مسابقه *** من می پرسم... تو بپرس...!

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
خب وقتي كه روزنه ها باز باشه تعريق و تبخير بيشتري روي ميده و گياه آب اضافه رو از دست ميده و آماده براي دريافت آب بعدي ميشه...
و اگر روزنه ها بسته باشه گياه كمتر تعريق و تعرق داره و به آب كمتري هم احتياج داره ...
متاسفانه متوجه منظورتون نميشم...ميشه محبت كنيد خودتون توضيحات كامل رو بفرماييد.؟ ظاهرا كس ديگري هم پاسخگو نيست...ممنون.:redface:

*محیا*

کاربر ممتاز
خب وقتي كه روزنه ها باز باشه تعريق و تبخير بيشتري روي ميده و گياه آب اضافه رو از دست ميده و آماده براي دريافت آب بعدي ميشه...و اگر روزنه ها بسته باشه گياه كمتر تعريق و تعرق داره و به آب كمتري هم احتياج داره ...متاسفانه متوجه منظورتون نميشم...ميشه محبت كنيد خودتون توضيحات كامل رو بفرماييد.؟ ظاهرا كس ديگري هم پاسخگو نيست...ممنون.:redface:
سلام کاملا درسته فقط یه نکته کوچولو مونده که بهش اشاره نکردین !!! اون هم بسته شدن روزنه هاست..... توی گرما و نور شدید ظهر روزنه ها بسته میشن و گیاه از آب موجود استفاده نمی کنه در نتیجه عملا آبیاری بیهوده بوده

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان مهندسم

در تأیید فرمایش خانوم جعفری زاده باید عرض کنم قضیه اینه که جذب آب وقتی دارای جریان هموار و استاندارد هست که روزنه ها باز باشن

نه اینکه از روزنه جذب آب داشته باشیم بلکه تبخیر پیوسته ی آب از روزنه باعث جریان دادن نیروی موئینگی مایعات درون آوند چوب میشه

و گیاه تا حد ممکن شرایط رو مدیریت می کنه که در آب و هوای مختلف ، مثل درصد رطوبت هوا ، دمای هوا ، دمای خاک ، رطوبت خاک و سایر موارد مؤثر ، بتونه نیازش رو برطرف کنه

بنابراین در شرایطی مثل دمای بالای هوا هنگام ظهر بسته به این که گیاه مجبور باشه چه درصدی از روزنه هاشو ببنده به همون مقدار کاهش جریان موئینگی و در نتیجه کاهش جذب آب توسط ریشه ها از خاک رو خواهیم داشت .

معمولا جذب آب فقط از ریشه صورت میگیره و بخش هایی مثل روزنه برای جذب طراحی نشده بلکه برای دفع هست .

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا جایی که یادمه استادمون می گفت بهترین زمان برای آبیاری ، حدود ۲-۳ ساعت قبل از ظهره که گیاه در اوج فعالیت فتوسنتزی و تولید و جریان مواد هست و روزنه ها هم هنوز احساس خطر نکردن که بسته بشن

*محیا*

کاربر ممتاز
تا جایی که یادمه استادمون می گفت بهترین زمان برای آبیاری ، حدود ۲-۳ ساعت قبل از ظهره که گیاه در اوج فعالیت فتوسنتزی و تولید و جریان مواد هست و روزنه ها هم هنوز احساس خطر نکردن که بسته بشن

با سلام خدمت دوستان مهندسم

در تأیید فرمایش خانوم جعفری زاده باید عرض کنم قضیه اینه که جذب آب وقتی دارای جریان هموار و استاندارد هست که روزنه ها باز باشن

نه اینکه از روزنه جذب آب داشته باشیم بلکه تبخیر پیوسته ی آب از روزنه باعث جریان دادن نیروی موئینگی مایعات درون آوند چوب میشه

و گیاه تا حد ممکن شرایط رو مدیریت می کنه که در آب و هوای مختلف ، مثل درصد رطوبت هوا ، دمای هوا ، دمای خاک ، رطوبت خاک و سایر موارد مؤثر ، بتونه نیازش رو برطرف کنه

بنابراین در شرایطی مثل دمای بالای هوا هنگام ظهر بسته به این که گیاه مجبور باشه چه درصدی از روزنه هاشو ببنده به همون مقدار کاهش جریان موئینگی و در نتیجه کاهش جذب آب توسط ریشه ها از خاک رو خواهیم داشت .

معمولا جذب آب فقط از ریشه صورت میگیره و بخش هایی مثل روزنه برای جذب طراحی نشده بلکه برای دفع هست .
ممنون از خانم مهندس زیبا
بله باز بودن روزنه ها و به عبارتی تعرق باعث یک جریان پیوسته در آوندها میشه و جذب آب از طریق گیاه صورت می گیره من کامل اشاره نکردم چون با عجله جواب دادم
بهترین زمان آبیاری صبح و عصر می باشد البته بیشترین فتوسنتز در ساعات اولیه صبح می باشد اون هم به خاطر بیشترین تابش طول موج آبی می باشد

مارجين

کاربر ممتاز
سلام...ممنونم خانم جعفري زاده...همينطور از زيباجان...خيلي لطف كردي عزيزم كه تشريف آورديد...واقعا از توضيحاتتون استفاده بردم...مرسي.

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
.....

.....

سلام سوال بعد::gol:

برای کشت بهترین محصول در کشاورزی بدون اینکه بهش کود بدیم چه باید کرد؟

پ.ن: منظورم این هست که اگه بخوایم یه محصول با کیفیت بدست بیاریم, بدون کودهی چطور میشه به عمل آورد؟

چون کود دهـــی یکی از گزینه های رشد خوب محصولِ

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام سوال بعد::gol:

برای کشت بهترین محصول در کشاورزی بدون اینکه بهش کود بدیم چه باید کرد؟

پ.ن: منظورم این هست که اگه بخوایم یه محصول با کیفیت بدست بیاریم, بدون کودهی چطور میشه به عمل آورد؟

چون کود دهـــی یکی از گزینه های رشد خوب محصولِ

مثل اینه که بگین آدمی سالم و پر انرژی می خواهیم داشته باشیم ولی بهش غذا ندیم !!!!!!! :eek:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مثل اینه که بگین آدمی سالم و پر انرژی می خواهیم داشته باشیم ولی بهش غذا ندیم !!!!!!! :eek:

شما درست میگید باید برای تولیدِ یه محصولِ خوب با کیفیت بالا کوددهی صورت بگیــره

سوالم اینکه بدون کودهی هم میشه تولیدی داشت ؟ چطور؟

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

*محیا*

کاربر ممتاز
درود دوستـــــِ خوبــــــم:gol:

بله منظوره من هم همینه یکم بیشتر توضیح بدید تا ببینم به جواب من نزدیک میشید یا نه؟!:gol:

سلام
استفاده از باکتریها و قارچ ها
باکتریایی ( ریزوبیوم – ازتوباکتر – آزوسپریلیوم )

- تثبیت کننده های ازت مولکولی

- قارچهای میکوریزا
- میکروارگانیسم های حل کننده فسفات های نامحلول
- باکتری های ریزوسفر محرک رشد
- میکروارگانیسم های تبدیل کننده مواد آلی زاید به کمپوست
- کرم های خاکی تولید کننده ورمی کمپوست

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
قارچی ( میکوریزا )
- قارچهای میکوریزا

خیــــــــلی خلاصه و مفید گفتی درسته!

سوالِ بعدی با شماست!

*محیا*

کاربر ممتاز
خیــــــــلی خلاصه و مفید گفتی درسته!

سوالِ بعدی با شماست!
سلام
میشه اگه اطلاعات یا منبعی در این زمینه دارید لطف کنید بذارید .
سوال بعد :
چگونه متوجه خواهیم شد که علف هرزی به علفکشی مقاوم شده است ؟

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
استفاده از میکروارگانیسم های مفید نیست ؟؟؟؟؟

سلام

- قارچهای میکوریزا

سلام
سوال بعد :

منم اطلاعات تجربیشو دارم به صورت منبع جای مشخصی رو نمیشناسم !

اما پیدا کــــردم براتون میذارم حتما!

در مورد این سوالت هم باید یکم فکــــــر کنم !! یه جور سوالِ تحلیلیه!!

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سوال بعد :

شما به راحتی بوسیله استفاده علفکشهایی از یک گروه متوجه مقاومت خواهید شد.
مثلا اگر به گروه فوپ مقاوم شده باشد هیچکدام از علف کشهایی این گروه نمیتوانند آن را کنترل کنند(تاپیک-ایلوکسان-پوماسوپر و...)
یا گروه سولفونیل اوره (آپیروس-کروز-اکوییپ-آتلانتیس-توتال و.....)اگر علفی به یکی از اینها علفکشها مقاوم شده سایر آنها نیز قادر به کنترل نخواهند بود.

*محیا*

کاربر ممتاز
مثلا اگر به گروه فوپ مقاوم شده باشد هیچکدام از علف کشهایی این گروه نمیتوانند آن را کنترل کنند(تاپیک-ایلوکسان-پوماسوپر و...)
یا گروه سولفونیل اوره (آپیروس-کروز-اکوییپ-آتلانتیس-توتال و.....)اگر علفی به یکی از اینها علفکشها مقاوم شده سایر آنها نیز قادر به کنترل نخواهند بود.
آفرین درسته دلیلش رو هم لطف بفرمایید

*محیا*

کاربر ممتاز
منم اطلاعات تجربیشو دارم به صورت منبع جای مشخصی رو نمیشناسم !

اما پیدا کــــردم براتون میذارم حتما!

در مورد این سوالت هم باید یکم فکــــــر کنم !! یه جور سوالِ تحلیلیه!!
سلام اگه اشکالی نداشته باشه می تونید از تجربیاتتون در استفاده از میکروارگانیسم ها بگید

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یعنی باید سه چهار تا علف کش بزنیم بعد که هیچکدومش اثر نکرد میفهمیم مقاوم شده؟!!

*محیا*

کاربر ممتاز
یه روش دیگه هم اینه که توی یک مزرعه سم علف هرز رو کنترل میکنه منتها ممکنه به دلیل موتاسیونی که در تعدادی از جمعیت علف هرز صورت میگیره همون تعداد رو نتونه کنترل کنه به عبارتی اگر توی جمعیت علف هرز فقط چند بوته رو نتونه کنترل کنه یعنی علف هرز داره مقاوم میشه

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
نه قربان هرعلفکش زمانی که به بازار می آید یک دوره جهت مقاوم شدن دارند .مثلا گروه فوپ 7 سال وسولفونید اوره 5 سال اگر دریک مزرعه 7 یا 5 سال متوالی از یک گروه از علفکشها استفاده بشه وسال بعد سمپاشی بشه واثر نکنه اولین گزینه مقاومت است که باید بررسی شود.پس درصورتی که یک علفکش جواب نداد باید سابقه آن گروه از علفکش را درمزرعه بررسی کرد.
ارادتمند آقا رضا هم هستیم.ببخشید .;)

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام اگه اشکالی نداشته باشه می تونید از تجربیاتتون در استفاده از میکروارگانیسم ها بگید

ببخش گلــم تازه الان اینجا رو دیدم

ببین استادهای ما به صورت تجربی به ما یاد داده بودن که اگه تو عملیات خاک ورزی برای کشت گیاه بتونیم از میکروارگانیسم ها گیاهی و یا حتی

استفاده ار کودهای بیولوژیکی منظورم همون کودهای زیستی استفاده بهینه کنیم و به موقع بعد از چند بار عملیات خاک ورزی صحیح و تلفیق این کودها داشته باشیم

میشه با کمترین هزینه یه کشت خوب از نظر کیفی داشته باشیم

البته نظر بقیه دوستان رو نمیدونم تا چه حد با من موافق هستن اما من اطلاعات تجربیم تا همین حد بود

اگه اطلاعات بهتر و جامع تری پیدا کردم برات حتما میذارم!;)

*محیا*

کاربر ممتاز
با اجازه دوستان من سوال بعدی رو طرح می کنم
امسال توی خوزستان موقع برداشت گندم چند روز بارندگی بود با مقایسه وزن هزار دانه گندم قبل و بعد از بارندگی ها به این نتیجه رسیدیم که وزن هزاردانه کاهش پیدا کرد ه دلیل کاهش وزن هزاردانه بعد از چند روز بارندگی و رطوبت مزرعه را ذکر بفرمایید ؟

مارجين

کاربر ممتاز
امسال توی خوزستان موقع برداشت گندم چند روز بارندگی بود با مقایسه وزن هزار دانه گندم قبل و بعد از بارندگی ها به این نتیجه رسیدیم که وزن هزاردانه کاهش پیدا کرد ه دلیل کاهش وزن هزاردانه بعد از چند روز بارندگی و رطوبت مزرعه را ذکر بفرمایید ؟
من زياد از زراعت سردر نميارم اما به گمانم بايد مربوط به تعداد سنبله ها و همينطور سنبلچه ها و مقدار دانه اي كه درونشون تشكيل ميشه داشته باشه...درسته؟

*محیا*

کاربر ممتاز
من زياد از زراعت سردر نميارم اما به گمانم بايد مربوط به تعداد سنبله ها و همينطور سنبلچه ها و مقدار دانه اي كه درونشون تشكيل ميشه داشته باشه...درسته؟

نه عزیز مراحل رشد کامل شده و دیگه اجزا عملکرد روی وزن هزاردانه تاثیری نداره در واقع گیاه خشک شده وبعد بارندگی صورت گرفته

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
من فکر کنم چندین عامل احتمال دارد دراین امر تاثیر داشته باشند:
1- چروکیدگی بذرگندم براثر وجود رطوبت وضعف گیاه
2- ظهور عوامل قارچی (ساپروفیت)بر اثر رطوبت که درنهایت منچر به کاهش وزن میشود.
3-جوانه زنی ویا استارت برای جوانه زنی بذر که موجب کاهش وزن میشه
4- این را دیگه نمیدونم