مسابقه *** كي ميتونه بگه اين وسيله باغباني اسمش چيه ؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با اجازه بزرگترا سوال بعدی رو من میذارم:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=92771&d=1333967070 ax3.jpg

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
من حدس میزنم که این دستگاه درخت رو تکون میده تا میوه هاش بریزه توی اون صفحه ای که به سر اهرمش وصله :)

حالا اسمش چیه ؟ :D

Phyto

مدیر تالار
جواب هردوتون نزدیکه ولی ناقصه!

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسمشو دقیق نمیدونم... فقط میدونم هم برای برداشت میوه ها هم برای ریزش میوه ها برای متعادل کردن رشدشون، و هم برای تحریک رشد استفاده میشه...

Phyto

مدیر تالار
بذار ببینم کس دیگه ای میاد نظر بده ...!

Phyto

مدیر تالار
نه دیگه کسی نیومد نظر بده!
خب این درختش که معلومه گردوئه دیگه، اینم میشه ماشین برداشت گردو!
البته اسمش همونیه که فائزه گفت، روش کارش هم درست گفتید.
فائزه خانم سوال بعد

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال برام پیش اومده: فرق روتیواتور با کولتیواتور چیه؟!
.

_ روتیواتور

روتیواتور یا گاو آهن دوار دستگاهی است که در مرحله آماده سازی زمین جهت شخم (بهم زدن و نرم کردن) زمین به کار می رود.

انواع
ثابت (18-150 Hp)

* سبک : ( 18-65 Hp)

- روتیواتورمدل گلدونی برای تراکتورهای سبک 18-30 Hp
- روتیواتور سبک گیربکس کوچک مدل Hisa(روتوکلتیواتور) 30-65 Hp

* نیمه سنگین : (گیربکس بزرگ مدل Hibm) (40-90 Hp)
* سنگین : (گیربکس دور متغیر مدلhih) (50-150 Hp)
* باغی (زیر درختی)
کشویی (30-50 Hp)

روتیواتور ثابت سبک :
1- روتیواتور مدل گلدونی برای تراکتورهای سبک (18-30 Hp)

قابل نصب برروي ترا کتورهای کوچک به خصوص گلدونی ، داروانا وغیره جهت مصرف در باغات ، مزارع وزمین های شالیزاری.

2-روتیواتور سبک گیربکس کوچک مدل Hisa (روتوکلتیواتور) (30-65 Hp)

برای نرم کردن خاک در مرحله آماده سازی زمینهای جا لیزی ، شالیزاری و باغات

(hibmروتیواتور ثابت نیمه سنگین ( گیربکس بزرگ ،مدل
روتیواتور نیمه سنگین برای انجام عمل شخم در باغات ومزارع و شالیزار استفاده می شود.

)hihروتیواتور ثابت سنگین (گیربکس دور متغیر مدل

در تمام مزارع در مرحله آماده کردن زمین قابل استفاده است و برای تراکتورهای رومانی ، فرگوسن 399-285 شش سیلندر ، جاندیر و تراکتورهای سنگین 100 اسب بخار به بالا نیز قابل استفاده است.

روتیواتور ثابت باغی (زیر درختی)

استفاده از این روتیواتور موجب بالا رفتن راندمان و سرعت انجام کار ، کاهش هزینه و نیروی انسانی و یکنواختی عمل در تمامی مرحله شخم ودر تمام سطوح می شود.
باعث تسهیل در عمل از بین بردن علفهای هرز موجود در زیر درختان می شود.

روتیواتور کشوئی :
دستگاهی است که در مرحله آماده سازی زمین جهت شخم ( بهم زدن و نرم کردن) زمین به کارمی رود و در تمامی باغات مورد استفاده قرار می گیرد.

-کلتیواتوردر دو نوع ساده ومخزن دار(مصرف همزمان اوره ویا سموم گرانول
) از نظر لغوی علف هرزه کن بوده که در کشت سیب زمینی حتی بسیاری از کارشناسان این عملیات را معادل خاکدهی قرار می دهند واین درحالیست که در کشور ما اغلب انجام کلتیواتور(اصطلاح پارو در جنوب کرمان )هیچ تاثیری در خاکدهی بوته نداشته ولی از مزایای آن می توان به
-سله شکنی
-مخلوط کردن کود اوره با خاک (در صورت مصرف کود سرک)
-حذف علفهای هرز کناره هاوکف فارو
اشاره کرد وزمان استفاده از آن استاندارد خاصی ندارد ولی بهتر است بسته به شرایط خاص هر مزرعه اززمان رسیدن ارتفاع بوته به ١٠ سانتیمتر تا حداکثر ٣٠ سانتیمتراین عملیات را انجام داد
به تصاویر زیر دقت کنید
محل کشت :شهرستان بروجن روستای کنارک
رقم:ساتینا
تاریخ کشت :١/٢/٩٠
تاریخ انجام عملیات کلتیواتور:١۵/٣/٩٠
عملیات کلتیواتور: توام با مصرف کود سرک اوره
جواب سوال ٢-نظر به اینکه باید تردد ماشین آلات در داخل مزرعه سیب زمینی را بدلیل مسایل گیاهپزشکی(انتقال بیماریهاو...)و مسایل خاکورزی (کوبیدگی زمین)ومسایل اقتصادی به حداقل رسانید حتی در بعضی از مزارع یکبار استفاده هم لزومی ندارد

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
[

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
به علت طول کشیدن جواب این سوال و مدتیه که تاپیک خوابیده من یه وسال قرار میدم که هم اینجا نخوابه هم یه فعالیتی برای دیگران باشه......
بفرمایید این چه ماشینیه؟

باغبونی 88

عضو جدید
به علت طول کشیدن جواب این سوال و مدتیه که تاپیک خوابیده من یه وسال قرار میدم که هم اینجا نخوابه هم یه فعالیتی برای دیگران باشه......
بفرمایید این چه ماشینیه؟

دستگاه بوجاری جو و گندمهبرای الک کردن استفاده میشه فکر کنم.درسته؟

باغبونی 88

عضو جدید
اون قبلیه هم که عکسشو گذاشتین فکر کنم (خطی کار ) باشه اون بشقابا هم وظیفه شون ایجاد شیاره.درسته ؟