیده می شد گیاهی بزرگتر با برگ هایی پرپشت و ساقه ای محکم که به آسانی بالا می رفت ودرمقابل سفیدک مقاوم بود.
گیاهشناسی :
گیاهی است بالارونده، پیچک ها ساده ومقابل برگ ها قرار گرفته اندبرگ ها بزرگ و دندانه دار ، سبز روشن وانبوه است . گل ها دو جنسی و به صورت چتری است که در مقابل برگ ها قرار گرفته است . میوه ها کروی وسته، اندازه میوه ها 0.3 تا 3 سانتیمترو رنگ آن آبی ، قرمز ، زرشکی یا سیاه است.رنگ بذرها از بنفش تا سیاه وشکل آن بیضی ویا گلابی شکل است گل ها ومیوه های آن در فصل خردادو مرداد ظاهر می شود. بیشتر گونه های سیسوس دارای ساقه و ریشه توپر هستند .
خواص و استفاده دارویی : استفاده اصلی از آن برای ترمیم استخوان شکسته بوده و همچنین برای درمان بواسیر ، آسم ، سوء هاضمه، سرما خوردگی و کم کردن اشتها نیز استفاده می شود .
ازدیاد :گرفتن قلمه ساقه در تابستان (قلمه بین چوبی وعلفی باشد (قلمه ها را در 21 تا 27 درجه سانتیگراد ریشه دار کنید خیلی از پرورش دهنده های تجاری از هورمون ریشه زایی جهت ریشه دهی قلمه ها استفاده می کننددر نتیجه کالوس تشکیل یافته قابل توجه بوده و ریشه ها از مناطق کالوس دار گسترش می یابند .
فاصله : 30* 30
مهمترین گونه هاوواریته ها:
(1Cissus antarctica (Kangaroo Treebine)
(2Cissus hypoglauca
(3Cissus quadrangularis (Veld grape)
(4Cissus rhombifolia (Oak Leaf Ivy, Grape Ivy)
(5Cissus striata
(6Cissus trifoliata (Arizona Grape Ivy, Sorrelvine)
(7Cissus tuberosa
(8Cissus bainesii synonym of Cyphostemma bainesii (Gouty Vine)
(9Cissus betaeformis synonym of Cyphostemma betiforme
(10Cissus capensis synonym of Rhoicissus capensis (Evergreen Grape)
(11Cissus currori synonym of Cyphostemma currori
(12Cissus incisa synonym of Cissus trifoliata (Arizona Grape Ivy, Sorrelvine)
(13Cissus quadrangula synonym of Cissus quadrangularis (Veld grape)
(14Cissus voinieriana synonym of Tetrastigma voinierianum

Kangaroo Treebine Scientific Name: Cissus antarctica Family: Vitaceae
گیاهشناسی :گیاهی است بالارونده با برگ های سرسبز، پرپشت ، براق و چرمی نما
نور : سایه_ آفتاب. از نور مستقیم آفتاب محافظت شود. مقاومت دربرابر سرما : سر ما را نمی تواند تحمل کند
Cissus hypoglauca Scientific Name: Cissus hypoglauca
Synonym: Vitis hypoglauca Family:
Vitaceae
نور : سایه_ آفتاب. از نور مستقیم آفتاب محافظت شود. مقاومت در برابرسرما : سر ما را نمی تواند تحمل کند

Veld grape Scientific Name: Cissus quadrangularis L.
Synonym: Cissus quadrangula, Vitis quadrangularis Family:
Vitaceae
نور : سایه_ آفتاب. از نور مستقیم آفتاب محافظت شود.
استفاده: به عنوان گیاه خانگی از آن استفاده می شود. مقاومت در برابرسرما : سر ما را نمی تواند تحمل کند.
اصل: آمریکا ، عربستان تا هندوستان

ممنون میعا دگاه جون از تو ضیحات لطفا گل بعدی رو بزارین :)

کلروفیل جون 3 امتیاز :smile:

میعادگاه جون 3 امتیاز :smile:

هوشمند جون 1 امتیاز:(

بین باغبون های شرکت کرده

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسمش zanzibar هست . من نمیشناسم این گیاه رو ولی از رو برگاش فکر میکنم از خانواده باقلا باشه . تیره باقلا هم که تقریبا واسه همه اقلیما مناسبه ...اطلاعات بیشتر پیدا کردم میگم:gol:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
پرنده پرديس يا پرنده بهشتي يا استرليتزيا از خانواده strelitziaceae و در اقليم گرم بهترين رشد را دارد.